Naukowcy prześladowani za badanie przestępczości wśród imigrantów

Opublikowano: 29.10.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1815

Profesor Kristina Sundquist i profesor nadzwyczajnego Ardavan Khoshnooda z Uniwersytetu w Lund stali się przedmiotem postępowania ze strony szwedzkiej prokuratury. Badacze prowadzili bowiem analizy dokumentów dotyczących wydanych w tym kraju wyroków za gwałt. Z ich badań wynikało, że imigranci stanowią większość osób skazanych za to przestępstwo.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund dokonali dogłębnej analizy blisko 3 tys. wyroków dotyczących napaści na tle seksualnym, które zostały wydane w latach 2000-2015. Sundquist i Khoshnooda nie mieli przy tym żadnych wątpliwości, że za zdecydowaną większość z nich odpowiadają przebywający w Szwecji imigranci. Co ciekawe, wcale nie to było głównym przedmiotem badań.

Sundquist twierdzi bowiem, że wraz z Khoshnoodem chciała uwzględnić wszystkich gwałcicieli w Szwecji, aby następnie dokonać ich scharakteryzowania przy pomocy analizy klasowej. Imigranci w całej analizie byli jedynie zmienną, lecz ostatecznie okazało się, że stanowią oni większość osób skazanych za przestępstwa na tle seksualnym.

Rezultaty badań nie spodobały się Radzie Odwoławczej przy Ministerstwie Edukacji. Uznała ona, że badacze nie otrzymali „zezwolenia etycznego” na zapoznawanie się z danymi wrażliwymi. Z tego powodu szwedzka prokuratura zajmuje się obecnie dochodzeniem w sprawie naruszenia dobrych praktyk badawczych przez naukowców z Uniwersytetu w Lund.

Na podstawie: DoRzeczy.pl, Friatider.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.