Czy pomożesz nam działać w marcu?

Opublikowano: 30.01.2018 | Kategorie: Komunikaty WM

Hej!

Cieszę się, że odwiedziłeś moją stronę i miło mi Cię widzieć! Naprawdę!

Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych i nieocenzurowanych informacji, możesz dołożyć swoją cegiełkę. Dzięki darowiznom nasz portal jest niezależny od partii, ideologii, religii, firm, korporacji i innych źródeł ekonomicznego nacisku. Stworzyłem ten portal i dbam o niego najlepiej jak potrafię, aby dostarczać Ci wiedzy o tym co się dzieje i ujawniać Ci to, co jest przemilczane, niewygodne lub ukrywane.

Abym mógł nadal działać dla dobra społeczeństwa, a więc także Twojego i Twoich bliskich, możesz mnie wesprzeć finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą zdobywasz dzięki mojej codziennej, sumiennej pracy.

Pomóż mi dalej działać, bo przyszłość portalu zależy od Twojego wsparcia.

Portal odwiedza codziennie ponad 10 000 unikalnych użytkowników, z których ok. 1600 jest zarejestrowanych. Wystarczy, że 2000 z nich wpłaci co miesiąc symboliczną złotówkę, a będziemy mogli działać przez cały kolejny miesiąc!

NA SKRÓTY

1. Dlaczego warto przekazać darowiznę?

2. Jak przekazać darowiznę?
– przelew bankowy
– PayPal
– karty kredytowe Visa i MasterCard
– YetiPay
– Patronite
– 1% podatku za pośrednictwem Fundacji Rokor1
– Bitcoin i inne kryptowaluty

3. Ochrona danych osobowych darczyńców, potwierdzenia i rozliczenia wpłat

4. Dlaczego nie utrzymujemy się z reklam?

5. Na co idą pieniądze?

6. Na czym polega praca administratora i jak długo ją wykonuje?

7. Co się stanie, jeśli comiesięczna zbiórka zakończy się fiaskiem?

8. Podziękowania za wpłaty

9. Czy zbiórki elektroniczne są legalne?

10. Informacje podatkowe

DLACZEGO WARTO PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ?

„Wolne Media” to niekomercyjna inicjatywa obywatelska, której celem jest ułatwienie Ci dostępu do niezależnych informacji, którym ciężko przebić się do mediów korporacyjnych. „Wolne Media” są ogólnodostępne i pozbawione reklam! Portal nie jest związany z żadną organizacją społeczną czy polityczną. Portal utrzymywany jest TYLKO dzięki dobrowolnym darowiznom, dzięki czemu jest wolny od nacisków finansowych i szantaży bogatych reklamodawców!

Dzięki nim możecie codziennie czytać dużą dawkę nowości, słuchać radia z alternatywną muzyką i audycji (dwa programy nawet wolno firmom legalnie puszczać klientom bez płacenia tantiem Zaiksowi!). Dzięki Waszemu wsparciu portal wciąż się rozwija, jego poziom jest wysoki a wygląd miły dla oka. No i nie ma reklam i kryptoreklam!

Jeśli uważasz, że portalu nie warto wspierać, bo jeśli upadnie to pojawią się inne, które go zastąpią, to zadaj sobie pytanie: jak długo te inne strony będą się rozwijać nim osiągną obecny poziom „Wolnych Mediów” i jak będą finansowane? Przecież każda strona potrzebuje pieniędzy na działalność! Możliwe, że na początku będą zasilane paliwem zapału, ale z czasem zapał się wypali a koszty będą rosnąć i w końcu ich właściciele zaczną prosić o darowizny. Czyli nastąpi to samo, co mamy teraz na naszym portalu! Na pewno usłyszysz też sentymentalne narzekania, że dawniej, za czasów „Wolnych Mediów” było lepiej. Nasz portal jest unikalny z powodu panującego na nim ducha i osobowości administratora, czyli mnie. Jestem żywym człowiekiem, a nie bezduszną firmą lub organizacją. To się czuje!

Jeżeli uważasz, że „Wolne Media” są potrzebne społeczeństwu i nie powinny zniknąć z powodu kłopotów finansowych – przekaż darowiznę. Możesz rozważyć jednorazową lub cykliczną (np. comiesięczną). Szkoda by było, gdyby „Wolne Media” z tak prozaicznej przyczyny, jak pieniądze, upadły, bo to największy i zarazem najbardziej dynamiczny niekomercyjny projekt tego typu w polskim internecie.

JAK PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ?

Zachęcam zarówno do jednorazowych wpłat darowizn, jak i do regularnych dotacji np. za pomocą stałego zlecenia przelewu bankowego. Nadwyżka ze zbiórki na dany miesiąc trafia do zbiórki na kolejny miesiąc.

Nazwa: M.A. (Wolne Media)
Nr rachunku (Polska): 53 1140 2004 0000 3002 6246 8023
Nr rachunku IBAN (zagranica): PL53 1140 2004 0000 3002 6246 8023
Nr BIC, SWIFT (zagranica): BREXPLPWMBK
Tytuły wpłaty: „Bezinteresowna darowizna dla właściciela WolneMedia.net”

Opcjonalnie można wpłacać „Darowiznę na fundusz rezerwowy WolneMedia.net” – to opcja dla osób, które chcą wspierać portal w sytuacji problemu z główną zbiórką.

Jeśli dopiszesz swój adres e-mailowy w tytule wpłaty, osobiście Ci podziękuję. Proszę jednak pamiętać, że moje maile mogą trafić do spamu lub zostać zablokowane przez antyspam serwera pocztowego.

Prowizja PayPala zjada część wpłaty – możesz jej uniknąć jeśli masz polskie konto PayPala i przy wyborze opcji wpłaty wybierzesz „Wyślij pieniądze rodzinie i znajomym”! Darowizny z logowaniem do PayPala dokonasz TUTAJ – wysyłając pieniądze na adres . Możesz też skorzystać z poniższego buttonu PayPala „Przekaż darowiznę”. Tytuły wpłaty: „Bezinteresowna darowizna dla właściciela WolneMedia.net”

Jeśli posiadasz kartę kredytową możesz nasz wesprzeć nie posiadając konta PayPala. Przekazu dokonasz klikając na poniższy button „Przekaż darowiznę”. Tytuły wpłaty: „Bezinteresowna darowizna dla właściciela WolneMedia.net”

YetiPay umożliwia anonimowe mikropłatności (dane, które zobaczę, ustawia się w „Profilu”). Aby wesprzeć nas, należy założyć konto na YetiPay.pl (w FireFoxie są jakieś problemy z rejestracją, bo nie wyświetla się pole na PIN i rejestracja się nie udaje), doładować je z konta bankowego i kliknąć „Przelew do znajomego” wpisując w danych odbiorcy nasz email . Tytuły wpłaty: „Bezinteresowna darowizna dla właściciela WolneMedia.net”

Jeśli chcesz zostać naszym patronem w ramach systemu Patronite, kliknij TUTAJ. Pamiętaj, że Patronite pobiera prowizję od darowizn – 2,80 zł + 5%. System przypomina mailowo darczyńcom-patronom o terminie zadeklarowanej przez nich cyklicznej wpłaty. Można też dostać drobne upominki – np. certyfikat darczyńcy naszego portalu w formacie PDF.

Istnieje możliwość wsparcia naszego portalu z odpisu 1% podatku za pośrednictwem Fundacji Rokor1, która statutowo wspiera niezależne źródła informacji. Do wypełnienia PIT możesz wykorzystać program on-line dostępny TUTAJ lub TUTAJ z dopiskiem w rubryce cel: „Wolne Media”. Przy wypełnianiu papierowego PIT należy wpisać KRS 0000060003, a w rubryce cel: „Wolne Media”. Mile widziane listy do nas z powiadomieniem, jaka kwota powinna do nas trafić. Wpływy z US do WM teoretycznie mają zostać przekazane w październiku 2018 r.

Kryptowaluty umożliwiają mikropłatności i mikrodotacje. Jeśli chcesz otrzymać e-mailem potwierdzenie wpłaty, napisz do nas! Wpływy kryptowalut są aktualizowane ostatniego dnia miesiąca.

Uwaga! Są strony, które sprzedają BTC za SMS-y. Np. za SMS kosztujący 10 zł sprzedają BTC warte 1 zł! Nie dajcie się nabrać naciągaczom!

BTC (Bitcoin): 37vafED8oqY56QN4L9DAcS4zZF2JWV16Ys

BCC (Bitcoin Cash) 3DEVtwpAU2DbdRmpi32fQv6TqfKLWh6idd

BTG (Bitcoin Gold): GbL1aC7Sf98gFH1j3YjgiuWrMHMLH8oqvK

ETH (Ethereum): 0xb02d617ebf782e2e6b30e32271cfaaaecc819266

LSK (Lisk): 11041003153406786820L

LTC (Litecoin): LZcUEFzmGa1B5Nd4nPgZxKXh6Ez96naYUR

DASH: XxYFRfus9y1PZpbNnYdiYyYDJL34MNcXdy

GAME: GeVL9nt1AkCuqtkJitzumaKn4WXnRnnVxP

Możemy przyjąć też inne kryptowaluty, ale nie mamy jeszcze wygenerowanych adresów. Napisz do nas, a utworzymy adres danej krytowaluty.

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH DARCZYŃCÓW, POTWIERDZENIA I ROZLICZENIA WPŁAT

Staram się na bieżąco informować o wynikach zbiórek na prawym pasku bocznym portalu. Dane są aktualizowane co najmniej raz dziennie między godziną 6.00 a 14.00. Rozliczenia i potwierdzenia wpłat znajdziesz TUTAJ.

W trosce o prywatność zamiast danych osobowych darczyńców przedstawiam inicjały, kwoty i daty wpływów. Na życzenie możesz zrezygnować z anonimowości lub poprosić mnie, aby nie podawać inicjałów.

Jeśli chcesz dostać potwierdzenie wpłaty drogą e-mailową – proszę dopisać Twój adres e-mailowy w tytule wpłaty (pPrzy okazji będę mógł Ci podziękować.

DLACZEGO NIE UTRZYMUJEMY SIĘ Z REKLAM?

1. Z powodów licencyjnych. Stracilibyśmy wiele cennych źródeł artykułów ze stron, które zastrzegły w licencjach, że nie można ich wykorzystywać do celów komercyjnych, a zarabianie na reklamach to komercja. Pogorszyłoby to jakość treści na naszym portalu.

2. Linki adsense i systemy bannerów są nieopłacalne ekonomicznie – generują niewielki dochód, a na dodatek zniechęciłyby część darczyńców do wpłat, bo wiele osób myśli, że reklamy na stronie to wielkie pieniądze. Wiele stron, które zamieszczały reklamy, po kilku miesiącach zrezygnowały z nich gdy zobaczyły jakie grosze zarobiły. To biznes opłacalny tylko dla reklamodawców i agencji reklamowych, bo pieniądze są przyznawane dopiero po kliknięciu w banner. Są też systemy płacące od wyświetlonych reklam, a nie kliknięć, ale są to bardzo niskie dochody. Kiedyś wyliczyłem, że dałyby stronie maksymalnie 200 zł miesięcznie.

3. Linki i systemy bannerów/reklam oferowane w sieci są pewnego rodzaju oszustwem. Jeśli ktoś na stronie za często w nie klika i dostawca reklam odkryje, że to nie są kliknięcia z ciekawości, ale w wyniku solidarności czytelnika ze stroną, firma blokuje wypłaty pod pretekstem nieuczciwości. Nie klikniesz w reklamę – reklama wyświetla Ci się bez dochodu dla strony, klikniesz zbyt często – uznają to za oszustwo i nic nie zapłacą.

4. Coraz więcej osób używa wtyczek do blokowania reklam w przeglądarkach. Obecnie reklamy blokuje ponad 60% czytelników naszego portalu, a tendencja ta będzie rosnąć. Powód jest prosty – nikt nie lubi wyskakujących okienek, ryczących reklam wideo, albo bannerów zasłaniających część strony lub utrudniających poruszanie się po stronie. Bannery zwiększają zużycie transferu (ważne dla osób mających limitowany internet) i zwiększenie pracy procesora Twojego komputera (krótszy żywot procesora i większe zużycie prądu).

Jeden z użytkowników napisał kiedyś w komentarzu, że chodząc po internecie, czuje się na naszym portalu jak na autostradzie. Zwykłe strony z reklamami są jak lokalne ulice, pełne dziur, korków i przydrożnych reklam, a nasz portal jest jak autostrada bez reklam, z prostą nawierzchnią, ułatwiającą szybką i komfortową podróż do celu. Coś w tym jest, prawda?

NA CO IDĄ PIENIĄDZE?

Średnio 1 dzień działalności portalu kosztuje 65 zł.

Koszty działalności portalu to:

– opłaty za domeny internetowe wolnemedia.pl (opłacona do 21.08.2020 r.) i wolnemedia.net (opłacona do 08.01.2023 r.),

– opłaty za serwer (co miesiąc 17,22 dolarów, czyli ok. 70 złotych – opłacone do 31.12.2017 r.),

– comiesięczne koszty około 240 godzin pracy administratora portalu (dla porównania zwykły etat to ok. 180 godzin), zużycia prądu, sprzętu itp. (ustalone symbolicznie na wysokości minimalnej płacy krajowej).

Portalem WM administruje 1 osoba, czyli ja, poświęcając na to średnio ponad 8 godzin dziennie przez prawie cały rok (nie licząc 2 tygodni odpoczynku w wakacje i zdarzeń losowych). To praca porównywalna z dwoma etatami. Nie jestem w stanie równocześnie pracować 8 godzin dziennie w czynie społecznym i dodatkowych 8 godzin dziennie na zwykłym etacie, bo moje zdrowie fizyczne by tego nie wytrzymało, a muszę z czegoś żyć, dlatego koszty utrzymania „Wolnych Mediów” ustaliłem na równowartość minimalnej płacy krajowej. Czy to wiele za tak dużą, dynamiczną i codziennie aktualizowaną stronę? Raczej nie. Pomysł wspierania finansowego mnie wyszedł od czytelników portalu.

Jeśli uważasz, że 65 zł za 8 godzin pracy dziennie to dużo, zwróć uwagę, że w 2017 r. urzędowa minimalna stawka godzinowa wynosi 12,96 zł. Czyli dzienna praca warta jest ponad 103 zł, a miesięczna ponad 3110 zł! Kwoty 65 zł dziennie i 2000 zł miesięcznie to skromne minimum życiowe potrzebne by portal przetrwał, działał i był codziennie aktualizowany.

NA CZYM POLEGA PRACA ADMINISTRATORA I JAK DŁUGO JĄ WYKONUJE?

Moją pracę administratora można podzielić na dwa rodzaje – pracę widoczną, czyli to co wszyscy widzą na stronie, i pracę niewidoczną, którą trzeba wykonać, a której nie widać na pierwszy rzut oka.

Do pracy, której nie widać, należy np. odpowiadanie na maile czytelników. Otrzymuję ich obecnie od 10 do 30 dziennie. Odpisanie na jeden mail zajmuje mi od 5 do 15 minut, w skrajnych wypadkach (na szczęście rzadkich) nawet dłużej niż 30. Niektóre maile wymagają dodatkowych działań związanych np. z ustaleniem źródła problemu czytelnika, znalezieniu rozwiązania i wyjaśnieniu mu go w sposób zrozumiały. Jak łatwo policzyć, zajmuje to od 1 do 3 godzin czasu dziennie.

Do pracy, której nie widać, należy ręczne zakładanie kont użytkownikom. Kiedyś zajmował się tym automat, ale spamy omijały wszelkie zabezpieczenia i usuwanie ich zajmowało więcej czasu, niż obecnie tworzenie kont. Obecnie zakładam ok. 5 kont dziennie, co zajmuje mi ok. 15 minut czasu.

Do pracy, której nie widać, należy wyszukiwanie w sieci interesujących stron i pozyskiwanie ich zgód na kopiowanie, aby nasz portal stawał się coraz bardziej atrakcyjny. Czasu tego nie da się wyliczyć.

Do pracy, której nie widać, należy dbanie o serwer, by strona zawsze była dostępna i szybko działała. Gdy nie potrafię sam naprawić awarii na serwerze i problem mnie przerasta, korzystam awaryjnie z pomocy dwóch osób. Strona jest dopieszczona i przez większość czasu chodzi bezproblemowo, ale przeciętnie raz na miesiąc zdarza się poważniejsza awaria. Na ogół awarie trwają kilka godzin, ale zdarzały się sytuacje, gdy razem z pomocnikami siedzieliśmy nad nimi nawet 16 godzin non-stop i nie znaleźliśmy rozwiązania problemu (musieliśmy wówczas kontynuować prace kolejnego dnia). Czasu tego nie da się wyliczyć, gdyż awarie mają charakter zdarzeń losowych.

Do pracy, którą widać, ale słabo, należy moderowanie komentarzy i odpowiadanie na zauważone wśród komentarzy pytania do Administratora, czyli do mnie. Odpowiadam bo nie chcę nikogo olewać. Komentarzy jest ok. 100 dziennie. Przeglądam je pod kątem wklejek naruszających prawa autorskie, wulgaryzmów i zachowań niezgodnych z polskim prawem, za które ponosiłbym odpowiedzialność karną, gdybym ich nie usuwał. Jeśli użytkownik naruszy regulamin i nawołuje np. do zabicia prezydenta, muszę wyedytować komentarz i uzasadnić słownie dlaczego go usuwam, a w sytuacjach ostrego naruszenia regulaminu muszę użytkownikowi wysłać maila z informacją o naruszeniu regulaminu. Zajmuje to od 30 do 60 minut czasu.

Do pracy, którą widać należy dodawanie nowości – artykułów, filmów, audycji, komiksu, itd. Praca ta nie polega tylko na bezmyślnym wciskaniu klawiszy „Ctrl C” i „Ctrl V”, ale starannej obróbce i edycji treści, by wyglądała w finale estetycznie i spójnie z resztą strony. Poprawiane są zauważalne błędy ortograficzne, językowe, interpunkcyjne, itp. (nie wszystkie da się wyłapać).

Aby dodać nową treść, przeglądam ok. 300 nowości dziennie zasubskrybowanych w kanałach RSS ze stron, które wyraziły zgodę na kopiowanie. Staranne ich przejrzenie, selekcja i zapisanie w zakładkach w kilku kategoriach zajmuje obecnie od 2 do 3 godzin czasu. Nie można tego robić po łebkach, byle jak, bo łatwo stracić cenną wiadomość (tytuły często mówią co innego niż wynika z treści).

Dodawanie ok. 20 nowości dziennie. Dodanie jednej nowości zajmuje przeciętnie od 5 do 10 minut. Publikacja tekstu wymaga nie tylko jego skopiowania i korekty, ale także wyszukania filmu lub zdjęcia do zilustrowania go. Materiał graficzny jest edytowany w programie graficznym i przycinany na wymiar w trosce o estetykę strony. Im więcej ilustracji – tym dłużej trwa dodanie nowości. Czasami, gdy trzeba nowe informacje kompilować z kilku o podobnej treści, zajmuje to więcej czasu. W skrajnych wypadkach, gdy np. wydarzyło się coś bardzo ważnego, trwa to nawet ponad godzinę, gdy trzeba kompilować np. 20-30 wiadomości z różnych źródeł w jedną. Dodanie 20 nowości w dniach przeciętnych trwa od 2 do 3 godzin.

Dodawanie treści własnych, czyli materiałów tworzonych dla naszego portalu, trwa najdłużej, gdyż teksty dłużej się przegląda, dłużej trwa poprawianie literówek i błędów językowych (roi się ich najwięcej w artykułach użytkowników WM) a gdy ilustracji jest wiele, wówczas praca nad jednym artykułem trwa od 15 do ponad 60 minut!

Tworzenie treści własnych. Rzadko, ale jednak, czasami tworzę materiały mojego autorstwa. Przeważnie są to komunikaty lub teksty takie jak ten, który właśnie czytasz. Opisanie „Na czym polega praca administratora?” zajęło mi prawie dwie godziny.

Aktualizacja ramówki Radia Wolne Media w każdą niedzielę, trwa ponad 1 godzinę. Audycje trzeba ściągnąć z zaprzyjaźnionych źródeł, dokonać selekcji i wyedytować standaryzując głośność, herce, jakość kbps, itp. (żeby głośność audycji była podobna), a następnie wgrać na serwer. Są to duże pliki i samo wgranie zajmuje pół godziny. Jeśli w ramówce znajduje się audycja własna – dochodzi czas dodatkowo na jej stworzenie i zmontowanie. Stworzenie mojej autorskiej, 5-minutowej audycji „Lanie wody w deszczu” zajmuje mi ponad godzinę (najdłużej trwa pisanie felietonu do odczytania). Na koniec nowa playlista z audycjami jest wgrywana na serwer, po czym sprawdzam, czy wszystkie audycje odtwarzają się w radiu.

Kolejne zadanie to dodawanie nowych wpisów na profilu „Wolnych Mediów” Na „Facebooku”. Zajmuje mi to ok. 15 minut dziennie.

Teraz podliczmy (zaniżając w dół): odpisywanie na maile – 2 godziny, moderacja komentarzy – 30 minut, przeglądanie RSS – 2 godziny i 30 minut, dodawanie nowości – 2 godziny i 30 minut godziny, „Facebook” – 15 minut. I mamy 7 godzin i 45 minut pracy (ciągłej pracy bez obijania się i plotkowania np. z koleżanką z pracy). Uwzględniając dodatkowe zadania, które mają charakter niecodzienny (awarie, audycje, wyszukiwanie nowych źródeł treści i filmów, tworzenie kont, tworzenie treści własnych), wychodzi statystycznie ponad 8 godzin pracy dziennie. Praca ta wykonywana jest przez ok. 350 dni w roku. Miesięcznie ok. 240 godzin. Dla porównania zwykła praca na pełny etat (bez nadgodzin) to od 170 do 180 godzin pracy miesięcznie.

Moja praca polega nie tylko na wykonywaniu wyżej wymienionych czynności, ale wymaga również zdolności organizacyjnych, umiejętności, odporności na rutynę, stalowych nerwów, bo czasami dostaje listy z pogróżkami (np. zniszczenia portalu, pobicia mnie lub zabicia, etc.). Muszę ciągle improwizować i myśleć nad rozwojem portalu. Nie tylko ogarniać to, co już udało się osiągnąć i utrzymać na wysokim poziomie, ale wykazywać kreatywną wyobraźnię i działać na rzecz przyszłych zmian, usprawnień, rozwoju i modernizacji. Są to bezcenne umiejętności, których nie da się przeliczyć na godziny pracy czy pieniądze, a które mają kluczowe znaczenie dla naszego portalu.

I tę całą pracę, z której efektów możesz korzystać, wykonuję za równowartość minimalnej płacy krajowej brutto uzyskiwaną z darowizn użytkowników.

Więcej informacji o tym, jak to się stało, że żyję z darowizn, o mojej pracy i kosztach działalności znajdziesz TUTAJ.

CO SIĘ STANIE, JEŚLI COMIESIĘCZNA ZBIÓRKA ZAKOŃCZY SIĘ FIASKIEM?

Gdyby zdarzyła się sytuacja, że nie uda się zebrać 100% zbieranych środków na działalność w kolejnym miesiącu, portal będzie działać przez tyle dni, na ile udało się zebrać pieniędzy, a przez pozostałe dni miesiąca działalność będzie wstrzymana (nie będzie nowości, a ja będę próbować wtedy jakoś sobie dorobić).

Wraz z zakończeniem nieudanej zbiórki rozpocznie się nowa zbiórka na kolejny miesiąc działalności. Gdy zakończy się sukcesem – portal wznowi działalność 1 dnia miesiąca. Jeśli zbiórka zaowocuje nadwyżką – wówczas nastąpi to szybciej.

W bardzo złym przypadku, gdy zbiórki będą kończyć się fiaskiem przez kilka miesięcy pod rząd, z życiowej konieczności będę musiał poszukać zwykłej pracy a gdy ją znajdę, portal zostanie zarchiwizowany. Będzie podtrzymywany przy życiu, ale nowości nie będzie, lub będą bardzo rzadko (np. jedna nowość na miesiąc). Nie będzie to oznaką mojej złej woli czy „zemsty” za brak darowizn, tylko moimi możliwościami życiowymi – nie jestem w stanie równocześnie pracować 8 godzin na etacie i kolejnych 8 godzin dla społeczności WM. Robiłem tak do 2010 r., kiedy utraciłem zwykłą pracę z powodu przemęczenia.

Miejmy jednak nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie m.in. dzięki Twojemu wsparciu.

PODZIĘKOWANIA ZA WPŁATY

Jeśli chcesz dostać osobiste podziękowanie – proszę dopisać Twój adres e-mailowy w tytule wpłaty. Jeśli nie zależy Ci na osobistym podziękowaniu proszę przyjąć poniższe podziękowanie zbiorcze.

Wszystkim, którzy kiedykolwiek przekazali darowiznę, na których życzliwe wsparcie mogłem liczyć (i nie zawiodłem się), bardzo gorąco dziękuję! Jesteście wspaniali! Dzięki Wam „Wolne Media” wciąż istnieją i rozwijają się! Każda wpłata stanowi dla mnie motywację do dalszej pracy, z której owoców możesz cieszyć się codziennie!

UWAGA! Darczyńca, który wesprze portal jednorazowym przelewem na 1000 zł, może w podziękowaniu skorzystać z możliwości bezpłatnego rozbicia namiotów na polu nad morzem w Rusinowie niedaleko Jarosławca! Dla darczyńcy, jego rodziny i przyjaciół – nawet przez miesiąc! Pole należy do dalszej rodziny administratora WM, która zgodziła się je użyczyć czytelnikom WM. Na polu nic nie ma, prócz trawy i wiatru, ale jest piękny widok ze wzgórza na łąki i lasy, a dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu, ciągle słychać szum morza. W okolicy spokój i mało turystów. W sklepach normalne ceny. Administrator WM doradzi, jak rozwiązać problemy sanitarne i biwakowe, gdyż zdarzyło mu się na nim biwakować. Zapytaj o więcej informacji tutaj.

CZY ZBIÓRKI ELEKTRONICZNE SĄ LEGALNE?

Zgodnie z orzeczeniem sądu (sprawa przeciwko serwisowi Histmag.org – więcej informacji TUTAJ) publiczna zbiórka elektroniczna nie podlega Ustawie o zbiórkach publicznych, gdyż ustawa ta dotyczy zbiórek gotówkowych a nie elektronicznych-bezgotówkowych. Ustawa nie reguluje crowdfundingu (elektronicznych zbiórek publicznych), gdyż powstawała w 1933 r., gdy o internecie nikt nie słyszał.

Serwer portalu „Wolne Media” znajduje się fizycznie poza granicami kraju i teoretycznie zbiórka na rzecz „Wolnych Mediów” organizowana jest poza terytorium Polski i nie podlega polskiej jurysdykcji. Niemniej w dobrej wierze i dobrowolnie przestrzegamy polskiego prawa.

INFORMACJE PODATKOWE

Zgodnie z przepisami prawa, podatek od darowizny uiszcza osoba obdarowana, a nie darczyńca. Administrator portalu „Wolne Media” może skontaktować się z darczyńcą, jeśli powstanie konieczność uzupełnienia braków w dokumentacji darowizny dla Urzędu Skarbowego.

Darowizny są dokumentowane i rozliczane z Urzędem Skarbowym zgodnie z „Ustawą o podatku od darowizn i spadków” (w szczególności z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1993 r. o podatku od spadków i darowizn – t. jedn. Dz. U. 2004 r., Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

UMOWA PUBLICZNA

Z warunkami umowy publicznej ws. darowizn można zapoznać się TUTAJ.

DOŁĄCZ DO STAŁEJ GRUPY WSPARCIA!

250 komentarzy
 1. Odi 14.12.2011 18:03

  Skoro portal utrzymuje się przez darowiznę publiczną, chciałbym również aby publiczna była rozpiska co wchodzi w te koszta. Spora kwota. Swoją drogą ciekawy zbieg okoliczności, bo mniej więcej tyle wynosi minimalna krajowa brutto

 2. memento 14.12.2011 18:15

  To nie jest zbieg okoliczności, administrator WM też musi za coś żyć, a wkłada w to trochę pracy.

 3. admin 15.12.2011 08:48

  @Odi

  Wszystko masz pod linkiem wymienionym w artykule. Wklejam go też tutaj:

  http://blog.wolnemedia.net/przekaz-darowizne/

  Na forum jest dokładnie opisane skąd takie a nie inne koszty.

 4. Tensei 20.12.2011 11:55

  Święta, ale po nowym roku wpłacę te 15 zł. Czytam codziennie nowe artykuły, których w tv nie pokazują… Wiem może jestem naiwny, ale WM zmieniły moje spojrzenie na świat.

 5. wizjoner 21.12.2011 17:02

  witam chętnie też bym wpłacił ale zagubiłem gdzieś kody z inteligo ale napewno w przyszłości coś zapodam

 6. wyrydy 26.12.2011 20:38

  Nigdy nie dokonywałem przelewów na rzecz jakiejkolwiek ze stron dostepnych w sieci. Jednak na tych wg mnie wartościowych klikam linki reklamowe. Np Google Adsense – nic mnie to nie kosztuje a strona skromnie zarabia. Nie sądzicie, że mógłby to być ciekawy pomysł by umieścić małą reklamę w pod artykułem?

 7. admin 27.12.2011 06:15

  1. WM z powodów licencyjnych nie mogą publikować płatnych reklam i płatnych linków (wiele materiałów pochodzi ze stron, które zastrzegły w licencjach, że nie można ich wykorzystywać do celów komercyjnych).

  2. Linki adsense są nieopłacalne ekonomicznie – zaśmiecają stronę, a generują niewielki dochód, podobnie jak systemy płatnych bannerów. Swego czasu wyliczyłem, że przy obecnej liczbie odwiedzin portalu dostarczyłyby ok. 50 zł dochodu na miesiąc. To śmiesznie mało – a na dodatek mogłoby zniechęcić darczyńców do wpłat, bo panuje powszechny mit, że reklamy na stronie = nie wiadomo jak wielkie pieniądze. Wiele stron, które zamieszczało linki adsense po kilku miesiącach zrezygnowało z nich, bo odkryły, że biznes ten jest opłacalny tylko dla reklamodawców i agencji reklamowych.

  3. Linki i systemy bannerów/reklam oferowane w sieci są pewnego rodzaju oszustwem. W przypadku linków jeśli ktoś na stronie za często klika i Google odkryje, że to nie są kliknięcia z ciekawości, ale w wyniku solidarności czytelnika ze stroną, Google blokuje wypłaty pod pretekstem nieuczciwości.

 8. wyrydy 27.12.2011 22:01

  @admin – Dzieki za ten szczegółowy opis. Tłumaczenie jak najbardziej do mnie trafa.

  Co do samych płatności spidersweb.pl wdrożył yetipay.pl i chyba są zadowoleni bo sporo się słyszy o nieuczciwości ze strony PayPal. A Yeti jest anonimowe – to też się liczy.

 9. admin 28.12.2011 10:52

  Jeżeli ktoś chce anonimowo wpłacić pieniądze, niech do mnie napisze (np. za pomocą powyższego formularza kontaktowego), to mu wyjawię jak to zrobić. Jest pewien banalny sposób.

 10. alicja1x 25.04.2012 16:52

  Naprawdę chcecie rozpisywać tę kwotkę 1700 zł.???? Ja rozumiem jakby admin wołał 17 000. Pozdrawiam i bardzo lubię wolne Media.

 11. eLJot 27.04.2012 10:20

  1700 to i tak grosze w porównaniu z tym co admin tutaj robi.

 12. _SL_ 28.04.2012 21:52

  Dobrym przykladem na utrzymywanie strony jest przyklad strony Stanislawa Michalkiewicza. Samymi felietonami przyciaga darowizny rzedu ok 5 tys pln miesiecznie (np. 5295pln za Marzec 2012).
  Oczywiscie ilosc odwiedzin ma wieksza ale udowadnia tym jak stabilnie mozna funkcjonowac przy konsekwentnym dzialaniu(co czynia WM).

  Odwiedzajacy WM powinni zadac sobie pytanie czy praca wlozona w strone warta jest 1,3tys pln. Moim zdaniem to smieszna kwota, uwzgledniajac niekomercyjna specyfike strony.

  Pytanie:
  Czy postawili byscie Maurycemu browara?

  Jesli TAK, to zamiast browara wyslijcie 3pln czy ile tam kosztuje browar w waszych stronach.

  56000 odwiedzin, jesli np. 10% jest unikalnych IP to mamy
  5600 browarow-to brzmi dumnie.
  :)

 13. Raptor 28.04.2012 22:06

  „5600 browarow-to brzmi dumnie.”
  hmm, po miesiącu wątroba i trzustka do wymiany :)
  Ale porównanie z browarem bardzo obrazowe i trafia do naszej pijackiej świadomości ;)

 14. _SL_ 28.04.2012 22:51

  @Raptor. Tak :).
  Inaczej mowiac 16800 pln miesiecznie.Liczac „piwo” na miesiac.

 15. Raptor 28.04.2012 23:37

  Może w takim razie admin zamiast „zależy Ci na WM” powinien użyć tytułu: „raz w miesiącu postaw adminowi piwo”.

 16. admin 16.06.2012 08:23

  Jako, że dyskusje znacznie odbiegały od tematu komunikatu (propozycje zmian na WM, prowadzenia czatów, itd.), proszę kontynuować je na Forum WM.

 17. religiatoPCPdlaludu 24.12.2012 10:03

  A nie otworzylibyście sobie konta na skrill (moneybookers)?

 18. Komzar 24.12.2012 15:34

  Drodzy współużytkownicy portalu. Większość z Was mieszka w Polsce i dobrze wie, że 1700 PLN nie da się utrzymać na godnym poziomie a prowadzący ten portal jeszcze opłaca koszty operacyjne portalu.
  Szczęśliwie weszliśmy w nową erę na Ziemi. Jak widać większość koniec świata przetrwała, ale za coś żyć trzeba.
  W normalnej społeczności jak ktoś wykonuje pracę z której reszta korzysta to powinien mieć możliwość życia jak inni tej społeczności. Wysoko postawione cywilizacje rozumieją, że płaci się tym kto nam służy a nie tym co to wymuszają (podatki w obecnej formie).
  Jestem za tym by na forum czy w innym miejscy na portalu społeczność spróbowała się dogadać i wspólnie sfinansować to co ma dla nas wszystkich znaczenie.

 19. spons 24.12.2012 20:22

  Mam nadzieję, że jednak znajdzie się trochę więcej stałych darczyńców.. parę złotych nikogo nie zaboli.

 20. admin 26.12.2012 08:37

  Mam konto na Moneybookers, ale zasady wypłacania pieniędzy są gorsze niż w PayPalu. Monaybookers nie jest tak popularny jak PayPal i musiałbym dłuuugo czekać, aż opłacałaby się wypłata środków.

  Przykład – wpłacisz na WM 10 zł – aby to wypłacić pobiorą 1,80 euro (czyli ok. 7 zł). Opłacałoby się to od 100 zł wzwyż. Oznacza to, że przez długi czas miałbym owe środki zablokowane i nie opłacałoby mi się ich przelewać na konto. Dla sprawiedliwości dodam, że PayPal wychodzi mniej korzystnie dla dużych kwot w porównaniu z MoneyBookers. PayPal pobiera prowizję od każdej wpłaty uzależnioną od kwoty, a Moneybookers pobiera zryczałtowaną opłatę od każdej wypłaty bez względu na jej kwotę.

 21. Komzar 26.12.2012 15:45

  Osobiście uważam, że rozwiązania typu PayPal czy Moneybookers w tym przypadku nie mają sensu. Darowizny powinny być przelewane bezpośrednio na twoje konto bankowe a ono powinno być gdzieś na portalu wyraźnie napisane.
  Mając takie konto też bez problemu można zrobić zlecenie stałe jak ktoś chce.

 22. admin 27.12.2012 05:31

  PayPal ma sens w przypadku darowizn z zagranicy – wychodzą taniej opłaty w porównaniu z opłatami za przelew międzynarodowy. Większość środków/darowizn otrzymuję przelewami na konto bankowe, nie ma z tym Komzarze żadnego problemu.

 23. olowek1203 08.01.2013 17:43

  Jestem na razie bezrobotny przez ten SYF rzadowy tfuuuu jak sie moja sytuacja zmieni tez zaczne cos wplacac poniewaz na WM jestem pere razy dziennie DZIEKI ZA TA STRONE pozdrawiam.

 24. admin 16.01.2013 18:16

  Jakiś użytkownik, który podpisał się jako „fds” i podał fałszywy adres email, przysłał mi taką wiadomość:

  „to już jest żebractwo :/ to jest zabronione w naszym kraju”

  Widać, nie ma zielonego pojęcia o polskim prawie. Coś tam słyszał o aferze z croufundingiem, ale nie za bardzo się doinformował.

  Po pierwsze – żebractwo teoretycznie jest zabronione na ulicy, a nie w internecie. Ustawa o zbiórkach publicznych z 1933 r. dotyczy tylko zbiórek gotówkowych, co potwierdził sąd w sprawie przeciwko stronie Histmag.org. Sąd stwierdził, że ustawa ta nie reguluje zbiórek elektronicznych bezgotówkowych.

  Po drugie – „Wolne Media” mają serwer za granicą, więc fizycznie prowadzą zbiórkę publiczną poza granicami Polski i z tego powodu teoretycznie nie podlegają polskiej jurysdykcji.

  Po trzecie – jedyne co mnie w tej sytuacji obowiązuje, jako obywatela Polski, to rozliczanie się z darowizn z Urzędem Skarbowym, co też czynię zgodnie z Ustawą o podatku od darowizn i spadków.

  Podsumowując: crowfunding (który można nazwać „żebractwem internetowym”) jest aktualnie w Polsce legalny, w odróżnieniu od żebractwa ulicznego (które wkrótce może zostać zalegalizowane).

 25. aZyga 20.01.2013 08:44

  Spoko admin ludziska zaczynają przelewy robić po 20, przynajmniej ja tak mam:)
  Po co wdawać się w dyskusje z jakimiś fds ? Nie pasuje mu to niech włącz sobie TVN, albo onet.
  A tak z innej beczki – mam w przeglądarce wtyczkę Ghostery i WM jest jedyną stroną jaką spotkałem, która nie śledzi.
  Pozdrawiam

 26. admin 20.01.2013 08:58

  Dzięki za darowizny, aZyga. Zaliczasz się do 1% czytelników WM, którzy portal wspierają (codziennie odwiedza WM ponad 4000 unikalnych użytkowników a tylko ok. 40 osób na miesiąc wspiera WM finansowo). W każdym razie, jeśli chodzi o darowizny, to w tym miesiącu jest gorzej niż zazwyczaj i zaczynam panikować. Na dodatek mam w tym miesiącu niesamowite wydatki – bo pogorszyło mi się zdrowie, a nie jestem ubezpieczony w NFZ (odmówiono mi prawa do zarejestrowania się w PUP). W przyszłym tygodniu czeka mnie zabieg chirurgiczny (ponad 700 zł będę musiał wydać). Zabieg w środę. Jeśli w czwartek nie będzie żadnych nowości na WM, będzie to oznaczało, że poszło coś nie tak.

  Sam używam wtyczki Ghostery – polecam ją wszystkim. Warto wiedzieć, które strony zbierają na Wasz temat dane.

 27. Fenix 20.01.2013 21:55

  Trzymaj się Maurycy, myśli pozytywne przesyłam i darem :)

 28. Monia33T 24.01.2013 23:10

  Będę wspierac regularnie portal finansowo i namówię znajomych. Myslę, że 1800 m-cznie z nawiązką na mocną dobrą kawę nie będzie przesadą haha
  Ci, co narzekają lub źle piszą chcą Pana zwyczajnie zdegradować , bo robisz Pan kawał dobrej roboty:) Proszę się nie przejmować, bo to ściema z tym żebraniem!!! Przecież jak kupujemy gazetę to trzeba za nia zapłacić, tak samo tutaj, kazdy kto korzysta powinien się odwdzięczyć. To tacy fds-cy powinni sie wstydzić, ze czytają a nie potrafia podziękowac nawet! Co jest do cholery? Pomieszao im się w głowach. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i czekam z niecierpliwością:)))

 29. MusX 31.01.2013 10:59

  kawał dobrej roboty to mało powiedziane! szkoda, ze dotacje w BTC niedostępne :/

 30. davidoski 24.02.2013 10:33

  Otóż to – ja także popieram ideę umożliwienia wpłat przy pomocy BTC. Dzięki temu można dokonywać wpłat anonimowo i nie wspiera się oszukańczego systemu bankowego

 31. admin 18.06.2013 10:24

  Oglądalność WM rośnie. Obecnie portal odwiedza prawie 8000 unikalnych użytkowników dziennie.

  Przy okazji, ponownie dziękuję Wszystkim tym, którzy w ciągu kilku ostatnich lat wsparli portal darowiznami. Gdyby nie Wy, zostałby zamknięty w maju 2010 r.

 32. Aida 19.06.2013 10:37

  Martwi mnie, że ostatnio bardzo ciężko uzbierać potrzebną kwotę. Miło byłoby gdyby chociaż każda osoba „uzależniona” od WM wsparła portal kwotą 1zł, wierzę, że jest nas wielu i dałoby się wtedy uzyskać potrzebną kwotę.

  Pozdrawiam

 33. mylof 19.06.2013 13:52

  Przelew już poszedł w następnych miesiącach też będzie. Portal moim zdaniem jest potrzebny i mam nadzieję, że nie dojdzie do jego zawieszenia lub zamknięcia. Dodatkowo porozmawiam i porozsyłam linki do moich znajomych z adresem WM, Oby było nas jak najwięcej, trzymam kciuki i pozdrawiam.

 34. admin 20.06.2013 10:29

  Zwrócę uwagę osobom wpłacającym PayPalem, że kwoty ok. 1 zł są w 100% zjadane przez prowizję PayPala. Wczoraj ktoś wpłacił 60 gr PayPalem i nie dotarł z tego do mnie ani grosz. Symboliczne kwoty najlepiej wpłacać przelewem. Zachęcam tez osoby mieszkające w Polsce, aby nie wpłacały PayPalem, lecz przelewem bankowym. Wtedy dotrze do mnie o kilka złotych więcej. PayPal opłaca się w przypadku wpłat zagranicznych.

  Wszystkim, którzy dotychczas wpłacili – gorąco dziękuję.

 35. admin 09.09.2013 08:15

  Na chwilę obecną, do 9 dnia września zebrano środków na 2 dni działania WM w październiku.

  Co się stanie, gdy nadejdzie nowy miesiąc a środków nie wystarczy? WM będą aktualizowane tylko przez tyle dni, na ile wystarczy pieniędzy, a przez pozostałe dni portal będzie zawieszony, a ja spróbuję dorobić brakującą mi kwotę w inny sposób. W sytuacji, gdy przez kilka miesięcy pod rząd będzie taki sam problem portal zostanie zamknięty i udostępniony do odczytu, póki wystarczy środków.

  Portalowi groziła likwidacja w maju 2010 r., ale dzięki Waszym darowiznom udało się temu zapobiec. Szkoda by było, by z tak prozaicznego powodu, jak pieniądze, portal WM zniknął z sieci. To największa niekomercyjna strona tego typu w Polsce, a jej oglądalność wciąż rośnie. Obecnie jest to ok. 8000 unikalnych adresów IP dziennie. Gdyby każdy z tych 8000 użytkowników każdy przekazał tylko 2,55 zł rocznie, wystarczyłoby środków na cały rok działalności. Czy strona WM jest potrzebna?

  Skąd takie a nie inne koszty utrzymania „Wolnych Mediów”? Szczegółowa odpowiedź tutaj:

  http://blog.wolnemedia.net/przekaz-darowizne/

 36. Wytagen 25.09.2013 21:06

  A może jest możliwość przekazania 1% podatku??? Rozdało by się kilkadziesiąt ulotek w pracy itd…

 37. Aida 25.09.2013 21:47

  Jak sprawa z tym komputerem, którego potrzebowałeś do pracy przy WM, udało się uzbierać odpowiednią kwotę?

 38. admin 26.09.2013 08:03

  @Wytagen

  Niestety nie, WM nie są organizacją pożytku publicznego. Nie są nawet organizacją.

  @Aida

  Brakuje jeszcze 368 zł. Dokładna informacja o zbiórce i rozliczenia tutaj:
  http://blog.wolnemedia.net/darowizny-na-rzecz-wm-wplywy-i-rozliczenia/

 39. Drax 27.09.2013 21:41

  Juz w lutym MusX i davidoski pytali o mozliwosc wplat w BTC. Czas leci – ja ze swojej strony sugeruje LTC. Istnieja serwisy hostingowe akceptujace platnosci w BTC lub LTC, wiec nie trzeba by ich nawet sprzedawac za gotowke ani zglaszac do opodatkowania.

 40. luzak1977 28.09.2013 08:43

  Bitcoiny – sritcoiny.

 41. mgmg 28.09.2013 19:44

  Artykuły to jedno ale to co pod nimi robi „makrę” portalowi i być może jest przyczyną ograniczonej popularności wśród ludzi, którzy mają pieniężki na wspieranie takiej inicjatywy. Czytam ten portal od dłuższego czasu i jedno moge powiedzieć – to się nie zmienia – widocznie to już jest częścią jego i albo to akceptujesz albo odchodzisz. Ja z trudem akceptuje ale wiem, że żaden z moich znajomych „potencjalnych darczyńców” w średnim wieku+ nie strawiłby tego ataku na każdego jego posta wyrażonego w kulturalny sposób i dlatego nie polecam im portalu – jeżeli już to podsyłam tylko pojedyńcze im linki. Merytoryczność artukułów portalu oceniam bardzo wysoko i byc może jak cos się zmieni w kwestii komentarzy to dołączę do wspierających. Póki co NIE. Prosze zmienić „surowość” oceniania komentarzy aby nie dominowały agresywne, pełne nienawiści do innego człowieka, przeładowane inwektywami posty „oświeconych” po oglądnięciu dwóch zaitgaistów.

 42. admin 29.09.2013 08:04

  W Regulaminie WM wyraźnie jest określone, że należy pisać kulturalnie. Dzięki filtrowi liczba wulgaryzmów jest bliska zeru. Komentarze naruszające regulamin, w tym ubliżające i agresywne, należy zgłaszać administracji WM. Ja i moderator przeglądamy komentarze, ale jest ich tyle, że trudno dokładnie wnikać w ich treści.

 43. SkyWei 30.09.2013 00:37

  Mam dziwne wrażenie, że wpadliście w pewien schemat myślenia. Z tych 8000 unikalnych odwiedzin spora część to uczniowie liceum. Skąd wiem? Bo sam mam spore grono czytających (nie udzielających się) portal będących jeszcze uczniami. Oni z reguły nie mają konta, paypala, a pieniędzy zawsze braknie. Polska w końcu. Ja od dłuższego czasu planuje wpłacać regularnie pewną kwotę. Teraz idę na studia. Podłapałem jakąś robotę na zlecenie. Zaraz może się trafi na pół etatu. Jak mi się to wszystko ustabilizuje to dam stałe zlecenie na te parę dyszek.

  A by ukrócić problem w szerszej skali proponuje formę prenumeraty. Tylko dajcie mi skończyć. Nie chodzi mi o żadne treści premium itd, ale np za te 100 zł rocznie czy tam 10 miesięcznie dostawałby spersonalizowane powiadomienia na e-maila z interesującymi go artykułami. Technicznie to nie jest duży problem. Taki subskrybent zaznaczyłby jakie tagi i tematy go najbardziej interesują, a to byłoby symboliczne podziękowanie (bo na pewno nie feature warty swej ceny). Pewnie na IRC da się to już teraz załatwić. Ale mniejsza o większość.

 44. admin 30.09.2013 08:18

  Myślałem już nad czymś podobnym, ale musiałbym wtedy zarejestrować działalność gospodarczą, a to oznaczałoby konieczność płacenia składek typu ZUS, itd., a w ostateczności mogłoby się okazać, że wpływy byłyby niższe niż straty.

  Niemniej optymistyczna jest informacja, że WM czytają licealiści. To oznacza, że w przyszłości, gdy zdobędą pracę, a portal przetrwa, być może dołączą do grupy wspierającej go finansowo.

  Jeśli WM czytają jacyś licealiści, zachęcam do dzielenia się linkami WM ze znajomymi ze szkoły. Myślę, że nawet co niektórzy gimnazjaliści mogliby znaleźć na WM coś interesującego dla siebie.

 45. viragolo 15.10.2013 11:57

  Żałuję, że nie mogę pomóc, zarabiam takie grosze, że jestem pod kreską. Ale mam wielką nadzieję, że serwis utrzyma się przez wiele wiele wiele lat. Gdy będę w stanie dołożę się. Pozdrawiam i życzę POWODZENIA !

 46. greg1982fr 25.10.2013 11:19

  Nie ma co sie tlumaczyc co do zasadnosci wplat. Admin wykonuje naprawde kawal dobrej roboty i to zazwyczaj sam. Robi tutaj na poltora – dwa etaty a zeby miec za co po prostu zyc to liczy na 1700 miesiecznie. I tak pewnie od tego jeszcze podatek musi odprowadzic. To naprawde niewiele porownujac wklad pracy do zarobkow.

 47. viragolo 28.10.2013 05:22

  greg1982fr zapomniałeś o kosztach utrzymania dużego serwisu w necie, gdzieś ta strona fizycznie leży i ten serwer trzeba opłacać, tak samo jak np. domenę. To czasem są całkiem spore koszty.

 48. admin 16.11.2013 08:07

  Dzisiaj założyłem konto BTC. Możliwe są więc już wpłaty darowizn w BTC.

  Konto BTC: 1AEHDq2D4hijgvEiUC7SY7whSrYVyCn9CM

  Po wysłaniu wpłaty BTC proszę dla celów kontrolnych o e-mail z informacją o wpłacie, bym mógł sprawdzić, czy doszła bezproblemowo.

 49. Fenix 17.11.2013 12:33

  Maurycy bardzo to cieszy . Ale prowizje z BTC do US wysyłaj w BTC niech sobie radzą , ty operujesz walutą przyjętą w BTC możesz ja posiadać w portfelu to twoje BTC, 18% z BTC czy dobrze rozumiem ze to podatek roczny . Najwyższy czas się rozprawić z tą bandą nierządu . Rząd tej waluty nie tworzy ,nie może pożyczać, nie spłaca z niej długów , jakim prawem ma czerpać zyski ? BTC musi trafić do sieci to jest jej przeznaczenie , po to została stworzona .

 50. Fenix 17.11.2013 13:03

  BTC to wkład pracy informatyków z całego świata i im należne jest to 18% z BTC ,zgoda :) Jesli BTC nie jest prawem przyjęte, nie można z tego tytułu ponosić sankcji prawnych .

 51. admin 18.11.2013 09:32

  Nie da się wysłać do Urzędu Skarbowego przekazu BTC. Prawo wymaga w rozliczeniach podatkowych stosowania waluty państwowej. Urzędy Skarbowe nie mają też konta BTC. Dlatego BTC należy traktować jak towar, który się sprzedaje i kupuje. A to oznacza konieczność uiszczenia podatku dochodowego od osiągniętego zysku ze sprzedaży. BTC ma swoje zalety ale ma też wady.

 52. Fenix 18.11.2013 10:19

  Ale gdy nie sprzedajesz BTC , li tylko oszczędzasz , co wtedy? Jesteś kolekcjonerem BTC , bo jest to dar od internautów?

 53. admin 18.11.2013 10:40

  Płaci się podatek, gdy sprzedajesz i masz zysk.

 54. Fenix 18.11.2013 12:09

  Mam rozumieć ze nie płacisz podatku gdy jesteś kolekcjonerem i przybywa , a ty nie sprzedajesz BTC , a kupujesz za BTC. Jeśli ktoś chce sprzedać towar za BTC, a ty chcesz kupić ten towar za BTC. Ta transakcja nie podlega opodatkowaniu, bo została opodatkowana przy tworzeniu BTC , do kupienia BTC, od tych co wytworzyli BTC + opłaconej prowizji.

 55. admin 18.11.2013 13:31

  BTC jest towarem. Wymiana towarów nazywa się barterem. Od sprzedaży barterowej odprowadza się podatek dochodowy, jeśli odnosi się zysk a nie stratę. Oblicza się go szacując wartość produktu na podstawie innych egzemplarzy produktu dostępnego na rynku i sprzedawanego w PLN. W przypadku BTC to trudne zadanie, bo kurs zmienia się z minuty na minutę, a nie według sztywnego kursu NBP.

 56. supertlumacz 19.11.2013 23:32

  Przejrzałem listę darczyńców od kwietnia, zasady funkcjonowania i koszty, poprzednie przeglądy prasy. Porównałem z innymi portalami. Uwzględniłem doświadczenia z Polski i zagraniczne.

  Wnioski, dla zwięzłości w punktach.
  1. Wolnemedia.net tzn. ich właściciel zasługują na bezwarunkowe wsparcie
  2. Niestety tylko nieliczni darczyńcy: MŁS, KF, DN, MF , KJ, RS dokonują wpłat trzycyfrowych. Dzisiaj dołączyłem do tej grupy , ale moja wpłata pojawi się na koncie
  53 1140 2004 0000 3002 6246 8023 jako BEZINTERESOWNA DAROWIZNA DLA WŁASCICIELA WOLNEMEDIA.NET dopiero jutro tj. w kolejnym dniu roboczym. Pobliski punkt opłat ma stałą prowizję 2 złote 30 groszy do kwoty 1000 złotych. To i tak taniej niż mój bank który za przelew bierze 6 lub 8 złotych (bezgotówkowy lub gotówkowy).
  Pozostałych zjadają prowizje. W przypadku kilkuzlotowych wpłat taka prowizja może przekraczać 20%.
  Trzeba płacić RZADZIEJ a DUŻO WIĘCEJ. Nie zawracać głowy i nie zajmować czasu. Rozliczenie kosztu znaczka zwrotnego za 1,60 zł jest żenujące przy kilkuzłotowej wpłacie. Jakaś prowokacja Urzędu Skarbowego ? Ja bym odesłał priorytetem poleconym za potwierdzeniem odbioru (koło 6 złotych), a list zaadresował Szanowna Pani Inspektor… Gdyby portal był zarejestrowany poza Polską, fotokopię odpowiedzi opublikowałbym.
  Wyjątkiem od powyższej zasady jest jeśli wasz bank zapewnia BEZPROWIZYJNE świadczenia okresowe. Tylko wtedy możemy zadeklarować miesięczną zapomogę w niższej kwocie, takiej na jaką nas stać.
  3. Nie tworzyć żadnych funduszy celowych np. zakup komputera. Warunkiem optymalnej administracji jest całkowita dowolność dysponowania posiadanymi środkami przez właściciela , a nie dostarczanie dodatkowego pretekstu paniom z US do kontroli. Taka dowolność musi obejmować m.in. odpłatne skorzystanie z sauny dla uchronienia się przed zabójczym kontaktem z polską budżetową służbą zdrowia.
  4. Teoretyczne zasady użycia BTC w Polsce mnie nie interesują, choć pewnie wiem najwięcej na ten temat:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
  Trudno mi ocenić czy powyższa informacja jest błędna celowo czy z przyrodzonej Polakom głupoty. Istotą stworzenia BTC, CO POMINIĘTO, było ominięcie podatków.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin#Taxation_and_regulation

  http://www.youtube.com/watch?v=WAjL_X_ZesE
  http://www.youtube.com/watch?v=2lPCbFXy6x4
  Na miejscu Administratora wykreśliłbym BTC z listy zalecanych sposobów płatności, chyba że ma zamiar przerejestrować wolnemedia.net na Niemcy. Nie jestem germanofobem , nie mam nic przeciwko.
  Informację o otrzymaniu BTC bym wykreślił jako poufną korespondencję prywatną. Natomiast jeśli Admin upiera się aby za wszelką cenę wspierać polski Urząd Skarbowy, to moja darowizna była ostatnią. Należy mieć szacunek dla pieniędzy darczyńców i nie marnować 18% otrzymanych środków na prezenty dla budżetówki.

 57. admin 20.11.2013 06:40

  Generalnie BTC nie sprzedaję od razu, a dopiero gdy kurs wzrośnie na tyle, by dodatkowy dochód z różnic kursu BTC zrównoważył podatek. 0,3 BTC miesiąc temu było warte 170 zł, a po miesiącu wyszło 360 zł. Gdy poczekam ze sprzedażą na odpowiednią chwilę, to mimo podatku może okazać się, że darczyńca więcej dał niż w dniu wpłaty.

  Nie upieram się, aby za „wszelką cenę wspierać Urząd Skarbowy”. Jeśli ktoś ma BTC a nie chce, by 18% podatku dochodowego trafiło do US, może sprzedać BTC i przelać uzyskaną kwotę PLN na konto WM w tytułem wpłaty „darowizna”.

  Działam tak, by Urząd Skarbowy nie mógł się do niczego przyczepić. Mam zbyt dużo do stracenia by bawić się z Urzędem Skarbowym w unikanie płacenia podatków. Działać należy legalnie, jeśli nie chce się trafić do więzienia. Moja wolność i życie są cenniejsze niż pieniądze i BTC. Prawda?

  Możliwość wpłat BTC dodałem, ponieważ zwolennicy BTC apelowali o to. Argumentowali, że w ten sposób chcą wspierać WM. Długo się przed BTC broniłem z powodu niejednoznacznej sytuacji podatkowej. Dopiero konsultacja prawna umożliwiła mi legalne ich przyjmowanie. Zasady przyjmowania i rozliczania darowizn BTC na WM są upublicznione – wpłaca ten, kto się zgadza. Każdy może wybrać opcję wpłaty darowizny, która odpowiada mu najbardziej. Jeśli są jakieś inne propozycje – można w ich sprawie napisać do mnie list.

  „Informację o otrzymaniu BTC bym wykreślił jako poufną korespondencję prywatną.”

  To jak wtedy rozliczać się publicznie z darowizn w BTC? Jak określić ile zebrano środków podczas zbiórki i ile brakuje? Jak dać darczyńcy znać, że wpłata dotarła, a nie zniknęła gdzieś po drodze? Przejrzyste rozliczenia zbiórek są przede wszystkim informacją dla darczyńców, że ich wpłaty dotarły!

 58. Fenix 20.11.2013 07:53

  Jeśli BTC nie tworzy długu , natomiast wszystkie inne waluty ten dług tworzą, to dlaczego nie przyjąć BTC jak globalnej waluty , dochód w oddłużaniu walut . Jeśli zamieniasz BTC, na inne waluty tworzysz dług , a tego chcemy uniknąć , by nie wspierać systemu opartego o dług.

 59. supertlumacz 20.11.2013 08:24

  Po co tyle czasu marnować Rozumiem i zgadzam się.

  Jednak skoro nie zamierza Pan omijać opodatkowania – piszę o PODSTAWOWEJ ZALECIE KTÓREJ BTC ZAWDZIĘCZAJĄ ZAWYŻONĄ CENĘ POZYSKANIA PRZEZ DARCZYŃCÓW – po co zachęcać ludzi Panu przychylnych do ponoszenia zbędnych kosztów?

  Darczyńcy nie kradli BTC tylko je kupowali, nabywali, dostawali itd ale zawsze PRZY UWZGLĘDNIENIU WSPOMNIANEJ WARTOŚCI DODATKOWEJ która np w Niemczech jest bezdyskusyjna.

  Należy mieć szacunek dla pieniędzy darczyńców i nie marnować 18% otrzymanych środków na prezenty dla budżetówki.

  Niech Pan wyluzuje…

  Należy wykasować BTC ze spisu preferowanych form wpłat, a zamiast tego wpisać : Jeśli ktoś ma BTC a nie chce, by 18% podatku dochodowego trafiło do US, może sprzeda BTC i przeleje uzyskaną kwotę PLN na konto WM tytułem wpłaty „darowizna”.

  W Polsce nigdy nie miałem zatargów z Urzędem Skarbowym, mimo charakterystycznych wizytówek „Pasożyt społeczny w stanie spoczynku” (ang. social parasite, retired) które robiły furorę wśród zagranicznych klientów. Mówią że pod pozorem usług tłumaczeniowych specjalizowałem się w międzynarodowym doradztwie podatkowym i w prawie spółek, a moją specjalnością było prześladowanie urzędów podatkowych… Jednak zarzuty zawarte w tych kalumniach uległy przedawnieniu i są to obecnie kwestie bezprzedmiotowe. :)))

  Ponieważ lubi Pan teoretyzować, czego dowodem chęć zawierania skomplikowanych niejasnych unikalnych umów, powiem Panu jako ciekawostkę że PASOŻYT SPOŁECZNY to polski termin prawny, pozostałość ze stanu wojennego obowiązujący jeszcze krótko po Okrągłym Stole, potem szybko i skwapliwie ukryty… Mężczyzna do lat 45 bez pełnego etatu, niezależnie od dochodu.

  Na moich wizytówkach wkroczył do nowego milenium.

  Pozdrawiam

 60. admin 20.11.2013 08:33

  „Należy mieć szacunek dla pieniędzy darczyńców i nie marnować 18% otrzymanych środków na prezenty dla budżetówki.”

  Należy mieć też szacunek dla życia i wolności osobistej administratora WM, który może jedno i drugie stracić, jeśli unikałby podatków. WM czytają też pracownicy skarbówki. Gdybym zaczął postępować nielegalnie, ściągnąłbym sobie na głowę kłopoty. Gdy postępuję zgodnie z prawem, mogę się w sądach wybronić.

  „po co zachęcać ludzi Panu przychylnych do ponoszenia zbędnych kosztów?”

  Są tacy, którzy chcą wpłacać BTC a nie PLN. Przyjmowanie BTC jest korzystne, bo podatek uiszcza się w chwili spieniężenia BTC. Jeśli odczekam aż kurs wzrośnie (a tak robię), wtedy na konto WM wpłynie więcej pieniędzy niż w chwili otrzymania BTC (nawet uwzględniając podatek). Więc zamiast np. 170 zł za 0,3 BTC dostanę po miesiącu np. 360 zł (czyli ok. 300 zł po odjęciu podatku), więc ani darczyńca nie jest stratny, bo na konto WM dojdzie więcej niż 170 zł które przekazał w BTC, ani Urząd Skarbowy, a WM mają dodatkowy kapitał – zysk ok. 130 zł.

  Nie zamierzam ryzykować więzieniem i problemami z US tylko dlatego, że idea BTC koliduje z ustawami podatkowymi. Działam legalnie i nie zamierzam tego zmieniać. Proszę nie namawiać mnie do łamania prawa.

 61. supertlumacz 20.11.2013 10:27

  Bzdury.

  Proszę nie imputować mi namawiania Pana do łamania prawa. Sugerowane przeze mnie zalecenia dla wpłacających nie są sprzeczne z prawem.

  „Są tacy, którzy chcą wpłacać BTC a nie PLN”. Doradcy podatkowi mają sugerować klientom legalne działania, ale zmierzające do zmniejszenia wymiaru należnego podatku. Wpłata złotówkowa jest legalna.

  Przyznaję że przedstawiony schemat gry giełdowej do spółki z US jako 18% wspólnikiem może być dla niektórych pociągający, a nie wydaje się być nielegalny. Zresztą niczym się nie ryzykuje, bo nawet w przypadku bankructwa Polak ma mieć prawo do mieszkania komunalnego, ciepłej strawy itp. To tylko w niedobrych USA każdego mroźnego poranka służby oczyszczania miasta wywożą trupy bezdomnych spod mostu w Brooklynie….

  Polecam darczyńcom aby sobie przemyśleli czy za 18% ich wysiłku warto zapewnić Administratorowi taki dodatkowy komfort psychiczny. A może lepiej samemu sobie kupić los na loterii za te 18% , a wpłaty dokonać w złotówkach?

  Bez odbioru.

 62. Fenix 20.11.2013 10:30

  Maurycy chodzi o to , ze podatek od towarów i usług jest jednym podatkiem którym rząd państwa powinien dysponować. A nie podatkiem od dochodów , to jest nieprawidłowy podatek. FED przed wprowadzeniem w obieg waluty powinien brać prowizję, a nie od całości pożyczonych i zwróconych z obiegu . Inaczej gdy pożyczasz od zera, po uiszczeniu prowizji FED.Inaczej gdy od każdego chcesz wyzyskać daninę tworząc zadłużenie narodów.

 63. admin 20.11.2013 11:57

  Każdy sam decyduje czy chce dokonać darowizny PLN czy BTC. Jeśli komuś nie odpowiada, że od BTC trzeba uiścić podatek (od zwykłych darowizn też nalicza się podatek zgodnie z Ustawą o podatku od darowizn i spadków, ale jest niższy niż podatek z tytułu Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) może je spieniężyć i wpłacić zwyczajnym przelewem bankowym. Przymusu nie ma – jest pełna dobrowolność.

  @Fenix

  Mi też nie podoba się obowiązujące w Polsce prawo podatkowe, ale nie ja je ustanawiam, lecz politycy. Osobiście uważam, że wszystkie podatki powinny zostać zlikwidowane oprócz podatku VAT (który powinien spaść do 10% – w najgorszym wypadku do 20%). Zwiększony obrót pieniędzmi na rynku rozbuchałby wtedy gospodarkę, wzrosłyby wpływy do budżetu i zmniejszyłyby się świadczenia pomocy społecznej i bezrobocie.

 64. Fenix 20.11.2013 12:10

  @Maurycy zgadzam się tobą , pozdrawiam :)

 65. admin 20.11.2013 12:21

  Są też strony na których można za klikanie dostawać drobne sumy BTC. Ale na razie to testuję by sprawdzić, czy ma to jakiś sens.

  AKTUALIZACJA: Sporo naklikałem na stronach z rzekomo darmowymi BTC i tylko jedna raczyła wpłacić 0,000001 BTC. Reszta wygląda na zwykłe oszustwo.

 66. buzdygan 20.11.2013 12:48

  Zgadzam się z adminem w sprawie podatku od BTC. Lepiej dmuchać na zimne.

 67. taka tam 01.04.2014 21:00

  -przykro mi,że moje wsparcie dojść nie może bo w polu „adres banku” sugerowany myślnik jest odczytywany jako ” błąd w wypełnianiu formularza przelewu”, podobnie litery MA są odczytywane jako”błąd”
  -proszę o jakiś adres banku albo cokolwiek aby przelew mógł „pójść”
  -próbowałam parę razy i za każdym razem mam to samo
  -mam dobre intencje, chęci i pewną kwotę, którą mogłabym przeznaczać na systematyczne , comiesięczne wsparcie…
  -nie interesują mnie ani zestawienia wydatków ani publiczne rozliczanie się
  – a jak się ma sprawa z przekazaniem 1% przy rozliczaniu się z PITów?
  ( to tez mógłby być jakiś wpływ zasilający konto)
  pozdrawiam

 68. admin 02.04.2014 02:56

  Wysłałem ci email. Bank to mBank. Jeśli problem będzie nadal występować, skontaktuj się e-mailem, a spróbuję go jakoś rozwiązać.

  WM nie są „organizacją pożytku publicznego” (mogą nią być tylko fundacje i różne stowarzyszenia), dlatego nie ma możliwości przekazywania 1% z podatków.

 69. admin 30.04.2014 14:01

  Podatek płaci osoba obdarowana a nie darczyńca, bo to obdarowany odnosi korzyść finansową. Czyli łopatologicznie: jeśli przekażesz mi darowiznę, podatek płacę ja, a nie Ty.

 70. admin 21.05.2014 18:44

  1. Na WM każdy czytelnik może publikować. Choć serwer jest fizycznie za granicą, użytkowników obowiązuje prawo kraju, z którego publikują. Publikowane są wszystkie artykuły na odpowiednim poziomie merytorycznym. Nie ilość ale jakość się liczy. Jeśli komuś zależy na pewności publikacji, zapraszam na Bloga WM, gdzie każdy publikuje w czasie rzeczywistym.

  2. Zrobiłoby się pstrokato i nieestetycznie.

  3. Jest dwukrotnie wyświetlany tylko jeden materiał – informacja o darowiznach. Jeśli zbiórka przebiega słabo, wówczas wrzucam go w bardziej widoczne miejsce wiadomości z kraju. Przewijanie jest możliwe w kategoriach tematycznych. Wszystkie artykuły publicystyczne są w kategorii „Publicystyka”. W sytuacji, gdy strona główna jest podzielona na wiele sekcji (wiadomości z kraju, ze świata, z wszechświata, publicystyka), przewijanie jest nierealne. Takie rozwiązania są obecne na stronach na których wszystko jest na stronie głównej w jednej sekcji (jak na blogach). Można by spróbować stworzyć podstronę z wszystkimi nowościami, ale tutaj problemem jest brak osoby, która wyedytowałaby szablon i uwzględniła tę opcję.

  4. Kodowanie strony TV WM podmienione. Filmy są już w embedach a nie pop-upach. Minus jest taki, że czasami w embedach pokazują się zewnętrzne reklamy, na co nic nie poradzę. Odkryj WM – jest to inny CMS. Od dawna walczę, by włączyć go do Portalu WM, ale problemem jest brak wtyczki dla WordPressu, lub brak osoby, która potrafiłaby wbudować Pligga do WordPressu. Od dawna chcę także połączyć stronę TV WM z Portalem WM w jednym CMS-ie. Obecnie są to dwie niezależne technicznie strony.

  5. Ten pomysł generowałby dodatkowe megabajty w bazie danych. Już teraz bywają problemy z wyświetlaniem strony z powodu zbyt dużej ilości połączeń z bazą danych, a co dopiero, jeśli powstałyby dodatkowe jej wywoływania.

  6. Ta sama odpowiedź co wyżej.

  Zwróć uwagę, że wg statystyki rośnie odwiedzalność WM i problem będzie narastać. Dbam o to, by strona ładowała się jak najszybciej i bezproblemowo, muszę przewidywać potencjalne problemy. Onet ma 1000 serwerów i sztab specjalistów od optymalizacji, ja mam 1, wykupiony w zewnętrznej firmie, i mogę korzystać tylko ze wsparcia osób, które się zgłoszą, licząc że ich zapał nie będzie słomiany. Jesienią WM będą się przenosić na nowy, wydajniejszy serwer, bo ostatnio coraz częściej strona przeciąża obecny serwer.

 71. admin 22.05.2014 08:54

  4. Przywróciłem okna pop-up zamiast embedów. Powód? W niektórych embedach pokazywały się reklamy zanim zostały uruchomione playery i źle to wyglądało. Nagle pojawiające się reklamy na stronie TV WM działały mi na nerwy. Jeszcze ktoś by pomyślał, że WM zarabiają na tych reklamach. Gdy pojawiają się w oknach pop-up, już tak w oczy to nie razi i widać po adresie strony, że są to zewnętrzne strony a nie WM.

 72. Dr. Delban 25.05.2014 00:14

  Sypnąłem groszem przez PayPal. Stwierdziłem, że czas najwyższy bo czytam WM od roku 2010 lub wcześniej.

 73. Maximov 27.05.2014 10:05

  Krucho u mnie z kasą ale coś jeszcze podeślę do końca maja.
  WM muszą istnieć!

 74. admin 01.07.2014 10:35

  Wielkie podziękowania dla 17 osób, które 30 czerwca, gdy traciłem nadzieję, wpłaciły 885 zł! Jesteście cudowni!

 75. Youpidou 04.07.2014 14:01

  Czy portal wm ma awarię? Nie wyświetlają mi się artykuły, ani komentarze. Ledwo udało mi się tutaj dodać komentarz… Pozdrawiam.

 76. admin 04.07.2014 17:43

  Skoro udało ci się dodać komentarz to oznacza, że nie ma awarii. Jakby wystąpiła awaria, to głównie z bazą danych. Jeśli problem nie zniknął, to oznacza, że występuje na Twoim komputerze lub u pośrednika (dostawcy internetu). W pierwszym przypadku metoda zawsze jest jedna – usuń wszystkie pliki tymczasowe z przeglądarki, restartuj internet i przeglądarkę. Jeśli to nie pomoże, spróbuj innej przeglądarki. Jeśli to nie pomoże, sprawdź na innym komputerze dostępność strony. Jeśli problem pozostał, winien jest pośrednik lub wirus.

 77. nessir 28.09.2014 10:13

  Witam

  Dodaj neteller jako formę płatności to ja pokerzysta co miesiąc parę dolarów dorzucę. Na kontach bankowych nie mam żadnego ruchu a na tym tak.
  Kiedyś wysłałem jakieś grosze z paypala co mi zostały to prowizja to zżarła…

 78. Tom 22.12.2014 15:40

  Ten artykuł wygląda jak reklama i wcale mnie to nie zachęta do finansowania WM. Opis sytuacji finansowej jest na portalu i jestem zwolennikiem, aby na tym się zakończyło (czyli nie dodawajcie tego artykułu do aktualności)

 79. admin 22.12.2014 17:30

  Jeśli zbiórka odbywa się płynnie w średnim tempie ok. 56 zł dziennie, lub jest nadpłata, wówczas ten komunikat nie jest eksponowany w miejscu „wiadomości z kraju”. Robię to TYLKO w ostateczności, w sytuacjach awaryjnych, gdy widzę, że są problemy ze zbiórką i niedobór środków zagraża bytowi WM (a dokładniej mojemu bytowi, od którego zależy los WM).

  W tym roku jeden z darczyńców przekazał 2000 zł – wtedy przez 3 lu 4 miesiące WM miały płynność finansową i ten komunikat nie był eksponowany w sposób, o jakim piszesz. I co się stało? Wpłaty spadły do ok. 65%, aż nadwyżka się wyczerpała i trzeba było powrócić do lepszego eksponowania komunikatu. Celem tego komunikatu nie jest utrudnianie życia czytelnikom, tylko lepsza widoczność – a ta jest dobra wtedy, gdy komunikat pojawia się w miejscu na które wszyscy spoglądają w poszukiwaniu czegoś nowego. Inna alternatywą są wyskakujące, denerwujące okienka pop-up z komunikatem o zbiórce, a tego nie chcę. I ty pewnie też nie?

  Uwierz mi, nie lubię się upominać o darowizny w taki sposób, bo czuję się wtedy jak żebrak, ale muszę to robić by zapobiegać zawieszaniu portalu. Nie chciałbyś chyba, aby WM działały tylko przez 20 dni w miesiącu, a przez 10 były zawieszane, bo zabrakło pieniędzy.

 80. Komzar 22.12.2014 19:29

  Porównanie twojej pracy do żebrania jest bardzo nieadekwatne. Wykonujesz naprawdę dużo i to bardzo potrzebnej pracy, twój pech polega bardziej na tym, że korzystający z niej w większości nie przelewa się w tym zubożałym kraju.
  Jedyne co można próbować zmienić za sugestią Toma, to umiejscowienie aktualnego stanu darowizn, może jako kolorowa linijka gdzieś wyżej.

 81. obecny 28.12.2014 19:41

  Jak jutro zaksięgują przelewy to powinno trochę przybyć na koncie.
  Pierwszy raz odkąd czytam WM trochę wpłaciłem.

 82. atoreli123 22.01.2015 08:36

  ja wczoraj puściłem 100 i nie pokazało sie :(

 83. admin 22.01.2015 10:18

  Przepraszam, że dane nie są automatycznie aktualizowane w trybie natychmiastowym, a jedynie 1-2 razy dziennie w okresie, gdy jestem w internecie i pracuję nad WM. Nie mam niestety skryptu, który sam by aktualizował wpłaty na podstawie przelewów bankowych i PayPala. Pozdrawiam i dziękuję za darowiznę.

 84. atoreli123 22.01.2015 20:04

  e spoko myślałem że może nie doszło

 85. admin 23.01.2015 08:21

  To dobrze, że „biłeś na alarm”.

  Jeśli czyjaś wpłata nie pojawi się do 3 dni roboczych (z bankami rożnie bywa, czasami przelewy idą 2 dni), proszę o informację.

 86. Przemyslaw Mach 31.01.2015 22:41

  jak dostanę wypłatę to coś przeleję bo właścicielowi tego portalu należy się to jak psu zupa on tego nie robi dla siebie tylko dla innych a te 1750 to na prawdę mało organizacje przestępcze takie jak czerwony krzyż czy unicef potrafią z żebrania wyłudzić miliardy a ludzie którzy na prawdę robią coś dla innych nie mogą zebrać śmiesznych 1750zł ludzie w tym kraju to totalni hipokryci i ignoranci jak mógłbym cię prosić adminie to skontaktuj się ze mną poprzez email bo mam ważną sprawę chcę pomóc człowiekowi który zostanie wysłany do psychiatryka dlatego że dzięki niemu wyszły afery i różnego rodzaju nieprawidłowości pmach98@gmail.com nigdzie nie mogę znaleść twojego emaila na tej stronie

 87. THE_TRUTH_IS_OUT_THERE 01.02.2015 00:09

  Postanowilem w koncu stworzyc profil i powiedziec to co mysle w tej kwestii. Tak jak admin wspominal, wystarczyloby zeby kazdy uzytkownik portalu przelal 10-20 pln miesiecznie i problem plynnosci finansowej portalu bylby rozwiazany. Az mnie trzesie jak widze tego typu sytuacje. Mam nadzieje, adminie, ze nie usuniesz tego posta uznajac go za zbyt agresywny, ale pewnych spraw aufemizmami sie nie zalatwi, w przedszkolu tez nie jestesmy.

  Otoz banda darmozjadow ktora odwiedza ten portal jest w 80% jak widac najgorszej masci zbieranina oszolomow, tchorzy i pogardy godnych wydmuszek rodzaju ludzkiego. Uwazacie sie pewnie za oswieconych, pokrzywdzonych ludzi walczacych o lepsze jutro dla swiata, siedzicie przed tymi swoimi komputerkami i niedosc ze REALNIE palcem nie kiwniecie w swoich spapranych zyciach zeby cokolwiek na swiecie zmienic, to jeszcze nie jestescie nawet wstanie wspomoc czlowieka ktory poswieca caly swoj czas na REALNE zrobienie czegos w kwestii NWO itd itp. Jestescie gorsi od tych ludzi z ktorych szydzicie na codzien i nazywacie lemingami. Oni nic nie robia bo sa nieswiadomi tego co sie dzieje lub w to nie wierza, a wy mimo iz jestescie swiadomi sytuacji na swiecie i wagi tego portalu i jemu podobnych w swiecie przepelnionym mediami mainstreamowymi i klamstwami jakie szerza, to i tak nie stac was (mentalnie) nawet na przelanie zakichanych 20 pln miesiecznie w ramach swojego wkladu w walke z systemem.

  I nie zawracajcie *** swoimi historiami o waszej kiepskiej sytuacji zyciowej bo nikogo to nie interesuje i tylko sie kompromitujecie. Skoro macie komputer i internet, to stac was tez na przelewanie regularnie 20 pln na sluszny cel.

  I NAWET GDYBY OZNACZALO TO ZE MUSICIE SOBIE ODJAC CHLEBA OD UST PRZEZ 3 DNI W MIESIACU NIE JEDZAC SNIADANIA ZEBY TE 20 PLN UZBIERAC, TO JEST TO WASZ *** OBOWIAZEK JAKO LUDZI SWIADOMYCH TEGO CO SIE DZIEJE I DO CZEGO TO WSZYSTKO ZMIERZA.

  Wam sie wydaje ze jezeli teraz nie staniemy razem do walki z calym tym zlem to jutro bedzie lepiej? Dzisiaj wam sie nie przelewa, ale jutro lub pojutrze byc moze bedziecie prosic Boga o jak najszybsza smierc patrzac na to co wam zgotowaly „elity”.

  Od swiata, politykow, korporacji wymagacie zmian, a sami co robicie? Nie mozecie nawet paczki papierosow sobie raz w miesiacu odmowic jako wasz wklad do lepszego jutra? Myslicie ze to wszystko zabawa jest? Hobby w wolnym czasie, poczytac sobie o prawdziwych wydarzeniach na swiecie? Naprawde, widze ze was to by trzeba bylo porzadnie raz i drugi po pysku wytrzaskac na otrzezwienie. Jedyne co umiecie robic to siedziec i narzekac jaki to swiat jest zly i popaprany – ale mam dla was nowine – waszym zachowaniem podpisujecie sie obiema rekami i nogami pod obecnym ksztaltem tego swiata.

  Jezeli nadzieja ludzkosci sa ludzie tacy jak wy, to pozostaje chyba tylko sznur i sucha galaz.

  Jeszcze raz przepraszam admina jezeli post jest w zbyt ostrym tonie, ale podsumuje moze to co mysle slowami Ryszarda Riedla: „Naj­bar­dziej nie mogę znieść ludzkiej obojętności na zło. Tej sa­mej bes­tii, mniej­szej lub większej, w cza­sie woj­ny i na co dzień przez ludzi ho­dowa­nej dla ludzi. Nie mogę się wyr­wać, bo nie pot­ra­fię być obojętny”.

 88. atos 01.02.2015 01:55

  Bardzo dobrze,wreszcie ktoś odważył się napisać prawdę,jestem na tym portalu krótko,więc tego nie zauważyłem.@Admin..dobrze byłoby gdybyś uwidaczniał listę ofiarodawców,byłoby to zachęta dla”gapowiczów”.Myślę podobnie jak @THE_TRUT,że wielu jest na tym portalu „szczekaczy”znający życie,swiat z Internetu,a mająceych najwięcej do powiedzenia w kazdej kwestii.Nie sztuką jest grać „gieroja”za komputera,sztuką jest być między wronami i powiedzieć swoją prawdę.Obojętnie gdzie się znajduję,w Afryce,Azji,wśród Arabów,Żydów itd.mówię to co myślę.Trudno mi też zrozumieć ludzi w Polsce,że kraj upodlony,banda złodziej rządzi krajem,a ludzie zamiast się buntować,piep…banialuki o systemach,islamistach itd.Mam juz swoje lata i x lat jestem poza krajem,lecz wychowalem się w Polsce komunistycznej,ale mimo to o swoją godność się walczyło.Mozna zadac pytanie,co się dzieje z Polakami.Przecież ci złodzieje was zniszczą.Na koniec,nawet ci wyśmiewani przez was Arabowie,czarni i inni kolorowi w Europie,mają więcej godności i woli walki,ponieważ żaden z nich tu w Europie,nie pracowalby za takie psie pieniądze,dawno zmietliby tą bandę złodziejów

 89. admin 01.02.2015 09:17

  @ Przemyslaw Mach

  Jest link do formularza kontaktowego na lewym niebieskim pasku bocznym, na dole, w sekcji „redakcyjne”. Od razu muszę uprzedzić, że w WM nie ma nikogo, kto mógłby napisać o tym artykuł. Możesz natomiast samodzielnie go napisać (sugeruję zapoznać się z „Poradnikiem dla autorów”) i opublikować. Link do formularza kontaktowego TUTAJ. Działa też standardowy adres: redakcja + małpa + adres strony internetowej WM.

  @atos

  Lista darczyńców jest upubliczniana TUTAJ.

  Podaję inicjały (a nie pełne dane) bo chronię prawo do prywatności darczyńców, ale jeśli ktoś chce widnieć z imienia i nazwiska, żeby mieć poczucie satysfakcji, może mi o tym napisać, a podam pełne dane. Jest także opcja ukrywania inicjałów, wtedy zamiast nich podaję np. X. Jak dotąd dostałem kilka próśb o ukrywanie inicjałów, ale jeszcze ani jednej o podanie imienia i nazwiska.

  Urealnię statystykę: na 1200 zarejestrowanych użytkowników darowizny wpłaca co miesiąc od 50 do 60 osób. Samych darczyńców jest pewnie ok. 100-200 rocznie (wielu wpłaca jednorazowo lub raz na dłuższy okres czasu).

  Wszystkim darczyńcom dziękuję – za wpłaty i że los WM nie jest Wam obojętny. WM to codzienna, monotonna (ale dająca mi satysfakcję) praca po ok. 8 godzin (czasami 9) dziennie przez 7 dni w tygodniu – czyli porównanie ok. 1,5 etatu – nie licząc ok. 2 tygodni wyjazdu w wakacje w Polsce pod namiot, czy pojedyncze dni z powodu zdarzeń losowych). Kwota 1750 zł to obecnie minimalna płaca krajowa. Zbieram też co miesiąc 7 dolarów na serwer (bo tyle kosztuje hosting) oraz raz na rok 35 zł za domenę wolnemedia.net.

  Minął miesiąc zbiórki na luty i widzę, że nie udało się uzbierać pełnej kwoty na luty. Mam nadzieję, że w poniedziałek dotrą jakieś przelewy, bo wiadomo, że banki w weekendy nie pracują, i kwota zostanie dozbierana. Zbiórka w lutym na marzec będzie trudniejsza bo luty ma mniej dni.

 90. Fenix 01.02.2015 09:39

  Dla słusznej i dobrej sprawy jakie jest wsparcie WM , możesz rozważyć tę propozycję Maurycy , masz moją zgodę na jawność mojego imienia i nazwiska darczyńcy .
  Nie kieruje mną satysfakcja , lecz wspólna sprawa dla której warto tu być i ujawnić się na WM .

 91. Fenix 01.02.2015 10:11

  Stworzono nas do wielkich rzeczy, chciejmy się poznawać :)

 92. THE_TRUTH_IS_OUT_THERE 01.02.2015 11:04

  1200 osob…1750 PLN….jest 10 razy gorzej niz myslalem…czasami mam takie smutne mysli ze to jednak ci z NWO maja racje traktujac ludzi jak bydlo i trzode chlewna…

  adminie, daj w pon wieczorem znac jak wyglada sytuacja, przeleje brakujaca kwote.

 93. admin 01.02.2015 13:03

  Dodam jeszcze, że na 1200 zarejestrowanych użytkowników, WM odwiedza dziennie średnio ponad 9 000 unikalnych użytkowników zliczanych pod adresie IP (czyli jakieś 80-90% czytelników WM nie jest zarejestrowanych). W skali miesiąca dane są oszałamiające, jak na tak mały portal jak WM. W lutym było to ponad 309 000 adresów IP zliczanych 1 raz na 24 godziny i prawie 172 000 adresów IP zliczanych 1 raz na miesiąc. Więcej statystyk dla zainteresowanych tutaj:
  http://wolnemedia.net/statystyka/

  Dane o wpłatach zaktualizuję w poniedziałek rano i po południu.

 94. admin 01.02.2015 13:19

  Właśnie AM wpłacił brakującą kwotę – 156 zł. Wielkie Dzięki!

 95. agama 01.02.2015 14:32

  Luty jeszcze dobrze się nie zaczął, a już takie wyniki!

 96. Maximov 01.02.2015 19:41

  @THE_TRUTH_IS_OUT_THERE
  Zawstydziłeś mnie.
  Choć faktycznie nie przelewa mi się (jestem frankowiczem) to te 10-20 zł prawie każdy jest w stanie „wysupłać”.
  Naprawię swój błąd i dzięki za… naukę.
  Pozdrawiam!

 97. THE_TRUTH_IS_OUT_THERE 01.02.2015 22:22

  Ciesze sie ze przynajmniej czesc z Was (choc mam cicha nadzieje ze wszystkich!) przekonalem, ze obojetnosc jest najgorsza rzecza jaka mozemy zrobic – i jezeli realnie nie dokladacie swojej cegielki, to jestescie obojetni, bez wzgledu na stan waszej wiedzy i przekonania. „Po czynach ich poznacie”, jak to powiedzial kiedys pewien madry czlowiek.

  Chcialbym tez korzystajac z okazji, i bron Boze nie bawiac sie tutaj w jakiegos mentora czy kaznodzieje, powiedziec jeszcze jedno.

  Celem tego calego ukladu ktory nas niewoli, jest doprowadzenie wiekszosci spoleczenstwa do biedy, zeby zamknela sie w swoim malym, doczesnym swiatku problemow. Czy to beda kredyty frankowe jak w przypadku Maximova, czy problemy zdrowotne i renta z ktorej trzeba wyzyc, czy rodziny wielodzietne ktore zyja z zasilku – im bardziej nas od siebie odseparuja, im bardziej stlamsza nas psychicznie, im bardziej wtlocza nas w egoizm i myslenie tylko o sobie i swoich problemach, im bardziej im na to pozwolimy, tym wieksza damy im satysfakcje, bo bedzie to oznaczalo ze nic nie zrobimy przeciwko nim. Oni maja wladze, pieniadze, zabojcow na uslugach, media itd – my jedyne co mamy to wiare w lepsze jutro i solidarnosc miedzyludzka – ale paradoksalnie to my jestesmy silniejsi, bo nas jest 7 miliardow a ich zaledwie garstka. Jednakze potencjal to jedno, a realia to drugie. 7 miliardow niezjednoczone i martwiace sie tylko o swoje prywatne poletko, oznacza, ze kazdy z nas jest sam jak palec, a wiec nie ma najmniejszych szans w starciu z NWO. I oni doskonale o tym wiedza, dlatego wlasnie dezinformacja, strachem, upodleniem i trywialna papka medialna kreujaca falszywe dazenia ludzi, tak skutecznie od wiekow nas porozniaja, smiejac nam sie i plujac w twarz.

  Jedyna nasza obrona przed nimi jest poswiecenie sie dla dobra sprawy. Kazdy w miare swoich mozliwosci, ale bez poswiecenia sie kazdego czlowieka z osobna rownie dobrze mozemy od razu poprosic o wszczepienie RFID i zamkniecie w oborze. Jezeli ludzie w czasie wojny i pokoju sa w stanie oddawac zycie za idee, dokonywac samopodpalen zeby zwrocic uwage swiata na zlo jakie sie dzieje, jezeli sa mlodzi ludzie ktorzy daja sie rozjezdzac przez czolgi w obronie swoich przekonan, to naprawde wierze, ze kazdy moze oddac pare zlotych miesiecznie nawet jezeli ma ogromne problemy finansowe. Ba, nawet bezdomny powinien sie ta wyzebrana zlotowka schowana w brudnej skarpecie dorzucic, jezeli choc troche troszczy sie o losy naszego swiata i gatunku ludzkiego. Jemu sie nie udalo w tym zyciu, ale byc moze uda sie innym ludziom w przyszlym, lepszym swiecie, ktory byc moze uda sie wywalczyc.

  Jezeli moge tez cos zasugerowac, ustawcie sobie na koncie bankowym automatyczny transfer raz w miesiacu, kazdy bank oferuje taka opcje, zajmie wam to doslownie pol minuty. Wy o tych paru zlotych za pare dni w ogole zapomnicie jakby nigdy nie istnialy, a beda regularnie wpadac na konto WM i zapewnia plynnosc finansowa portalu.

  pozdrawiam i raz jeszcze prosze zebyscie NIGDY o tym nie zapominali – w jednosci nasza sila i jedyna nadzieja, bez tego przegramy.

 98. Fenix 28.03.2015 07:32

  Satysfakcje osiągnę wtedy gdy każdy z nas w tym Maurycy otrzyma BDP . A to więcej to honorarium na WM od innych za twórczą pracę . Widzę cię i doceniam.
  Utworzenie BDP kredytu odnawialnego dla każdego równo od narodzin po kres życia, na życie mam , byt mam zapewniony , tworzę.
  BYĆ kim się chce, jest moim najszczytniejszy celem i dobrem każdego.

 99. XXIRapax 23.04.2015 21:05

  Kiedy mija termin spłaty domeny?
  Chciałbym wesprzeć portal, ale nie mam teraz czasu na sprawdzanie tego co jest priorytetem.

 100. admin 24.04.2015 07:46

  Priorytetem jest zbiórka na kolejny miesiąc, potem na serwer, a na spłatę domeny na końcu. Jeśli będzie nadwyżka na koniec miesiąca, pójdzie na spłatę domeny, więc spokojnie możesz wesprzeć portal ogólną zbiórką.

 101. goldencja 17.06.2015 10:50

  Słabe wpłaty ostatnio. Ciekawe jakbyście zrobili płatną subskrypcję np. sms-ową/przelewową. Jeśli dużo odwiedzających to 5 zł za miesięczny dostęp na osobę nie wydaje się czymś strasznym. Jeśli mniej odwiedzających to pewnie nie opłaci się podpisywać umowy z „pośrednikami” płatności.

 102. admin 18.06.2015 17:26

  SMS-y są nieopłacalne, bo:

  1. Od 40 do 45% zabierze pośrednik.

  Płatne SMS-y nie są traktowane jak darowizna, ale jak działalność zarobkowa, więc:

  2. 23% VAT zabierze fiskus.

  Na tym etapie 10 zł topnieje już do ok. 4 zł, ale to nie wszystko, bo:

  3. Byłaby to już działalność gospodarcza, którą trzeba zarejestrować i w konsekwencji ponosić dodatkowe koszta, jak ZUS, NFZ itp., a to nie są małe pieniądze – w marcu 2015 r. minimalne koszty składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych dla przedsiębiorców wyniosły 757,76 zł, czyli płaciłbym znacznie większe podatki niż od darowizn.

  W efekcie miałbym więcej papierkowej roboty i mniej pieniędzy na koncie. Płatne SMS-y miałyby sens, gdyby WM odwiedzało dziennie pół miliona osób a nie 9 tysięcy.

 103. hashi 25.06.2015 12:43

  A jak wyglądają statystyki odwiedzin, czy to kryzys finansowy polaków nie mają kasy nawet na drobne darowizny. Czy wzrost portali o podobnej tematyce. Osobiście rzadziej tu zaglądam i w ogóle w internecie ze względu na przeładowanie mózgu informacjami. Co nie zmienia faktu, że poziom portalu jest cały czas wysoki a 1750 zł jest mała kwotą jak na tak duży wkład pracy.
  Czas coś zmienić jak coś wymyślę dam znać.

 104. admin 25.06.2015 15:49

  Statystyki znajdziesz tutaj, WM odwiedza ok. 9000 unikalnych użytkowników dziennie.

  http://wolnemedia.net/?page_id=1641

 105. Maximov 25.06.2015 17:38

  Proszę Państwa!
  Nie wierzę, że większość z Was nie może wysupłać 10-20 złotych miesięcznie na WM.
  Ustawienie sobie zlecenia stałego nawet na niewielką kwotę to żaden problem.
  Wystarczy ok.50-100 osób po kilkadziesiąt złotych i WM działają normalnie.
  Nie wszystko mi się podoba na WM ale jest to jeden z niewielu portali o wysokim poziomie dyskusji i dość kulturalnych forumowiczów.
  Szczerze zachęcam do wspierania Wolnych Mediów.

 106. hashi 26.06.2015 01:23

  Hmm rzeczywiście wstyd mi za siebie przelałem ostatnie 13 zł. Może by utworzyć zakładkę wsparcie z linkami do darmowych kont bankowych za każde założenie prowizja dla WM. Albo linki do kont giełdowych kryptowalut 20% od prowizji każdej transakcji klienta.

 107. admin 26.06.2015 06:35

  Pomysł ciekawy, ale w rozumieniu prawa nie byłyby to już darowizny, ale dochód z umowy cywilnoprawnej, czyli działalność zarobkowa, co mocno skomplikowałoby sytuację portalu WM korzystają z wielu licencji do użytku niekomercyjnego) i życiową (straciłbym ubezpieczenie zdrowotne).

  Zachęcam natomiast do ustawiania sobie w bankach stałych zleceń. Nie trzeba wtedy pamiętać o wpłatach, a konto WM byłoby zasilane regularnie. Kto wie, może kiedyś będzie można przestać informować, że zbiórki są zagrożone i nawet powstaną nadwyżki, które będzie można przeznaczyć na rozwój portalu?

 108. wezprzestan 27.06.2015 13:11

  A wez przestan :P
  Jest jedna crypto, ktora musisz zaczac przyjmowac adminie. Nic nie zaszkodzi zalozyc portfel. Nazywa sie Dash (wczesniej pod nazwa Darkcoin). Mozna miksowac itd, nie do wytropienia jak na dzien dzisiejszy. Skoro masz portfel BTC to i DASH mozesz miec. Bede wplacal 30zl miesiecznie :)

 109. admin 28.06.2015 12:32

  Dziękuję za propozycję, ale jak dla mnie kryptowaluta Dash jest zbyt skomplikowana w zakresie spieniężania i mało znana – nie ma polskiej strony na której można je łatwo gromadzić i zamieniać na złotówki przelewając je potem na konto bankowe. Jeśli znasz taką stronę, proszę o linka, a konto założę.

 110. Travis 28.06.2015 13:55

  Czytam WM mniej lub bardziej regularnie od przynajmniej 2009 roku, przez ten czas przeszedłem przez kolejne poziomy intelektualne i duchowe, m.in. dzięki temu portalowi. W związku z tym aż mi głupio, że nigdy admina nie wsparłem gdyż wykonuje kawał tytanicznej i bardzo potrzebnej społecznie pracy. WM jest najlepszym Polskim portalem agregującym informacje i treści z drugiego, alternatywnego względem głównego ścieku obiegu informacyjnego. Za to wszystko serdecznie adminowi dziękuję i na ten moment ode mnie co miesiąc będzie wpływać 10zł. Gdyby nawet te tysiąc osób z 9k unikalnych adresów IP dziennie wpłacało miesięcznie 5-10zł to portal działałby niezagrożony a administrator żył godnie i mógł sobie pozwolić na jeszcze szybsze rozwijanie wolnych mediów.

  @admin – dziękuję!

 111. wezprzestan 29.06.2015 13:29

  @admin
  Nie wiem czy na WM sie da pisac prywatne wiadomosci więc napisze tutaj.
  Niestety nie ma jeszcze takiej strony dash>pln. Pozostawaloby ci zalozyc konto na bitfinex.com > latwo zamienic dash na btc > wyplacic btc na swoj adres gdziekolwiek tam masz. Nie zajmuje to dlugo ale zdaje sobie sprawe, ze to jednak twoj cenny czas. Ale z drugiej strony przyczynisz sie do rozwoju tej kryptowaluty, jesli w opcjach darowizn po prawej stronie znajdzie sie logo DASH :) Kryptowaluty aktywnie rozwijanej, ktorej celem jest działanie poza zasięgiem rządowych macek.
  Tak czy siak, dzieki za zainteresowanie.

 112. admin 20.08.2015 11:45

  Dodano wczoraj nowe opcje wpłat dla innych kryptowalut. Może ktoś coś wpłaci i da się zamienić na bitcoiny i złotówki? Zobaczymy.

 113. wezprzestan 22.08.2015 16:24

  Bitcurex.com wlasnie dodał dash. Nazywa sie dashcurex.com i po zalogowaniu sie na bitcurex mozna w opcjach połączyc obie giełdy.
  Bitmarket.pl kilka dni temu oznajmił, ze niedlugo powinien dodac Dash do swojej gieldy :)

  //admin: tą wiadomosc mozna usunąc po przeczytaniu.

 114. admin 23.08.2015 08:50

  Dodałem DashCoina, ale obawiam się, że będzie gorzej niż z BitCoinami. Otrzymuję kilka dotacji w BTC rocznie, a inne kryptowaluty są jeszcze mniej znane. No, ale zobaczymy…

 115. admin 23.08.2015 14:49

  Zbiórka w tym miesiącu wyjątkowo mnie martwi. Wygląda na to, że następny miesiąc może być pierwszym w historii WM, gdy portal zostanie czasowo zawieszony z braku środków, abym mógł w tym czasie dorobić sobie brakującą mi do życia kwotę.

  Dzienny koszt działalności WM wynosi ok. 57 zł. Unikalnych czytelników (zliczanych raz na miesiąc) mamy ok. 150 000, zarejestrowanych użytkowników jest ok. 1500. Mamy 23 sierpnia a dzięki wpłatom ok. 30 osób uzbieraliśmy ledwo na 12 dni działalności i brakuje na 18 kolejnych. Poślizg jest duży.

  Wiem, że te wykrzykniki w komunikacie mogą denerwować, mi też się nie podobają, ale prawda jest taka, że używam ich tylko wtedy, gdy zbiórka zbyt mocno się opóźnia i zagraża ekonomicznemu bytowi. Z drugiej strony, gdyby tylko 100 osób dokonywało stałych przelewów 20 zł pierwszego dnia każdego miesiąca, zbiórka byłaby momentalnie zakończona w 1 dzień, a dodatkowe środki zebrane w pozostałe dni można by wykorzystać na rozwój portalu. No, ale tak sobie tylko marzę… Osób przelewających środki stałym przelewem jest niewiele (przy okazji bardzo im dziękuję za dotychczasowe stałe wspieranie portalu!).

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że choć wszyscy czytelnicy korzystają z efektów mojej pracy wykonywanej przez 350 dni w roku, to prosząc ich o dotację na dalszą działalność czuję się jak jakiś żebrak-naciągacz, który zaczepia ludzi na ulicy. Z drugiej strony, cóż, może portal nie jest już potrzebny, skoro wśród wielu tysięcy czytelników jest problem z uzbieraniem równowartości minimalnej płacy krajowej?

 116. The Truth is Out There 23.08.2015 18:36

  Adminie, mowie zupelnie powaznie, zrob WM na abonament.

  Naprawde nie miej skrupolow, mysle ze w ten sposob w 1 dzien zapewnisz sobie caly miesieczny byt – malo tego, zycze Ci zebys zarabial na tym co obecnie robisz o wiele wiecej niz minimalna krajowa, za tak ciezka i POZYTECZNA prace powinienes zarabiac przynajmniej 5K na reke miesiecznie, taka prawda.

  Osobiscie jak slysze ze sam to wszystko ogarniasz na tym portalu (z malymi wyjatkami od czasu do czasu z tego co pisales) to az mi sie wierzyc nie chce, ze jest to fizycznie mozliwe, w niejednej redakcji nad takim portalem siedzialyby 2-3 osoby na pelen etat.

  Te 100 osob ktore by wplacaly ok 20 pln miesiecznie znajdzie sie na 100% jak zakrecisz kranik. A jak jakas pijawka nie chce sie dolozyc, droga wolna – witamy na wp i onecie. Milego czytania o tym co stanie sie w kolejnym odcinku „na wspolnej”, i krzyzyk na droge.

  Nie masz nic do stracenia, uczciwie rozejrzyj sie i zrob rachunek sumienia jak to wyglada obecnie. Tak jak piszesz, musisz poniekad ponizac sie co miesiac blagajac ludzi o datki – i wcale Ci sie nie dziwie ze masz dosc.

  Nie martw sie rowniez tym, ze spadnie totalna liczba osob odwiedzajacych portal, lub nowych czytelnikow nie bedzie tak szybko przybywac. Pomimo ze prowadzisz dzialalnosc pro-spoleczna i majaca na celu dobro wszystkich ludzi, niestety ale trzeba byc realista – 95% ludzi, nawet odwiedzajacych ten portal to sa po prostu zera. Ich swiadomosc tego co sie dzieje na swiecie NIC nie zmieni, bo jak przyjdzie co do czego, jak przyjdzie do realnego dzialania, oni i tak nie kiwna nawet palcem. Ich marazm zyciowy jest nie do przebicia, chocbys nie wiem co tutaj zrobil.

  Nie ma wiec zadnej roznicy czy te 95% bedzie zyc uswiadomiona czytajac np twoj portal, czy bedzie zyc w matrixie czytajac media publiczne – te 95% jest zbedne bo i tak nic nie zrobi jak przyjdzie co do czego.

  Moim zdaniem, ostatecznym celem twojego portalu nie jest uswiadomienie ludzi, a zmiana swiata na lepsze, ale niestety to drugie wcale nie wynika z pierwszego – te 95% ludzi jest swiadomych tego co sie dzieje, ale palcem nie kiwnie zeby ten swiat zmienic, stawiam wszystko co mam. Niestety, ale o losach ludzkosci zadecyduja w przyszlosci tylko nieliczne jednostki, a nie ogol spoleczenstwa, chocby sam diabel kopnal ich w dupe – ogol nie zrobi nic i poplynie biernie z pradem rzeki. Tak jak to zawsze bylo. I dlatego od tysiecy lat mala grupka ludzi trzyma za morde miliardy. Innego powodu nie ma – biernosc i obojetnosc.

  Nie martw sie wiec ze stracisz takich czytelnikow, nawet jezeli byloby to 95% z puli aktualnych – dla nich nie warto takiej strony prowadzic tak czy owak.

  Te osoby ktore juz wplacaja i tak beda Ci wplacaly, kilka osob sie byc moze obrazi ze po 6 latach zebraniny w koncu powiedziales dosc i wycofa wplate – ale 99% tych co juz placa jestem pewien ze zostanie, nie ma zadnego powodu zeby mieli nie zostac.

  A kto wie, moze wlasnie ograniczenie liczby czytelnikow sprawi ze nawiaza sie jakies blizsze znajomosci w obrebie wiernych czytelnikow ktorzy zostana, i byc moze powstanie jakas nowa, dodatkowa, realna inicjatywa? Nigdy nie wiadomo co zycie przyniesie – jedno jest pewne, walenie glowa w mur (comiesieczne prosby o datki) przez kolejne X lat raczej tego muru nie przebije skoro do tej pory nie przebilo….

 117. dobramama 23.08.2015 20:23

  Abonament, moim zdaniem, mógłby nie wyjść (moim zdaniem, większe są szanse, że portal by upadł, niż, że nie – ale, oczywiście, to tylko gdybanie).

  Jednak może na początek wprowadzić strefę dla „abonamentowiczów” z materiałami ekstra – sprawdziłoby się, jak ludzie reagują na abonament, byłaby behawiorystyczna motywacja do płacenia i może też wytworzyłaby się wspomniana „wspólnota”.

 118. admin 23.08.2015 20:31

  To, że moja praca jest warta co najmniej 5000 zł to ja wiem od 2010 r. Kiedy straciłem wtedy pracę (z powodu przepracowywania się – 8 godzin praca darmowa na WM + 8 godzin płatna u pracodawcy) trafiłem na ogłoszenie o poszukiwaniu redaktora naczelnego do lokalnego portalu w Gliwicach. Pojechałem na rozmowę kwalifikacyjną z wydawcą, dowiedziałem się co miałbym robić (znacznie mniej niż robiłem na WM) i powiedziano, że mogą zaoferować TYLKO 6000 zł brutto. Ucieszył się, że znalazł właściwą osobę (portal WM zrobił na nim dobre wrażenie) i już chciał mnie już zatrudnić, gdy spojrzał na adres zamieszkania – odpadłem, bo szukał kogoś z Gliwic, kto nie musi dojeżdżać. Potem czytelnicy zaproponowali, że będą wspierać mnie darowiznami abym dalej robił WM, bo im na portalu zależy i dzięki nim WM przetrwały kolejne 5 lat (WM miały być zamknięte w czerwcu 2010 r.). Tak czy siak zdaję sobie sprawę z wartości mojej pracy, ale nie jestem też pazerny i rozumiem polskie realia oraz głosy tych, którzy uważają że wszystko co się robi dla społeczeństwa należy robić za darmo, aby przypadkiem się nie dorobić, albo głosy ignorantów którzy uważają, że tę samą pracę wykonaliby lepiej ode mnie w godzinkę, góra cztery, z palcem w nosie, bo cóż to takiego wcisnąć kilka razy „Ctrl C” i „Ctrl V”. Czasami ręce mi opadają, jak takie bajdurzenia czytam, no ale tacy są ludzie…

 119. The Truth is Out There 24.08.2015 09:33

  taaaa….ci sami ludzie pokazaliby Kubicy jak sie jezdzi, nauczyliby Adamka paru „myczkow” i jeszcze nauczyliby niejednego aktora w Hollywood co sie robi przed kamera…portal tez by poprowadzili lepiej od Ciebie, w 1 godz dziennie…ALE, im sie nie chce, wiec poki co NIC w zyciu nie osiagneli. Ale kiedys osiagna jak im sie zachce…kiedys…..Znamy takich, pelno ich wszedzie – tak jak wspomnialem wczesniej, ludzi nie zmienisz, zakompleksienia i zawisci nie wyleczysz.

  Na twoim miejscu totalnie nie obawialbym sie zarzutow o dorobkiewiczostwo itd., takie argumenty beda tworzyc tylko ludzie zawistni – a na takich trzeba „plwac gesta slina”. Od kiedy to redaktor portalu slubowal ubostwo jak ksiadz czy mnich? Wara ludziom od twoich pieniedzy, tak jak mowie, wykonujesz UCZCIWA, POZYTECZNA, NIEZALEZNA prace o ktorej wiekszosc z nas moze pomarzyc pracujac dla korporacji czy innych zlodzieji.

  I nalezy ci sie za to GODZIWE wynagrodzenie. Jak ktos uwaza ze minimalna krajowa w Polsce to godziwe wynagrodzenie, to nie znajdziemy plaszczyzny porozumienia. To ze ktos codziennie sie zamartwia jak przetrwac od 1szego do 1szego, nie jest dla mnie zadnym wyznacznikiem jego uczciwosci czy wspanialego charakteru i nie oznacza, ze inni tez tak musza egzystowac. Ze niby co, nie mozna uczciwie zarobic godnych pieniedzy? mozna mozna, tylko trzeba byc zaradnym zyciowo – a jak ktos nie jest, to przynajmniej niech nie opluwa z zawisci tych co sa. Malo to ludzkich gnid wsrod ubostwa? hehe, jasne, biedni to sami swieci….zwlaszcza jak za 100 pln sa wstanie zasztyletowac staruszke…

  @dobramama – nie widze powodu dla ktorego portal mialby upasc. Liczba czytelnikow sie zmniejszy, to na pewno, ale zostana ci wartosciowi, ktorym realnie zalezy na zmianach – reszta chamow, won, i nie ma co sie szczypac. Odejda ci ktorzy i tak tylko zeruja na ciezkiej pracy prowadzacego portal nie dajac niz w zamian. Tak to widze.

  Moznaby tez rozwazyc abonament 1 PLN. Na 1 PLN miesiecznie stac kazdego kogo stac na komputer i internet, nie szukajmy dziury w calym i nieusprawiedliwiajmy na sile pazernosci i cwaniactwa osob ktore do tej pory nawet 1 PLN nie pofatygowaly sie przelac. Portal odwiedza miesiecznie kilka tysiecy osob, kazdy da przyslowiowa 1 zlotowke i sprawa zalatwiona. Bedzie nadwyzka, admin moze przeznaczyc ja chocby na cele charytatywne, np wspomagajac jakis dom dziecka pod szyldem WM, co dodatkowo tez moze rozpropagowac portal i tematy tu poruszane.. Albo moze pojechac sobie z rodzina na zasluzone wakacje na Floryde lub kupic nowy samochod – dla mnie obie wersje sa jak najbardziej OK, jego sprawa na co wydaje ciezko zarobione pieniadze.

  Natomiast jezeli jakims cudem portal jednak upadnie – bedzie to klarowny znak ze nie bylo go po prostu dla kogo tworzyc, mysle ze te 100-200 osob ktore teraz dokonuje przelewow zrozumieja twoja decyzje, kazdy chce godnie zyc i nie ma w tym nic dziwnego czy zdroznego, natomiast o opinie reszty nie ma co w ogole zabiegac. Prawda moze byc bolesna, ale lepsza najgorsza prawda niz najslodsza uluda.

  Oczywiscie ja mowie z mojego punktu widzenia co bym zrobil. Prowadzisz portal juz kilka ladnych lat, straciles przez to prace, zyjesz z de facto jalmuzny na poziomie minimalnej pensji egzystencjalnej – pytanie czy warto? ja bym juz dawno to wszystko rzucil w cholere skoro ok 9000 osob regularnie odwiedzajacyh portal nie jest w stanie wpomoc Cie nawet 1 PLN miesiecznie. Oj tak, ja bym juz to bydlo dawno pogonil!

  Przyszla mi do glowy jeszcze jedna mysl – mozesz wrocic do normalnej pracy np na pol etatu, co i tak da Ci spokojnie 2-3 tys miesiecznie, i prowadzic WM tez na pol etatu totalnie za darmo – oczywiscie, jakosc portalu ucierpi, ale na pewno da sie to pogodzic, a przy okazji zadbasz o swoje zycie. Tak czy owak, mysle ze aktualny stan rzeczy trzeba po prostu zmienic w ta czy inna strone.

  Zycie powodzenia i mam nadzieje ze podejmiesz sluszna decyzje.

 120. Maximov 24.08.2015 15:04

  Na pewno większość z Nas więcej wydaje na piwo w tygodniu, niż na wsparcie tego portalu.
  To na prawdę nie problem, aby wysupłać 10-20 zł miesięcznie! Lub trochę więcej.
  Wstyd!
  Choć mi się nie przelewa, to coś jeszcze w tym miesiącu podeślę.
  WM muszą istnieć!

 121. Anonymous-X 24.08.2015 16:13

  WM stoi w miejscu i nic nie tworzy ani się nie rozwija, jego koniec jest nieunikniony, taka jest prawda.

  P.S
  Mój post nie łamię regulaminu.

 122. lboo 24.08.2015 16:36

  @Anonymous-X: Tworzy miejsce wymiany pogladów dla osób które mają troszkę wyższe aspiracje niż przeciętny odbiorca onetu czy tym podobnych.

  Dostarcza informacji które przemilczne są w głównym ścieku medialnym.

  Dla mnie to dużo.

  A jeśli Twoim zdaniem nic nie tworzy i się nie rozwija, to nie rozumiem co tu jeszcze robisz.

 123. wezprzestan 24.08.2015 16:37

  Ja rowniez jestem za abonamentem. Mysle, ze stawka 5zl na miesiac bylaby w porzadku. 5zl to smieszne pieniadze za dostep do tych informacji.
  Oczywiscie ilosc odwiedzin sie zmniejszy więc jesli dla admina prowadzenie stronki jest swego rodzaju misją to oplat wprowadzac nie powinien.
  Zmniejszy sie tez ilosc nowych stalych bywalcow bo ktos kto pierwszy raz wejdzie na strone i zobaczy ze musi zaplacic to napewno tego nie zrobi.
  Rozwiazaniem moze byc częsc darmowa i częsc platna. Slomski swego czasu zrobil na swoim blogu oplate, ktora wygladala mniej wiecej tak: poczatek artykulu byl do przeczytania dla kazdego a za 3/4 trzeba bylo zaplacic. Nie wiem czy dobrze na tym wyszedl ale pewnie stracil czytelnikow bo cos ostatnio juz za darmo wszystko ma :D
  Tak czy siak gdyby sie udalo i bylyby nadwyzki, wtedy admin moglby sobie zalatwic kogos do pomocy i stronka rozwinelaby sie bardziej. Nie ma sie co czaic tylko raz sie zyje panie adminie!

 124. agama 24.08.2015 17:16

  @ Anonymous-X

  WM rozwijają się przecież namacalnie/naklikalnie. A że piniędzy nie ma, to co się dziwić, wakacje jeszcze są. Abonament nie ma sensu, ograniczałby przecież tylko dostęp do treści, które są przecież gdzie indziej, chyba że gwarantowałby jakiś dodatkowy kontent.

 125. admin 24.08.2015 18:22

  @ Anonymous-X

  Wszystko zależy od tego, co rozumiesz pod pojęciem „rozwój”.

  – Pod koniec ubiegłego roku zmieniliśmy serwer na droższy i lepszy – strona momentalnie przyspieszyła. Dawniej wgrywała się nawet 10 sekund i dłużej, a teraz bywa krócej niż sekunda.

  – Poprawiono kodowanie strony i strona kolejny raz gwałtownie przyspieszyła.

  – Dzięki zmianom technicznym liczba awarii i niedostępności strony spadły prawie do zera (zdarzają się, ale bardzo rzadko, dawniej awarie bywały nawet kilkudniowe).

  – Pojawił się panel administratora radia do dodawania/odejmowania piosenek i generowania playlist. Wcześniej były robione ręcznie, teraz robi się to szybciej i łatwiej (ale to widzi tylko admin).

  – W tym roku zakupiono dla WM kluczową domenę wolnemedia.pl, która jest obecnie spłacana. Ułatwia to popularyzację i odwiedzalność strony, bo ludzie często polecają WM a ludzie wpisują końcówki .pl.

  – Statystycznie WM coraz mniej kopiują a coraz więcej publikują własnych treści (zasługa użytkowników).

  – Rozwiązano niedawno problem spambotów (odtąd ani jednego spamu w komentarzach), a przy okazji liczba komentarzy trafiających do moderacji spadła prawie do zera. Przed zmianą, miałem w poczekalni nawet po 20 komentarzy dziennie, a użytkownicy narzekali.

  Usprawnienia techniczne są ciągle wdrażane, ale zwykły użytkownik może tego nie dostrzegać, gdyż obecnie dotyczy to głównie takich rzeczy jak usprawnianie techniczne serwera. To, że pozornie nic się nie dzieje, jest złudzeniem. WM rozwijają się proporcjonalnie do możliwości finansowych i zaplecza technicznego.

  Z drugiej strony trudno się rozwijać technicznie, jeśli pieniędzy ledwo starcza na egzystencję i brakuje dużych nadwyżek na inwestycje. Gdyby pieniądze były, wersja mobilna strony dawno już by istniała, oraz można by było zatrudnić kogoś np. do kompilacji wszystkich projektów WM w jedną stronę (obecnie jest kilka niezależnych od siebie CMS-ów, a „Odkryj” przestał działać i trzeba go przywrócić, najlepiej wbudowując w WordPressa). Choć moje możliwości, jako pojedynczego człowieka, są ograniczone czasowo i fizycznie to rozwój postępuje powoli, a nie z jakimiś fajerwerkami, dlatego może być niezauważalny.

  Jeśli masz propozycje zmian, wal śmiało. Jeśli będą dobre, a nie jakimiś bzdurami w stylu „chcę przycisku dodawania do Facebooka bo chcę by wszyscy na WM byli szpiegowani i profilowani”, to chętnie wysłucham. Jeśli będzie możliwość techniczna ich wdrożenia, to zostaną wdrożone w życie.

 126. Anonymous-X 24.08.2015 20:18

  @admin

  „że moja praca jest warta co najmniej 5000 zł to ja wiem”
  Twoja praca jest warta tyle, ile ktoś tobie za nią da, taka jest wartość twojej pracy.

  Jak sobie wyobrażasz WM za 20/30 lat?

  Mając 70 lat będziesz dalej pisał apele o wsparcie?

  WM na rynku medialnym nie istnieje, dla przykładu Wikipedia traktuje WM jako informacyjne pseudoźródło. Dumny jesteś ze WM wpisano na czarną listę? w tym kierunku WM ma zmierzać?

  Nie dostrzegasz tego ze nikt nie traktuje WM poważnie?

  Dlaczego wszystkie inne podobne portale upadają?

  Zastanów się nad tym, czy WM ma być portalem gdzie zaglądają ludzie którzy „mają troszkę wyższe aspiracje niż przeciętny odbiorca onetu czy tym podobnych”

  Czy może takim portalem który będą cytowali na takim „onecie”?

  Nikt nie będzie sponsorował ciebie (WM to tylko jedna osoba, TY) tylko dlatego ze kopiujesz artykuły z innych portali.

  P.S
  Abonament nie przejdzie bo admin nie może pobierać opłat za czytanie artykułów które nie są jego własnością, a poza tym kto będzie płacił za przeczytanie artykułu skoro jest on bezpłatnie dostępny na stronie z której WM go pobrał?

  Nie łam się okres wakacyjny, na pewno uzbierasz tą kasę, ale zastanów się ile jeszcze tak to będziesz ciągnął bo chleba z tego nie będzie zawsze, kiedyś źródło wyschnie.

 127. MasaKalambura 24.08.2015 23:27

  Prawdą jest, że w Polsce jest tak biednie, bo większość mało zarabia.
  Ale prawda jest tez że większość ma węża w kieszeni, i dlatego tak mało zarabiamy. I dlatego też jest tak biednie.

  Płacić, kochani płacić, bo jak nie, to trzeba będzie tu reklamodawców wpuścić.

 128. admin 25.08.2015 04:26

  @admin

  „WM na rynku medialnym nie istnieje, dla przykładu Wikipedia traktuje WM jako informacyjne pseudoźródło. Dumny jesteś ze WM wpisano na czarną listę?”

  Co jakiś czas spotykam przypadkowe osoby, które znają WM. Np. w autobusie do Mikołowa rozmawiałem z pewną staruszką, która sobie WM chwaliła nie wiedząc, że jestem ich adminem (pozdrawiam ją!), a w szpitalu, jeden na trzech pacjentów z sali także znał WM – poznał je szukając w „Google” bramy do płotu. Wbrew pozorom sporo ludzi zna WM. WM nie istnieją w mainstreamie, ale na rynku medialnym zajmują małą niszę. Gdyby nie istniały, nie byłoby tej strony i teraz byśmy tu nie dyskutowali.

  Jeśli chodzi o blokadę na „Wikipedii” to odpowiada za to były użytkownik WM zbanowany za plucie jadem nienawiści. Ma poglądy antyfaszystowskie i ubzdurał sobie, że WM są portalem skrajnych nacjonalistów (tym argumentował wpisanie WM na czarną listę). Podczas dyskusji na „Wikipedii” zipał nienawiścią do WM i pisał kłamstwa, które łatwo obaliłem – ale nic z tym nie zrobiono mimo, że inny wikipedysta przyznał mi rację i bronił WM. Generalnie mam to gdzieś, co sądzi o WM jakiś hejter z „Wikipedii”, bo gdy komuś „Wikipedia” blokuje linka, to robi to WM dodatkową reklamę jako źródła niewygodnego dla mainstreamu.

  „Nie dostrzegasz tego ze nikt nie traktuje WM poważnie?”

  Skoro nikt nie traktuje WM poważnie, a więc także Ty, to co Ty tutaj jeszcze robisz?

  „Dlaczego wszystkie inne podobne portale upadają?”

  Bo ich właściciele mieli słomiany zapał, niewielkie umiejętności i oczekiwali wielkich sukcesów w krótkim czasie. Stawiasz też złe pytanie, powinieneś zapytać: „Dlaczego WM przetrwały ponad 8 lat, choć wszystkie inne portale upadły?”

  „Nikt nie będzie sponsorował ciebie (WM to tylko jedna osoba, TY) tylko dlatego ze kopiujesz artykuły z innych portali.”

  Jak na razie ktoś WM sponsoruje – od ponad 5 lat – nie pisz więc że nikt tego nie robi, bo zniechęcasz do dalszych wpłat tych, którzy WM sponsorują.

  Pojawiały się oferty z zapytaniami od firm o sponsorowania WM w zamian za banner, ale oczekiwały dużych bannerów oferując niewielkie pieniądze.

  WM nie zajmują się tylko kopiowaniem. Treści własnych jest coraz więcej, a wiele newsów kompilowanych z wielu źródeł tworzy nowe unikalne treści. Na WM spotyka się kilkadziesiąt stron, których zwykły czytelnik nie jest w stanie równocześnie śledzić – o istnieniu wielu z nich by nie widział, gdyby nie WM.

  „Abonament nie przejdzie bo admin nie może pobierać opłat za czytanie artykułów które nie są jego własnością, a poza tym kto będzie płacił za przeczytanie artykułu skoro jest on bezpłatnie dostępny na stronie z której WM go pobrał?”

  Mógłbym wprowadzić abonament na komentowanie (np. „czytaj co chcesz za darmo, ale jeśli chcesz dyskutować to zapłać”), albo abonament na wybrane treści unikalne, których nigdzie indziej nie będzie (kwestia pieniędzy), ale nie zamierzam tego robić, bo byłaby to działalność gospodarcza wymagająca zarejestrowania, księgowości i płacenia państwu dodatkowych haraczy. Koszty utrzymania WM znacznie by wzrosły. W Polsce nie opłaca się rejestrować działalności gospodarczej, bo tu małe firmy się dobija i niszczy, a wspiera wielkie koncerny. Jak ktoś nie ma wielkiej gotówki na start, może sobie co najwyżej założyć stragan z warzywami.

  „zastanów się ile jeszcze tak to będziesz ciągnął bo chleba z tego nie będzie zawsze, kiedyś źródło wyschnie.”

  Jak źródło wyschnie, będę szukać normalnej pracy – dam ogłoszenie na WM, może ktoś widząc że jestem pracowity, zaoferuje jakiś etat. Choć nie wiadomo, jak długo będę żyć, bo borykam się z nieuleczalną chorobą i jestem zagrożony rakiem, to mam pewne plany gospodarczo-życiowe na przyszłość nie związane z WM, na których realizację oszczędzam od 15 lat i które według mojego planu mogą się ziścić za kolejne 10. Za 10-15 lat, gdy będę w wieku emerytalnym, zamierzam pozyskiwać pieniądze na życie z innego źródła, bo nie wierzę w państwową emeryturę, a zdaję sobie sprawę, że mogę nie być już fizycznie w stanie administrować WM. WM będę robić wtedy tylko dla hobbistycznej przyjemności lub komuś przekażę, o ile oczywiście strona przetrwa tak długo. Nie jestem idiotą i wiem, że nic nie trwa wiecznie. Wszystko ma swój początek, środek i koniec – życie, strona www i wszystko inne.

 129. The Truth is Out There 25.08.2015 09:07

  @Anonymous-X

  „Twoja praca jest warta tyle, ile ktoś tobie za nią da, taka jest wartość twojej pracy”. – naczytales sie debilizmow w podrecznikach do ekonomii i chodzisz i powtarzasz. Powtorz to 8letniemu dziecku w Indiach ktore pracuje w fabryce 12-14 godzin dziennie za 2-3 dolary i przymiera z glodu i wycienczenia. Jego praca tez jest warta 2 dolary dziennie jezeli na drugim koncu swiata za ta sama prace ktos dostaje 200 dolarow? mylisz wartosc pracy z wyzyskiem, a idac twoim tokiem rozumowania to zjawiska wyzysku po prostu nie ma na swiecie….krotko mowiac bredzisz, a raczej brednie powtarzasz…

  „WM na rynku medialnym nie istnieje, dla przykładu Wikipedia traktuje WM jako informacyjne pseudoźródło” – wikipedia wbrew swoim sztandarom jest w pelni sterowalnym, zaleznym, i propagandowym narzedziem. Poszukaj na necie ile spraw juz ludzie podnosili o celowym usuwaniu niewygodnych informacji, jak chodzby o dzialalnosci komunistycznej polskich politykow i ich rodzin za czasow PRL. Jezeli WM w tym syfie jakim jest wikipedia uznawane jest za chlam, to jest to tylko i wylacznie komplement. Jeszcze jakby obsmarowali WM w TVN to juz w ogole bylby komplet i kolejny powod zeby uscisnac adminowi dlon.

  „Nie dostrzegasz tego ze nikt nie traktuje WM poważnie” – nikt czyli kto? Ty, wikipedia i mass media? Kukiza ktos traktowal powaznie przed wyborami? Ilosc odwiedzin strony mowi sama za siebie, miesiecznie 150K wejsc, na portal ktory nie ma wsparcia mediow, nie ma pieniedzy od sponsorow na promocje itd itp. Walka mrowki ze sloniem – a jednak mrowka gryzie. Zaloz wlasny portal o jakiejkolwiek tematyce, z tymi samymi funduszami, i za 8 lat porownamy ile bedziesz mial wejsc. Ja twierdze ze 0, po miesiacu dasz sobie spokoj przy 4 odwiedzinach miesiecznie. Powiem jedno, BRAWO WM I BRAWO ADMIN za to do czego doszedl przy tak malym, ZENUJACYM WRECZ wsparciu ludzi, i jeszcze przy problemach zdrowotnych z ktorymi sie boryka.

  „Nikt nie będzie sponsorował ciebie (WM to tylko jedna osoba, TY) tylko dlatego ze kopiujesz artykuły z innych portali”.
  Dlaczego niby nie? Mnostwo ludzi biznesu/polityki zatrudnia asystenta, ktory miedzy innymi codziennie rano 2 godziny sortuje prasowke i daje im do przeczytania najciekawsze jego zdaniem artykuly. Czas to pieniadz, a w obecnych czasach, w obecnym zalewie informacji, taki portal jak WM jak najbardziej moze dzialac, ba, powinien nawet dzialac, i wlasnie taka prasowke ludziom serwowac. W zalewie informacji i chlamu jest coraz wiekszy popyt na tego typu uslugi, wiekszosc ludzi nie ma nawet pojecia gdzie szukac wartosciowych informacji, nie mowiac juz o czasie potrzebnym na przeszukanie wszystkich zrodel badz znajomosci jezykow obcych zeby cokolwiek z nich zrozumiec.

  Natomiast, do wlasnych, „przelomowych” artykulow, zwlaszcza o takiej tematyce jaka sie tutaj porusza ( to nie jest portal kulinarny o tym jaki ktos placek sobie wczoraj na kolacje zrobil), to juz trzeba miec zaplecze: dziennikarzy sledczych, publicystow, kontakty w swiecie polityki, biznesu zeby pozyskiwac poufne informacje i przecieki, kupe kasy na koncie do placenia odpowiednim ludziom itd itp. Admin ma to wszystko zrobic z tych 10 PLN jakie mu zostana miesiecznie po oplatach na zycie? chyba kpisz, takich portali o ktorych mowisz to jest w kazdej tematyce moze 3-4 na swiecie, natomiast wszystkie inne portale i media bazuja w 95% wlasnie na kopiowaniu informacji. Jaka roznica czy admin przekopiuje czyjs artykul, czy napisze go wlasnymi slowami, jezeli w obu przypadkach bedzie traktowal o tym samym i bazowal na tych samych informacjach? Dla mnie zadna – moze poza tym ze czytam na WM dziennie 10 ciekawych artykulow a nie 1…

  150K odwiedzajacych WM mowi samo za siebie i zbija wszystkie twoje argumenty – POPYT NA WM JEST BARDZO DUZY. Problem jest natomiast taki, ze te 150K nie poczuwa sie w zaden sposob do pomocy osobie z ktorej pracy korzysta. Zeruja bez opamietania jak pijawki na przyzwoitosci admina i na tym, ze chce zrobic cos pozytecznego dla ludzi.

  5-10 PLN miesiecznie (17-34 grosze dziennie) – o taki datek proszeni sa ludzie odwiedzajacy WM, ktorzy oszczedzaja dzieki WM ok 2 godzin zycia dziennie na samym wyszukiwaniu inf w necie – wroca z pracy, zjedza obiad, i zamiast 2godz sleczec w necie i wertowac setki stron czy oby nie pojawil sie jakich ciekawy artykul, wchodza na WM na gotowe, tylko siadac i czytac. I mimo wszystko nie wspomagaja admina DOSLOWNIE niczym, nawet zasranym 1 PLN miesiecznie..mi to sie w glowie nie miesci…

 130. Anonymous-X 25.08.2015 11:14

  @admin

  Drogi adminie WM to twoje dziecko i owoce będziesz zbierał takie jak je wychowach, nie mam zamiaru cie pouczać, ale są setki rozwiązań na to by WM stało się „prawdziwą marką” która mogła by zaistnieć w szerszej publiczności i była by wstanie się sama utrzymać. Szkoda mi WM bo widzie wielki potencjał który jest marnowany ale to jest moje subiektywne zdanie, jak to napisał kolega wyżej „naczytałem sie debilizmów w podręcznikach do ekonomii chodzę i je powtarzam”

  „Skoro nikt nie traktuje WM poważnie, a więc także Ty, to co Ty tutaj jeszcze robisz?”
  Zaskoczę cie, zaglądam tu z przyzwyczajenia i może nie tylko ja tu zaglądam z tego powodu?

  Nie zrozumiałeś tego co mam na myśli pisząc ze WM nie jest traktowane poważnie, ale jak powiedziałem, to TY decydujesz w jakim kierunku WM się rozwija, widocznie odpowiada tobie ze WM istnieje gdzieś w „Google jak ktoś szuka bramy do płotu” to jest to miesięczne 150K wejść? (z całym szacunkiem dla tych ludzi)

  „Jak na razie ktoś WM sponsoruje – od ponad 5 lat – nie pisz więc że nikt tego nie robi, bo zniechęcasz do dalszych wpłat tych, którzy WM sponsorują.”

  Ja nikogo nie zniechęcam ani nie mam takich zamiarów, szanuję tych ludzi ze cie wspierają, ale to ty ich straszysz ze jak przestaną dawać kasę to zamkniesz WM, zamiast znaleźć wyjście byś nie musiał „żebrać” ale co ja mogę wiedzieć „naczytałem sie debilizmów w podręcznikach do ekonomii chodzę i je powtarzam”(strasznie mi się to spodobało :).

  „Jak źródło wyschnie, będę szukać normalnej pracy” czyli przyszłość strony jest uzależniony od darowizn? słaba perspektywa na przyszłość, to smutne ze sam się uzależniasz od tych ludzi.

  Drogi adminie życzę ci zdrowia i powodzenia w życiu.
  Pozdrawiam

  @The Truth is Out There

  „150K odwiedzajacych WM mowi samo za siebie i zbija wszystkie twoje argumenty – POPYT NA WM JEST BARDZO DUZY.”

  Tylko ze ten popyt się nie przekłada na utrzymanie WM,
  a każdy kto nie daje na WM to pijawka zerująca na WM, ciekawe masz zdanie o czytelnikach WM, według ciebie każdy kto ma dostęp do netu to bogaty burżuj?
  Czy ty przypadkiem nie mówisz o sobie?

  „Jeszcze jakby obsmarowali WM w TVN to juz w ogole bylby komplet i kolejny powod zeby uscisnac adminowi dlon.”
  Jak by zaistniała taka sytuacja, to WM wypłynął by na szerokie wody i nie musiał by się martwić o darowizny, takiej reklamy tylko życzyć WM, ale taka sytuacja nigdy nie zaistnieje bo nikt nie traktuje WM poważnie, ale co ja mogę wiedzieć „naczytałem sie debilizmów w podręcznikach do ekonomii chodzę i je powtarzam” :)

 131. The Truth is Out There 25.08.2015 12:10

  „a każdy kto nie daje na WM to pijawka zerująca na WM, ciekawe masz zdanie o czytelnikach WM”
  tak, dokladnie tak uwazam

  „Tylko ze ten popyt się nie przekłada na utrzymanie WM,”
  Patrz powyzej

  „według ciebie każdy kto ma dostęp do netu to bogaty burżuj?”
  Tak, dokladnie tak uwazam, kazdy kto ma dostep do netu to burzuj mogacy oddac cale 1 PLN miesiecznie bez uszczerbku dla domowego budzetu badz zagrozenia smiercia glodowa wlasnych dzieci.

  „nikt nie traktuje WM poważnie”
  dziwna teoria, i mysle ze dosc odosobniona

  „naczytałem sie debilizmów w podręcznikach do ekonomii chodzę i je powtarzam”
  AMEN :)

 132. lboo 25.08.2015 12:23

  @Anonymous-X:

  „Szkoda mi WM bo widzie wielki potencjał który jest marnowany ale to jest moje subiektywne zdanie”

  a wcześniej piszesz:

  „WM stoi w miejscu i nic nie tworzy ani się nie rozwija, jego koniec jest nieunikniony, taka jest prawda.”

  Wygląda to jakby bardzo Ci zależało na tym żeby dać sobie spokój z WM, a jeśli nie, to przynajmniej sprowadzić go do poziomu komercyjnego ścieku.

  Zarówno mi, jak i z tego co widzę wielu innym podoba się treść i forma WM. Tak więc jeśli Tobie nie odpowiada jest sporo alternatyw.

 133. admin 25.08.2015 12:29

  @Anonymous-X

  Cóż, niczego konstruktywnego nie napisałeś. Żadnej rady czy pomysłu, jedynie typowe polskie czarnowidztwo i narzekanie w stylu „jest źle i będzie coraz gorzej”.

  Spotkałem ludzi, którzy próbowali mnie zniechęcać do działania: „A po co robisz WM, a kto to będzie czytać?”, „To się nie uda, dołącz lepiej do strony (i tu padała nazwa)”, „Ten profil strony (tzn. ani lewica ani prawica) nie ma racji bytu”, itd., itp. W międzyczasie WM przetrwały, a strony mi polecane do współtworzenia upadły.

  Spotkałem już kiedyś podobnego do Ciebie czarnowidza w 2008 r. Odpowiedział na ogłoszenie na WM, szukałem wtedy kogoś kto pomoże WM wypromować – mówił (mniej więcej): „Jestem specjalistą od marketingu z wieloletnim doświadczeniem – analizując branżę portali nie widzę perspektyw dla WM. Według mojej analizy WM upadną najpóźniej za rok, bo portal nie jest w stanie pozyskać funduszy na istnienie, bo ma za mało odwiedzin”. Minęło 7 lat od tej opinii i jak widać jego czarnowidztwo nie sprawdziło się. Nie przewidział mojej determinacji, pracowitości, opcji darowizn i katastrofy smoleńskiej, która pchnęła WM do przodu (od tego momentu gwałtownie wzrosła odwiedzalność i pojawiły się darowizny). „Spec” myślał szablonowo, jak go nauczyli na kursie marketingu i zarządzania. Czasami są problemy ze zbiórkami, czasami nie, ale strona jak na razie cały czas działa dzięki czytelnikom, którzy traktują WM poważnie. Twoja opinia że nikt WM nie traktuje poważnie, jest dla nich krzywdząca – powinieneś wypowiadać się tylko w swoim imieniu a nie generalizować. Robię WM dla czytelników WM a nie tego, co myślą o WM medialne korporacje decydujące, które tytuły wymieniać, a które przemilczać. Kto wie, czy kiedyś dzięki WM nie wypłynie jakaś wielka afera? Nigdy nie mów nigdy, bo życie jest pełne niespodzianek i niespodziewanych zwrotów koła fortuny.

  Ja sam nie przewidziałem, że WM pójdą tą drogą, którą poszły ani tego, że będę się z nich utrzymywać. Największą niespodzianką jest dla mnie fakt, że wiele osób które w pierwszych latach zgłaszały się do współpracy szybko rezygnowało z powodu słomianego zapału. Miały wielkie ambitne plany, co to by nie zrobiły, a jak dostały szansę wdrożenia ich planów w życie to wymiękały „bo nie mają czasu” i „nie sądziły, że wymaga to takiego wysiłku”. Najdłużej wytrzymała osoba, która redagowała WM przez pół roku – bardzo dobrze sobie radziła, ale odeszła bo WM kolidowały jej z nową pracą, ale do dziś czasami przelewa darowiznę i miło wspominam czas naszej współpracy.

  Zamiast więc biadolić, narzekać, itd. spróbuj coś konstruktywnego zaproponować. Jeśli nie jesteś w stanie, nie odpisuj, bo to marnowanie czasu mojego i Twojego. Mnie interesują konkretne pomysły, które można zrealizować (a nie np. fantazje „weź niewiadomoskąd kapitał i uruchom prawdziwą telewizję albo radio, nadawane w prawdziwym eterze lub w kablówkach”).

  Jeśli chodzi o mnie, portal nie stoi w miejscu i ciągle się rozwija. Mam też wiele planów dalszego rozwoju i będą wprowadzane w miarę możliwości. Trwają też zakulisowe prace nad zmianami na WM, ale póki nie zostaną zamknięte na ostatni guzik, nie ma co ich nagłaśniać, by była niespodzianka, a nie nie było rozczarowanie, gdyby się nie udało.

 134. MasaKalambura 25.08.2015 12:48

  Wadą życia z darowizn jest ciągła konieczność przypominania ludziom o konieczności dawania.

  Może zamiast straszenia, wprowadź drogi adminie technikę zgryźliwego żartu, metody zawstydzania nas czytelników, że wpadamy tak często, bierzemy sporo a oddajemy mało. Tu się nie ma co wstydzić, a prawda o chciwusach powiedziana żartem i przekąsem może być lepszą drogą od straszenia.

  Mnie podoba się w WM możliwość rozmów na tematy naprawdę szerokie, z uwzględnieniem duchowości, nauki, polityki itd.
  Poza tym pamiętajmy, takich miejsc, gdzie otwarcie można porozmawiać (w komentarzach) o technikach śnienia, o technice i nauce oraz polityce i świecie jako takim a poziomie wyższym od marnego jest bardzo mało.

  Wolność wolnością, ale ludzie do życia pieniędzy potrzebują. 1 zł na miesiąc to na prawdę niewiele. Tak samo 10 czy 30 zł.

  Litości sknerusy, to naprawdę wstyd tak skąpić.

  Jałmużna oczyszcza. Dlatego jest jednym z filarów najbardziej i najczęściej ośmieszanej religii obecnie.

 135. admin 25.08.2015 12:55

  @MasaKalambura

  Jakiś to pomysł jest, możliwe że z tym poeksperymentuję. I przy okazji dziękuję za darowiznę, bo wiem, że wpłacasz.

  Chciałbym osiągnąć sytuację, w której duża grupa darczyńców będzie dokonywać comiesięcznych stałych przelewów bankowych (tzn. takie, które sobie taką opcję raz ustawią i potem nie będą się zastanawiać, czy przelały czy nie). Wtedy sytuacja mogłaby się unormować. Na razie takich osób jest kilka – rozpoznaję je po tych samych dniach wpłat.

 136. Anonymous-X 25.08.2015 13:04

  @admin

  „Cóż, niczego konstruktywnego nie napisałeś. Żadnej rady czy pomysłu, jedynie typowe polskie czarnowidztwo i narzekanie w stylu „jest źle i będzie coraz gorzej”.

  Zamiast więc biadolić, narzekać, itd. spróbuj coś konstruktywnego zaproponować. Jeśli nie jesteś w stanie, nie odpisuj, bo to marnowanie czasu mojego i Twojego.”

  Drogi Adminie ty chyba żartujesz sobie?
  Chcesz bym ci tu w postach przedstawił „strategie rozwoju”?
  którą będzie mógł każdy zobaczyć, ty tak poważnie? (jak to się mówi, konkurencja nie śpi).

  Masz racje Adminie szkoda naszego czasu.

  @lboo
  Komercyjny ściek… szkoda słów jacy wy jesteście ograniczeni.

  Dla przykładu – domyślam sie ze znasz Alex’a Jones’a, on tworzy komercyjny ściek twoim zdaniem?

  Myślisz ze on swoją działalność opiera na „żebraniu”?

 137. admin 25.08.2015 13:10

  @Anonymous-X

  „chcesz bym ci tu w postach przedstawił „strategie rozwoju”? którą będzie mógł każdy zobaczyć, ty tak poważnie? (jak to się mówi, konkurencja nie śpi).”

  No to napisz maila. Adres pewnie znasz, a jeśli nie, jest formularz kontaktowy.

 138. Anonymous-X 02.10.2015 14:11

  Na blogu pojawiła się informacja ze WM od września jest sponsorowane przez Polcoin, czy to znaczy ze problemy finansowe się skończyły? skoro tak to dlaczego funkcjonuje zbiórka?

 139. admin 02.10.2015 14:33

  Portal WM nie jest w 100% sponsorowany przez Polcoina, tylko osoba związana ze stworzeniem tej waluty przekazuje w Polcoinach niewielkie darowizny na działalność WM. Np. 2 września przekazała 100 000 PLC, które po spieniężeniu okazały się równowartością 17 zł. Sponsorem portalu teoretycznie jest każdy darczyńca, nawet jeśli nie pokryje 100% kosztów działalności.

 140. Piechota 10.10.2015 12:50

  Nie wesprę portalu pieniężnie, ponieważ moje zarobki są skandaliczne, a ja pomimo, że jestem intelektualistą, to muszę podejmować się jakichś byle jakich prac wykonywanych przez ludzi, którzy ledwie ukończyli szkołę podstawową. Niech moim skromnym wkładem będą udzielane przeze mnie komentarze, niektóre, mam nadzieję, mądre :)

 141. Wiera 11.10.2015 11:50

  Nawet na symboliczną złotówkę cię nie stać? No weź, przestań… Jakby każdy z 300 000 czytelników dał 1 zł to wystarczyłoby na wiele długich lat.

 142. Maximov 13.10.2015 12:26

  @Piechota
  Też mi się nie przelewa ale te 20zł jestem w stanie wysupłać.

 143. Fenix 23.10.2015 10:04

  Maurycy miałeś takiego EJ :Dżeja, żółty uśmiechnięty niech się rusza i tak dziękuję darczyńcy , leci nick i podziękowanie , ukłon EJ np. dzięki Maximov, dzięki Wera,.. itd, .. czy jest to do zrobienia ?
  Radośnie i z uśmiechem wspieramy Wolne Media.
  Zamiast znaku” uwaga” zostaniesz naszym sponsorem?
  Ten znak jest nietrafiony , uwaga
  „inne niebezpieczeństwa „

 144. Fenix 24.10.2015 09:03

  Chciej BYĆ naszym sponsorem . EJ ,dziękuje każdemu :)

 145. admin 24.10.2015 11:17

  Ale ten „EJ:Dżej” z napisem „dziękuję” działa odwrotnie niż sądzisz. Ludzie widząc go sądzili, że akcja zbiórek została zakończona i więcej pieniędzy nie trzeba. Wykrzyknik zwraca uwagę, że jest problem ze zbiórką.

 146. Fenix 24.10.2015 12:20

  Z napisem, dziękuję i Nick , zadziała. Wyróżnia stałych sponsorów, dodaje następnych.

 147. Hania 23.11.2015 23:58

  Witam. Maurycy, dziękuję za przyjęcie na Forum. Będę się odzywać, ale na razie wolę leniwie pobłądzić trochę tutaj, zagłębić się ciut w tematy i poczytać. Pozdrowienia dla Ciebie i reszty Użytkowników :)

 148. Oszołom Jeden 12.04.2016 15:24

  Od siebie dodam jeszcze, że oprócz zbiórki w postaci gotówkowej można wspierać portal promując go wśród swoich znajomych na facebooku – udostępnianie, lajkowanie, czy na swoich stronach.

  Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem po nawiązaniu współpracy z wolnymi mediami było umieszczenie feedu rss na moim rodzimym blogu, gdzie pojawiają się najnowsze wpisy i nowi użytkownicy mogą tutaj dzięki temu trafić. Innymi słowy mimo, że mam inne przekonania, na mojej stronie pojawiają się także linki do umieszczanych tu tekstów lewicowych, bo wychodzę z założenia, że promocja się portalowi należy.

  Każdy pozyskany nowy czytelnik portalu także zwiększa szansę na wpłaty i dalszy rozwój.

 149. memento 25.04.2016 21:21

  Może wznowicie aktywność na Facebooku? Od 25 lutego cisza…

 150. admin 26.04.2016 07:19

  Nie ma się tym kto zajmować.

  Chciałem nawet założyć konto, by adminować, ale żądają komórki by odebrać SMS, a tej nie mam, bo nie używam. A jeśli nie komórka, to chcą skanu dowodu osobistego z wszystkimi danymi jak pesel, numer dowodu i zdjęcie – a tego im nie dam, bo jeszcze nie zwariowałem.

  Osoba, która otrzymała niedawno uprawnienia do adminowania kontem na Facebooku, straciła zapał po kilkunastu dniach i nic na to nie poradzę. To już 3 osoba, która adminowała kontem na FB.

 151. Maximov 26.04.2016 14:25

  Wesprzyjcie Wolne Media!
  Wystarczy, że każdy z odwiedzających dorzuci 10 zł i po problemie.
  Ja przesłałem 50 zł.
  Przecież warto wspierać ten portal, prawda?

 152. nemoein 20.07.2016 09:41

  Ustawie przelew cykliczny na 10 czy 15 zł/mc jakby każdy tak zrobił to nie byłoby problemu :)

 153. admin 20.07.2016 09:50

  Z góry dziękuję. Przyznam, że nie lubię tych komunikatów, że brakuje środków, bo źle się z nimi czuję… Ale może kiedyś liczba stałych wspierających będzie na tyle duża, że będzie można je całkowicie wyłączyć?

 154. Paracelsus 23.07.2016 21:41

  Przyznam, że od lat jestem stałym czytelnikiem WM, i pierwszy raz przeczytałem tą dyskusję. Poczułem zażenowanie, że do tej pory poza szerzeniem inf. wśród znajomych o portalu nic nie dałem od siebie, więc przelewam co nieco.
  Bardzo dziękuję Maury za stworzenie portalu i administrowanie pomimo wielu różnym problemom. Wielu moich znajomych łącznie ze mną nie ma tyle czasu aby skakać po różnych portalach i szukać interesujących informacji, to jest praca która wymaga czasu a wiadomo czas to $.
  Ze wszystkich pomysłów, powyżej najbardziej podoba mi się opłata za dostęp do możliwości komentowania, pewnie przy okazji też zniechęciło by to najmarniej opłacanych troli, a nawet gdyby i tak się pojawiali to jakże miło by było wiedzieć, że wspierają WM.:-)

  Pozdrawiam i radości życzę, bo bez niej reszta nie ważna…

  DD

 155. admin 16.09.2016 12:35

  Dostałem dzisiaj ofertę zasponsorowania portalu na miesiąc, a nawet kolejne miesiące, w zamian za mały banner sponsora, ale od firmy oferującej chwilówki, czyli lichwiarskie pożyczki wpędzające ludzi w spiralę zadłużenia. Odmówiłem, ponieważ naraziłoby to wizerunek portalu. Jak widzicie, dla działalności WM liczy się nie tylko pieniądz, ale także od kogo pochodzi.

 156. admin 22.09.2016 10:58

  Portale crowfoundingowe zabierają od 10 do 15% środków.

 157. pablitto 28.09.2016 09:08

  Można oczywiście różnie na to patrzeć… ale dla mnie nie ma nic piękniejszego, niż np. sytuacja, gdzie program o banksterce na jakiejś niezależnej tv sponsoruje jakiś bank przez jakąś reklamę na YT (odtworzoną do końca oczywiście, ale bez „fizycznego” oglądania, szkoda na to czasu ;) – czyż to nie piękne, że takie korporacje sponsorują o nich takie fajne programy ? ;))) Dzięki temu mniej ludzi musi poświęcać swoje cenne środki w tym wciąż biednym, jakby nie było, kraju.
  Wolę osobiście ten wariant – a uświadamiać raczej ludzi, że np. banksterka jest „be”, raczej na tym portalu nie trzeba.
  Z dwojga złego wolałbym portal z jakąś durną reklamą (a nawet kliknąłbym z raz w miesiącu/tygodniu dla dobra sprawy ;) niż portal zawieszony, z którego nic już nie będzie :/.

  PS. taka idiotyczna reklama to też furtka dla osób, które nie mogą z różnych przyczyn dotować WM, a są na tyle świadome, by poświęcić zamiast tych paru zł kilkadziesiąt sekund w miesiącu na np. kliknięcie jakiegoś badziewia, czy zamknięcie jakiegoś durnego okienka.

  – Może by wprowadzić np. możliwość oglądania reklam(y) na WM opcjonalnie?

  – Może wzorem „inne Medium” wypuszczać jakieś njusy „czytane” małym kosztem (z paroma obrazkami) na jutjuba z reklamami?

  Wiele netowych „akcji” ssie korpokasę, i „widzowie” doskonale zdają sobie sprawę, o co w tym chodzi – szczególnie na YT, gdzie już xxx różnych śmiesznych „vlogerów”, często żyjących z pi3rniczenia jakichś głupot, wyjaśnia ludożerce dlaczego należy oglądać ich reklamki (taka lekka schizofrenia na linii reklamodawca-publikujący kontent-odbiorca) – stąd sporo nawet „nieświadomych” ludzi jest uświadomiona, że dobrze jest wspierać ulubionego v/bloggera, nie blokować reklam itp. (inna sprawa – nie wiem czy jakoś te mechanizmy kontroli reklam ewoluowały – że kilku (jeden?) zbyt namiętnie klikający w reklamy na danej stronie jest w stanie spowodować bana dla „publikującego” na swojej stronie reklamy(?) -kiedyś mi się to zdarzyło).
  PS. nie wygląda mi na to, żeby ci w miarę popularni „vloggerzy” tjubowi klepali biedę.
  Zdobytą w ten czy owy sposób kasę, możnaby – po powrocie z Hawajów ;) – zainwestować w jakieś kolejne np. stacjonarne reklamy, czy reklamy portalu bliżej mediów głównego ścieku, lub inne odjechane akcje.

  PSS. Nie mam nic przeciwko rozklejeniu jakieś vlepki z wolnymi mediami – tylko nie wiem, czy nie napyta to biedy portalowi, kiedy zwróci się do WM jakiś właściciel słupa, muru, czy latarni w parku ;)

  Pozdrówka i szacuneczek!

 158. Rogra 28.09.2016 15:39

  Jakieś mało inwazyjne reklamy można by wprowadzić. Może nie Google AdSense, gdyż AdBlock jest coraz popularniejszy i jak napisał @pablitto, „zbyt namiętnie klikający w reklamy na danej stronie jest w stanie spowodować bana dla „publikującego” na swojej stronie reklamy(?)” Poza tym coraz więcej osób narzeka, że strasznie spadły im zarobki z AdSense, np.: http://pamietnikwindykatora.pl/2015/12/30/na-reklame-google-adwords-dobry-czas-chyba-ja-usunalem-reklamy-adsense/

  Jest natomiast sporo tzw. programów partnerskich które umożliwiają np. wstawianie linków reklamowych w tekście publikacji i maja banery odporne na blokowanie Adblockiem. Nie muszą to być reklamy produktów bankowych. Zarobek dla wydawcy reklamy jest za tzw. leada – wysłanie przez użytkownika wniosku (o rozmowę z konsultantem…) albo za sprzedaż produktu jako konsekwencja wniosku wysłanego ze strony wydawcy reklamy.

 159. admin 28.09.2016 21:23

  @Rogra

  Moje podejście do zarabiania na reklamach opisałem w komentarzu nr 7.

 160. Maximov 28.09.2016 21:54

  Proszę Państwa!
  Niech każdy z forumowiczów przeleje jeszcze choć 5-10 zł.
  Cztery dni do końca a jeszcze prawie 600 zł do zebrania.
  Ja właśnie puściłem 50 zł choć mi się nie przelewa.
  Wolne media muszą istnieć i przepraszam za spamming w komentarzach.

 161. Rogra 28.09.2016 22:25

  @admin

  A tak zwane wpisy sponsorowane? Może zgłoś stronę na whitepress.pl jako oferującą umieszczanie wpisów sponsorowanych.

 162. admin 29.09.2016 09:23

  Chodzi o to, że nie prowadzę działalności gospodarczej. Gdybym zaczął normalnie zarabiać na stronie, reklamami, płatnymi linkami czy artykułami sponsorowanymi, byłaby to już strona komercyjna i musiałbym od razu założyć działalność gospodarczą. A to oznaczałoby wiele problemów (wyższe podatki do zapłacenia niż obecnie, utrata wielu źródeł z których można kopiować, dodatkowe obciążenia różnymi obowiązkowymi składkami, prowadzenie księgowości, itp.).

  Jest za to jedna jedyna dopuszczalna wg mnie opcja sponsoringu – jeśli jakaś firma prowadząca etyczną działalność (do nieetycznych zaliczam np. koncerny farmaceutyczne, banki, parabanki, międzynarodowe korporacje) – zechce zasponsorować miesiąc działalności WM przekazując darowiznę – może w podziękowaniu dostać banner sponsora na czas trwania sponsoringu przy informacji o darowiznach. Jak na razie z tej opcji chciała skorzystać tylko jedna firma. Odmówiłem jej, bo udzielała lichwiarskich pożyczek-chwilówek.

 163. Rogra 29.09.2016 10:11

  Admin, wiem na pewno że NIE musisz zakładać działalności gospodarczej aby zarabiać na reklamach albo wpisach sponsorowanych. Możesz ale nie musisz. Zajrzyj na strony np. tego ww whitepress (zapytaj ich) tudzież na strony innych sieci afiliacyjnych, to się przekonasz.

  Generalnie, to jak chodzi o umieszczanie reklam (zarówno tych płatnych za kliknięcie lub za lead), to mieści się to w „wynajem powierzchni reklamowej”. I wystawiasz sieci z która współpracujesz rachunek za taki wynajem. Wpisy sponsorowane to już może (nie wiem) inna klasyfikacja ale wiem że osoby nieprowadzące działalności też mogą je na swych www umieszczać.

 164. Rogra 29.09.2016 10:16

  Na przykład, wyciąg z regulaminu systempartnerski.pl:

  „PARTNER lub WYDAWCA oznacza:

  1. Pełnoletnią osobę fizyczną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych zamieszkałą w Polsce lub innym kraju członkowskim Unii Europejskiej,

  2. Pełnoletnią osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce lub w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej,

  3. Osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, z siedzibą w Polsce lub innym kraju członkowskim Unii Europejskiej,”

  Dla Ciebie jest punkt 1. Wiem poza tym, że moja koleżanka nie ma firmy a działa i w tym i w kilku innych sieciach jako wydawca reklam na jej blogu.

 165. Rogra 29.09.2016 10:20

  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby fundusze zbierać i poprzez datki i z reklam. Jak się komuś portal podoba, to moim skromnym zdaniem, nie powinien się boczyć za to, że są na tym portalu reklamy które nie utrudniają czytania i nie promują „lichwy” (jak komuś to przeszkadza).

 166. admin 29.09.2016 18:14

  Mylisz się:

  https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/14/jak-rozliczyc-przychody-z-reklam-na-blogu-lub-stronie-internetowej

  Jak widać, WM regularnie publikują treści i gdybym zarabiał na reklamach, musiałbym założyć firmę. A to nie wchodzi w grę, bo wtedy musiałbym zbierać nie 1850 zł, ale ze dwa razy więcej by pokryć dodatkowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. No i utrata ok. 90% licencji na kopiowanie do celów niekomercyjnych mocno uderzyłaby w stronę, bo nagle mogłoby się okazać, że nie mam czego publikować. Nie wszystko złoto, co się świeci,z mojego punktu widzenia jest to nieopłacalne.

  Nie chcę też zaśmiecać portalu reklamami, bo zniszczyłoby to moją wizję strony wolnej od nich. WM są realizacją moich idei i marzeń o portalu wolnym od reklam, a marzeń się nie zdradza i nie sprzedaje. Inaczej straciłbym szacunek dla samego siebie. Wolę, gdy portal utrzymuje się z darowizn, bo wtedy wiem, czy to co robię ma sens i czy jest komuś potrzebne.

 167. Rogra 29.09.2016 19:38

  W tych tabelkach to oni tylko ich widzimisię przedstawiają (bez poparcia w orzecznictwie) a poza tym piszą wcześniej: „Z drugiej strony – zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychody z tytułu między innymi stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, prywatnych umów o zlecenie lub dzieło, umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych źródeł nie są uważane za przychody z działalności gospodarczej.”

  Ja nie namawiam usilnie tylko wskazuję, jak kto jest z reklamami i że można bez DG je zamieszczać. Oczywiście że reklamy mogą wielu osobom nie pasować a wpisy sponsorowane nawet rzadko publikowane mogą psuć jakość – ogólną wartość poznawczą, merytoryczną portalu.

  Coś za coś.

 168. admin 29.11.2016 12:24

  Coś ciężko ze zbiórką w tym miesiącu, a co będzie po Nowym Roku, gdy minimalna krajowa wzrośnie?

 169. Sedziwoj 01.01.2017 14:18
 170. admin 01.02.2017 08:16

  W styczniu 2017 r. nie udało się zebrać pełnej kwoty 2000 zł równowartości minimalnej krajowej. Na szczęście miałem środki rezerwowe z równowartości z 1% podatków przekazanych mi przez czytelników w 2016 r. (pojawiły się na moim koncie w październiku). Miały iść na modernizację portalu, ale zatrudniona osoba wymiękła i nie zrealizowała zlecenia, więc przekształciłem je w fundusz rezerwowy. Po opłaceniu z niego serwera na cały rok 2017 (ponad 17 USD na miesiąc), co kosztowało prawie 840 zł i dofinansowaniu zbiórki styczniowej, pozostało ze środków rezerwowych 475 zł. Mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach nie trzeba będzie ich uszczuplać.

  Zachęcam też do przekazywania 1% z podatków na cel „Wolne Media”. Wysiłek z wpisaniem odpowiedniego numeru KRS do jednej rubryki i tytułu celu do drugiej to niewielki wysiłek, a jak widać po obecnej sytuacji – środki te (choć długo trzeba na nie czekać, bo aż do jesieni) przydały się i uratowały sytuację styczniowej zbiórki.

 171. admin 21.02.2017 12:21

  W lutym 2017 r. powtarza się sytuacja ze stycznia, ale jest bardziej dramatyczna. Czyżby portal WM, choć odwiedza go coraz więcej osób, nie był już potrzebny? Aby ułatwić wspieranie WM dodałem opcję wsparcia kartami kredytowymi, ale czy to pomoże?

 172. Jastrzab 22.02.2017 19:12

  Witam, dzięki za założenie konta. Przyglądam się temu serwisowi od kilku dni. W zasadzie przypadkiem na niego trafiłem i poniekąd rozumiem (tak mi się wydaje) jego ideę i zamysł, aczkolwiek nie do końca rozumiem niechęć do reklam. Wiadomo, nikt nie lubi nachalnych wyskakujących okienek i innych świństw zasłaniających pół ekranu, ale takie neutralne nie utrudniające użytkowania są ok. Przy czym 59 zł dziennie z reklam internetowych, to też nie jest tak łatwo zarobić, ale jak jest tak duży ruch to może by było znacznie więcej?

  W 2014 roku Ministerstwo Finansów wydało taką interpretację odnośnie zarabiania z najmu powierzchni reklamowych na stronach internetowych przez osoby, które nieprowadzą działalności gospodarczej http://www.mf.gov.pl/documents/764034/2419248/Dz.+Urz.+Min.+Fin.+z+dnia+10+wrze%C5%9Bnia+2014+r.+-+poz.+31+-

  Nie wiem dokładnie jak to z tą częstotliwością publikacji jest.

  Co do darowizn to od jednej osoby nie będącej rodziną też możesz otrzymać określoną kwotę, coś tam ponad 4 tys. zł w ciągu 5 lat bez informowania US i odprowadzania podatku od nadwyżki, ale przypuszczam, że ten limit nie jest problematyczny.

  Co do newsów i kopiowania treści z innych serwisów. To nie jestem pewny, czy serwis na tym by stracił, czy zyskał, bo ogólnie z godnie z wytycznymi Google nie powinno się kopiować treści na stronach, bo to zaniża ją w rankingach tej wyszukiwarki.

 173. admin 22.02.2017 20:15

  Dziękuję za uwagi. Odpowiem na nie:

  Na WM są treści własne i kopiowane. Te drugie dominują, bo użytkownicy mało ich dodają (choć liczba ta rośnie), a ja nie dałbym rady tworzyć własnych, bo jestem mocno obłożony pracą.

  Nie chcę reklam na WM bo wpływy z reklam będą niewielkie nawet przy wzrastającej odwiedzalności (znam realia, to mit że na reklamach można sporo zarobić, są korzystne tylko dla pośredników i reklamodawców, ale nie dla reklamobiorców), reklamy zniechęcą do wspierania WM czytelników, którzy sponsorują portal „bo nie ma reklam”, no i WM straciłyby większość źródeł, z których mogą kopiować pod warunkiem niekomercyjności, a to by przeniosło się na spadek jakości treści, spadek odwiedzin i spadek wpływów z potencjalnych reklam. Generalnie WM powstały jako miejsce, w którym czytelnicy będą wolni od reklam i chcę się tego trzymać.

  Właśnie sobie policzyłem z ciekawości, że gdybym tworzył WM na umowę śmieciową i stawkę minimalną 13 zł, to za czas pracy 240 godzin miesięcznie (zwykły etat to ok. 180 godzin) poświęcony na tworzenie WM zarobiłbym 3120 zł brutto, a gdybym pracował na etacie, to uwzględniając przeliczenie minimalnej płacy krajowej na etatowe roboczogodziny, byłoby to 11 zł na godzinę, czyli 2727 zł brutto (+ dodatki za pracę w weekendy i nadgodziny). A koszt działalności WM to tylko równowartość jednej minimalnej płacy krajowej 2000 zł brutto. Czy WM są warte takiej kwoty? A może ta kwota jest zbyt wygórowana?

  Obecnie wpływy z darowizn spadły poniżej zbiórek z ubiegłego roku – zarówno w styczniu jak i w lutym, ale podejrzewam, że albo 2000 zł kłuje swą okrągłością w oczy i zniechęca do sponsorowania WM, albo większość osób które chcą WM pomóc mając różne opcje wsparcia wybrała wariant 1% z podatków (środki te wpłyną najwcześniej w październiku), albo społeczeństwo zubożało, co byłoby dziwne w dobie 500+, albo WM po prostu przestają być potrzebne (ale to byłoby dziwne, bo gdyby portal przestał być potrzebny, to liczba użytkowników powinna spadać a nie ciągle rosnąć).

  Obecnie WM mają 1580 zarejestrowanych użytkowników. Gdyby każdy z nich przekazał co miesiąc tylko 2 zł, albo 10% z nich przekazało 15 zł, to byłaby jeszcze spora nadwyżka. Nie wspominając o użytkownikach niezarejestrowanych. W ubiegłym miesiącu WM odwiedziło 281070 unikalnych adresów IP zliczanych raz na miesiąc. No, ale to tylko takie gdybanie i fantazjowanie, bo realia są takie jak widać…

 174. Jastrzab 23.02.2017 09:30

  Poważnie odwiedzają i wspierają go bo nie ma reklam? Tak mówią? Tzn. ja tego nie kwestionuję. Tylko dziwi mnie to.

  Jeżeli pracujesz na etacie, to koszty działalności nie są już tak duże, ale tylko jak masz etat i składki opłacone. Do tego możesz odliczać wtedy koszty.

  280 tys. uu miesięcznie to jest chyba całkiem sporo. Serwis ma potencjał. Z kolei przy darowiznach chyba nie ma podatku jeśli się nie mylę. Może rzeczywiście przestali by Ci przekazywać te darowizny jeżeli byś wprowadził reklamy. Co jest lepsze tego w sumie nie da się przewidzieć. Tylko widzisz, że spada jednak ta liczba darowizn. W każdym razie jestem pełen podziwu, że udało Ci się przekonać tylu ludzi, żeby dokonywali darowizn.

  Ja Cię nie próbuję do niczego nakłaniać, wiem że to nie jest tak prosto i rozumiem Twoje dylematy. Sam mam stronę internetową. Wprawdzie nie portal, a tylko bloga http://antyhaczyk.blogspot.com o finansach. Często analizowałem różne lokaty, konta bankowe itp. dla siebie. Przeglądałem, prześwietlałem, żeby mnie nie zrobili w konia, bo każdy wie jak to jest z bankami. W pewnym momencie wpadłem na pomysł, że sokoro i tak to robię, to może się tym podzielę z ludźmi i tak wyewoluował, ale prawda jest taka, że też nie mam czasu go prowadzić i piszę tylko bardzo sporadycznie coś. Przy czym ze względu na Google nie zdecydowałbym się publikowania kopiowanych treści, bo oni tego w zasadzie zabraniają. Silnym serwisom z reguły się nic nie przytrafia przez to kopiowanie, ale różnie to chyba bywa.

 175. Jastrzab 23.02.2017 09:36

  Nie sądzę, że społeczeństwo zubożało. Wiesz co mi się wydaje, że może te 2 tys. rzeczywiście niektórych kują w oczy, bo np. ktoś pracuje za mniejszą pensje netto i sobie pomyśl no fajnie se nazbiera 2 tys. miesięcznie, a większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego ile to pracy, żeby taki portal ogarnąć. Jeszcze raz podkreślę, że nie wiem ita jak Ci się udało tak wiele osób przekonać do dokonywania darowizn.

 176. Jastrzab 23.02.2017 09:40

  No nie widziałem takiego drugiego portalu.

  Nie wiem też, czy dobrze używać określenia „sponsor”, bo sponsoring to jest określona forma finansowania komercyjnego w zamian za promocję marki.

  W każdym razie, życzę Ci szczerze powodzenia, bo idea jest rzeczywiście fajna i wyjątkowa.

 177. MasaKalambura 23.02.2017 09:43

  Możliwe, że spora grupa ludzi uwierzyła, że ostatni wygłup posłów opozycji z karteczkami z adresem tego portalu na mównicy sejmu był wykonany w jego obronie. Dało to nieoczekiwany skutek. Myślą że Schetyna z Petru nas sponsoruje.

  Proponuję adminowi, aby im wytoczył proces o zniesławienie portalu. Raczej go nie wygramy, ale dodatkowo się rozreklamujemy, tym razem w opozycji do opozycji.

 178. Aida 23.02.2017 10:19

  Czy to chodzi o to: https://wolnemedia.net/wolne-media-w-sejmie/
  Nie rozumiem, wolne media to przecież nie to samo co wolnemedia.net…Ktoś mógłby pomyśleć, że to te „nasze”. Nie sądzę…
  Powód mniejszych składek, w moim odczuciu – lenistwo.

 179. Maximov 23.02.2017 10:34

  Właśnie zwiększyłem wsparcie dla portalu z 20 do 50 złotych miesięcznie.
  Zachęcam Was do tego samego.
  Bardzo cenię sobie ten portal (świetna robota Maurycy!) oraz odwiedzających, z którymi można naprawdę ciekawie podyskutować i poszerzyć wiedzę.
  Zwiększcie wsparcie dla WM!
  Wolne Media muszą istnieć!

 180. admin 23.02.2017 10:54

  Przed chwilą wysłałem zbiorczego maila do wszystkich zarejestrowanych użytkowników. Wklejam go poniżej, by mogli go także przeczytać użytkownicy niezarejestrowani:

  Witam!

  Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim czytelnikom naszego portalu „Wolne Media”, którzy od lat wspierają go finansowo. Dzięki ich życzliwości, oraz poczucia że miejsce to jest cenne i warte utrzymania, portal działa do dziś.

  W 2010 roku groziła mu likwidacja, gdyż nie potrafiłem pracować na etacie 8 godzin i kolejnych 6 godzin dziennie nad naszym portalem (nie był wówczas tak rozbudowany jak dzisiaj). Wówczas czytelnicy z odruchu serca samoistnie zaproponowali rozwiązanie problemu i zaoferowali, że będą portal wspierać, a ja poświęcę się na jego rozbudowę i rozwój. Obecnie praca nad WM zajmuje mi co najmniej 8 godzin dziennie, codziennie, nie licząc 2 tygodni wakacyjnego odpoczynku, podczas którego ukazują się treści zamienne. Najwięcej pracuję w niedziele i podczas awarii technicznych (mój rekord to 15 godzin z krótkimi przerwami na posiłek).

  Nasz system finansowania działa od prawie 7 lat, ale w tym roku zaczyna zawodzić. W styczniu nie udało się zakończyć pomyślnie zbiórki i niedobór kilkuset złotych został pokryty z pieniędzy uzyskanych z 1% podatków w roku 2015. Środki te miały być wykorzystane do sfinansowania nowego szablonu portalu – unowocześnieniu go – kilka osób podejmowało się tego zadania, ale wymiękały po kilku dniach. Obecnie z kwoty tej, po opłaceniu serwera na rok 2017 i dofinansowaniu zbiórki styczniowej (na luty) pozostało ponad 400 zł. W lutym zaś, przy zbiórce na marzec, jest jeszcze gorzej. Do dziś, a mamy do końca miesiąca już 5 dni, nie udało się zebrać nawet połowy zbieranej kwoty.

  Obecnie koszty działalności portalu obejmują po prostu czas mojej pracy. Wynosi on ponad 240 godzin miesięcznie. Dla porównania zwykły etat to ok. 180 godzin miesięcznie. Gdyby uwzględnić płacę minimalną godzinową – 13 zł przy umowach śmieciowych, praca ta warta jest 3120 zł brutto, a gdyby rozbić na godziny minimalną płacę krajową, wychodzi 11 zł na godzinę, czyli 2640 zł brutto + dodatki za pracę w weekendy, święta i nadgodziny. Nie wspominając już o tym, ile za podobną pracę płacą pracownikom wydawnictwa (w 2010 r., gdy szukałem pracy, za podobne stanowisko na portalu oferowano 4500 zł brutto). Ale ja nie jestem pazerny, jak niektórym może się wydawać, i dlatego kwota zbiórek jest równowartością tylko jednej minimalnej płacy krajowej brutto, która obecnie wynosi 2000 zł. Nie są to wielkie pieniądze, wystarczą na jedzenie, czynsz, prąd, itp. życiowe sprawy.

  Po podwyższeniu kwoty zbiórek z 1850 zł do 2000 zł, nagle przestały osiągać poziom z ubiegłego roku i myślę, że to ta okrągła kwota kłuje po oczach i zniechęca do wspierania naszego portalu. A to przecież tylko minimalna kwota niezbędna do jako takiej spokojnej egzystencji.

  Nie chcę żebrać, bo jest to dla mnie bardzo poniżające, ale dla tych którzy korzystają z portalu codziennie, chciałbym zadać proste pytanie:

  Czy praca jaką dla Was codziennie wykonuję i portal WM, z którego możliwe że codziennie korzystacie, a który odwiedza ok. 300 000 unikalnych użytkowników miesięcznie, są warte 2000 zł?

  Gdyby z 1582 użytkowników naszego portalu każdy co miesiąc przekazał tylko 2 zł, bezpieczeństwo finansowe funkcjonowania naszego portalu byłoby bezpieczne, a gdyby kwota była większa, można by wówczas dokonać inwestycji podwyższających poziom i jakość. Ale obecnie ledwo egzystujemy.

  Nie wszystko na portalu jest idealne, nie wszystkie informacje jestem w stanie weryfikować, ale staram się, by wszelkie poglądy mogły być kulturalnie, bez chamstwa, prezentowane, nawet gdy się z nimi nie zgadzam, bo na tym polega wolność słowa. Wspominam o tym, bo nie wszyscy czytelnicy wiedzą o otwartości światopoglądowej WM, a potem, gdy zderzają się na naszym portalu z przeciwstawnymi poglądami przeżywają rozczarowanie i szok. To jedyne w miarę neutralne miejsce w sieci, które nie jest ani lewicowe, ani prawicowe, na którym mogą zderzać się przeciwstawne opinie – na tym polega wyjątkowość WM, że nie mówi się czytelnikom co mają myśleć, ale pozwala samodzielnie wyrobić sobie zdanie.

  1 kwietnia stuknie portalowi 10 lat istnienia. Czy dotrwa do 11 urodzin? Zależy to od Ciebie i innych użytkowników.

  Portal można wesprzeć darowizną:
  – przelewem na konto bankowe
  – przekazem na konto PayPala
  – wpłatą kartą kredytową
  – przekazem Bitcoinów lub innych kryptowalut

  Istnieje też opcja przekazania naszemu portalowi 1% z podatków, ale środki te trafią do nas najwcześniej w październiku. Jeśli portal przetrwa do tego czasu, suma uzyskana z OPP zostanie podzielona na liczbę miesięcy i obniży ona kwoty zbiórek na rok 2018, lub w przypadku zawieszenia i zarchiwizowania portalu sfinansuje podstawowe koszty serwera i domeny.

  Bez pieniędzy portal nie przetrwa. Banalne, ale taką mamy rzeczywistość. Chciałbym, by była inna…

  Pozdrawiam i mam nadzieję, że dzięki temu rozpaczliwemu listowi uda się zażegnać trudną sytuację ekonomiczną naszego portalu:
  Maurycy Hawranek
  Administrator WolneMedia.net

 181. admin 23.02.2017 10:58

  Kurcze – napisanie tego listu zajęło mi 2 godziny i muszę się teraz sprężyć by przed południem było jak najwięcej nowości…

 182. Nebula 23.02.2017 15:30

  (Naruszenie regulaminu punkt 5k. Admin)

 183. lboo 23.02.2017 16:03

  @Nebula: Ja widzę to troszkę inaczej.

  WM mają już prawie 10 lat i przez ten czas uchowały się bez reklam, zachowują obiektywizm i sporo wyższy poziom dyskusji niż na innych większych czy komercyjnych portalach.

  A Ty przychodzisz nie mając pojęcia o pracy admina i pouczasz go jak powinien prowadzić swój portal. Mamy tu prawie dziesięcioletnie doświadczenie Maurycego kontra Twoje widzimisię jak taki portal powinien działać na podstawie tego jak wydaje Ci się że praca przy takim portalu wygląda ;)

  Tu zasada jest prosta, podoba Ci się, szanujesz pracę admina, chcesz wspierać wspierasz. Nie chcesz nie płacisz, nie czytasz.
  Mi bardzo podoba się taka forma i myślę że jako społeczeństwo musimy nauczyć się dostrzegać i wspierać tych którzy w ramach swojej pasji tworzą coś fajnego i użytecznego inaczej pozostanie nam uzależnienie od reklamodawców, korporacji i inżynierów społecznych. I pozostaniemy tylko łykaczami treści które programują nasze zachowania i poglądy.

 184. Aida 23.02.2017 19:32

  Nebula nie mów Maurycemu jak ma żyć i zarządzać SWOIM portalem. 2000 zł to nie jest wcale duża kwota, jeśli portal ci się nie podoba i sposób zarządzania nim, to nie musisz na nim przebywać. Żenada to jest brak szacunku do Jego pracy. Koniec dyskusji.

 185. admin 23.02.2017 21:07

  Nie wiem skąd się biorą ludzie tacy jak Nebula, którzy latami zrywają jabłka z drzewa by je jeść, a gdy drzewo doświadcza suszy – nie tylko nie chcą go podlać wodą, ale namawiają innych by tego nie robili, bo owoce – które jedzą dobrowolnie – im nie smakują. Nie wiem, jak się nazywa taka osoba, która podcina gałąź na której siedzi, ale to przypomina mi to autodestrukcję.

 186. Aida 23.02.2017 21:20

  Rób swoje i nie przejmuj się takimi ludźmi.

 187. admin 23.02.2017 21:36

  Toteż robię. Wygląda na to, że udało się wykryć tzw. „uśpionego agenta”. Założył kiedyś konto na WM, miesiącami nic nie pisał, a gdy WM mają problem, nagle się budzi, loguje i zadaje cios, namawia mnie wprost bym porzucił WM, innych zniechęca do wspierania WM, itd. Naprawdę, bardzo podejrzane i destrukcyjne zachowanie. No, ale czuwam, bo moja praca na WM to także moderacja komentarzy i wykrywanie trolli-agentów.

 188. Maximov 23.02.2017 22:00

  Rób tak dalej, Maurycy.
  Świetna robota!

 189. admin 24.02.2017 13:40

  Wiem już, że na 1580 użytkowników 25 osób zareagowało pozytywnie przekazując wsparcie i ciepłe słowa. Dzięki nim udało się zebrać prawie całą brakującą sumę. Bardzo im dziękuję. Brakuje już tylko 83 zł. Jesteście wspaniali! Dzięki!

  PS. Dziś zacząłem pracę o 6.00, teraz gdy kończę aktualizacje, jest 13.40, a czeka mnie jeszcze odpisywanie na maile i moderacja komentarzy teraz i pod wieczór.

 190. admin 24.02.2017 21:42

  Uff… Zbiórka poważnie zagrożona niepowodzeniem zakończyła się sukcesem. Jeszcze raz dzięki! Teraz zbieramy na kolejny miesiąc, czyli na kwiecień, a w kwietniu jubileusz 10-lecia. Tylko jak go uczcić w miarę naszych możliwości? Macie pomysły?

 191. Jastrzab 24.02.2017 22:46

  No i super. Jednak się udało. Przyznaję, że zaskakuje mnie twój serwis.

  Przyciąłeś komentarz Nebuli, no i może słusznie, bo ogólnie się nie zgadzam z jego poglądem, nie licząc jednej kwestii Ctrl+C, Ctrl+V. Nie wiem czy masz tego świadomość, że kiedyś Wielkie G., czyli Googiel, który obok Fb rozdaje karty w Internecie. może Cię za to odfiltrować z wyników wyszukiwania, a jednak to jest dla każdego serwisu priorytetowe źródło ruchu.

  Pozdrawiam i gratuluję udanej zbiórki. Nie wiem ja kto robisz ;)

 192. Jastrzab 24.02.2017 23:12

  Moim zdaniem lepiej opublikować jedną autorską opinię do jakiegoś wydarzenia, niż 20 newsów z innych stron. W przypadku kopii ze słabych stron się może taki news pojawi, ale w przypadku kopi z mocnych serwisów, to taki wpis zostanie ukryty w wynikach podawanych przez wyszukiwarkę.

 193. admin 25.02.2017 08:15

  Założeniem podstawowym WM jest publikowanie treści własnych użytkowników WM, a niedobór jest uzupełniany kopiowaniem z zaprzyjaźnionych źródeł. W praktyce treści kopiowane dominują nad własnymi, aczkolwiek obserwuję wzrost liczby treści własnych. Ale to, czy uda się kiedyś publikować więcej treści własnych niż ze źródeł zewnętrznych nie zależy już ode mnie, ale od wszystkich tu obecnych osób. Czasami tworzę własne treści, ale tylko wtedy, gdy mam coś do przekazania. Kopiowanie nie jest głównym celem WM. Głównym celem jest umożliwienie użytkownikom publikowania treści własnych. To co mamy obecnie to kompromis między oczekiwaniami a realnymi możliwościami.

  W pierwszych 3 latach działalności WM, gdy WM nie utrzymywały się jeszcze z darowizn, próbowałem tworzyć kolektyw WM. Ekipa redakcyjna miała przejąć moje obowiązki, odciążyć mnie, a ekipa tłumaczy miała wyszukiwać ciekawe treści obcojęzyczne na wolnych licencjach, by na WM były unikalne, premierowe tłumaczenia. Nawet sporo osób się zgłosiło, ale skończyło się na słomianym zapale. Ekipa redakcyjna szybko się wykruszyła, niektórzy wykruszali się po 1 dniu. Rekordzista słomianego zapału wymiękł po 1 godzinie szkolenia, a rekordzista prawdziwego zapału wycofał się po pół roku, bo WM kolidowało mu z pracą. Dlatego w 2010 r., gdy straciłem pracę z powodu przemęczenia wywołanego równoczesną pracą normalną (8 godzin) z pracą dla WM (wówczas ok. 7 godzin bo treści było mniej), pojawił się problem z dalszym funkcjonowaniem WM. Portalowi groziło zamknięcie, ale problem został rozwiązany przez czytelników ofertą darowizn, z których się utrzymuję, i dzięki temu portal przetrwał kolejne 7 lat, a dzięki temu, że koncentruję się głównie na nim, rozwinął się mocno i wzrosła liczba odwiedzin.

  Gdybym publikował tylko 1 artykuł dziennie własny, jak proponujesz, nie wiadomo czy jego poziom byłby wysoki, a na pewno zmniejszyłaby się liczba wejść na WM z powodu mniejszej ilości atrakcyjnych treści i tym samym spadłyby wpływy z darowizn doprowadzając portal do marginalizacji i powrotu problemu z 2010 r. Z największego niezależnego neutralnego portalu WM stałby się tylko mało istotną ciekawostką. Muszę kombinować, by serwis nie tylko egzystował, ale także by się rozwijał. Muszę stosować różne kompromisy i optymalizować WM. WM nie są takie, jak sobie wymarzyłem, bo marzyłem o sztabie własnych dziennikarzy obywatelskich w całym kraju, a może i na świecie, którzy publikowaliby własne, sprawdzone i wiarygodne treści, dbając o obiektywizm i profesjonalizm, ale okazało się to nierealne, dlatego trzeba było zmienić politykę portalu i znaleźć inny model funkcjonowania, który sprawdzi się w praktyce. Obecnie odwiedzalność WM rośnie z roku na rok.

  Zdaję sobie sprawę z mechanizmów Google, które w wynikach wyszukiwania premiują źródła pierwotne, ale podstawą dla WM są czytelnicy, którzy dzielą się linkami do WM ze znajomymi lub w sieciach społecznościowych. Bywa, że wejść z „Facebooka” jest więcej niż z Google.

  Gdyby jednak WM dysponowały dużymi środkami finansowymi, pozwalającymi nie tylko pokryć koszty działalności WM, ale także mieć kapitał na inwestycje, to zorganizowałbym konkurs z nagrodą pieniężną na najlepszy premierowy artykuł miesiąca i najlepsze premierowe tłumaczenie, trwający nieustannie. Np. 1000 zł za artykuł i 500 zł za tłumaczenie, i dodatkowa nagroda za artykuł i tłumaczenie roku. Możliwe, że wtedy by było więcej unikalnych artykułów, bo użytkownicy mieliby motywację, ale to wymaga pieniędzy dwa razy większych niż udaje się obecnie zebrać.

  WM to jeden wielki kompromis między „chcieć” a „móc”.

 194. MarcinL 26.02.2017 15:43

  Przeglądałem serwis jakieś dwa miesiące i stwierdzam, że jest bardzo fajny i przydatny, nie rozumiem ludzi którym szkoda ustawić stały przelew na 5zł jeśli Ciągle tutaj przesiadują. Przecież zakup normalnego miesięcznika z takimi artykułami kosztuje jakieś 20zł.
  Szczerze mówiąc to jakoś ciężko mi uwierzyć, że od tylu lat tak ciężko uzbierać tą kwotę, ale jeśli to prawda to może admin powinien się doszkolić w tym temacie. Ja tu widzę możliwość stworzenia dodatkowej strefy „premium” gdzie przeczytać można artykuły opiniotwórcze i ogólnie to co nie rodzi problemów licencyjnych. Pobieranie symbolicznej kwoty 5zł miesięcznie pozwoliłoby nawet na opłacenie tych konkursów o których jest mowa w poprzednim komentarzu. Możliwości tu jest masa i warto o tym pomyśleć bo ciężko oczekiwać zmianę wyników jeśli ciągle robi się to samo.

 195. admin 27.02.2017 09:19

  „Premium” to byłaby już działalność zarobkowa, która wymagałaby rejestracji działalności gospodarczej i innego, mniej korzystnego rozliczania się z fiskusem. Wzrosłyby koszty a kwota zbiórek musiałaby wzrosnąć o te dodatkowe wydatki, a także wzrosłoby obciążenie pracy o księgowość i sprawy urzędowo-biurokratyczne.

  Mogłoby to mieć sens, gdybyśmy mieli w Polsce przepisy o małej działalności gospodarczej podobne do szwajcarskich, gdzie osoby o dochodach do 100 000 franków szwajcarskich nie muszą rejestrować działalności gospodarczej i płacą tylko jeden prosty podatek dochodowy. Tam obowiązek rejestracji firmy istnieje od 100 000 franków, bo władza uważa, że nie należy zabijać mikrofirm, bo mogą się przekształcić w wielkie i wtedy przyniosą Państwu większe przychody. Inaczej niż w Polsce, gdzie małe firmy się dobija, a wielkim ułatwia życie.

  Dla zainteresowanych podatkami w Szwajcarii:
  http://www.szwajcaria.net/steuer.html

 196. MarcinL 27.02.2017 19:32

  Akurat to, że trzeba założyć firmę to jest najmniejszy problem, zawsze można to zrobić na kogoś kto pracuje na etacie albo korzystać z inkubatorów, są różne sposoby.
  Największy problem to jest ta niewiadoma ile by chętnych do płacenia było i jaką kwotę by byli skłonni zapłacić, i dlatego moim zdaniem pierwszym krokiem nie jest otwieranie firmy tylko zrobienie ankiety i rozesłanie jej pośród zarejestrowanych użytkowników aby rozeznać „rynek”. Niemniej nie ma sensu żebym się rozpisywał skoro nie podzielasz mojej wizji. Żeby nie było to serwis mi się podoba i swoją regularną wpłatę uruchomiłem.

 197. admin 01.03.2017 10:51

  Dodałem ustęp w artykule o tym, na czym polega praca administratora i ile trwają dane czynności.

 198. MasaKalambura 26.03.2017 23:58

  drogi adminie

  W związku z kolejnym miesiącem, którego finansowanie ledwo się domyka, tak mi wpadło do głowy, że może mógłbyś pomyśleć o zmianie sposobu biznesowego podejścia do finansów strony. I do piramidki złotówek, jakimi się zasilasz dzięki tej stronie, wprowadź innych, od których będziesz pobierać pewien ustalony procent.

  Chodzi mi o autorów tekstów, może niektórych stałych komentatorów, tych dzięki którym ta strona żyje od lat.
  Na zasadzie plebiscytu daj możliwość zarabiania publikującym tu ludziom w oparciu o schemat bezinteresownej darowizny jaki sam stosujesz. Przelewem na ich własne osobiste konta. Będzie to być może stymulowało wszystkich do lepszej pracy. Autorzy szczególnie lubiani będą przyciągać złotówki samodzielnie. A ty za wywieszanie numeru ich kont będziesz prosił o oddanie swojej części. Nie wiem fifty/fifty, albo 10%, albo 2,5% również na zasadzie darowizny.

  Najlepiej zacząć od tych do których masz zaufanie, piszą ładnie, od lat, bez większych problemów formalnych (regulamin) utrzymując życie strony i sami płacą składki.

 199. admin 27.03.2017 09:52

  Byłoby to bardzo skomplikowane do przeprowadzenia, zaczynając od banalnego mechanizmu kontrolnego (jak sprawdzać uczciwość rozliczeń autorów jeśli nie ma się wglądu w ich konta?), a skończywszy na podatkowo-prawnych (gdyby spersonalizowane subkonta dla autorów były związane z kontem WM, trzeba by rejestrować działalność gospodarczą, podpisywać umowy z autorami i płacić dodatkowo obowiązkowe składki, co wiąże się z wielokrotnie większymi kosztami działalności niż obecnie). Obawiam się też, że w takim systemie nastąpiłby odpływ środków (przynajmniej przez pierwszych kilka lat, póki się to nie rozkręci), a nie przypływ, bo nawet gdyby globalnie uzyskano 100% więcej na wszystkie osoby (np. 4000 zł), to przy założeniu zwrotu 50% środków do WM (czyli tyle, ile obecnie zbieramy), wpływy byłyby niższe niż obecnie (bo trzeba odjąć dodatkowe koszty, których dziś nie ma). A do tego czasu muszę z czegoś żyć.

  Konkurs z nagrodą pieniężną dla autora najciekawszego artykułu miesiąca, o którym wspomniałem wcześniej, byłby mniej skomplikowany i na pewno motywujący, ale wymaga dwukrotnie wyższych wpływów z darowizn. W pewnym sensie mamy sytuację błędnego koła.

 200. MasaKalambura 27.03.2017 10:20

  Cały system przeze mnie zaproponowany opierać by się musiał całkowicie na zaufaniu, aby mógł funkcjonować bez praktycznie żadnych konsekwencji prawnych i podatkowych. Na poziomach poniżej 400 zł trudno mówić o przestępstwie. A w razie strachu spowodowanego większymi sumami (czego szczerze Ci życzę) wystarczy zapłacić podatek od darowizny również łatwy do wyliczenia.

  http://www.infor.pl/prawo/darowizny/podatek-od-darowizn/79880,Wysokosc-podatku-od-darowizn.html

  Twoje obawy o odpływ środków są zrozumiałe, jednak akt samego podzielenia się numerami kont osobistych na twojej stronie dokonywałbyś ty sam (lub ktoś z obsługi WM) spośród osób, którym ufasz, i które same już teraz płacą na konto WM. Jakie tu zatem może być ryzyko? Skoro płacą już teraz zupełnie bezinteresownie. A jest zachęta dla tych, którzy mają ambicję zarabiania na swoim słowie, aby już teraz przyłączyli się do grona ludzi płacących regularnie na utrzymanie WM.

  Inaczej ma się sprawa z autorami artykułów. Tutaj rzeczywiście musiałbyś wymyślić jakiś inny system.

  Jest to jednakże do rozważenia. Problem darmowego dostępu do wszystkich treści w necie powinniśmy jakoś wyregulować, bo przecież może i powinna to być również praca i źródło dochodu dla niektórych co bardziej uzdolnionych i jednocześnie uczciwych w zakresie poszukiwania i mówienia prawdy. Zatem także uczciwych finansowo – bo jeden rodzaj uczciwości pociąga pozostałe jej rodzaje.

 201. admin 27.03.2017 10:33

  „spośród osób, którym ufasz, i które same już teraz płacą na konto WM”

  Ale wiesz, że autorzy WM nie wspierają WM finansowo? Wspierają WM swoimi artykułami. Twój pomysł jest ciekawy, ale wymaga wnikliwej analizy korzyści i strat. Na razie obecny system finansowania WM, choć nie jest idealny, sprawdza się od 7 lat i daje jako taką stabilność. Stabilność tę bardzo łatwo naruszyć wywołując katastrofę, dlatego muszę bardzo ostrożnie podchodzić do tych kwestii, zwłaszcza że zależy od niej moje życie.

 202. MasaKalambura 27.03.2017 10:57

  Ja widzę tutaj tylko zysk z Twojej strony.
  1. Większasz zainteresowanie ludzi piszących artykuły Twoją witryną. Sami dosyłaliby Ci swoje teksty i jeszcze zmuszeni by byli wpłacać drobne 5 zł lub więcej za nadzieję, że wciągniesz ich na listę. Na razie to ty prosisz o teksty. A jedyne co dajesz to satysfakcję moralną. A ta w połączeniu z pieniądzem jest znacznie mocniejsza.
  2. Zwiększasz ruch pieniądza wokoło witryny ludzi uczciwych i liczących na uczciwość, a zwiększenie obrotu to zwykle zysk ośrodka, który ich wszystkich skupia.
  3. Dajesz możliwość zaistnienia młodym autorom w niezależnym medium, i jeszcze na tym zarobisz, bo będą zmuszeni płacić od początku.
  4. Nikt inny na tym rynku nie stosuje takich technik, mógłbyś być pierwszym, a pierwszy zgarnia najwięcej.
  5. Ty sam możesz być dla niektórych darczyńców niegodzien ich kasy, ale może być tu ktoś, kto wzbudzi taką sympatię, że nawet mimo niechęci do Ciebie darczyńca zdecyduje się temu komuś wpłacić coś, za prawdę, którą doceni. A Ty otrzymasz za to pieniądze już w przedbiegu i jeszcze możesz liczyć na uczciwość Twojego czarnego konia i procent od jego darowizny.

 203. Aida 30.03.2017 07:39

  @MasaKalambura
  Tylko widzisz, żeby ludzie chcieli u kogoś pisać, to ten ktoś musi mieć rozpoznawalną markę. Na markę pracuje się całymi latami, do tego też potrzebne są pieniądze. Do jakiś niszowych portali nikt się nie będzie garnął, bo nie kojarzy się z określonym poziomem dziennikarskim, prestiżem itp. (admin bez obrazy, WM na swoja markę pracują cały czas:)ja akurat z poziomu portalu jestem zadowolona, ale ja nie jestem twórcą – pisarzem).
  „zWiększasz zainteresowanie ludzi piszących artykuły Twoją witryną”
  Czyli trzeba mieć już teraz wśród czytelników pisarzy, którzy będą gotowi pisać za pieniądze. Ile może być takich przypadków. Na 300 czytelników 1 pisarz? Mniej? Więcej?

  Zresztą nie chcę się mądrować, bo to nie mój portal. Jednak chciałam dorzucić swoje 3 grosze w tym konkretnym temacie, bo pomysł wydaje mi się mało realny (na obecną chwilę, ale przyszłościowy), ale nie chcę nikogo zniechęcać, może się zwyczajnie mylę.

 204. admin 30.03.2017 10:26

  MasaKalambura jest optymistycznie nastawiony do swojego pomysłu, ale nie zna kwestii publikowania na WM od drugiej strony – administracyjnej i technicznej. Poza tym rodzi olbrzymie komplikacje natury prawno-podatkowej, które mogłyby odnieść odwrotny skutek od założonego. Przeanalizowałem wszystkie za i przeciw i wyszło, że korzyści byłyby niewielkie (zbyt mało osób publikuje własne treści), a problemy natury prawnej i podatkowej ogromne. Możliwe, że trzeba by było spisywać umowy z autorami i rejestrować działalność gospodarczą (bo może wymagać tego fiskus). Pomysł wręcz balansuje na pograniczu szarej strefy gospodarczej, bo WM oferując autorom możliwość zarabiania miałyby podać cennik usług i prowizji nie prowadząc działalności gospodarczej? Jestem pragmatykiem – wchodzę w jakieś pomysły jeśli jestem przekonany, że odniosą sukces. Nie wierzę w powodzenie tego pomysłu i na dodatek obawiam się, że byłby dla portalu zabójczy.

 205. Fenix 31.03.2017 10:02

  Wystawić na aukcje Wolne Media sprzedaż . Żal ,ale nie widzę innego wyjścia? Jakiś milioner kupi ,i niech da ci w spokoju pracować, zasługujesz adminie Maurycy na wszystko co najlepsze, niech moc będzie z tobą .

 206. Fenix 31.03.2017 11:48

  Zgłosić Wolne Media do nagrody Nobla , dobry projekt wolność słowa i myśli ludzi.
  Maurycy należy ci się nagroda !

 207. YR1 17.04.2017 12:00

  A ja od maja na koncie ustawie stałą kwotę jako darowiznę na rzecz portalu.

 208. Admin WM 23.06.2017 09:50

  Ten rok jest wyraźnie gorszy od poprzednich. Do 31 grudnia portal osiągał niezłe wyniki, serce rosło widząc, że moja codzienna praca jest dla ludzi ważna, że są reakcje, ciepłe słowa, pomoc finansowa.

  Coś się gwałtownie załamało 1 stycznia. Jest to bardzo dziwne, bo nastąpiło kilka spadków równocześnie i nie wiem dlaczego:

  – Spadek odwiedzalności: po 1 stycznia nagle nastąpił spadek odwiedzalności o ok. 5%, po marcu sytuacja trochę się poprawiła, ale i tak odwiedzalność w 2017 r. będzie niższa niż w 2016 r. Po raz pierwszy od 10 lat (ale i tak jest bardzo wysoka względem wcześniejszych lat).

  – Spadek darowizn: po 1 stycznia nastąpiły nagłe problemy ze zbiórkami – w 2016 r. nie było większych problemów by zbierać niewiele niższą kwotę 1860 zł, zbiórki często kończyły się kwotami powyżej 2000 zł, a teraz nawet 1200 zł to jakiś problem.

  – Spadek więzi społecznej: 1 kwietnia było 10-lecie WM – powód do świętowania i radości – a tutaj prawie żadnych życzeń ze strony czytelników w komentarzach. W roku 2016 na 9-lecie było tego sporo, podobnie jak w latach wcześniejszych, gdy było mniej czytelników, a 1 kwietnia 2017 dosłownie 2 życzenia w komentarzach. Wyglądało to tak, jakby wszyscy mieli gdzieś, że portal ma urodziny. Zamiast radować się, zrobiło mi smutno. Czułem się, jak urodzinowy solenizant, który zaprosił na urodziny wszystkich znajomych i rodzinę, a nikt nie przyszedł.

  Analizując sytuację, wygląda to na nagłe odwrócenie koła fortuny. Pocieszające jest tylko to, że coś intuicyjnie mi mówi, że sytuacja poprawi się w 2018 r. Dlatego pociągnę portal do 11 rocznicy (z zawieszeniami gdy środków braknie), a decyzję o dalszym losie portalu podejmę 1 kwietnia 2018 r. (czy zamknąć go, czy kontynuować). Ważne – nie poddawać się i przeczekać trudny okres.

  Podobno potęga myśli może zdziałać cuda. Dlatego wierzących w wizualizacje, etc., zachęcam do wizualizowania poprawy kondycji finansowej WM. Zaszkodzić nie zaszkodzi, a może pomoże?

  Zachęcam wszystkich do nieobojętności. Nie bądźcie biernymi czytelnikami WM – pokażcie, że los WM nie jest Wam obojętny!

 209. MasaKalambura 23.06.2017 10:00

  O ile dobrze pamiętam, do 1 stycznia banda zdyskredytowanych polityków z poprzednich 8 lat rządów PO PSL wraz z pajacami z Nowoczesnej robiła portalowi niedźwiedzią przysługę poprzez protest na sali sejmowej z kartkami z adresem portalu.

  Użytkownicy portalu niezbyt serdecznie dziękują.

 210. agama 23.06.2017 11:32

  poddawanie się tylko dlatego, że 1 rok jest gorszy od 10 poprzednich jest słabe, a o uwagę ludzi trzeba powalczyć.

 211. Admin WM 23.06.2017 12:49

  Dlatego uważam, że trzeba ten rok jakoś przetrwać, zwłaszcza że dramatu w statystyce nie ma – zapowiada się, że będzie trochę gorzej niż w 2016 r., ale lepiej niż w 2015 (no i wystarczy jedno czy dwa ważne zdarzenia i statystyka może pofrunąć w górę). Ja się tak łatwo nie poddaję, ciągle walczę, ale są też pewne granice moich możliwości. To, czego ja nie mogę zrobić – mogą pomóc zrobić użytkownicy portalu.

  Niedawno był pomysł by dodać opcję wspierania przez Patronite. Jeden z użytkowników zadeklarował „fanty” (bo tam potrzebne są jakieś nagrody), i do dziś ich nie przysłał (miały to być nowe książki, płyty muzyczne, etc. w ilościach hurtowych). Mimo to dodałem się do Patronite, ale nie zaakceptowali moich opisów, napisali że mam je uatrakcyjnić, ale nie wiem jak. Nie czuję tego systemu – może jest tu ktoś, kto mógłby pomóc taką akcję na Patronite zredagować? No i pozostaje też kwestia fantów, które musiałyby obowiązywać też zwykłych darczyńców na WM, by mi nie odpłynęła część środków (z powodu pobierania prowizji przez Patronite).

  Mam np. pomysł na jeden „fant” – by darczyńcy dotujący np. cały miesiąc mogli w podzięce rozbić się za darmo z rodziną na polu nad morzem na wzgórzu z bardzo ładnymi widokami na lasy i łąki (mogę takie pole zorganizować, kwestia paru ustaleń rodzinnych), ale obawiam się, że ludzie by śmiecili, a ja mieszkam na drugim końcu Polski, by móc tam pojechać i posprzątać.

  Zastanawiam się też nad akcją „Zamień makulaturę na Wolne Media”, która byłaby po prostu zachętą, by ludzie zbierali gazetki reklamowe i ulotki ze skrzynek, i raz na miesiąc przechodząc obok punktu skupu makulatury je spieniężyli i wpłacili te parę zł na WM, ale nie wiem, czy to ma sens, bo dużo zachodu z taką makulaturą jest, łażenia, a kilogram kosztuje chyba 30 gr.

 212. agama 24.06.2017 09:33

  Raz na miesiąc zorganizuj jakiś większy zjazd z popitką, pożycz tacę od księdza i tak uzbierasz łatwo. Pomysł z morzem ciekawy, zwłaszcza, że chętnych by nie brakowało, a śmieciami się nie przejmuj, bo nie uciekną, setki lat mogą tak leżeć, więc jak raz w roku zajedziesz, to jeszcze tam będą czekały na posprzątanie.

 213. Admin WM 24.06.2017 11:06

  Sprawa użyczenia pola nad morzem dogadana. Kto sfinansuje cały miesiąc działalności WM, albo wpłaci w tym miesiącu 980 zł (by szybko zakończyć zbiórkę na lipiec) może się za darmo rozbić z całą rodziną i pobiwakować nawet miesiąc. Warunek dodatkowy – należy zachować po sobie porządek, bym się wstydzić nie musiał.

 214. Admin WM 25.06.2017 09:47

  Mój pomysł na akcję makulaturową, o którym wspomniałem wyżej, jest taki:

  „Co miesiąc wyrzucasz kilogramy papieru do kontenerów na śmieci. Zarabiają na tym lokalne firmy wywożące śmieci. Ulotki reklamowe i gazetki z hipermarketów bywają irytujące, są niczym spam, ale można je dobrze spożytkować! Jak? Zamień makulaturę na „Wolne Media”! Zamień śmieci na wartościową lekturę! W ten sposób korporacje stojące za spamem będą finansować nasz niezależny portal! Zbieraj wszystko, co Ci wrzucają do skrzynki na listy, także od sąsiadów jeśli ich nie chcą, zbierz je do kupy raz na miesiąc i sprzedaj w punkcie skupu, gdy przy okazji będziesz obok niego przechodzić, a uzyskane środki przekaż w formie darowizny na nasz portal! Za 10 kg makulatury można uzyskać ok. 3 zł. Nie są to wielkie pieniądze, ale gdyby 7 z 15 000 codziennych czytelników WM to zrobił tylko w jednym miesiącu, wystarczyłoby środków na cały rok działalności! A gdyby zrobiło to 650 z nich, wystarczyłoby na jeden miesiąc! Co Ty na to?”

  Nie wiem, czy dobry pomysł, tak go tylko tu poddaję pod ocenę, bo może kogoś zainspiruje.

  Przyznam też, że każda wpłata na WM oprócz normalnego, fizycznego wsparcia, ma także wymiar „duchowy”. Pokazuje mi, że komuś na WM zależy, że moja praca jest komuś potrzebna. A to dodaje mi sił i motywuje emocjonalnie do dalszego działania.

 215. Fenix 25.06.2017 10:10

  DOK rozwiązuje potrzebę zarabiania na życie każdego . Nie żyjemy by zarabiać na przeżycie . Ludzie żyjemy by tworzyć . Aby żyć, musimy dać sobie prawo do życia.
  Ludzie co sami stworzymy to mamy, co sami sobie damy to mamy .
  Nie walczymy o przeżycie , bo mamy na życie .
  I z DOK zwracamy sobie godność życia ludzie !
  Dochód Odnawialnym Kredytem . Przepraszam cię Maurycy , nędza życia ludzi mnie przeraża szukających w śmietnikach jedzenia lub materiałów wtórnych do sprzedania , po to by się najeść i napić , czy oni są niegodni życia ? Zwróćmy sobie godność życia ludzie !
  Własny dostatek w życiu tworzymy sami .
  Pierwsze, zadbajmy o godne życie każdego!!!!!
  Drugie, to własne tworzenie dostatku w swoim życiu.

 216. Fenix 25.06.2017 10:54

  Zadać sobie pytanie, kto jest godny życia .Czy bardziej godny jest życia, bankier lichwiarz, polityk partyjny, ksiądz i biskup , władzy sprawowanej , od ciebie samego i ludzi dzielących władzę ?
  Przywróćmy godność życiu ! Z duchem ludzi w być człowiekiem , powołanie godnego życia każdemu ,zasługą.

 217. Szaman 25.06.2017 13:04

  @Admin

  „Co miesiąc wyrzucasz kilogramy papieru do kontenerów na śmieci. Zarabiają na tym lokalne firmy wywożące śmieci. Ulotki reklamowe i gazetki z hipermarketów bywają irytujące, są niczym spam, ale można je dobrze spożytkować! Jak? Zamień makulaturę na „Wolne Media”! Zamień śmieci na wartościową lekturę! W ten sposób korporacje stojące za spamem będą finansować nasz niezależny portal! Zbieraj wszystko, co Ci wrzucają do skrzynki na listy, także od sąsiadów jeśli ich nie chcą, zbierz je do kupy raz na miesiąc i sprzedaj w punkcie skupu, gdy przy okazji będziesz obok niego przechodzić, a uzyskane środki przekaż w formie darowizny na nasz portal! Za 10 kg makulatury można uzyskać ok. 3 zł. Nie są to wielkie pieniądze, ale gdyby 7 z 15 000 codziennych czytelników WM to zrobił tylko w jednym miesiącu, wystarczyłoby środków na cały rok działalności! A gdyby zrobiło to 650 z nich, wystarczyłoby na jeden miesiąc! Co Ty na to?”

  Ja mam lepszy pomysł :P

  Niech każdy przejdzie się na spacer do pobliskiego lasu z siatką. Na 99% znajdzie po drodze masę porozrzucanych butelek i puszek po piwie. Za każdą butelkę można dostać 35 gr a za kilo puszek (ok 50 szt) chyba 3-4 złote i niech to wpłaci na wm :) łatwiejsze niż zebranie 10 kg makulatury i przy okazji równie pożyteczne dla środowiska bo porozrzucane butelki w lesie potrafią być przyczyną pożarów i szpecą krajobraz.

  Każdy kto spaceruje po swojej okolicy zna miejsca bytowania młodzieży, „miłośników” piwa, miejsca na ognisko itp tam tego jest najwięcej i za 5 minut można mieć pełną siatkę. jedyne na co trzeba zwracać uwage to na to czy puszka jest aluminiowa a butelka zwrotna w tym celu wystarczy zwykły magnesik na lodówkę i umiejętność czytania ;] bezzwrotne butelki i puszki można natomiast wrzucić do śmieci segregowanych. Jeśli przy okazji delikwentowi zechce się wziąć 2 worki to może jeszcze do drugiego pozbierać śmieci po drodze i będą 2 pieczenie na jednym ogniu.

 218. Szaman 25.06.2017 13:43

  Dodam jeszcze że akcję można by podsumować, prosząc wpłacających żeby zaznaczyli że darowizna idzie z tej akcji, a pokazalibyśmy wszystkim ile można za jednym zamachem zrobić pożytecznych rzeczy i ile zdobyć gotówki.

  Można by nawet zorganizować coś takiego: wystarczyło by żeby zgłosiło się kilku chętnych którzy zbiorą wokół siebie grupę chętnych czytelników ze swojego regionu pokierowali by oni akcją i się jakoś zorganizowali wtedy np ktoś z samochodem mógłby zebrać od ludzi chętnych te butelki i puszki zawożąc do skupu i odciążając tych którzy nei mają czasu ani ochoty szukać skupów po okolicy czy też użerać sie z szukaniem hurtowni która przyjmie od nich butelki.

  Lub też w ogóle odebrali stare butelki od użytkowników wm którzy często i tak trzymają zbędne butelki i puszki w domach bo nie chce im się ich zanieść do skupu albo też nie chcą ich przyjąć w sklepie bo tam tylko z paragonem. Np umówiono by się w jednym miejscu w mieście gdzie wyznaczona chętna osoba podjechała by samochodem i zebrała od wszystkich te surowce. Osoba taka wedle swojej uczciwości odliczyłą by sobie z tego co by zarobiła na paliwo Nawet jakby doszło do jakichś nadużyć i ktoś by se policzył x10 to pal licho niech se ma byle by chociaż trochę kasy wpadło na wm z takiej akcji.

  Przy okazji też społeczność by się zintegrowała. Niektórzy by może nawiązali nowe znajomości. Same +

  Ja osobiście mógłbym zebrać trochę takiego towaru (tyle co się w seicento zmieści:P ) z okolicy Łazisk Górnych, Mikołowa jeżeli są takie osoby w tej okolicy Spotkanie np koło ratuszy w Mikołowie, Łaziskach o jakiejś godzinie jednego dnia i w drogę do hurtowni piwa w mokrym oraz na złomowisko w Mikołowie lub Łaziskach średnich. tyle że rozgłoszeniem tego i dotarciem do czytelników to już bym się nie chciał zajmować bo czasu tyle nie mam :P

 219. Szaman 25.06.2017 14:25

  chociaż oczywiście jak ktoś ma większy samochód to było by lepiej. Ponadto przydało by się troche ogarnąc te surowce żeby nie zabrudzić samochodu skurzonymi zabłoconymi czy też pleśniejącymi butelkami i puszkami. Skupy też na takie rzeczy zwracają uwagę. A także oczywiście przejrzeć te butelki i puszki pod kątem przydatności. (niestety w hurtowni w Mokrem z tego przyjmują np tylko butelki z popularnych browarów).

 220. Admin WM 25.06.2017 16:04

  Pomysł dobry, pozostaje kwestia jak to sensownie zorganizować? Główny problem to organizacyjny.

  Jeden z czytelników (Łukasz Mastalerek) podesłał mi mailem pomysł, by naprodukować różnych gadżetów do rozdawania darczyńcom, np. koszulki z logo WM.

  Kiedyś były już rozdawane nadruki na koszulki, później naklejki (słabe zainteresowanie), ale można by do tego wrócić, tylko stworzyć bardziej atrakcyjne, np. kalendarz wielkoformatowy A1. Można opracować projekt na rok 2018 i drukować po jednej sztuce dla osób, które np. wpłacą 100 zł. Sam koszt druku to 20-30 zł, więc na WM zostałoby 70 zł. Do tego myślę o jakiejś płycie muzycznej (np. z najfajniejszymi piosenkami z Radia WM na licencjach do użytku komercyjnego, albo zaprzyjaźnionej z WM grupy Basic Desire z Australii). Też by się produkowało na bieżąco – koszt do 5 zł, więc byłoby np. dla tych co wpłacą np. 35 zł. Koszulki też można zamówić – ale koszt wyprodukowania jednej sztuki to ok. 60 zł, więc np. od darowizny 250 zł. Musze odwiedzić lokalną firmę produkującą różne gadżety, by dowiedzieć się co mogą zaoferować i za ile, by stworzyć system motywacyjno-podziękowawczy dla darczyńców.

  Do tego mam jeszcze taki pomysł – aukcja dla WM. Jak czytelnicy mają jakieś fajne rzeczy do zlicytowania (książki, płyty, bibeloty), które np. zalegają im w domu a szkoda wyrzucić, wrzuca się na WM info – 100% zysku dla WM (nie licząc kosztu wysyłki). Oczywiście, jest zagrożenie oszustwem, dlatego oszuści byliby publicznie piętnowani. Ale myślę, że ma to sens.

  W każdym razie coś musi drgnąć w kwestii darowizn, inaczej WM upadną. Możecie tutaj zgłaszać swoje pomysły.

 221. Szaman 25.06.2017 16:41

  Myślę że trzeba by rozpropagować pomysł z konkretami zebrać listę osób które chcą zająć się tym podwiezieniem zbiorów do skupu i się z nimi zgadać a dla ogółu natomiast, ogłosić terminy w poszczególnych miastach i ewentualny proponowany termin akcji dla chętnych którzy chcą zrobić to na własną rękę np do tego 16 lipca :)

  Przedstawić jasno wytyczne tego jak to zrobić czyli np zrób przelew i zaznacz ze to z surowców wtórnych czy też jak zaniesiesz osobie wyznaczonej to zadbaj o ot i o tamto i sprawdzić jaki jest odzew. Wiadomo że na początku może być ciężko ale nie obiecywał bym żadnych koszulek bo ludzie skuszeni grantami to nie ten target.. Grantem jest to że mamy portal wolne media :) ew jak zbierze się dużo więcej kasy to wtedy można pomyśleć o grantach dla udzielających się.

  A akcję ogłosić jako artykuł w wiadomościach z kraju zamiast tego o zbieraniu kasy albo też jako 6 artykuł w wiadomościach ale z kraju i tam oraz na czacie też np prowadzić dyskusję organizacyjną ale szczerze powiedziawszy w organizacji to ja mam średnie doświadczenie wiec tak tyko luźno rzucam ;)

 222. Admin WM 26.06.2017 09:10

  W każdym razie pomysł na inne metody wspierania WM musi być w miarę prosty do wdrożenia i nie generować dodatkowych kosztów ani dodatkowych godzin pracy dla mnie (i tak jestem mocno obłożony wieloma zadaniami).

  Myślę, że system bonusów powinien być bezkosztowy, np. atrakcyjne ebooki (mogę przygotować jeden e-book z wywiadem-rzeką z Alem Bielekiem o Eksperymencie Filadelfia, bo mam materiały) i płyty elektroniczne do pobrania online (mogę kilka przygotować na bazie utworów na licencji CC BY SA 2.0 – do darmowego odtwarzania w sklepach i restauracjach, co mogłoby skusić firmy puszczające klientom Program 2 RWM do dotacji). Czasami różne firmy pytają mnie, czy mogą kupić u mnie płytę z utworami z Radia WM, bo nie mają w sklepie internetu.

  Koszulki raczej odpadają, bo za drogo wychodzą (ok. 50-60 zł) i wymagają jeszcze pokrywania kosztów wysyłki (koszt rzędu ok. 10 zł).

  Pomysł aukcji dla WM jest chyba możliwy do realizacji, tylko trzeba przemyśleć system kontrolny, by wyeliminować oszustów.

 223. Szaman 26.06.2017 13:13

  Tak jak piszesz: takie koszta nie wchodzą w grę w sytuacji gdy 1 zł od 2000 osób wystarczyło by żeby WM działały przez miesiąc.
  W każdym razie tak jak pisze jestem gotów podjąć się takiej akcji może nawet zgadać z chętnymi jeśli dotrzesz jakoś z moim pomysłem do ludzi ponieważ nie wiem za bardzo jak miałbym to zrobić. Odzew pod tym ogłoszeniem np świadczy że do prowadzonej tu dyskusji nie zagląda tak wiele osób żeby coś się mogło ruszyć a potrzeba takich które powiedzą:

  Dobry pomysł Jestem z Krakowa, sam mam ze 20 butelek zalegających w piwnicy, w przyszłym tygodniu albo za 2 tygodnie mogę podskoczyć fordem pod barbakan niech każdy kto chce pomóc przyjdzie o 15 i przyniesie swoje zbędne butelki podskoczę z tym do skupu i wpłacę na wolne.

  Kilka takich osób robimy listę miejsc miast i godzin ogłaszamy w formie artykułu i realizujemy także myślę że banalnie proste.

  Prowadząc stronę wiesz na pewno w którym miejscu jest największy odzew konkretnych ludzi którzy są w stanie zrobić coś konkretnego. Na Facebooku, na blogu na czacie czy tez może prywatnie prze maila? dlatego mówię że kwestii nagłaśniania i komunikacji z użytkownikami się nie podejmę bo nawet nie wiem jak gdzie i do kogo pisać.

 224. Szaman 29.06.2017 21:49

  Agama ma trochę roacji. kuszenie ludzi coraz większymi nagrodami może doprowadzić do sytuacji w której skończy się dobrowolna dotacja bo ludzei widząc że gdzieś można dostac granty potem bedą tych grantów oczekiwać za głupie 5 zł.

  Idziesz w złą stronę moim zdaniem. Lepiej skupmy się na integracji społeczności. Jak ludzie czuja się z czymś związani, są gotowi wspierać to bardziej i brać udział w rożnych akcjach.

  Może dlatego ostatnimi laty kuleje zbiórka taką drogą jak dotychczas bo mniej poświęcasz temu uwagi a więcej reklamie i promocji.

 225. Fenix 30.06.2017 07:32

  Może akcja 1zł na WM 1.000.000.000.osób tabela wzrostu uzbieranych z 1zł na stronie wykaz . Maurycy zaryzykuj , zagrajmy w ich grę . Konto oszczędności dotacja WM ty prowadzisz jawne z samych 1 złotówek, lub wymiany, ty bierzesz swoje 2000, 00 zł , lub sumę brakującą do wyrównania 2000zł za swoja pracę w miesiącu . Widzimy na stronie wpłacane złotówki , wzrost osób w ilość wpłat , i wpłaty z rozrachunku kwoty wyrównania. Oprócz twojego konta własnego z dotacji, na konto oszczędnościowe WM + 1 zł na konto oszczędnościowe WM.
  Wchodzę w te grę +1zł . Informacja dla osób w internecie , ciekawa akcja do uzbierania sumy z 1zł !!!! w 1.000.000.000 zł ,w krótkim czasie nieograniczonej przestrzeni ,wielkich duchem siłą wyzwoleni i moc jest w nas .
  Oszczędności na na WM. Adminie załóż konto oszczędnościowe na WM, a jawnie na stronie i wpisuj co dzień , stan konta oszczędności WM, licznik dla sumy, w osobach .

 226. Fenix 30.06.2017 08:18

  Adminie , jeśli podasz nr. konta oszczędnościowego WM , to zaczynamy +1zł , Ja będę pierwsza . Nie raz w miesiącu, ale codzienna zbiórka + 1zł jawne otwarte konto dla wszystkich
  dar wolnej woli, Oszczędności Wolne Media , +1zł osoba.

 227. pikpok 30.06.2017 09:02

  Witam, czy innym też po wpisaniu własnego niku w wyszukiwarce komentarzy wychodzą jakieś dziwne kwiatki.

 228. Fenix 30.06.2017 09:27

  Licznik na stronie WM.

 229. Admin WM 30.06.2017 09:58

  @agama
  Zdarzały, choć bardzo rzadko. Ze 3 razy w dziejach WM.

  @Fenix
  Nie ograniam Twojego pomysłu.

  @ Szaman
  Fakt, mało uwagi poświęcam na integrację (na reklamę i promocję też – czasu brak), ale nie mam na nią żadnego pomysłu, który byłbym w stanie wdrożyć bez dużych nakłądów finansowych lub pracy. Wszystkie pomysły jakie mam bazują na nowym CMS-ie, nad którym końca prac nie widać, lub na głębokich zmianach technicznych, do których wykonania brakuje mi specjalistów od WordPressu – jak ktoś się zgłaszał choćby do próby zrobienia wersji mobilnej strony, to szybko wymiękał. Moje pomysły to np. dołączyć do WM linkownię w stylu dawnego „Odkryja” ale wbudowaną w portal – by ludzie łatwo dzielili się linkami bez moderacji. Inny pomysł to możliwość udostępniania maili wybranym użytkownikom by mogli ze sobą komunikować (bo z wewnętrzną pocztą serwer by nie wytrzymał).

  Pomysł na pogłębienie integracji użytkowników musi być możliwy do realizacji i niezbyt kosztowny – musi sam się nakręcać. Jak masz pomysł na taką integrację, który jest realny do wykonania – przedstaw go śmiało.

  Myślę, że użytkownicy są ze mną mało emocjonalnie związani (a to przekłada się na darowizny), bo nie lubię robić za gwiazdora, który gromadziłby wokół siebie tłumy fanów i prowokowałby ich do jakichś akcji (lubię ciszę i spokój, a nie wrzawę). A tu trzeba by chyba jakiegoś sensownego aktywizmu, by ludzie czuli że jestem po ich stronie i warto mnie wspierać. Ale żaden ze mnie szołmen w stylu Owsiaka, Janusza Korwina-Mikke, Alexa Jonesa, Maxa Kolonko czy Davida Icke. Chyba w tym leży problem.

  Nagrywanie audycji społecznościowej za pomocą czatu głosowego pozwalał na jakąś tam integrację, ale darmowych czatów głosowych już nie ma, a płatne są drogie i mają limity. Ostatnio, jak widać, udało się uruchomić zwykły czat, z którego sporo osób korzystam, ale przydałoby się coś jeszcze.

  Z systemem bonusowym masz rację. W przeszłości były np. wprasowanki, ale jakoś nie zwiększały wpływów z darowizn, a jedynie dodawały mi roboty z wysyłką. Naklejkami zainteresowanie było znikome.

  @pikpok
  W której wyszukiwarce? Jeśli na stronie portalu to wyszukuje słów w artykułach i tagach. Najlepiej używać w wyszukiwarce w panelu użytkownika w „komentarzach”. Wtedy po nicku znajdziesz swoje komentarze i odpowiedzi na nie w których użyto Twojego nicku. Można też szukać po emailu.

 230. Fenix 30.06.2017 10:28

  Wiesz co to są oszczędności ? Wpłacamy nie wypłacamy ! Licznik wpłat suma na stronie WM .
  My współtworzymy i fundujemy WM oszczędności ,ty wypłacasz sobie sumę, jako honorarium raz w miesiącu za swoją prace, i wszystko jawnie .
  Tworzymy fundusz społecznego oszczędzania na WM , konto oszczędnościowe WM Maurycy.

 231. Admin WM 30.06.2017 10:46

  Otwartego, publicznego konta oszczędnościowego które wszyscy mogą podglądać nie oferuje żaden bank ani inna instytucja. Na stronie WM jest informacja o wpłatach – ile zebrano, jak wykorzystano i ile pozostało.

 232. Fenix 30.06.2017 10:58

  Nie mają twojego konta podglądać . A widzieć zwiększająca się sumę , ufamy tobie , wpisujesz raz na dzień na stronie WM . Suma nieograniczona na twoim/ naszym koncie oszczędnościowy ,które my dotujemy od +1zł na WM ! Gdy brakuje ci do wyrównania 2000 zł pod koniec miesiąca , wypłacasz sobie to wyrównanie z oszczędności WM , do uzupełnienia tej sumy raz w miesiącu. Masz dwa konta dotacja, jak obecnie / i drugie konto +1zł oszczędnościowe WM.

 233. Admin WM 30.06.2017 11:03

  Masz na myśli zbiórkę nr 2 „fundusze rezerwowe”?

 234. Fenix 30.06.2017 11:17

  Brawo ! +1zł Tak .

 235. Admin WM 30.06.2017 12:38

  OK. To nie problem, ale czy pomysł chwyci?

 236. Fenix 30.06.2017 13:16

  Z wiary w siebie i WM ,i czynimy cuda ! :)

 237. Szaman 30.06.2017 17:53

  @Admin WM
  „Moje pomysły to np. […] Inny pomysł to możliwość udostępniania maili wybranym użytkownikom by mogli ze sobą komunikować (bo z wewnętrzną pocztą serwer by nie wytrzymał).

  Pomysł na pogłębienie integracji użytkowników musi być możliwy do realizacji i niezbyt kosztowny – musi sam się nakręcać. Jak masz pomysł na taką integrację, który jest realny do wykonania – przedstaw go śmiało.”

  Pomysł z mailami dobry. Może można by po prostu zrobić jakieś proste profile użytkowników tak żeby po kliknięciu na czyjegoś nicka wyświetlała się prosta strona z czymś w stylu miejscowość, e mail nie koniecznie ten sam co przy rejestracji. Widoczne np tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Do tego ostatnie 5-10 komentarzy użytkownika. Bez PW czy czegoś w tym stylu. Jak użytkownik będzie chciał to sobie takie dane wypełni i może to np pomoże różnym osobom z tej samej okolicy które lubią wolne media się znaleźć i lepiej poznać. Dodatkowo łatwiej będzie prześledzić ostatnie odpowiedzi danej osoby i poznać jej poglądy czy nie jest trollem itp.

  Do tego można by organizować co roczny zlot dla miłośników wolnych mediów z jakimiś prelekcjami albo coś w stylu Festiwalu Filmów kontrowersyjnych . A jak coś takiego jest to w każdym razie nie dotarła do mnie taka wiadomość więc mógłby być taki zlot lepiej rozgłaszany.

  Generalnie wydaje mi się że spotkania i działania po za prowadzeniem strony, nie koniecznie przez ciebie ale przez innych ale pod patronatem WM, udostępnianie filmików z tych zdarzeń to był by odpowiedni kierunek. Jak ludzie zaczynają się w coś angażować po za życiem wirtualnym to zaczyna to dla nich być istotne. Wystarczy się przyjrzeć np takim zlotom jak harmonia kosmosu Janusza Zagórskiego który rok w rok cieszy się co raz większym zainteresowaniem.

 238. Admin WM 30.06.2017 20:20

  Problem polega na tym, że ja jestem tutaj właściwie sam (nie licząc 2 osób do pomocy technicznej, które nie angażują się w sprawy publikacyjne) i nie jestem w stanie brać na siebie dodatkowych obowiązków, bo za dużo tego dla jednej głowy.

  Myślałem o zlotach czytelników WM, ale ktoś musiałby się tutaj znaleźć do organizacji takiej imprezy, no i problemem są koszty i doświadczenie.

  Jestem otwarty na pomysły i współpracę, chciałbym by WM rosły jakoś w siłę, ale musiałby stać za tym jakiś kolektyw ludzi z doświadczeniem, kontaktami personalnymi, zapałem i pomysłami, które mogę pomóc im zrealizować – wesprzeć, firmować, nagłośnić, etc.

 239. Szaman 30.06.2017 21:02

  Wiadomo to nie jest prosta sprawa ale mogło by to po prostu wyglądać tak:

  Ogłaszasz że np 23-25 lipca powiedzmy na tej działce co chciałeś jej użyć jako nagrody dla hojnego darczyńcy (jeżeli oczywiście jest taka możliwość- to tylko przykład), organizowany będzie 1 zlot wm. Niech każdy przywiezie ze sobą uśmiech, coś do pokazania zaprezentowania namiot i trochę optymizmu. Jak jest wygodniejszy to kilka sugestii odnośnie lokalnych noclegów.
  Niech się coś takiego zacznie od imprezy integracyjnej. Nie musi tu być wcale dużo organizacji. Od taki spontaniczny zlot żeby się spotkać i zabawić. Z czegoś takiego zazwyczaj wyłaniają się osoby które są gotowe się bardziej zaangażować. i np 2 zlot wm będzie może bardziej zorganizowany bo znajdą się chętni do pomocy w jego realizacji.

  Inna opcja to np w jakiejś sali (być może jest ktoś kto był by w stanie udostępnić takową za darmo, tak jak tą działkę) robimy pokaz filmów w takiej a takiej konwencji do tego może znaleźli by się jacyś ciekawi czytelnicy wm którzy mówią o palących tematach i za razem chcieli by się wypowiedzieć. to też mogło by przyciągnąć ludzi np z okolic twojego miasta których nie znasz a którzy też chcieli by wesprzeć twoją działalność. Posiadanie kontaktów i wsparcia w okolicy to też dość duża pomoc.

  Takie wydarzenia można by z kolei ogłaszać na tym nieszczęsnym fb. wszyscy wiedzą tu jakie fb ma wady ale w kwesti szybkiego docierania do dużęj rzeszy użytkowników i tworzenia wydarzeń jest niestety dziś niezastąpiony. Na FB wolne media mają już prawie 16 000 polubień i 15 600 obserwujących. Stworzenie jakiegoś wydarzenia zaowocuje dotarciem do tych wszystkich osób z tą informacją a siłą rzeczy wiele z nich przegląda fb codziennie.

  Stworzone wydarzenie staje się też automatycznie miejscem dyskusji na jego temat i ani się obejrzysz i np pojawi się chętny dowieźć jakieś polowe nagłośnienie, wyświetlacz drewno na ognisko czy jakieś inne bajery potrzebne na takich zlotach.

  Zaznaczam że sam nigdy takiego dużego wydarzenia nie organizowałem ale obserwowałem już przebieg organizacji nie jednego z tych w których brałem udział.

  Taka całą akcja właśnie potrafi się dziać spontanicznie co minimalizuje twój nakład pracy jeśli chodzi o organizację do minimum

  Nie mówię że to niezawodny pomysł ale jest sezon wakacyjny, ludzie szukają miejsca w którym mogą spędzić urlop, może warto by spróbować.

  Sam byś się też w końcu oderwał i zrelaksował. Może spojrzał na pewne sprawy inaczej. Takie rzeczy też są potrzebne. Jak zobaczysz twarze ludzi gotowych cie wspierać to ci to da przynajmniej kopa do działania.

 240. Admin WM 01.07.2017 09:41

  Skoro masz jakąś wizję, według mnie realną, to może zająłbyś się tym? Przygotował jakieś wstępne materiały do publikacji na FB, a potem zobaczylibyśmy czy to się samo rozkręci?

  Z wakacyjnym zlotem na tym polu – jest to sensowny pomysł, możliwy do realizacji. Dać ogłoszenie kto chce jechać i podzielić się np. opłatami za wynajem toytoy’ów (można zrobić zbiórkę na miejscu). Wodę można kupować w pobliskim sklepie w butlach po 5 litrów. Chociaż pole jest małe, ledwo 1000 m2. Chyba, żeby dać ogłoszenie „kto ma duże pole nad morzem na którym można by zorganizować zlot WM”.

  Jeśli chodzi o moją osobę, to w tym roku to odpada, bo mam już cały sierpień zaplanowany, ale za rok jest to realne i można już powoli planować. Obawiam się jednak utraty anonimowości, tzn. robienia mi fotek i wrzucania do sieci z napisem „tak wygląda Maurycy Hawranek” (bardzo dbam o to, by ani jednego mojego zdjęcia nie było w sieci – a wiadomo, jacy są ludzie). Np. ostatni tydzień lipca i pierwszy tydzień sierpnia. W tym roku byłoby to możliwe, ale bez mojego udziału i trzeba by od razu zacząć działać, bo już 1 lipca.

  Bardziej realne jest zorganizowanie jakiejś imprezy np. we wrześniu lub październiku. Co wy na to?

 241. Admin WM 01.07.2017 11:36

  Od razu wziałem się do dzieła i założyłem post na Facebooku:

  https://www.facebook.com/WolneMedia/posts/1329890503715251

  Jeśli będzie duży odzew, można będzie zrobić osobną stronę na wydarzenie.

  Teraz wszystko w Waszych rękach.

  Tak zredagowałem tekst:

  „ZORGANIZUJMY IMPREZĘ „WOLNYCH MEDIÓW”!

  Wciąż trwa 10-lecie WM (aż do 31 marca 2018), może być to pretekstem do organizacji jakiegoś zlotu.

  Mogło by to po prostu wyglądać tak: We wrześniu lub październiku moglibyśmy zorganizować gdzieś w Polsce imprezę (albo w kilku miejscach naraz?) pod patronatem WM. Imprezę organizowalibyśmy wspólnie tutaj, na Facebooku.

  Ktoś może gdzieś udostępnić salę za darmo na darmowy zlot czytelników WM? Znając lokalizację, można coś w danym miejscu zorganizować. Ktoś ma jakieś możliwości techniczne, organizacyjne? Ktoś chciałby pomóc w organizacji? Jakieś pomysły, co by to mogło być? Pokaz filmów, w stylu Festiwalu Filmów Kontrowersyjnych? Spotkania z ciekawymi gośćmi?

  Mamy na FB prawie 16 000 polubień – stworzenie jakiegoś wydarzenia zaowocuje lepszą integracją i wykorzystaniem tej potężnej rzeszy wspaniałych ludzi do czegoś dobrego dla społeczeństwa – czyli nas wszystkich.

  Zgłaszajcie w komentarzach niżej pomysły, piszcie, co możecie zrobić, kiedy warto imprezę zorganizować. Zróbmy burzę mózgów – a może coś z tego wyjdzie i… będzie impreza!”

  Jeśli macie uwagi, jak lepiej ogłoszenie napisać, walcie śmiało! Komentujcie najlepiej na Facebooku. Temat przypiąłem na samej górze, a tutaj link bezpośredni:

  https://www.facebook.com/WolneMedia/posts/1329890503715251

  Jak skończę dziś robić WM, wrzucę jeszcze na wszystkie strony WM banner-link.

 242. Admin WM 01.07.2017 12:54

  Dobra, nagłośniłem jak się dało, może poza mailingiem, który zaraz roześlę, wszędzie dałem bannery z linkiem do Facebooka i dałem komunikat na MW:

  https://wolnemedia.net/spontanicznie-zorganizujmy-impreze-wm/

  A teraz niech się dzieje co ma dziać.

 243. Admin WM 15.07.2017 09:28

  Pojawiła się nowa opcja finansowania WM za pośrednictwem Patronite. W końcu zaakceptowali moje ogłoszenie:

  https://patronite.pl/wolnemedia

  Poprawiłem też powyższy artykuł o wspieraniu WM o dodatkowe informacje (np. dlaczego portal nie utrzymuje się z reklam i dlaczego warto go wspierać, zamiast czekać aż w jego miejsce powstaną inne strony). Dla tych, co nie chcą szukać, wklejam tutaj odpowiednie fragmenty:

  WSPIERAĆ PORTAL? A PO CO! JAK UPADNIE TO POWSTANĄ PODOBNE STRONY!

  Jeśli uważasz, że portalu nie warto wspierać, bo jeśli upadnie to pojawią się inne, które go zastąpią, to zadaj sobie pytanie: jak długo te inne strony będą się rozwijać nim osiągną obecny poziom „Wolnych Mediów” i jak będą finansowane? Przecież każda strona potrzebuje pieniędzy na działalność! Możliwe, że na początku będą zasilane paliwem zapału, ale z czasem zapał się wypali a koszty będą rosnąć i w końcu ich właściciele zaczną prosić o darowizny. Czyli nastąpi to samo, co mamy teraz na naszym portalu! Na pewno usłyszysz też sentymentalne narzekania, że dawniej, za czasów „Wolnych Mediów” było lepiej. Nasz portal jest unikalny z powodu panującego na nim ducha i osobowości administratora, czyli mnie. Jestem żywym człowiekiem, a nie bezduszną firmą lub organizacją. Mam nadzieję, że to się czuje!

  DLACZEGO NIE UTRZYMUJEMY SIĘ Z REKLAM?

  1. Z powodów licencyjnych. Stracilibyśmy wiele cennych źródeł artykułów ze stron, które zastrzegły w licencjach, że nie można ich wykorzystywać do celów komercyjnych, a zarabianie na reklamach to komercja. Pogorszyłoby to jakość treści na naszym portalu.

  2. Linki adsense i systemy bannerów są nieopłacalne ekonomicznie – generują niewielki dochód, a na dodatek zniechęciłyby część darczyńców do wpłat, bo wiele osób myśli, że reklamy na stronie to wielkie pieniądze. Wiele stron, które zamieszczały reklamy, po kilku miesiącach zrezygnowały z nich gdy zobaczyły jakie grosze zarobiły. To biznes opłacalny tylko dla reklamodawców i agencji reklamowych, bo pieniądze są przyznawane dopiero po kliknięciu w banner. Są też systemy płacące od wyświetlonych reklam, a nie kliknięć, ale są to bardzo niskie dochody. Kiedyś wyliczyłem, że dałyby stronie maksymalnie 200 zł miesięcznie.

  3. Linki i systemy bannerów/reklam oferowane w sieci są pewnego rodzaju oszustwem. Jeśli ktoś na stronie za często w nie klika i dostawca reklam odkryje, że to nie są kliknięcia z ciekawości, ale w wyniku solidarności czytelnika ze stroną, firma blokuje wypłaty pod pretekstem nieuczciwości. Nie klikniesz w reklamę – reklama wyświetla Ci się bez dochodu dla strony, klikniesz zbyt często – uznają to za oszustwo i nic nie zapłacą.

  4. Coraz więcej osób używa wtyczek do blokowania reklam w przeglądarkach. Obecnie reklamy blokuje ponad 60% czytelników naszego portalu, a tendencja ta będzie rosnąć. Powód jest prosty – nikt nie lubi wyskakujących okienek, ryczących reklam wideo, albo bannerów zasłaniających część strony lub utrudniających poruszanie się po stronie. Bannery zwiększają zużycie transferu (ważne dla osób mających limitowany internet) i zwiększenie pracy procesora Twojego komputera (krótszy żywot procesora i większe zużycie prądu).

  Jeden z użytkowników napisał kiedyś w komentarzu, że chodząc po internecie, czuje się na naszym portalu jak na autostradzie. Zwykłe strony z reklamami są jak lokalne ulice, pełne dziur, korków i przydrożnych reklam, a nasz portal jest jak autostrada bez reklam, z prostą nawierzchnią, ułatwiającą szybką i komfortową podróż do celu. Coś w tym jest, prawda?

 244. Szurnięty Mędrzec 31.07.2017 09:05

  Ajajaj, co to się porobiło. Mimo, że od dłuższego czasu nie zaglądam na WM ustalę comiesięczną darowiznę, bo miło wspominam te 2 lata na portalu.

 245. Admin WM 31.07.2017 09:59

  Z góry bardzo Ci dziękuję!

  Obecne problemy wzięły się z powodu grupy 8 najhojniejszych darczyńców, którzy nawzajem się znali, zawiązali w Wielkiej Brytanii grupę koleżeńską wsparcia dla WM, a którzy popierają KOD i byli oburzeni, że nasz portal nie stanął po stronie próby puczu w Sejmie w grudniu. Wpłacali co miesiąc ok. 700 zł. Napisali maila, że przestają płacić bo od portalu ze słowem „wolne” oczekiwali że będzie walczyć o wolność Polski razem z PO i Nowoczesną. Po 1 stycznia wpłaty z Wielkiej Brytanii nagle przestały wpływać i zaczęły się problemy. Żyję nadzieją na informację o kwocie z 1% z podatków, że będzie na tyle duża, że zrekompensuje w 2018 r. tę różnicę, a także nadzieją na pojawienie się w ich miejsce nowych darczyńców, którzy doceniają nasz portal i jego neutralność polityczną.

  Smutne jest natomiast to, że ponad 200 firm korzysta z Programu 2 i 9 Radia Wolne Media z darmową muzyką do użytku komercyjnego dla firm, czerpiąc z tego wymierne korzyści, a tylko 3 firmy wsparły nas odpowiadając na apel wyświetlany w playerze radia. Gdyby każda z tych 200 firm przekazała co miesiąc tylko 10 zł na radio (cóż to jest w porównaniu do opłat Zaiksu, Stoartu czy ZPAV?), nie byłoby problemów z finansowaniem naszego portalu, a dzięki dodatkowym środkom (jeśli byłaby nadwyżka) mógłbym znaleźć kogoś do pomocy w rozbudowywaniu playlist radia o nowe utwory a nawet o utworzenie dla nich kanału świątecznego z kolędami (jest taka potrzeba dla sklepów). Dzisiaj do radia dołączyłem dla nich komunikat słowny, może pomogą.

  Ten rok jest trudny, ale mam nadzieję, że go razem, dzięki Wam, przetrwamy, a następny będzie lepszy. Po statystykach widzę, że sytuacja powoli się poprawia, tylko wpłaty mnie martwią.

 246. Fenix 31.07.2017 10:15

  Powiem tak nie obrażam darczyńców . Co KOD chciał tym ugrać ?
  Darczyńcy nie wiedzieli kto nimi się wyręcza, a może czegoś nie zrozumieli ?
  Wolne Media są wolne !!!!! Przychodzić wolno , odchodzisz wolny .
  Wolne Media tworzy Maurycy , i wsparciem dar czyniąc, honoruje twórcę!
  Bez nacisków, reklam, i stronniczych partii.

 247. Admin WM 31.07.2017 10:23

  Wiesz, znajomy z którym o tym rozmawiałem, powiedział, że to mogła być kontrolowana politycznie grupa nacisku. Np. wymyślili, że jeśli uzależnią od swoich datków portal „Wolne Media”, to potem będą mogli go wykorzystać do swoich celów politycznych machając karteczkami z napisem „wolne media”. Kto wie, czy nie była to jakaś brytyjska polonijna odnoga Sorosa? Taka intryga polityczna, bo nasz portal jest największym niezależnym portalem w Polsce i może te karteczki były nieprzypadkowe? Ale to już taka moja mała teoria spiskowa.

  Na jej poparcie mam tylko telefon wykonany od znajomego biznesmena handlującego nieruchomościami, który od czasu zmiany prawa o ograniczeniu handlu ziemią, która uderzyła w jego biznes, zapisał się do KOD. Kiedy były protesty w sejmie, zadzwonił do mnie i poinformował (cytuję z pamięci): „W sejmie protesty, wszędzie wolne media w telewizji a u ciebie na portalu cisza”. Ale wtedy odebrałem to tylko jako życzliwy gest zwrócenia uwagi, że coś się dzieje waznego i powinienem wejść z portale w tryb nadzwyczajny.

  Tryb nadzwyczajny to taki, że wiadomości na WM ukazują się częściej niż zazwyczaj. Taki tryb był np. po katastrofy smoleńskiej i podczas protestów przeciwko ACTA.

  Na WM mam 3 tryby działalności:
  – tryb wakacyjny (nie mylić z przerwą wakacyjną, są wtedy nowości ale rzadziej)
  – tryb zwyczajny (czyli to co macie na co dzień)
  – tryb nadzwyczajny (intensywniejsze działania z powodu ważnych wydarzeń społecznych)

 248. Maximov 31.07.2017 11:11

  @Szurnięty Mędrzec
  Ja już dawno to zrobiłem po napomnieniu innego forumowicza, @TRUTH_IS… (patrz komentarze 87-88) i obecnie przelewam 50 zł miesięcznie.
  To naprawdę niezbyt wygórowana kwota za taki portal.
  Smutne jest to, że Maurycy musi się prosić o kasę praktycznie co miesiąc.

 249. Maximov 30.10.2017 10:34

  @All
  Właśnie puściłem dodatkowe 50 zł choć mi się nie przelewa.
  Bardzo Was proszę o wsparcie dla Wolnych Mediów.
  Tylu nas jest.
  Wystarczy, ze każdy przeleje 10-20 zł i nie będzie problemu.
  Chyba warto wspierać ten portal?

 250. Fenix 24.12.2017 11:41

  Świąteczne życzenia , dobrobytu w nowym 2018 roku dla Admina i społeczności WM,i wszystkich ludzi na planecie Ziemia . Zdrowia , szacunku i miłości wzajemnej ludzie , szczęście sami tworzycie. :)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.