Poradnik dla autorów

Opublikowano: 22.09.2013 | Kategorie: Komunikaty, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 32897

Uwaga! Użytkownicy powinni od razu nadsyłać ostateczną treść, którą chcą opublikować, i nie powinni tworzyć szkiców, które nie wiadomo jak długo będą wisieć w systemie. Treści zapisane na Portalu WM jako szkice traktowane są identycznie, jak treści dodane do poczekalni. Jeśli nie będą mieć formy zdatnej do publikacji, zostaną skasowane i twoja praca ze szkicami pójdzie na marne!

Nasz portal nie jest blogownią!

Najczęstszym powodem, dla którego nadesłane treści są odrzucane, jest blogerski charakter treści. Treści blogerskie należy publikować na blogach, a nie na Portalu WM, który stworzono do publikowania wiadomości, artykułów publicystycznych, komiksów i opowiadań. Zanim cokolwiek dodasz do Portalu WM sprawdź czy według standardów jakościowych treści WM nie jest to przypadkiem treść blogerska.

Czym jest treść blogerska?

1. Krótkie wpisy przypominające zwykłe komentarze pod wpisami i banalnie merytorycznie polemiki (zgadzam się z tym, nie zgadzam się z tamtym, wydaje mi się, że…), z linkami lub bez.

2. Plotkowanie i ogólnikowe spekulowanie na jakiś temat, lub pisanie o wszystkim i o niczym, bez ładu, składu, faktografii i analizy.

3. Sieczka i kaszana. Bardzo ubogie treści, czasami same obrazki, mnóstwo linków lub wklejek wideo więcej od treści, czyli jeden wielki śmietnik.

Oczywiście, czasami nawet treści blogerskie mogą być bardzo wartościowe i pouczające, jeśli będą merytorycznie i warsztatowo porównywalne z artykułami publicystycznymi i dlatego czasami robi się dla nich wyjątek i są publikowane. Ale autor musi przeskoczyć poprzeczkę jakościową i warsztatową. Każdy wpis jest oceniany indywidualnie.

Jeśli wiesz już, że chcesz opublikować artykuł publicystyczny, opowiadanie lub informację, zapoznaj się z poniższymi radami. Stosowanie się do nich przyspieszy publikację, zmniejszy pracę moderacyjną i zwiększy prawdopodobieństwo publikacji.

PORADNIK

1. Zanim napiszesz artykuł – zastanów się o czym chcesz pisać. Czy chcesz opublikować tzw. wiadomość (np. z kraju lub ze świata), artykuł publicystyczny, czy coś innego. Jeśli chcesz opublikować tekst marketingowy (reklamy, kryptoreklamy, teksty promocyjne, etc.) – daruj sobie. I tak zostanie skasowany, a dodatkowo narazisz się na blokadę konta lub bana. Daruj sobie również publikowanie rozmów z botem AI na czacie metodą kopiuj i wklej (nie dotyczy tekstów o tym, jak działa AI, z zastosowaniem cytatów poddanych ludzkiej analizie) — są nudne jak szkolne wypracowania, a chyba nie chcesz, by czytelnicy ziewali?

2. Gdy chcesz napisać wiadomość unikaj odautorskich komentarzy i manipulujących czytelnikami stronniczych fraz emocjonalnych (np. podły, wredny, żałosny, prymitywny, etc.). Idealna wiadomość to taka, która dostarcza wyczerpującej informacji na dany temat, a po przeczytaniu której czytelnik nie wie, jakie poglądy ma autor. Jest to dobre, gdyż czytelnik może samodzielnie wyrobić sobie zdanie na dany temat, a portal zyskuje jako medium obiektywne i rzetelne. Jeśli formuła neutralnej wiadomości Ci nie odpowiada lub chcesz podzielić się swoimi poglądami na jakiś temat, napisz artykuł publicystyczny.

3. Gdy już wiesz o czym chcesz pisać, zaplanuj wstęp (krótkie wprowadzenie do zagadnienia), rozwinięcie (czyli argumentacja, fakty historyczne, poglądy różnych stron – a nie tylko jednej – na dane zjawisko, etc.) i zakończenie (wnioski końcowe, odezwy, podsumowanie, słowo końcowe).

4. Zanim cokolwiek napiszesz, przyjrzyj się opublikowanym na WM artykułom. Pisząc staraj się przestrzegać wizualnych standardów WM. Każde odstępstwo od standardu oznacza, że moderator będzie musiał poprawiać tekst w celu standaryzacji, a to wydłuży okres oczekiwania na publikację. Jeśli będą pogrubienia, pochylenia, podkreślenia, kolorowania, itd., moderator i tak je usunie.

5. Sprawy techniczne z formatowaniem tekstu:

– unikaj pogrubiania, kolorowania i pochylania fragmentów tekstów (cytaty pisz w cudzysłowach a nie pismem pochyłym),

– unikaj nadawania treści niestandardowego kroju i wielkości czcionki,

– unikaj nadużywania znaków interpunkcyjnych (np. spacji w nawiasach obok znaków nawiasów, kilku spacji obok siebie, spacji przed znakami zapytania, wykrzyknikami, kropkami, średnikami i przecinkami, etc.),

– unikaj braku spacji po obu stronach myślnika, oraz braku spacji po kropkach, przecinkach, wykrzyknikach, średnikach, znakach zapytania, etc.

– unikaj nadużywania znaków zapytania, wykrzykników, kropek, etc. (np. ??????????, !!!!!!!!!, ……………) – należy używać pojedynczych lub potrójnych znaków (np. ?, ???, …, !, !!!),

– unikaj używania znaczników „ol” i „ul^do punktowania (nie działają na naszej stronie) – zamiast nich używaj myślników,

– unikaj używania znaczników „p” i „br” – zamiast nich oddzielaj akapity jedną pustą linijką wolną,

– śródtytuły umieszczaj w znacznikach “h2” (obojętnie jakimi znakami piszesz – wielkimi lub małymi, będą finalnie wyświetlane wielkimi i pogrubione),

– unikaj pisania całych treści w akapitach WIELKIMI LITERAMI (wielkie litery są dopuszczalne by zwrócić uwagę czytelników na pojedyncze słowo lub zdanie),

– unikaj justowania w akapitach,

– unikaj wpakowania tylu linków ile się da do treści artykułu – zamiast nich stosuj przypisy, a na końcu treści utwórz spis przypisów z objaśnieniami (linki w środku treści są dopuszczalne, ale chodzi o to, by nie przesadzać i nie powtarzać tego samego linka wielokrotnie),

– nie plagiatuj i nie publikuj treści, których nie jesteś autorem lub na których publikację nie masz licencji lub zgody właściciela praw autorskich (jeśli masz zgodę, napisz o tym na samym spodzie w komunikacie dla moderatora, w ten sposób przyspieszysz publikację o czas niezbędny do przeprowadzenia stosownej korespondencji „czy masz zgodę na publikowanie cudzych treści na WM”).

6. Gdy publikujesz artykuł:

– sprawdź wcześniej w edytorze tekstu na Twoim komputerze, czy nie ma podwójnych spacji, oraz sprawdź tekst pod kątem ortografii instalując w Twojej przeglądarce wtyczkę słownika ortograficznego (jeśli nie masz takiej opcji, wklej treść np. do Worda lub Writera a program podkreśli ci błędy),

– dodaj tagi – możesz je wybrać z istniejącej listy lub po prostu wypisać propozycje tagów na końcu artykułu (moderator je oceni i doda),

– jeśli chcesz dodać do tekstu obrazek, możesz poszukać go na stronie Pixabay.com, jeśli nic ciekawego nie znajdziesz, spróbuj na stronie Flickr.com zawężając wybór do licencji „Creative Commons” lub na Wikipedii. Gdy znajdziesz właściwy obrazek, skopiuj jego adres http i wklej pomiędzy akapitami tekstu w miejscu, w którym chcesz aby się znalazł.

– jeśli chcesz dodać film np. z “You Tube”, w miejscu w którym ma być wklej adres filmu.

– między ostatnim akapitem artykułu a potencjalnymi przypisami, notą biograficzną i bibliografią napisz stopkę autorską. Standardowa stopka powinna zawierać nazwę autora, link oryginalnego źródła (jeśli został skopiowany lub przetłumaczony za zgodą licencyjną).

– wybierz kategorie, w której powinien ukazać się artykuł (ostateczna decyzja należy do moderatora).

7. Zanim wciśniesz „Publikuj” przeczytaj uważnie ostatni raz cały artykuł i popraw stylistykę i błędy, jakie zauważysz. Nie pisz „na żywca” na stronie WM, lecz przygotuj tekst wcześniej na swoim komputerze i później wklej go we właściwe pole na treść. Jeśli zawiesi ci się lub zamknie przeglądarka, nie będziesz psioczyć „tyle roboty na marne poszło!”. A jeśli tak się stanie, sprawdź po ponownym zalogowaniu, czy aby automat nie zapisał ci pracy do zakładki „szkice” – możliwe, że ocalał. Pamiętaj, że szkice po zakończeniu edytowania przez użytkownika traktowane są jak materiały oczekujące na publikację. Jeśli szkic nie zawiera treści lub zawiera zajawkę artykułu, ale przez kilka dni nie jest przez użytkownika poszerzany, może zostać skasowany.

8. Gdy opublikujesz tekst, trafi do poczekalni i będzie oczekiwać na decyzję moderatora/administratora. Nie wysyłaj listów w stylu „opublikowałem tekst, a nie pojawił się”, bo nie robi tego automat. Jeśli artykuł będzie na odpowiednim poziomie na pewno ukaże się, jeśli czegoś będzie mu brakować, otrzymasz informację. Tekst może również zostać przeredagowany przez moderatora/administratora, aby podnieść jego jakość (np. poprawiając stylistykę, gramatykę albo błędy ortograficzne, merytoryczne itp.).

Podsumowanie

Tworząc treści nie utrudniaj sobie życia zbędnymi komplikacjami. Pisz najlepiej w trybie “html” a nie “wizualnym”, i bez zdobień. Najlepszy jest zwykły jednolity blok tekstowy z linijkami odstępu między akapitami bez zbędnych formatowań tekstu. Jeśli będą pogrubienia, pochylenia, podkreślenia, itd., moderator i tak je usunie.


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.