Cenna rzeźba pomalowana na złoto

Opublikowano: 26.04.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1148

„Banici”, rzeźba Einara Jónssona, znajdująca się na rogu ulic Suðurgata i Hringbraut, została pomalowana na złoto.

Sigurður Trausti Truastason, kierownik działu kolekcji i badań w Muzeum Sztuki w Reykjaviku (Islandia), nie przyjął tej wiadomości zbyt dobrze. Reporter skontaktował się z nim, gdy jechał na miejsce, aby usunąć szkody.

„To wandalizm. Rozumiem, że stało się to wczoraj wieczorem lub dziś rano. Wezwę kustosza i techników muzealnych, aby przyjrzeli się temu razem ze mną i spróbujemy oczyścić dzieło, ale to poważny akt wandalizmu” – powiedział Sigurður w wywiadzie dla agencji informacyjnej.

Stwierdził także, że naprawa może potrwać kilka dni. Tę pracę musi wykonać wyspecjalizowany personel, ponieważ jest to kwestia wartości kulturowej.
„Zawiadomimy również policję” – dodał Sigurður.

„Útlagar (Banici) to rzeźba, która została po raz pierwszy pokazana na wystawie Charlottenborg w Kopenhadze w 1901 roku, a na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Reykjaviku czytamy, że Einar zyskał dzięki niej uznanie jako rzeźbiarz. Temat pochodził z opowieści o banitach w islandzkim folklorze. W katalogu wystawy stwierdzono, że rzeźba była do pewnego stopnia oparta na różnych motywach z islandzkich opowieści ludowych, ale historia dotyczyła pewnego mężczyzny, który został skazany za przestępstwo i uciekł z żoną i dzieckiem na islandzkie wyżyny. Dzieło rzekomo przedstawia mężczyznę niosącego na plecach swoją zmarłą żonę w drodze na cmentarz, aby pochować ją w nocy. Z formalnego punktu widzenia jest to praca naturalistyczna, z naciskiem na szczegóły. Całość wywołuje emocjonalną reakcję i może być interpretowana jako symbol samotności i wygnania tych, którzy zostali osądzeni” – czytamy na stronie muzeum.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: Vísir
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 27.04.2024 00:07

    Niech zostawią, rzeźba świeżo zakonserwowana, lakier zacznie schodzić to się przeprowadzi renowację

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.