Gwałtowny wzrost aktywności Słońca

Opublikowano: 06.05.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3062

Gwałtowny wzrost aktywności słonecznej, niedawno zaobserwowany przez naukowców, budzi zaniepokojenie i stawia przed nami nowe wyzwania. Rzeczywistość, z którą się mierzymy, może diametralnie wpłynąć na funkcjonowanie naszej cywilizacji, poddając ją próbie w obliczu potencjalnych katastrof kosmicznych.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez astronoma Keitha Stronga, wskazują na alarmujący wzrost o 60% częstotliwości występowania rozbłysków słonecznych klasy X. Jest to najpotężniejsza forma solarnej aktywności, która może mieć bezpośrednie i niezwykle destrukcyjne skutki dla Ziemi. Te potężne wybuchy energii, emitujące ogromne ilości promieniowania, mogą prowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu satelitów, sieci energetycznych, a także systemów komunikacyjnych.

Cykl aktywności słonecznej, trwający średnio około 11 lat, charakteryzuje się fazami wzmożonej oraz zmniejszonej aktywności. Obecnie znajdujemy się w 25. cyklu, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku. Ostatni, 24. cykl, zaskoczył naukowców swoją wyjątkową słabością i długotrwałym okresem niskiej aktywności, trwającym niemal trzy lata. Tymczasem obserwowany obecnie nagły wzrost rozbłysków wskazuje na możliwość nadchodzenia szczególnie burzliwej fazy.

Co niezwykle interesujące, obecny wzrost aktywności odbiega od typowych, wcześniej obserwowanych wzorców. Długotrwała hibernacja Słońca, trwająca od końca 2017 roku aż do wyjątkowo silnego rozbłysku klasy X9.3, wydaje się nie mieścić w tradycyjnym schemacie 11-letnich cykli. Teraz, po powrocie do gwałtownej aktywności, zjawiska te mogą sugerować głębokie wewnętrzne zmiany w dynamice naszej gwiazdy.

Zwiększony monitoring i rozbudowa systemów ostrzegawczych stają się kluczowe w kontekście rosnącego zagrożenia ze strony Słońca. Naukowcy apelują o intensyfikację badań oraz inwestycje w technologie, które pozwolą na lepsze przewidywanie i minimalizowanie skutków potencjalnych katastrof. Opracowanie skutecznych planów reagowania w przypadku kryzysów słonecznych, a także edukacja społeczeństwa na temat ryzyka i metod ochrony, to równie istotne aspekty przygotowań na niepewną przyszłość.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Stary Kulas 10.05.2024 21:49

  Znowu przeklejka z Fakt… to znaczy ze Zmian Na Ziemi.

  PS. Gdy czytałem go 10 lat temu także zapowiadali koniec cywilizacji po słonecznym rozbłysku, albo po przebiegunowaniu.

 2. Foxi 11.05.2024 13:49

  “Silna burza geomagnetyczna może wystąpić w nocy z piątku na sobotę, Słońce wygenerowało kolejny bardzo silny rozbłysk klasy X2.3 na 24 stopniu zachodnim.”
  Źródło: https://losyziemi.pl/
  Coś jednak było. Dziś o 3 w nocy niebo na północy normalnie świeciło na biało jakby był tam już wschód słońca. A na wschodzie i południu było całkowicie ciemno. Zjawisko to widziałem na własne oczy. Prawdopodobnie to była odległa zorza polarna.

 3. Janusz 12.05.2024 08:44

  Chyba już w Unii myślą, jak opodatkować Słońce? Przecież stało się tak nieekologiczne.

 4. RisaA 12.05.2024 09:34

  Czekam na rozbłysk klasy X25.0 czyli Carrington2 Event. Google i Microsoft zginą w końcu marnie. Raz na zawsze! Niech walnie raz a dobrze! Tylko niech tym razem będzie skierowane wprost w Ziemię.

  Miejskie autobusy w Warszawie są tak odporne, że już przy rozbłysku klasy M4 w przeszłości spowodowało wyświetlanie nazwy przystanku «R-4_Solaris_54XX» (plus potem reset i zatrzymanie pojazdu) w okolicy Politechniki Warszawskiej a przedwczoraj wieczorem i wczoraj rano «R-3_SolarisEL_59XX». Tylko dlaczego Solaris, skoro jechałam wtedy MANem i SOLBUSem?

  Jak nadejdzie Carrington2 Event przetrwają tylko prawdziwe samochody, takie jak Fiat 125p, Syrenka, Warszawa, Fiat 126p i Polonez. Czyli te polskie i wycofane.

 5. radical3dom 12.05.2024 12:47

  @RisaA
  Takie firmy raczej mają siatki faradaja lub inne zabezpieczenia przed takimi wydarzeniami. To raczej my stracimy elektronikę i prąd na kilka lat.

 6. Katarzyna TG 12.05.2024 16:00

  @radical3dom

  Każde auto jest klatką Faradaya :)) Moduły elektroniczne powinno się dodatkowo ekranować ale wątpię by w dzisiejszych czasach bylejakości to stosowano.

 7. rici 12.05.2024 16:25

  Klatkami Faradaya sa rowniez mieszkania we wspolczesnych blokach, a zwlaszcza tych ktore maja rowniez zelbetonowe sciany.
  Miedzy innymi dlatego nie oplaca sie uzywac broni elektromagnetycznej, poniewaz nie przenika do wewnatrz klatki Faradaya.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.