Na Marsie zauważono kolonie megapająków

Opublikowano: 30.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 4925

Wyobrażenie sobie kolonii olbrzymich pająków rozciągniętych po powierzchni Marsa może brzmieć jak coś z science fiction, ale nowe zdjęcia satelitarne opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) malują zatrważający obraz takiej dystopicznej rzeczywistości.

Zdjęcia, zrobione w lutym, pokazują ciemne, smukłe formacje rozproszone w okolicy południowego bieguna czerwonej planety, znanej jako Miasto Inca. Ciemne skupiska wyglądają nawet, jakby miały nogi i skupiły się w duże grupy.

Na szczęście nie są to w rzeczywistości roje marsjańskich pająków. Są to po prostu strumienie dwutlenku węgla, które wypływają. Strumienie gazu, które mają od 45 metrów do 1 km szerokości (od 0,03 do 0,6 mil), pojawiają się, gdy pogoda zaczyna się ocieplać na południowej półkuli Marsa w jego wiosennej porze. Łagodniejsze temperatury powodują, że najniższe warstwy lodu dwutlenku węgla w regionie zamieniają się w gaz, a gdy ten gaz się rozszerza i unosi, wybucha z nadkładem warstw lodu. Te wybuchy niosą ze sobą ciemny pył z powierzchni, który potem opada na lód, tworząc obraz pajęczyny, który widzimy na zdjęciach.

„Miasto Inków”, znane również jako Angustus Labyrinthus, zostało nazwane na cześć swoich zdumiewających, ruinowatych grzbietów, które kiedyś uważano za skamieniałości wydm piaskowych lub pozostałości starożytnych lodowców marsjańskich, jak zauważa „Live Science”. Jednakże w 2002 roku sonda kosmiczna Mars Orbiter ujawniła, że „miasto” było w rzeczywistości częścią okrągłej formacji o szerokości około 86 km (53 mil).

Eksperci uważają, że ta struktura może być starym kraterem – sugerując, że geometryczne grzbiety mogą być intruzjami magmy, które wyrosły przez skorupę Marsa po tym, jak został trafiony przez niekontrolowaną skałę kosmiczną.

Zdjęcie: ESA
Źródło: Brytol.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Nick Chemny 01.05.2024 19:46

  Well, I’ve been there before …
  😉

 2. RisaA 04.05.2024 11:38

  > Nick Chemny

  Rozważałeś nick Nefariamus lub Nefarious?

 3. walter667 05.05.2024 04:41

  Przecież to na pierwszy rzut oka wygląda jak ręcznik papierowy i może opiłki (?)

 4. duchtesciowej 11.05.2024 12:14

  @walter667 chyba raczej jak grzyb na ścianie …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.