Prezydent Iranu zginął w katastrofie lotniczej

Opublikowano: 20.05.2024 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3947

Zbiorowym aktem rozpaczy po stracie cenionej osobistości jest modlitwa. W ten sposób Irańczycy zareagowali na wiadomość o katastrofie lotniczej helikoptera z prezydentem Ebrahimem Raisim i jego współpracownikami na pokładzie. Pierwsze doniesienia mówiły o zestrzeleniu śmigłowca, obecnie forsuje się narrację o wypadku lotniczym z powodu mgły i dementuje pogłoski, jakoby była to akcja izraelskich służb specjalnych.

Wśród pasażerów, oprócz prezydenta Iranu, byli minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian oraz gubernator wschodniej prowincji Azerbajdżanu – Ilham Alijev. Skład pasażerów wynikał ze wspólnego uroczystego oddania do użytku tamy na rzece Aras. Ceremonia odbyła się w miejscu oddalonym około 180 kilometrów od stolicy – Teheranu.

Już pisząc pierwsze sformułowanie, podświadomie widzę, jak dochodzi do głosu wcześniejsza powtarzająca się informacja o „punktowym rażeniu celów” eliminujących z szachownicy wojny naukowców, generałów, prezydentów przez szajkę niezdolną grać otwarcie, gdy chcą kryć swoje brudne interesy. W odniesieniu do tego zdarzenia ma ono potencjał, by stać się przyczynkiem, jak ten w I. wojnie światowej z arcyksięciem w Sarajewie.

Rozważmy, co mówią zgromadzone fakty. Ponad 10 godzin trwa nieustanna relacja ekipy „Hindustan Timesa” o tragedii. 19 maja helikopter, z prezydentem Raisim na pokładzie, „miał twarde lądowanie” w okolicy miejscowości Jolfa. Górski teren i pogarszające się tam warunki pogodowe utrudniają operację ratunkową. W poszukiwania zaangażowane są drony wspomagające koordynację działania. Istotnym pozostaje fakt, że poza helikopterem prezydenta leciały dwa inne i te dotarły do celu bez przeszkód.

Irańczycy, komentując wypadek, przywołują ten, w którym zginął generał Qassam Suleimani w efekcie zestrzelenia przez Amerykanów.

Dziennikarze komentujący wypadek i nastroje społeczne mówią o ogromnym smutku i obawach, jakie zapanowały po dramatycznym wydarzeniu. Prezydent Raisi odbierany był jako człowiek służący narodowi i roztropnie dbający o interesy państwa. Rosjanie zaproponowali pomoc w gorączkowych czynnościach akcji ratunkowej w dowolnej postaci, jeśli rząd Iranu wyrazi taką wolę. Chętnie pomogą w ustaleniu przyczyn wypadku.

Z najnowszych informacji od pracowników Czerwonego Półksiężyca wynika, że trudne warunki pogodowe w postaci bardzo gęstej mgły i raptownie spadającej temperatury ograniczają widoczność do 5 metrów, utrudniając akcję w miejscu wypadku. Irańskie służby lotnictwa poinformowały o zaangażowaniu 40 zespołów w akcję ratunkową.

Najnowsze informacje telewizji Al Jazeera z godzin porannych 20 maja potwierdzają śmierć prezydenta Iranu oraz pozostałych osób będących na pokładzie helikoptera. Flaga Iranu w telewizyjnym studio przepasana została kirem. Należy spodziewać się szybkiej procedury przejęcia obowiązków szefa państwa przez wiceprezydenta – Mohammada Mokhbera. Następnie rozpoczną się przygotowania do kolejnych wyborów prezydenckich w terminie 50 dni. Równolegle podjęte zostaną w Teheranie przygotowania do pogrzebu ofiar tragedii.

Jakby przewidując ewentualność, która stała się faktem, prezydent Raisi przekazał Irańczykom, by niezależnie od okoliczności i zdarzeń, zawsze pamiętali, aby prowadzić normalne życie i nie ulegać wpływom incydentów.

Sytuacja Irańczyków nie jest łatwa, problemy wywołane sankcjami mają naturę gospodarczą i finansową, które mogą wywoływać zniecierpliwienie. Zastępca, który tymczasowo przejmie funkcję po prezydencie jest doktorem prawa międzynarodowego. Jest byłym oficerem Irańskiej Gwardii Narodowej. Nie ma pewności czy weźmie udział w wyborach jako kandydat, bo o kandydatach decyduje instytucja zwana Komisją Konstytucyjną.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. pikpok 20.05.2024 11:35

  Ktoś tu ewidentnie chce sprowokować Iran i wywołać IIIWŚ.

 2. Katarzyna TG 20.05.2024 11:59

  Iran ponoć ma dosyć słabą obronę przeciwlotniczą więc to nie musi być wcale wypadek tylko powiedzmy .. rewanż. Nawet jeśli coś znajdą to na 100% nie przyznają się że helikopter został strącony rakietą.

 3. kolarz 20.05.2024 12:31

  Wystarczyło to że helikopter nie był niebieski.

 4. agama 20.05.2024 12:35

  Ciąg dalszy prowokacji i prób rozpętania wojny światowej

 5. RisaA 20.05.2024 16:23

  Podzielił los Kaddafiego i możliwe, że Fico. Czy 🇺🇸Państwo Terrorystyczne™ maczało w tym palce?

 6. Foxi 20.05.2024 19:07

  Podobno w tym helikopterze był syn Erdogana. A kolejna “teoria” jest związana z starym BELL-212 rzekomo Iran ma lepsze gatunkowo helikoptery od tego. I następna – to użycie broni DEW (To ta która podpaliła samochody w odległości 1 km od WTC 9/11 potem były Chiny, Grecja, Kalifornia, Kanada, Australia, Hawaje.)

 7. MistrzSwojejIstoty 21.05.2024 09:59

  Prezydenta mogła uziemić “skrajna prawica” jeśli tak można nazwać tych radykałów .Nie byli zadowoleni z “odpowiedzi” jaką udzielił Iran Izraelowi i nie są zadowoleni z biernej postawy wobec syjonistycznych zbrodni w gazie.
  Tak czy siak to zła wiadomość dla wszystkich oprócz jastrzębi.

 8. Baltazar Bombka 21.05.2024 11:18

  Ciekawe czy to sprawka wielkiego czy małego szatana?

 9. MasaKalambura 21.05.2024 11:39

  O ile spisku wykluczyć nie da się nigdy, o tyle w tym przypadku jest sporo wskazówek, że to jednak zwyczajna katastrofa helikoptera, który nie był przystosowalny do lotów w trudnych warunkach, jakie nawet na jednym z filmików widać. Dodatkowo wiadomo też, że był to wiropłat Bella mający 30 lat, a od dawna przecież Iran jest pod ciężkimi sankcjami, w tym do części zamiennych dla Bella, zatem co do serwisu też mozna mieć wątpliwości…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.