Aktywność słoneczna zagraża łączności przez Starlink

Opublikowano: 19.05.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1977

W dniu 10 maja 2024 roku Ziemię nawiedziła potężna burza magnetyczna, która miała znaczący wpływ na flotę internetowych satelitów Starlink należących do SpaceX.

Burza ta, wywołana serią silnych erupcji słonecznych, uwolniła ogromne ilości energii w przestrzeń kosmiczną, co spowodowało zaburzenia w polu magnetycznym Ziemi i górnych warstwach atmosfery.

Elon Musk poinformował, że satelity Starlink znalazły się pod znacznym naciskiem z powodu zwiększonego oporu atmosferycznego. Chociaż satelity zostały zaprojektowane, aby wytrzymać różne warunki środowiskowe, intensywność tej burzy stanowiła poważne zagrożenie dla ich operacyjnej integralności. Musk dodał, że satelity jak dotąd radzą sobie z naciskiem, ale sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) wydała ostrzeżenie o najpoważniejszej burzy geomagnetycznej od 20 lat, ostrzegając przed potencjalnymi zakłóceniami w systemach nawigacyjnych, sieciach energetycznych i operacjach satelitarnych. Burza była na tyle silna, że wywołała spektakularne pokazy zorzy polarnej widoczne w nietypowych lokalizacjach.

Rosyjskie media podały, że niektóre satelity wypadły z orbity, co utrudniło komunikację ukraińskich sił zbrojnych w konflikcie z Rosją, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez rosyjskie władze​.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. replikant3d 19.05.2024 16:39

  No to Ukry bedą miały problem. I dobrze.

 2. RisaA 20.05.2024 16:28

  Czekam na Carrington2™ Event. Niech wróci normalność!

 3. rozrabiaka 22.05.2024 21:03

  “niektóre satelity wypadły z orbity, co utrudniło komunikację ukraińskich sił zbrojnych” czyli do niczego nie potrzebne(satelity) a do tego teraz zaśmiecają galaktykę! No brawo ty następny antysytemowcu!

 4. woma123 25.05.2024 02:02

  Hi

  “Elon Musk poinformował, że satelity Starlink znalazły się pod znacznym naciskiem z powodu zwiększonego oporu atmosferycznego.”

  Bardzo proszę o link do tej informacji. Mój zdaniem to fake news. Satelity Starlink znajdują się poza atmosferą. Inaczej były by normalnie wyhamowywanie i wpadając w atmosferę fajczyły by się aż miło .

  Stąd moja prośba,bo sama informacja moim zdaniem jest zupełnie bezsensowna.

  DuDuS

 5. Foxi 28.05.2024 07:48

  “Słońce – Sumaryczna moc rozbłysków x-Ray w maju 2024 roku już jest największa od co najmniej 1975 roku.” Ma ktoś dostęp do teleskopu na podczerwień? Pytam bo podobno już ją widać?! Planeta X nadlatuje by połączyć się online z X Muska. 😉

 6. Wolfman 29.05.2024 12:32

  Plantea x i amoniaki? Nasi twórcy?

 7. Foxi 30.05.2024 19:39

  A dziś takie oficjalne info:
  “29 maja 2023 roku na powierzchni Słońca doszło do silnego rozbłysku słonecznego. Wybuch ten został sklasyfikowany jako rozbłysk klasy X1.4, co oznacza, że jego moc była ponad 10 razy większa od rozbłysków klasy M. Zgodnie z danymi uzyskanymi z obserwacji koronografów sondy SOHO, rozbłysk ten wyrzucił w kierunku naszej planety sporą chmurę naładowanych cząstek, tzw. koronalny wyrzut masy (CME). Według modeli opracowanych przez specjalistów z amerykańskiej agencji NOAA, CME powinno dotrzeć do Ziemi w późnych godzinach 31 maja, około godziny 22:00 czasu uniwersalnego.”
  @Wolfman Tak, to ta sama cykliczna “atrakcja” co około 52 / 26 / 13 tyś lat a nasi przodkowie strasznie się tego obawiali z jakiegoś powodu… Mądre głowy mówią; że północny biegun magnetyczny dostał dużego przyspieszenia, dopiero co był w Kanadzie a już jest w Rosji.
  Polityka coraz bardziej mnie mierzi, dlatego patrze sobie na słońce. Jutro pojawią się zorze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.