Tajemnicza eksplozja w odległej galaktyce M82

Opublikowano: 12.05.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1126

Obserwując niebo, satelita INTEGRAL Europejskiej Agencji Kosmicznej nagle wykrył potężny rozbłysk promieni gamma pochodzący z pobliskiej galaktyki M82. Kilka godzin później teleskop rentgenowski XMM-Newton ESA nie znalazł żadnych śladów tej eksplozji, co wprawiło astronomów w kompletne zakłopotanie.

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) ustalił, że była to niezwykła erupcja magnetara — młodej gwiazdy neutronowej o wyjątkowo silnym polu magnetycznym. Satelita INTEGRAL zarejestrował tę krótką, lecz potężną eksplozję promieni gamma trwającą zaledwie jedną dziesiątą sekundy.

Dane z obserwacji zostały natychmiast przesłane do astronomów na całym świecie — zaledwie 13 sekund po wykryciu przez system ostrzegawczy IBAS. Automatyczny system lokalizacji wskazał, że rozbłysk pochodził z galaktyki M82, oddalonej o 12 milionów lat świetlnych.

Zarejestrowanie takiego zjawiska w pobliskiej galaktyce było dla uczonych zaskakujące. Naukowcy niezwłocznie skierowali w tamtą stronę teleskop XMM-Newton, aby zbadać pozostałości eksplozji, ale nie znaleźli żadnych widocznych śladów.

Niektóre młode gwiazdy neutronowe mają wyjątkowo silne pola magnetyczne, ponad 10 000 razy większe niż normalne gwiazdy neutronowe. Te obiekty nazywane są magnetarami i w ciągu ostatnich 50 lat zaobserwowano zaledwie trzy tak gigantyczne erupcje w naszej galaktyce.

Tak krótkotrwałe rozbłyski można wykryć tylko przypadkowo, gdy urządzenie obserwacyjne skierowane jest w odpowiednim kierunku. Ten tajemniczy wybuch w galaktyce M82 pozostawia naukowców w pełnej fascynacji, a dalsze badania mogą rzucić nowe światło na naturę tych niezwykłych obiektów kosmicznych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.