Za prowojenną postawą stoją wielkie siły

Opublikowano: 20.05.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3469

„Wszyscy byli załamani i wstrząśnięci próbą zamachu. Fakt zabójstwa jest zawsze zaskakujący, ale fakt, że poziom przemocy w Europie wzrasta, nikogo nie dziwi” – ​​powiedział Viktor Orbán w programie „Dzień dobry, Węgry” w radiu Kossuth po ataku na słowackiego premiera.

Węgierski premier zauważył, że w ostatnich latach w Europie miały miejsce ataki terrorystyczne, potem przyszła wojna i Europa zaczęła przekształcać się z Europy propokojowej w prowojenną. Europa Środkowa to ryzykowny obszar, stwierdził, dodając, że dobrze pamięta zastrzelenie serbskiego premiera Zorana Đinđicia w 2003 r., relacjonuje „Magyar Nemzet”.

„Stanowisko Europy zmieniło się obecnie radykalnie” – podkreślił. Podkreślił, że przywódcy europejscy rozmawiali już o wysłaniu wojsk na Ukrainę. „Przemoc stała się częścią codziennego życia. To namacalny proces w Europie” – dodał premier i podkreślił, że podstawową misją UE jest budowanie pokoju, dlatego Węgry zostały jej członkiem. „Po takim ataku potrzebujemy silnej wiary, aby podtrzymać to przekonanie, ale węgierska prawica nadal wierzy, że Europa oznacza pokój” – zauważył Viktor Orbán. „Bardzo potrzebowaliśmy pokojowej Słowacji, ponieważ po wyborach nasz północny sąsiad wkroczył na drogę pokoju. To nam bardzo pomogło, a teraz straciliśmy to wsparcie” – powiedział.

Premier podkreślił, że jak dotąd Watykan, Węgry i Słowacja są po stronie pokoju, ale Watykan nie głosuje w Unii, pozostawiając Węgry praktycznie same. Dodał, że „sprawca był postępowym, prowojennym lewicowcem. Za prowojennymi politykami, za prowojenną postawą stoją wielkie siły. Istnieją duzi gracze, którzy mają żywotny interes w zapewnieniu kontynuacji, a nawet rozszerzenia tej wojny. Podkreślił, że fakt, że zabójca pokrzyżował proces pokojowy Słowaków, zbiegł się z pewnymi wydarzeniami w czasie wojny. „Strony prowojenne prowadzą między sobą negocjacje. Szef imperium Sorosa i sekretarz stanu USA odwiedzili niedawno Kijów. Chcą dawać coraz więcej pieniędzy. Węgry walczyły, aby powstrzymać wysyłanie węgierskich pieniędzy na Ukrainę, ale nadal wysyłamy je w ramach wspólnej pożyczki UE”.

W czwartek rano minister obrony Słowacji Robert Kaliňák ogłosił, że szef rządu przeszedł pięciogodzinną operację ratującą życie, a jego stan jest stabilny, ale bardzo poważny. Jak poinformowała wicedyrektor szpitala, premier był operowany przez dwa zespoły medyczne i przebywa na oddziale intensywnej terapii. Tego popołudnia Minister podał dalsze szczegóły: „Cztery kule trafiły premiera Słowacji Roberta Fico, łącznie spowodowały u niego bardzo poważne obrażenia i chociaż jego stan się ustabilizował, nie jest on jeszcze krytyczny”. „Niestety, na razie nie można powiedzieć, że jesteśmy o krok od zwycięstwa i że perspektywy są pozytywne, ponieważ cztery kule razem spowodowały tak poważne obrażenia” – dodał.

W piątek rano minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó zadzwonił do tymczasowego przewodniczącego słowackiego parlamentu Petera Zigi, aby zapytać o stan słowackiego premiera. „Mój przyjaciel Peter powiedział, że z każdym dniem sytuacja wygląda coraz bardziej optymistycznie, ale minie jeszcze kilka dni, zanim będzie można mieć pewność, czy słowacki premier wyzdrowieje” – napisał minister spraw zagranicznych na Facebooku. Dodał: „Zgodziliśmy się, że motywowany politycznie zamach na Roberta Fico stanowi poważny atak na słowacką demokrację i suwerenną słowacką politykę opartą na woli narodu”.

Tego samego dnia po południu minister obrony Robert Kaliňák i Miriam Lapuníková, dyrektorka szpitala w Bańskiej Bystrzycy, odbyli wczesnym popołudniem konferencję prasową, na której potwierdzili, że słowacki premier przeszedł w piątek kolejną operację.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 20.05.2024 13:56

    Viktor Orbán jedyny trzeźwo(samodzielnie) myślący polityk w Europie?
    Tylko dlaczego brał w ty udział https://wiadomosci.wp.pl/szczyt-grupy-wyszehradzkiej-odbedzie-sie-w-izraelu-6343331424405633a

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.