Kolej księżycowa – nowy projekt DARPA na Księżycu

Opublikowano: 10.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2036

Amerykanie szykują się do podboju Księżyca w jeszcze większej skali. Agencja rządowa DARPA ogłosiła właśnie nowy, niezwykle ambitny projekt — budowę sieci kolejowej na powierzchni srebrnego globu. Przedsięwzięcie to ma kluczowe znaczenie dla tworzenia trwałej obecności człowieka na Księżycu i rozwoju gospodarki kosmicznej.

Według zapowiedzi DARPA pierwsze kroki w kierunku realizacji tego planu zostały już poczynione. Agencja wybrała firmę Northrop Grumman, znanego producenta zaawansowanych technologii wojskowych, do przygotowania koncepcji księżycowej kolei. Celem jest stworzenie spójnej infrastruktury transportowej, która połączy ze sobą przyszłe ośrodki księżycowe.

Kolej na Księżycu to kluczowy element budowy trwałej ludzkiej obecności na powierzchni tego ciała niebieskiego. Umożliwi ona sprawne przemieszczanie się między różnymi lokalizacjami, co będzie niezbędne dla rozwoju gospodarki i infrastruktury księżycowej.

Northrop Grumman ma zająć się określeniem interfejsów, zasobów oraz wymagań projektowych i architektonicznych niezbędnych do stworzenia sieci kolejowej. Pozwoli to na wstępne oszacowanie kosztów i wykonalności całego przedsięwzięcia. Firma będzie również pracować nad identyfikacją prototypów rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane.

Projekt kolejowy jest powiązany z szerszą inicjatywą LunA-10, ogłoszoną przez DARPA w sierpniu ubiegłego roku. W jej ramach agencja zamierza opracować różnego rodzaju wielozadaniowe systemy księżycowe, takie jak elektrownie czy centra komunikacji, które będą stanowić podstawę przyszłej infrastruktury na Srebrnym Globie.

Według wstępnych szacunków cały projekt może pochłonąć miliardy dolarów. Dokładne koszty będą jednak znane dopiero po zakończeniu prac koncepcyjnych prowadzonych przez Northrop Grumman. Wiele będzie zależało również od wyników studium wykonalności, które określi, czy budowa kolei księżycowej jest w ogóle realna.

Niezależnie od ostatecznych kalkulacji, sama idea wydaje się fascynująca. Kolej na Księżycu to coś, co jeszcze do niedawna wydawało się science fiction. Tymczasem NASA i DARPA coraz poważniej traktują tę koncepcję, widząc w niej kluczowy element przyszłej infrastruktury księżycowej.

Oczywiście, zanim dojdzie do budowy pierwszych odcinków, musi zostać wykonana żmudna, szczegółowa praca koncepcyjna i projektowa. Northrop Grumman ma teraz za zadanie określić, jakie dokładnie technologie, zasoby i interfejsy będą potrzebne. Dopiero wtedy będzie można precyzyjnie oszacować koszty i podjąć decyzję o dalszych krokach.

Niemniej samo podjęcie tej inicjatywy przez DARPA świadczy o tym, że Amerykanie traktują podbój Księżyca niezwykle poważnie. Kolej na Srebrnym Globie to ambitne, ale jednocześnie kluczowe przedsięwzięcie, które może stać się fundamentem trwałej ludzkiej obecności poza Ziemią. Jeśli uda się je zrealizować, otworzy to zupełnie nowy rozdział w historii eksploracji kosmosu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. rozrabiaka 11.04.2024 18:06

  “…która połączy ze sobą przyszłe ośrodki księżycowe.” Czyli tory będą a ośrodków nie?
  To dobry pomysł – kiedy amerykanie wyprodukują silnik rakietowy, który działa, to może za 50 lat dolecą tam i będą rozmawiali z reptilianami oraz ufoludkami z innych galaktyki przez walkie – talkie

 2. replikant3d 18.04.2024 19:56

  rozrabiaka, nie potrzebują rakiet. Tesla u schyłku życia pracował nad napędem elekrograwitacyjnym z sukcesem. Nie zrealizował go dlatego że w tym czasie nie istniały odpowiednio wytrzymałe materiały. Ale USA przejęło te patenty i od wielu lat rozwijają ten napęd. A rezydenci na księżycu nie powolą na takie ,,fanaberie,, jak myślisz czemu na parę dekad zrezygnowano z wypraw księżycowych?

 3. rozrabiaka 19.04.2024 00:45

  “…zrezygnowano z wypraw księżycowych? ” Nie wiem dlaczego zrezygnowali, ale wiem że Stany oprócz zagrabionych pieniędzy, ziem itd. nie są w stanie niczego porządnego wyprodukować, stali się nieudacznikami, podstarzałymi lumpami światowymi co za młodu prowadzili wygodne gangsterskie życie .

 4. RisaA 20.04.2024 19:49

  «znaną producenta zaawansowanych technologii wojskowych».

  Ten artykuł był pisany przez bota.

 5. Wolfman 23.04.2024 12:29

  Wejdź na fb , tam jest plaga pudelkowych artykułów dla gawiedzi. Która produkcje posty rownie szybko, jak powstają te artykuły

 6. Wolfman 23.04.2024 15:08

  Hardcore teaching zebral juz 400 000 analfabetów po gimnazjum, ktorzy beż lektora zadnej nawet banalnej wiedzy nie przyswoją. Wciaz prosza o wiecej ufo.
  Replikant I rozrabiaka, wy dwaj gdybyscie polaczyli siły spokojnie osiagnelibyscie milion.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.