Pentagon tworzy samolot bez ruchomych powierzchni sterowych

Opublikowano: 27.01.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2175

Spółka zależna Boeinga otrzymała kontrakt fazy drugiej na opracowanie CRANE, rewolucyjnego systemu sterowania samolotem z innowacyjnymi siłownikami. Inżynierowie Aurora Flight Sciences przetestowali już mniejszą kopię X-plane w tunelu aerodynamicznym, w którym zamiast powierzchni sterowych, tj. sterów wysokości i sterów, lotek, stabilizatorów, zastosowano strumienie sprężonego powietrza.

https://www.youtube.com/watch?v=8VDPcy4nANI

Prawie każdy samolot od czasów braci Wright miał ruchome powierzchnie sterowe, które można zmieniać w celu skutecznej zmiany ciśnienia aerodynamicznego i powodowania toczenia się, obracania i pochylania samolotu. Projekt CRANE, który jest finansowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obronie (DARPA), nie ma takich elementów. Jego misją jest zbudowanie prototypu samolotu X-plane „zdolnego do latania bez tradycyjnych mobilnych urządzeń kontroli lotu na zewnętrznych powierzchniach skrzydeł i ogona”.

Ma to na celu zmniejszenie masy i złożoności mechanicznej samolotów i dronów, zmniejszenie oporu powietrza, zwiększenie grubości skrzydeł, aby pomieścić więcej paliwa, uproszczenie systemów wznoszenia, poprawę ogólnej wydajności i zwiększenie kąta natarcia.

CRANE nie posiada zewnętrznych ruchomych części. Ich zadania realizuje system aktywnego sterowania przepływem (AFC), składający się z kilku dysz rozmieszczonych wzdłuż skrzydeł i podłączonych do instalacji sprężonego powietrza. Dostarcza precyzyjnie odmierzone dawki strumieni powietrza, które zmieniają ciśnienie i przepływ powietrza wokół samolotu.

W pierwszej fazie Aurora Flight Sciences zbudowała kilka prototypów i przeprowadziła testy w tunelu aerodynamicznym, generując ponad 14 tys. punktów danych. Firma wchodzi właśnie w drugą fazę, w trakcie której powstanie pełnowymiarowy dron o rozpiętości skrzydeł 9 m i masie 3175 kg, zdolny do rozpędzania się do 864 km/h. Urządzenie będzie modułowe, z wymiennymi skrzydłami o różnych kształtach i rozmiarach.

Jeśli DARPA da zielone światło trzeciej fazie projektu CRANE, to prototyp rozpocznie testy w powietrzu około 2025 roku.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 27.01.2023 20:46

    I dalej z uporem w nieefektywną technologię będącej ślepą uliczką…

  2. Fenix 28.01.2023 08:05

    Ciekawe jak będzie się sprawował przy szybkich i zmiennych porywach wiatru? Niestabilny lot.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.