Agencja wywiadowcza DARPA marzy o szpiegujących ubraniach

Opublikowano: 12.09.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2048

Według społeczności wywiadowczej przyszłością noszonych technologii, wykraczających poza standardowe akcesoria takie jak smartwatche i pierścienie do monitorowania kondycji, są ePants (eSpodnie).

Rząd federalny przeznaczył co najmniej 22 miliony dolarów na opracowanie „inteligentnej” odzieży, która szpieguje użytkownika i jego otoczenie. Podobnie jak w przypadku poprzednich projektów finansowanych przez agencje wojskowe i wywiadowcze, inspiracja mogła pochodzić ze świata science fiction i opowieści o superbohaterach, ale podstawowe zastosowania obejmują pracę dla rządu przy inwigilacji i gromadzeniu danych.

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego ogłosiło w komunikacie prasowym z 22 sierpnia, iż jest to „największa pojedyncza inwestycja w rozwój aktywnych inteligentnych tekstyliów”. Program Smart ePants — inteligentne systemy tekstylne zasilane elektrycznie i sieciowo — ma na celu opracowanie odzieży zdolnej do rejestrowania danych audio, wideo i geolokalizacji. Odzież, jaka ma być produkowana, to koszule, spodnie, skarpetki i bielizna, z których wszystkie są przeznaczone do prania.

Projekt jest realizowany przez Wydział Zaawansowanych Projektów Badawczych Wywiadu, tajny odpowiednik społeczności wywiadowczej lepiej znanej jako DARPA. Na stronie internetowej IARPA napisano, że „inwestuje fundusze federalne w projekty wysokiego ryzyka, ale zapewniające wysoki zwrot, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed społecznością wywiadowczą”. Jej tolerancja na ryzyko doprowadziła zarówno do imponujących osiągnięć, takich jak Nagroda Nobla przyznana fizykowi Davidowi Winelandowi za badania nad obliczeniami kwantowymi finansowanymi przez IARPA, jak i kosztownych porażek.

Na podstawie: DNI.gov
Źródło zagraniczne: TheIntercept.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 12.09.2023 12:34

    Widać, że już niedługo po praniu odzieży będzie potrzeba jeszcze odświeżyć ją w mikrofalówce. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.