Czyste powietrze sprzyja rozwojowi niebezpiecznej choroby

Opublikowano: 14.05.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2368

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego odkryli, że obniżenie stężenia dwutlenku siarki (powszechnego zanieczyszczenia) w powietrzu sprzyja rozwojowi legionozy – niebezpiecznej choroby, która w większości przypadków przybiera postać ciężkiego zapalenia płuc. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) Nexus.

Odnotowano, że w Stanach Zjednoczonych liczba zarejestrowanych przypadków legionozy wzrosła z 1100 w 2000 roku do prawie 10 tysięcy w 2018 roku. Jest to choroba objawiająca się uszkodzeniem tkanki płucnej i rozwojem ciężkiej postaci zapalenia płuc. Aby zidentyfikować przyczyny wzrostu zachorowalności, naukowcy zbadali, jak zmieniła się sytuacja ekologiczna w kraju. Okazało się, że paradoksalnie, poprawie jakości powietrza sprzyjał rozwój legionozy.

Naukowcy odkryli, że wzrost liczby przypadków legionozy koreluje z obniżeniem zawartości dwutlenku siarki (SO2) w powietrzu. Drobne kropelki wody zawierające komórki bakteryjne pochłaniają dwutlenek siarki z powietrza, co może zwiększyć ich kwasowość do poziomów niekorzystnych dla bakterii. Przy niższych stężeniach SO2 prawdopodobieństwo dostania się do płuc żywotnych legionelli wzrasta.

Wcześniej naukowcy uważali, że poprawa jakości powietrza będzie korzystna dla zdrowia. Teraz okazuje się, że w niektórych przypadkach może prowadzić do niepożądanych skutków. Obniżenie stężenia dwutlenku siarki w powietrzu, będące efektem redukcji emisji zanieczyszczeń, sprzyja rozwojowi groźnej choroby, jaką jest legioneloza.

Legioneloza jest poważną chorobą, która w większości przypadków rozwija się w postaci ciężkiego zapalenia płuc. Objawy obejmują gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i bóle głowy. Choroba może prowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci, szczególnie u osób starszych, z obniżoną odpornością lub z chorobami przewlekłymi.

Naukowcy sugerują, że w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się legionozy konieczne może być podjęcie działań mających na celu utrzymanie pewnego poziomu dwutlenku siarki w powietrzu. Jednocześnie podkreślają, że ogólna poprawa jakości powietrza przynosi wiele korzyści dla zdrowia i środowiska, dlatego konieczne jest znalezienie odpowiedniego balansu.

Badacze planują dalsze prace nad tym problemem, aby wypracować skuteczne rozwiązania, które pozwolą pogodzić ochronę środowiska z zapobieganiem groźnym chorobom.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 14.05.2024 17:49

  Czyli szukają ,,argumentów,, by zbyt dużo nie wydawać na poprawę jakości powietrza…..tylko czemu tak ze 40 lat temu powietrze nie było tak zanieczyszczone a tej choroby nie było? Chyba że to kolejny ,,prezent,, od speców z biolaboratoriów.

 2. jaq77 14.05.2024 19:50

  Nie to żebym się czepiał ale o jakiej chorobie jest artykuł “rozwojowi legionozy – niebezpiecznej choroby,” czy też “Legioneloza jest poważną chorobą” … aaa nie, to przecież ZnZ – jeden wuj … co ciekawe, w sekcji “zobacz również” jest odnośnik do artykułu w tym samym temacie, lecz na trochę innym poziomie (najprawdopodobniej tu admin – “Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu (…)” bardziej uwzględnił się na zagrożeniu niż specjalizował w tematyce naukowej, podczas “redagowania” artykułu. W końcu, jak na libertarianina przystało, rupta co hceta )

 3. Dandi1981 15.05.2024 11:56

  Czyste powietrze nie ma nic lepszego dla pluc temu wchodzisz do lasu inaczej sie odycha , zaklamywanie badan za granty to standard w kapitalistycznym swiecie trzeba miec jak najwiecej siana mozna udawac zbiorki, ciac pacjetow, szkodzic ludzkosci Aby tylko kasa sie zgadzala.

 4. Katarzyna TG 15.05.2024 16:45

  Za chwilę się dowiemy że opuszczenie 15-minutowego getta to śmiertelne zagrożenie dla zdrowia.. nałukofcy w$zy$tko potrafią udowodnić :))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.