Parlament Islandii przyjął kontrowersyjną ustawę o rolnictwie

Opublikowano: 26.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2926

Zmieniona poprawka do ustawy o produktach rolnych (búvörulög) została w czwartek przyjęta przez islandzki parlament pomimo sprzeciwu różnych zainteresowanych stron, torując drogę potencjalnemu monopolowi w sektorze przetwórstwa rolnego. Krytycy twierdzą, że nowe prawo idzie za daleko i obawiają się, że może ona doprowadzić do wzrostu cen dla konsumentów.

Jak donosi portal Mbl.is, zmieniona poprawka do ustawy o produktach rolnych została w czwartek przyjęta, po trzeciej debacie w parlamencie, pomimo wniosków o odroczenie głosowania ze strony opozycji i ostrzeżeń ze strony Konfederacji Islandzkich Przedsiębiorstw (ASÍ), Stowarzyszenia Konsumentów i innych zainteresowanych stron.

Zmieniona poprawka, zaproponowana przez większość Komisji Spraw Przemysłowych (atvinnuveganefnd), została skrytykowana za to, że posunięto się w niej dalej niż w pierwotnym projekcie, zauważa Mbl.is. Dwudziestu sześciu posłów głosowało za jej przyjęciem, a dziewiętnastu było przeciw. Członkowie opozycji, w tym Jóhann Páll Jóhannsson z Sojuszu Socjaldemokratycznego, Gísli Rafn Ólafsson z Partii Piratów i Hanna Katrín Friðriksson z Partii Reform, wnioskowali o odroczenie głosowania. Bezskutecznie. Poprawki obejmują między innymi zwolnienie zakładów przetwórstwa rolnego z przepisów dotyczących konkurencji, ułatwiając ich konsolidację.

„Skończy się tym, że będziemy mieli Produkty Rolne ehf. – jedną firmę zajmującą się wszystkim, która w praktyce będzie miała na Islandii monopol i będzie mogła podnosić ceny dla nas, konsumentów, a my nie zdołamy nic z tym zrobić. To samo tyczy się cen skupu dla rolników, ponieważ pozostanie tylko jeden zakład przetwórczy” – powiedział Gísli Rafn w przemówieniu przed parlamentem, cytowanym przez Mbl.is.

Konfederacja Islandzkich Przedsiębiorstw (ASÍ), Związek Pracowników Handlowych (VR), Stowarzyszenie Konsumentów, Federacja Handlu i Usług (SVÞ) oraz Islandzka Federacja Handlu ostrzegły przed przyjęciem ustawy, argumentując, że jest ona sprzeczna z interesem publicznym. Przewodniczący Komisji Spraw Przemysłowych, Þórarinn Ingi Pétursson z Partii Postępu, przekonuje jednak, że priorytetem w tych zmianach są właśnie konsumenci. „Nie będzie rolników, jeśli zabraknie konsumentów, którzy będą konsumować ich produkty”.

Þórarinn stwierdził, że jeśli rolnicy i zakłady przetwórcze nie będą w stanie zaoferować konsumentom wysokiej jakości towarów po konkurencyjnych cenach, to i tak nie będzie krajowej produkcji żywności. „Dlatego, konsumenci zawsze będą priorytetem podczas omawiania krajowej produkcji żywności. Nie zapominajmy też, że na tym rynku istnieje konkurencja. Pochodzi ona z zagranicy” – zauważył poseł.

Kristrún Frostadóttir, przewodnicząca Sojuszu Socjaldemokratycznego, stwierdziła, że chociaż rolnicy nie zgodziliby się na utrzymanie obecnej sytuacji, to wydaje się, że „coś poszło poważnie nie tak w procesie legislacyjnym”. Zamiast zrewidować projekt w ministerstwie, aby wprowadzić wyjątki tylko dla najbardziej potrzebujących sektorów rolnictwa, podjęto decyzję o kontynuowaniu prac nad wadliwą ustawą.

„Rezultatem jest ogólne zwolnienie z przepisów, które może doprowadzić do powstania jednego dużego zakładu przetwarzającego mięso w całym kraju, niezależnie od rodzaju zwierząt hodowlanych. To było niepotrzebne” – stwierdziła Kristún, zauważając, że zastosowana metodyka była niekorzystna dla tych, którzy najbardziej potrzebowali zmian.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sga 26.03.2024 17:39

    pala za artykul
    kilkadziesiat linijek a zero konkretu jakaz to poprawka zostala zrobiona 😀

  2. pikpok 26.03.2024 19:13

    Szykuje się monopol globalnych pasożytdów, a docelowo komuna pod ich rządami? ,,Poprawki obejmują między innymi zwolnienie zakładów przetwórstwa rolnego z przepisów dotyczących konkurencji, ułatwiając ich konsolidację.”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.