Nowe konflikty zbrojne odpowiadają za wzrost ostrego głodu

Opublikowano: 06.05.2024 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1181

282 miliony ludzi na świecie doświadczało ostrego głodu w 2023 roku. To wzrost o 23 miliony w porównaniu do roku poprzedniego. Regularne wzrosty występują od 2019 roku, wraz z wybuchem nowych konfliktów zbrojnych, a także pandemii COVID-19.

Ostry głód odnosi się do sytuacji, w której populacje stają w obliczu deprywacji żywności, która zagraża ich życiu i zdrowiu, niezależnie od przyczyn, kontekstu czy czasu trwania. Najczęściej spowodowany jest sytuacjami awaryjnymi, które wymagają natychmiastowej pomocy żywnościowej.

Głodu na świecie w różnych postaciach doświadczało w 735 mln ludzi. W tym oprócz ostrego głodu wyróżnia się chroniczne niedożywienie oraz głód ukryty, który związany jest z niezbalansowaną dietą i brakiem witamin oraz mikroelementów.

Ostry głód dotyczy 59 krajów, a główną przyczyną pozostają konflikty zbrojne. Najcięższy głód, określany mianem katastroficznego, oznaczający brak żywności prowadzący do śmierci w przypadku braku pomocy żywnościowej, występuje w Strefie Gazy oraz w Sudanie. W przypadku Gazy pomoc nie może często dojechać na miejsce ze względu na blokowanie pojazdów z pomocą przez Izrael. Doszło tam również do ostrzelania konwoju humanitarnego przez wojsko Izraela, w którym śmierć poniósł także Polak. Znacząco utrudnia to dostarczanie pomocy oraz znalezienie chętnych wolontariuszy.

W Sudanie natomiast trwa obecnie wojna domowa, która wiąże się z masowymi przesiedleniami i ucieczką ludności cywilnej, która traci swój majątek oraz środki utrzymania. To powoduje brak dostępu do żywności i w efekcie ostre niedożywienie, a w przypadku braku pomocy śmierć głodową.

Szczególnie narażone na ostry głód są kobiety i dzieci. Szacuje się, że 36 milionów dzieci w 32 krajach doświadcza ostrego niedożywienia.

Oprócz konfliktów zbrojnych powodem wzrostu głodu według raportu jest wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych. Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, a wiele krajów doświadczyło susz i utraty plonów. Doszło również do wielu powodzi oraz pożarów lasów. Głodu spowodowanego ekstremalną pogodą doświadcza 75 mln ludzi w 21 krajach.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.