To koniec toalet unisex w Wielkiej Brytanii?

Opublikowano: 16.05.2024 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1623

Przez ostatnie lata w wielu krajach mocno rozwijany był koncept toalet unisex. Z takich toalet, zwanych też „neutralnymi płciowo”, na takich samych zasadach mogą korzystać zarówno mężczyźni i kobiety, jak i osoby transpłciowe, niebinarne i interseksualne. Ale w Wielkiej Brytanii szala powoli przechyla się w drugą stronę. To znaczy w kierunku zachowania osobnych toalet dla mężczyzn i kobiet, w celu poszanowania „prywatności i godności” przedstawicieli poszczególnych płci.

Przygotowywane właśnie zmiany w prawie przewidują obowiązek utworzenia w każdym nowo powstałym lokalu usługowym lub budynku użyteczności publicznej osobnych toalet dla kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że w nowo otwartych restauracjach, biurach, szkołach czy szpitalach w UK nie będą mogły funkcjonować wyłącznie toalety neutralne płciowo. A wszystko to, jak twierdzą ministrowie, ze względu na rosnące obawy dotyczące poszanowania „prywatności i godności” przedstawicieli poszczególnych płci w obiektach typu unisex.

Z potrzebą zapewnienia oddzielnych toalet dla kobiet i mężczyzn zgodziło się w trakcie konsultacji aż 81 proc. ministrów. Jednocześnie jednak 82 proc. ministrów dostrzega potrzebę zapewnienia społeczeństwu toalet „neutralnych płciowo”. Czyli miejsc samodzielnych i całkowicie zamkniętych, w których znajduje się toaleta z umywalką. Generalnie chodzi więc o to, by w lokalach niemieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej znajdowały się zarówno oddzielne toalety dla kobiet i mężczyzn, jak i oddzielne toalety typu unisex.

Przygotowywane zmiany w prawie wynikają z faktu, że coraz więcej ludzi skarży się na sposób funkcjonowania tzw. neutralnych płciowo toalet. Minister ds. równości Kemi Badenoch twierdzi, że toalety typu unisex coraz częściej uznawane są za miejsca, które „odmawiają prywatności i godności zarówno mężczyznom, jak i kobietom”. Minister podała nawet, że u dziewcząt jednej ze szkół w UK, w której nie było dostępu do oddzielnych toalet, rozwinęły się infekcje dróg moczowych. A wszystko to z uwagi na niechęć nastolatek do korzystania z toalet neutralnych pod względem płci.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 16.05.2024 22:07

    Jak na dzikusów całkiem dobre posunięcie transpłciowe:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.