Handel ludźmi jest powszechniejszy, niż się wydaje

Opublikowano: 20.03.2024 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1911

Główny inspektor policji krajowej Islandii, Karl Steinar Valsson, twierdzi, że handel ludźmi jest prawdopodobnie bardziej rozpowszechniony w tym kraju, niż większość ludzi sądzi.

Sześć osób przebywa w areszcie w związku z policyjnym dochodzeniem w sprawie domniemanych przestępstw Quang Lé, alias Davíð Viðarsson, który jest podejrzany o pranie pieniędzy, udział w przestępczości zorganizowanej i handel ludźmi. Zanim policja przeprowadziła szeroko zakrojone przeszukania w 25 lokalizacjach w całym kraju, sprawa była badana przez długi czas we współpracy z wieloma stronami.

Karl Steinar mówi, że często trudno jest odróżnić handel ludźmi od przemytu ludzi, ale między tymi procederami istnieje zasadnicza różnica. W przypadku przemytu ludzie są zazwyczaj dobrowolnymi uczestnikami, a motywacją przemytników niekoniecznie jest zysk z przestępstwa. Handel ludźmi wiąże się z groźbami i wykorzystywaniem osób przemycanych między krajami.

Karl twierdzi, że dochodzenie w takich sprawach komplikuje fakt, że ofiary handlu ludźmi niechętnie zeznają przeciwko tym, którzy je wykorzystują. Jest ku temu więcej niż jeden powód. Po pierwsze, osoby te są nieufne i boją się władz, zwłaszcza policji. Po drugie, wiele z tych osób niekoniecznie czuje się ofiarami. Po prostu nie znają swoich praw lub nie zdają sobie sprawy, że te prawa są naruszane, a nawet są zadowolone ze swojej sytuacji i uważają ją za lepszą niż w krajach, z których zostały wywiezione.

Handel ludźmi to jedno, ale przymusowa prostytucja i niewolnictwo seksualne podlegają innym prawom. Karl mówi, że kobiety, które są sprowadzane do kraju w celu uprawiania prostytucji, są również często zmuszane do przemycania narkotyków. W ten sposób są one poddawane podwójnemu przymusowi. Dotyczy to zwłaszcza kobiet z krajów afrykańskich.

Kobiety te przemycają narkotyki w swoich ubraniach lub nawet we wnętrzu ciała. Karl Steinar twierdzi, że istnieją źródła łagodzenia wyroków w takich przypadkach i chce zmian prawnych, które pomogą ofiarom wyjść z katastrofalnych sytuacji, w których się znajdują, zamiast je karać.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: RÚV
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.