DARPA testuje pilotów AI do walk powietrznych z ludźmi

Opublikowano: 23.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1406

Armia amerykańska potwierdziła, że zorganizowała w Kalifornii pierwszą na świecie walkę powietrzną między człowiekiem a sztuczną inteligencją. Do bitwy doszło nad bazą Sił Powietrznych Edwards we wrześniu ubiegłego roku, kiedy pilotowany przez człowieka F-16 walczył z bezzałogowym samolotem testowym X-62A VISTA (Variable In-flight Simulator) w ramach projektu DARPA Air Combat Evolution (ACE).

W środę DARPA opublikowała na „YouTube” film z tego wydarzenia i jako pierwsza na świecie pochwaliła się nim na swoim koncie na „Twitterze”. Wojsko nie chce obecnie ujawnić, kto zwyciężył. W 2020 roku podczas całkowicie symulowanej walki powietrznej pomiędzy człowiekiem a pilotem AI zwyciężył pilot AI. „Zadawanie pytania, kto wygrał [walki powietrzne], niekoniecznie oddaje niuanse testów, które przeprowadziliśmy” – powiedział podpułkownik Ryan Hefron, kierownik programu DARPA ACE.

Według komendanta Szkoły Pilotów Testowych Sił Powietrznych, Jamesa Valpiani, najważniejszy punkt programu brzmi: „Jak zastosować uczenie maszynowe do zwalczania autonomii?”. Jednym z obecnych problemów programu jest kwestia certyfikacji i zapewnienia, że pilotom AI można zaufać w zakresie bezpiecznego użytkowania samolotów. „Potencjał uczenia maszynowego w lotnictwie, zarówno wojskowym, jak i cywilnym, jest ogromny” – powiedział Valpiani. „A te podstawowe pytania, jak to zrobić, jak to zrobić bezpiecznie, jak je szkolić, to pytania, na które staramy się odpowiedzieć”.

Kolejnym etapem programu ACE jest zbadanie i wykazanie potencjału współpracy między pilotami-ludźmi i sztuczną inteligencją w scenariuszach walk powietrznych.

Źródło zagraniczne: InfoWars.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 23.04.2024 18:17

    AI ma jedną niezaprzeczalną przwagę nad żywym pilotem: Jest niewrażliwa na przeciążenia w trakcie manewrów powietrznych. Więc w walce manewrowej żywy pilot nie ma żadnych szans. Po prostu by nie wytrzymał tego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.