Po 30 latach zidentyfikowano hiszpański „Ekskalibur”

Opublikowano: 30.04.2024 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1890

Po trzydziestu latach udało się zidentyfikować miecz znaleziony w 1994 roku w Walencji na ulicy Historiador Chabás. Natychmiast po odkryciu zabytek nazwano „Ekskaliburem”. Inaczej być nie mogło. Miecz znaleziono bowiem w grobie, był wbity w ziemię i spoczywał w pozycji pionowej. W oczywisty sposób kojarzył się więc z pierwowzorem z legend arturiańskich.

Walencja (Valentia Edetanorum) została założona w 138 roku p.n.e. przez konsula Decimusa Juniusa Brutusa Callaicusa jako rzymska kolonia dla weteranów. „Valentia” pochodzi od rzymskiego słowa oznaczającego odwagę, a Edetanorum oznacza, że założono ją na terenie zamieszkanym przez iberyjskie plemię Edetanów. Osiemset lat po założeniu, w roku 714 Walencję podbili muzułmanie. Nazwali ją Balansiya. Miasto rozwijało się i w X wieku stało się regionalnym centrum handlowym. Na początku XI wieku na pozostających pod kontrolą muzułmanów terenach Półwyspu Iberyjskiego zaczęły powstawać niewielkie państewka, tajfa. Walczyły one między sobą i z chrześcijanami. W 1010 takie państewko, ogłoszone emiratem, powstało w Walencji i okolicach. Było targane walkami dynastycznymi i najróżniejszymi konfliktami.

Niezwykły miecz został znaleziony w islamskim domu znajdującym się w pobliżu dawnego rzymskiego forum. Ostrze ma 46 centymetrów długości i lekko zakrzywia się w stronę czubka. Głowica dekorowana jest płytkami z brązu i jest lekko karbowana, by łatwiej było ją trzymać w dłoni. Broń nie posiada jednak jelca. I to właśnie jej nietypowa budowa była przyczyną, dla której klasyfikacja trwała przez trzy dekady. Umiarkowana długość ostrza i jego zakrzywienie są typowe dla broni wizygockiej, z kolei brak jelca wskazuje na broń jazdy z okresu kalifatu. Dopiero dokładne zbadanie osadów, z których wydobyto miecz, pozwoliło na datowanie broni na X wiek, zatem na okres muzułmański.

Datowanie wykonano, gdyż udało się zdobyć dofinansowanie z dorocznego grantu przyznawanego przez Radę Miasta Walencja. Grant na lata 2023–2024 w całości przeznaczono na analizę obiektów z metalu, więc naukowcy zajmujący się „Ekskaliburem” mogli o niego wystąpić.

To jedyny muzułmański miecz znaleziony na terenie Walencji. Dotychczas znaliśmy tylko jedną podobną broń – miecz odkryty w ruinach Medina Azahara. Był to wspaniały kompleks pałacowy i otaczające go miasto w pobliżu Kordoby. Ich budowę rozpoczął w 936 roku jeden z najwybitniejszych władców, kalif Abd-ar Raman III, który z czasem przeniósł tam swój dwór. Około 70 lat później pałac i miasto zostały splądrowane w wyniku wojny domowej, a zniszczenia dopełnili berberyjscy najemnicy.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Ajuntament de València
Źródło: YouTube.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.