AI ukarze kierowców za rozmawianie przez telefon

Opublikowano: 25.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1657

Na angielskich drogach testowane są fotoradary nowego typu. Urządzenia wspomagane algorytmami AI mają za zadanie wykrywać, czy kierowcy podczas jazdy używają telefonów i czy mają zapięte pasy. Już jednak pojawiły się głosy, iż zastosowanie tej technologii może stanowić „naruszenie prywatności”.

W Anglii trwają testy fotoradarów najnowszej generacji, w których zastosowano rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji jeszcze. W programie bierze udział policja z Durham, Greater Manchester, Humberside, Staffordshire, West Mercia, Northamptonshire, Wiltshire, Norfolk, Thames Valley i Sussex. Lokalne jednostki „drogówki” mają do dyspozycji furgonetki wyposażone w specjalne kamery, które pozwalają na zaawansowaną analizę wideo. Na podstawie tych nagrań będzie można stwierdzić, czy kierowca nie rozmawia przez telefon lub, czy ma zapięte pasy. Program reali realizowana przez National Highways wespół z amerykańską firmą AECOM.

„Współpracując z naszymi partnerami z policji, chcemy ograniczyć ryzyko niebezpiecznej jazdy i zmniejszyć niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są zarówno kierowcy, jak i inni uczestnicy ruchu drogowe” – komentuje Matt Staton, dyrektor National Road User Safety Delivery w National Highways, jak cytujemy za portalem motoryzacyjnym Motorcyclenews. „Wierzymy, że korzystanie z takiej technologii sprawi, że ludzie poważnie zastanowią się nad swoim zachowaniem podczas jazdy. Będziemy nadal inwestować w technologię, która pomoże zapewnić każdemu, kto korzysta z naszych dróg, bezpieczny powrót do domu” – uzupełnia Staton.

Dodajmy, że tego typu fotoradary pojawiły się na angielskich drogach już w 2021, ale trzy lata temu “przyłapanym” kierowcom wysyłano jedynie zdjęcie wraz z ostrzeżeniem. Teraz, technologią dysponuje policja i będzie mogła ukarać mandatem do 500 funtów za jazdę bez pasów, i do 1000 funtów za rozmowę przez komórkę podczas jazdy.

Program pilotażowy będzie trwał do 2025 roku, a National Highways planuje również instalacje fotoradarów stacjonarnie, tak aby “łapał” kierowców korzystających z autostrad. Jak czytamy na Motorcyclenews w 2023 Devon and Cornwall Police umieściła wolnostojącą kamerę wykorzystującą sztuczną inteligencję na autostradzie A30 w pobliżu Launceston. W ciągu zaledwie trzech dni wyłapała 297 przestępców.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 25.04.2024 12:45

    Rozmawianie z telefonem przy uchu, czy też przez systemy głośnomówiące?

  2. Katarzyna TG 25.04.2024 15:04

    Tresura kierowców wkracza na wyższy poziom. Kiedy mandaty za zdjęcie rąk z kierownicy lub niepatrzenie na drogę przez 500ms?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.