Zwierzęta wracają do Czarnobyla

Opublikowano: 04.05.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1124

Zwierzęta wracają do Czarnobyla. W Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej natknięto się na ślady niedźwiedzia. Zwierzęta, które pojawiają się w tym regionie, często różnią się pod względem fizycznym lub genetycznym od swoich odpowiedników żyjących poza strefą skażenia. W strefie skażenia żyją także ludzie, choć oficjalnie jest to zakazane.

Prawie czterdzieści lat po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na tym terenie wciąż utrzymuje się wysoki poziom promieniowania.

Wydarzenia z 1986 roku na zawsze zapiszą się w historii ludzkości. Katastrofa, do której doszło w wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora, była największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Skażony teren opustoszał. Ludzie mają zakaz mieszkania tam, a większość zwierząt uciekła. W ostatnich latach jednak odnotowuje się obecność różnych gatunków w tym regionie. Co więcej – żyją tam również ludzie, tzw. samosioły, czyli ostatni mieszkańcy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, którzy łamią zakaz.

Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej obejmuje teren ok. 2600 km kwadratowych, a ludzie, którzy tam żyją, radzą sobie bez dostępu do elektryczności, czy bieżącej wody.

Ostatnio wolontariusze, którzy badają ten teren, natknęli się na ślady niedźwiedzia. „W okolicach wioski Opacziczi w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej znów zauważono ślady niedźwiedzia” – informuje portal Napromieniowani.pl. Wioska ta znajduje się ok. 12 kilometrów od Czarnobyla i 4 km od miejscowości Kupowate, gdzie mieszkają samosiołe.

W ciągu 10 lat badań w tym obszarze pojawiały się już m.in. wilki, czy szakale. Zwierzęta mieszkające w tej strefie różnią się często od swoich odpowiedników pod względem cech fizycznych, czy genetyki.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Napromieniowani.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.