Początek służby pierwszego chińskiego superlotniskowca

Opublikowano: 04.05.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1459

W symboliczny dzień Międzynarodowego Święta Ludzi Pracy chińska marynarka ogłosiła, że wysyła swój trzeci już lotniskowiec w dziewiczy rejs. To jedyny tak zaawansowany technologicznie okręt poza USA.

CNS Fujian, jak nazywa się okręt, nazwą nawiązuje do prowincji południowo-wschodnich Chin. Zwodowany został 17 czerwca 2022 roku i został ochrzczony jako klasa Typ 003, numer kadłuba 18. Przeszedł w tym czasie próby cumowania, prace wyposażeniowe i regulacje sprzętu. W środę wypłynął w morze w celu przeprowadzenia kolejnych testów. W tym celu zamknięto dla żeglugi obszar w odległości około 133 kilometrów od Szanghaju.

CNS Fujian to najnowocześniejszy i największy okręt chińskiej floty, a także kolejny krok w wyścigu zbrojeń ze Stanami Zjednoczonymi. Jego pas startowy jest długi na 316 metrów i szeroki na 76 metrów. Pełna wyporność okrętu wynosić ma ponad 80 000 ton. Według spekulacji ma pomieścić on nawet do 60 samolotów. Posiada konwencjonalny napęd.

To, co go wyróżnia to zastosowanie katapult elektro-magnetycznych (tzw. CATOBAR). Poprzednie jednostki posiadały jedynie skocznię (ski jump). W ten sposób Fujian jest jedynym okrętem nienależącym do USA wykorzystującym technologię CATOBAR. Warto zaznaczyć, że sama technologia, jak i ogólny projekt okrętu są stworzone całkowicie w Chinach.

W ten sposób możliwości projektowe chińskich stoczni zbliżają się do amerykańskich. Gabarytowo Fujian jest niewiele mniejszy niż największe na świecie superlotniskowce. Jeśli chińska wersja CATOBARa będzie skuteczna, to okaże się, że zaczną się zacierać także różnice technologiczne.

Nie jest to jeszcze moment wyrównania sił, jednakże tendencja wskazuje, że w przyszłości może on nastąpić. Pomimo że to chińska flota jest najliczniejszą na świecie, to jednak Amerykanie dysponują większą liczbą dużych jednostek. ChRL chce uzyskać przewagę i na tym polu, gdyż wkrótce wystartować mają prace nad czwartym lotniskowcem. Jeszcze większym niż amerykańskie jednostki i wyposażony w napęd atomowy.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 04.05.2024 17:37

  I zrobili to Chińczycy za miskę ryżu:) Myślę, że jak już zapanuje w Polsce zielony ład i fitt 55 to miska ryżu bedzie marzeniem wielu Polaków.

 2. Katarzyna TG 04.05.2024 19:56

  > miska ryżu bedzie marzeniem wielu Polaków.

  Ryż będzie dla bogatych, dla reszty będą robaczki z tej fabryki co to ją ostatnio otwarli.

 3. Baltazar Bombka 05.05.2024 09:24

  Z fabryki w Robakowie 🙂 Tak na marginesie, to żeby się później nie okazało że te super nowoczesne, drogie, amerykańskie lotniskowce płoną tak samo jak super nowoczesne Abramsy. Trafione przez granat opuszczony z latawca za parę USD.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.