Nastolatki w Polsce uzależnione od internetu

Opublikowano: 04.05.2024 | Kategorie: Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1309

Jesteś zaniepokojony tym, jak często Twoje dziecko korzysta z internetu? Według najnowszej wersji badania przeprowadzanego wśród polskiej młodzieży jest to bardzo powszechny i narastający wśród coraz młodszych pokoleń problem. Jakie są dane?

Internet powoli staje się nieodłącznym elementem życia nie tylko dorosłych, ale też i najmłodszych. Jak podaje raport „NASTOLATKI 3.0” opublikowany przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną NASK w 2023 roku, ponad 40% badanych nastolatków podaje, że brak dostępu do internetu negatywnie wpłynąłby na jakość ich życia. Nie są też świadomi konsekwencji mogących ich dotknąć z tego powodu – aż 36% uznaje, że korzystanie z internetu nie wpływa negatywnie na ich zdrowie.

Niepokój rodziców zauważających nadmierne użytkowanie internetu przez dzieci ma uzasadnienie w statystykach. Jak możemy przeczytać w wyżej wymienionym raporcie, bardzo wysoki poziom wskaźnika PUI (Problematycznego Używania Internetu) podniósł się o 5pp. w 2022 względem roku 2020. Widać więc wyraźny wzrost uzależnienia od internetu po zaledwie dwóch latach.

Badanym zadano pytanie: „Jak najchętniej spędziłbyś/spędzałabyś najbliższy wolny czas?”. Głównym wyborem było słuchanie muzyki (31%), na drugim miejscu znalazło się oglądanie filmów na platformach streamingowych typu Netflix (25,9%). Cztery kolejne pozycje dotyczą aktywności poza internetem – zajmowanie się swoim hobby (25,6%), odpoczynek/sen (23,8%), z kolegami lub koleżankami (23%), uprawiając ulubiony sport (22,2%). W dalszych wynikach czynności przeplatają się między podejmowanymi w sieci a innymi wykonywanymi w świecie rzeczywistym.

Co czwarty z nastolatków biorących udział w badaniu posiada od 5 do 8 kont w mediach społecznościowych, a jedna trzecia ma ich więcej niż 8. Z jakich mediów społecznościowych korzysta młodzież? Najczęściej wymieniane były Messenger (70,9%), TikTok (67,1%), YouTube (65,4%), Instagram (51,3%) i Snapchat (41,6%). Zapytani o cele, w jakich używają social mediów, podawali przede wszystkim słuchanie muzyki, kontaktowanie się, zabijanie czasu i granie w gry. Wielu młodych wierzy jednak, że pozbawienie tego rodzaju rozrywki nie wpłynęłoby na nich – 39,5% zadeklarowało, że wytrzymałoby bez tych platform tydzień lub dłużej. Spora część jednak przyznaje, że miałaby problem z deprywacją już po jednym dniu, czy nawet paru godzinach (kolejno 22,5% i 21,9%). Prawie co trzeci nastolatek zaczyna swój dzień od sprawdzenia mediów społecznościowych.

Internet to zaraz obok alkoholu i papierosów najbardziej szerzące się wśród młodzieży uzależnienie. Ważne jest, by edukować od najmłodszych lat o szkodliwych skutkach nadużywania go, i monitorować potencjalnie niebezpieczne zachowania dzieci.

Zdjęcie: PixaBay.com (CC0)
Na podstawie raportu „Nastolatki 3.0”
Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 05.05.2024 10:04

    Z jednej strony to zle dla ich zdrowia z drugiej w dobie sztucznej inteligencji trzeba ogarniac Internet i urzedzenia elektroniczne na wysokim poziomie gdyz w przyszlosci wiekszosc pracy bedzie zdalna czyli przez urzadzenie w domu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.