Programowalne anteny telekomunikacyjne

Opublikowano: 09.05.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2230

Programowalne anteny otwierają nową erę technologii 6G w sferze komunikacji bezprzewodowej. Anteny programowalne mogą otworzyć nowe możliwości w zakresie przesyłania danych dla holografii i inteligentnych miast a prototypy już powstały. Naukowcy i inżynierowie otwierają nowe możliwości, dążąc do super-prędkości przesyłania danych, które kiedyś wydawały się jak z science fiction. Teraz, przełomowy rozwój w technologii antenowej pokazuje, że wyznaczana jest droga dla nowej ery łączności.

Badacze ujawnili pracę nad dynamiczną anteną metapowierzchniową (DMA), która może rewolucjonizować sposób, w jaki oddziałujemy z sygnałami bezprzewodowymi. Antena metapowierzchniowa to prototyp, o wielkości pudełka zapałek, który jest wyposażony w cyfrowo kodowany miniaturowy procesor, wysokoprędkościową macierz bramek programowalnych (FPGA), zintegrowaną na chipie. DMA jest pierwszą swojego rodzaju, która działa z sygnałem 6G w paśmie fal milimetrowych (mmWave) o częstotliwości 60 GHz, spektrum zastrzeżonym dla zastosowań przemysłowych, naukowych i medycznych. Wyniki tych badań zostaną opublikowane wkrótce w czasopiśmie IEEE Open Journal of Antennas and Propagation.

Podczas gdy 5G stało się graczem w rewolucji w komunikacji mobilnej, oferując znacznie większe prędkości i niższe opóźnienia, 6G obiecuje krok naprzód. Ze względu na prędkości potencjalnie tysiąc razy większe niż 5G, sieci 6G są kluczem do wielu aplikacji wymagających ultraszybkiego przesyłania danych. Chociaż ostateczne specyfikacje dla 6G mają być gotowe w 2028 roku, a wdrożenie komercyjne przewidywane jest na początki lat 30., prace w tej dziedzinie już trwają.

Masood Ur Rehman, starszy wykładowca ds. systemów autonomicznych i łączności na Uniwersytecie w Glasgow, który kierował badaniami, podkreślił znaczenie tego przełomu. „Nasz inteligentny i wysokoadaptacyjny projekt anteny o wysokiej częstotliwości może być jednym z technologicznych kamieni węgielnych kolejnej generacji rekonfigurowalnych anten mmWave” – powiedział Ur Rehman.

Jedną z głównych cech prototypowej anteny jest jej zdolność do formowania wiązek. Pozwala to na precyzyjne kierowanie sygnałem 6G w kierunku urządzenia docelowego, zwiększając niezawodność, prędkość i efektywność energetyczną. Antena osiąga to dzięki zastosowaniu elementów metamateriałowych, zaprojektowanych do rezonansu w okolicach 60,5 GHz, umożliwiając ich precyzyjne dostrojenie bez konieczności skomplikowanego układu scalonego.

Ur Rehman wyjaśnił dalej: „Programowalne sterowanie wiązką i kształtowanie wiązek DMA mogą pomóc w tworzeniu obrazów holograficznych mmWave o wysokiej rozdzielczości, a także w komunikacji na bliskie odległości, skupianiu wiązek i przesyłaniu energii bezprzewodowej”.

Poza prostym ułatwianiem szybszego internetu na smartfonach, nowa antena ta obiecuje obsługę szeregu aplikacji. Połączenia wewnątrz budynków zawsze stanowiły wyzwanie dla sieci bezprzewodowych, a 6G nie jest wyjątkiem. Jednak DMA może obsługiwać duże sieci IoT 60 GHz wewnątrz pomieszczeń z wysokimi prędkościami transmisji i ogromną przepustowością danych. Testy wykazały, że prototyp redukuje zużycie energii o 88% i kolizje danych o 24% w porównaniu z antenami o charakterze wszechkierunkowym.

Co więcej, potencjał wykrywania obiektów za pomocą 6G otwiera wiele możliwości. Wykorzystując właściwości fal radiowych, wykrywanie obiektów w czasie rzeczywistym staje się wykonalne, a zastosowania obejmują śledzenie pacjentów w szpitalach czy kierowanie pojazdami autonomicznymi. Dane te mogą także posłużyć do tworzenia modeli holograficznych 3D, dostarczając szczegółowych informacji o ruchu ludzi i obiektów w danym obszarze.

Ur Rehman podkreślił, że to dopiero początek. Planowane są dalsze prace nad projektowaniem dla większej elastyczności i wydajności, zakładając, że antena metapowierzchniowa stanie się kluczowym elementem w środowiskach IoT i smart city opartych na 6G.

Stojąc na progu rewolucji 6G, innowacje takie jak dynamiczna antena metapowierzchniowa dają wgląd w przyszłość łączności i możliwości technologicznych. Ze swoim potencjałem do napędzania postępów w komunikacji, wykrywaniu i obrazowaniu, jest jasne, że droga do 6G stoi przed nami, gotowa do zmiany sposobu, w jaki oddziałujemy z otaczającym nas światem.

Autorstwo: DA
Na podstawie: „Live Science”, „Live IEEE Antennas and Propagation”
Źródło: Brytol.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Coś mi to pachnie przygotowaniami do realizacji projektu Blue Beam.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Rozbi 09.05.2024 14:47

  Odnośnie komentarza co do projektu Blue Beam. Kto w ogóle by teraz uwierzył w cokolwiek co zakłada ta teoria spiskowa? W czasach gdy internet jest pełny fake zdjęć i fake video wygenerowanych przez AI, holograficzne koncerty oraz obrazy generowane przez projektory / drony są na porządku dziennym, a nieufność do treści w sieci i wyczulenie na fake`i po epidemii koronawirusa jeszcze nigdy nie było tak wysokie.

 2. Katarzyna TG 09.05.2024 16:10

  > Wykorzystując właściwości fal radiowych, wykrywanie obiektów w czasie rzeczywistym staje się wykonalne, a zastosowania obejmują śledzenie pacjentów w szpitalach czy kierowanie pojazdami autonomicznymi.

  Czyli jak widzimy projektowana jest infrastruktura inwigilacji i nadzoru ruchomego inwentarza w 15-minutowych gettach z których nie będzie można się wydostać bez zezwolenia z uwagi na permanentne “lockdowny” klimatyczne.

 3. replikant3d 09.05.2024 16:23

  Katarzyna TG, jest jeszcze promieniowanie skalarne bijące na głowę fale radiowe. Wykorzystywane w satelitach wojskowych do skanowania powierzchni planety i w jej głąb, oraz do łączności. A przy tym te fale przenikają WSZYSTKO.I co ważniejsze nie jest tak szkodliwe dla zdrowia. No ale o tym ludziki mają nie wiedzieć…

 4. Foxi 09.05.2024 17:05

  Jeden starlink ma za mało mocy bo coś “przeskrobać.” Ale co się stanie jak 20 30 40 50 naraz pośle sygnał na jedne i te same koordynaty? Może coś wtedy się zapali? Albo jakieś białka się ugotują? Czary mary. Ręcznie taką ilością danych sterować jest nie sposób, jednak sztuczna inteligencja pomoże.

 5. ja2 09.05.2024 19:33

  Ta proste że blue beam albo i lepiej…

 6. Katarzyna TG 09.05.2024 20:42

  replikant3d, o skanowaniu powierzchni słyszałam natomiast wątpię by rozdzielczość tego rozwiązania (przynajmniej wewnątrz budynków) była zadowalająca dla globalistów.

  Swoją drogą nie każdy wie że po drobnej modyfikacji oprogramowania nasz domowy router wifi może nas szpiegować non-stop, 24/7, dając obraz porównywalny jakością z kamerą IR.

 7. RisaA 10.05.2024 10:37

  > Kto w ogóle by teraz uwierzył w cokolwiek co zakłada ta teoria spiskowa?

  Rezylianie przyklejeni do szybeczki szpiegusia uwierzą. Na opisanie ich poziomu głupoty zabrakło już słów, a na opis ich niskiego ilorazu inteligencji zabrakło cyfr (w dół), podobnie jak na zapisanie ich poziomu instynktu samozachowawczego.

  Podobnie można zapytać «kto dziś zagłosuje na Piß, KO, Larwicę lub Trzecią Drogę Do Zagłady», a tymczasem kogo wybrali w ostatnich wyborach, np. w Warszawie? Komucha Czaszkowskiego?

  @Replikanted, co to jest to promieniowanie skalarne? Dasz jakieś materiały godne uwagi ntt?

 8. pikpok 10.05.2024 11:26

  A możliwości ma pewnie znacznie większe, i to pewnie ułamek tego czym teraz dysponują. Psychole na górze już pewnie robią z tego użytek, i tylko ,,tresowane małpy” mogą być z tego zadowolone.

 9. RisaA 10.05.2024 15:40

  > i tylko ,,tresowane małpy” mogą być z tego zadowolone.

  Nie obrażaj małp. Są inteligentniejsze od Rezylian przyklejonych do szybeczki szpiegusia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.