Nagranie ataku na biskupa to… dezinformacja!?

Opublikowano: 21.04.2024 | Kategorie: Media, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1901

Firma X Elona Muska i australijski komisarz ds. eSafety po raz drugi ścierają się ze sobą w związku z żądaniami usunięcia materiału filmowego przedstawiającego atak pchnięcia nożem w kościele w Sydney.

Władze australijskie chcą zaostrzyć kontrolę nad, jak to nazywają, „dezinformacją” w mediach społecznościowych po tym, jak 14 kwietnia na X pojawiło się wideo przedstawiające atak nożem nastolatka na prawosławnego biskupa podczas nabożeństwa transmitowanego na żywo.

Następnego dnia komisarz ds. e-bezpieczeństwa Julie Inman Grant powiedziała reporterom, że poprosiła firmy X i Meta o usunięcie w ciągu 24 godzin filmów przedstawiających „nieuzasadnioną przemoc”. „Chociaż większość głównych platform mediów społecznościowych nawiązała z nami współpracę, nie jestem usatysfakcjonowana, że ​​robi się wystarczająco dużo, aby chronić Australijczyków przed najbardziej ekstremalnymi i nieuzasadnionymi brutalnymi materiałami krążącymi w internecie” – stwierdziła Grant. „Dlatego korzystam z moich uprawnień wynikających z ustawy o bezpieczeństwie w Internecie, aby formalnie zmusić ich do usunięcia”.

W poście z 20 kwietnia zespół X ds. globalnych kontaktów z władzami poinformował, że otrzymał żądanie, aby „całkowicie wstrzymał się z publikowaniem tych wpisów pod groźbą kary dziennej w wysokości 785 000 AUD (około 500 000 USD)”. Firma argumentowała, że ​​zarządzenie to „nie wchodzi w zakres prawa australijskiego” i że jest zgodne z dyrektywą obowiązującą w tym kraju „do czasu zaskarżenia”.

Wpisy, których usunięcia domagał się komisarz ds. e-bezpieczeństwa, „nie naruszały zasad X dotyczących wypowiedzi zawierających przemoc” – dodano. „Chociaż X szanuje prawo kraju do egzekwowania swoich przepisów w ramach swojej jurysdykcji, komisarz ds. eSafety nie ma uprawnień do dyktowania, jakie treści użytkownicy X mogą oglądać na całym świecie. Zdecydowanie będziemy kwestionować to niezgodne z prawem i niebezpieczne podejście w sądzie”. „Globalne nakazy usunięcia są sprzeczne z samymi zasadami wolnego i otwartego Internetu i wszędzie zagrażają wolności słowa”.

Zespół ds. globalnych spraw rządowych powiedział, że toczy się publiczna dyskusja na temat tego wydarzenia w X i w całej Australii, „jak to często bywa, gdy mają miejsce wydarzenia budzące poważne obawy społeczne”. Określono incydent z użyciem noża jako „straszliwy atak na wolne społeczeństwo”. „Składamy kondolencje osobom, które ucierpiały, i popieramy naród australijski, wzywając do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności”.

Do zdarzenia doszło w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza na przedmieściach Wakeley w zachodnim Sydney, kiedy asyryjski biskup chrześcijański Mar Mari Emmanuel wygłaszał kazanie transmitowane na żywo. Do biskupa podszedł 16-letni chłopiec i wielokrotnie dźgnął go nożem. Incydent, który policja określiła później jako „akt terrorystyczny” – ze względu na motywacje napastnika – wywołał zamieszki przed kościołem, a ich uczestnicy rzucali cegłami w funkcjonariuszy policji, a także niszczyli policyjne pojazdy.

Podejrzewano, że nastolatek niedawno przeszedł na islam. Rzekomo wykrzykiwał islamskie wyrażenie „Allah Akbar!”. Jak podała policja, biskup odniósł obrażenia niezagrażające życiu i dochodzi do siebie w szpitalu w Liverpoolu. W swoich pierwszych publicznych wypowiedziach bp Emmanuel oświadczył, że przebaczył nastolatkowi i przypomniał swoim naśladowcom, aby postępowali „na wzór Chrystusa”.

Ostatnia batalia prawna X ma miejsce niecały miesiąc po tym, jak firma ogłosiła, że ​​złoży skargę do sądu przeciwko komisarzowi ds. eSafety w związku z żądaniem usunięcia wpisu, który jej zdaniem jest „poniżający” dla osób transpłciowych. 28 lutego użytkownik X o pseudonimie Billboard Chris opublikował wpis, w którym krytykował wybór przez Światową Organizację Zdrowia australijskiego aktywisty transpłciowego Teddy’ego Cooka do nowego panelu opracowującego globalne zasady zdrowotne. Billboard Chris w swoim wpisie poszedł dalej, głosząc: „Ludzie, którzy powinni przebywać na oddziałach psychiatrycznych, piszą wytyczne dla osób, które powinny przebywać na oddziałach psychiatrycznych”.

22 marca firma X otrzymała od komisarza ds. eSafety powiadomienie o usunięciu, w którym określił wpis jako „materiał dotyczący cyberprzemocy wymierzony w dorosłego Australijczyka”. „Materiał wprowadza w błąd skarżącego i powtarza, że ​​jest to celowe działanie, które prawdopodobnie ma na celu unieważnienie i wyśmiewanie tożsamości płciowej skarżącego” – czytamy w zawiadomieniu.

Firma X potwierdziła, że „wstrzymuje wpis w Australii zgodnie z nakazem, ale zamierza wnieść zażalenie prawne na nakaz, aby chronić prawo użytkownika do wolności słowa”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. RisaA 21.04.2024 16:25

    Elon Musk jest «jednym z nich». On tak samo ma gdzieś prywatność ludzi i jego samochody do chmury transmituję wszystko co są w stanie zarejestrować (w tym dane biometryczne, rozmowy itp. rzeczy). Gates i Musk to jest gra w dobrego i złego policjanta. Raczcie to w końcu zauważyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.