Najnowsze informacje o zdrowiu Roberta Fico

Opublikowano: 17.05.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3285

W dwa dni po zamachu premier Słowacji Robert Fico znajduje się na granicy życia i śmierci – oznajmił w piątek w radiu publicznym premier Węgier Viktor Orban. Zapewnił, że modli się za ciężko rannego szefa rządu słowackiego.

„Modlimy się za premiera i kibicujemy Słowacji” – powiedział Orban, dodając, że życzy Fico „szybkiego powrotu do zdrowia i pracy”. Premier Węgier dodał, że będzie brakowało obecności szefa słowackiego rządu w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, która „wraz z amerykańskimi wyborami może zadecydować o wojnie i pokoju w Europie”. Orban podkreślił, że bardzo „potrzebujemy Roberta Fico”, który jest zwolennikiem pokoju, „potrzebujemy pokojowej Słowacji, teraz straciliśmy to wsparcie”.

Premier Słowacji został ciężko ranny w środowym zamachu w miasteczku Handlova, gdzie odbywało się posiedzenie rządu. Zamachowiec, 71-letni Juraj C. – literat i członek Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich – oddał do Fico kilka strzałów z legalnie posiadanej broni. Przyznał, że kierował się motywami politycznymi.

Fico zaczynał karierę jako zwolennik lewicy, jednak szybko przesunął się w prawo. Już wcześniej sprawował funkcję premiera, jednak w 2018 r. podał się do dymisji w rezultacie skandalu związanego z zabójstwem dziennikarza, badającego ewentualne powiązania polityków partii Fico z mafią. Po zeszłorocznej wygranej premier ogłosił pomysł zlikwidowania mediów publicznych. Prezentował podobny światopogląd co premier Węgier, twierdził, że wolność przychodziła zawsze ze Wschodu, a wojna z Zachodu. Krytykował unijną pomoc wojskową dla Kijowa, a rządzona przezeń Słowacja nie wysyłała wsparcia militarnego na Ukrainę.

Atak na premiera Fico, jak zauważyła agencja Reutera, był pierwszym od ponad 20 lat znaczącym europejskim zamachem na przywódcę politycznego. Zamach ujawnił narastające napięcia i spolaryzowanie polityczne tak w Słowacji, jak w całej Europie – twierdzi Reuters.

Autorstwo: RP
Na podstawie: Reuters
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 17.05.2024 18:37

  Kto zyskał, ten sprawił.
  Nie trzeba pokazywać palcem.
  Kto?

 2. woma123 18.05.2024 00:21

  He. He.

  Masz rację . Stare powiedzenie mówi “patrz kto ma w tym interes”

  Ja Fico życzę szybkiego powrotu do pełni zdrowia . Nie zgadzam się z wszystkimi jego tezami, ale w kwestii o której “mówimy” jak najbardziej

  DuDuS

 3. ja2 18.05.2024 10:47

  Przecież w mediach mówili że ruscy to tak musi być:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.