Chiny – zagrożenie dla „zielonej” dominacji USA i UE

Opublikowano: 17.05.2024 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1987

W obliczu aktywnego promowania agendy ekologicznej przez USA i UE, które inwestują w rozwój technologii ekologicznych, Chiny niezauważenie umacniają swoją pozycję w wydobyciu kluczowych surowców niezbędnych do tego celu. Mowa tutaj o tzw. „zielonych surowcach” – litu, kobaltu, niklu i manganu, wykorzystywanych w produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych, paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych.

Chiny inwestują ogromne środki w rozwój złóż „zielonych surowców” zarówno w kraju, jak i za granicą. Pozwala to im kontrolować znaczną część światowego rynku tych surowców. Chiny nie tylko wydobywają surowiec, ale również aktywnie rozwijają przemysł przetwórczy i produkcję niezbędnych komponentów. Daje im to przewagę w łańcuchu dostaw i zmniejsza zależność od importu. Chiny inwestują również w badania i rozwój technologii ekologicznych, dążąc do przywództwa w tej dziedzinie.

Europa i USA silnie zależą od importu „zielonych surowców”, zwłaszcza z Chin. Te okoliczności tworzą podatność i ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju gospodarki zielonej. Chińska dominacja na rynku „zielonych surowców” może prowadzić do wzrostu cen tych surowców, co uczyniłoby europejskie i amerykańskie firmy mniej konkurencyjnymi. Ponadto kontrola nad kluczowymi zasobami daje Chinom dodatkowe narzędzia wpływu na arenie międzynarodowej, co w najbliższej przyszłości może podważyć pozycje USA i UE.

Chińska dominacja na rynku „zielonych surowców” stanowi poważne zagrożenie dla „zielonego” przywództwa krajów Zachodu. Aby zachować konkurencyjność i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, Zachód musi w najbliższej przyszłości podjąć niezbędne działania, takie jak dywersyfikacja dostaw, rozwój własnego wydobycia, innowacje technologiczne i zwiększenie wtórnego wykorzystania zasobów.

Wyścig o zielone technologie dopiero się zaczyna, a stawki są bardzo wysokie.

Autorstwo: Adam Północny
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Janusz 17.05.2024 17:49

    Unia potrafi bardzo ekologicznie niszczyć Europe. Nigdy dotychczas Europejska gospodarka nie była tak perfidnie niszczona.

  2. emigrant001 17.05.2024 18:38

    Szkoda, że nie wszyscy to widzą:)

  3. wojtek 17.05.2024 20:08

    Motoryzacja w Niemcach to widzi, Merc się powoli wycofuje z tych absurdów, BMW też glosno mówi że będzie spalinowo jak długo się da, żółci właściciele Volvo na odwrót że koniec diesla i tylko prond;)

  4. niecowiedzacy 17.05.2024 23:57

    Po roku 1989 zaczął się tryumf głupoty Solidaróchów a następnie dołączyło USA a później Unia Europejska. Rezultaty są katastroficzne. A można było utworzyć Federację Krajów Europejskich i wciągnąć do tego Rosję. Stworzono by największe Państwo na świecie z dość dużymi zasobami ludzkimi, największymi zasobami wszelkiego rodzaju surowców, dość spory kapitał intelektualny i finansowy. Takie państwo miało by rację bytu w dość długiej perspektywie czasowej. Niestety zwyciężyła ciemnota i krótko wzroczność.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.