Alkohol jest zbyt łatwo dostępny dla nastolatków

Opublikowano: 01.05.2024 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 651

Jesteś rodzicem dziecka powyżej 15 roku życia? Może zaskoczyć cię fakt, że inicjację alkoholową ma już prawdopodobnie za sobą. Alkoholizm wśród młodzieży to wciąż problem, a po napoje procentowe sięgają osoby w bardzo młodym wieku.

Spożywanie alkoholu jest szczególnie niebezpieczne dla nastolatków. Im wcześniej zaczynają pić, tym poważniejsze są skutki zdrowotne. Substancja hamuje rozwój mózgu, uszkadza neurony, zwiększa ryzyko depresji i zmniejsza zdolności poznawcze. Problemy z używkami często skutkują problemami w nauce i pogorszeniem relacji z rodziną. Ponadto dzieci, które zaczęły pić przed 15 rokiem życia, są aż 4 razy bardziej narażone na uzależnienie, niż osoby pijące dopiero po 21 roku życia.

Według raportu ESPAD z 2019 r. aż 80 proc. młodzieży w wieku 15-16 lat próbowało już alkoholu, a w grupie wiekowej 17-18 lat było to ponad 90 proc. Obie z wymienionych grup najchętniej w przeciągu 30 dni przed badaniem sięgały po piwo (47,5 i 72,2 proc.), podobnie często po wódkę (33 i 60 proc.), oraz rzadziej wino (24,7 i 43,2 proc.). Spośród badanych 15-16 latków przynajmniej 33,3 proc. przynajmniej raz w życiu się upiło, a z 17-18-latków zdarzyło się to 56,6 procentom. Warto przyjrzeć się zachowaniom dziecka i porozmawiać na temat szkodliwości tej używki, by mieć pewność, że jest bezpieczne.

Informacja, że nasz nastolatek spożywa alkohol, może być bardzo stresująca. Warto jednak mieć świadomość, z czego wynika picie alkoholu wśród młodzieży, by odpowiednio rozwiązać tę sprawę. Najczęstszymi motywami wg. wyżej wymienionego badania są chęć lepszej zabawy na imprezie i spotkaniach towarzyskich, zapomnienie o problemach lub poprawienie nastroju, a także pokazanie, że jest się „fajnym”. Znajomość tych przyczyn może znacznie ułatwić rozmowę z dzieckiem.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Foxi 01.05.2024 13:34

    Pochodzenie słowa alkohol jest dyskusyjne i wiąże się najprawdopodobniej z dwoma słowami arabskimi: al-ghoul a to znaczy: zły duch albo, demon stworzony do zjadania ludzkiego ciała.

  2. Dobroca 01.05.2024 18:07

    Mając wybór między nałogiem smartfonu a nałogiem tradycyjnych używek – polecam te używki, przynajmniej swoim młodocianym członkom rodziny.

    Na razie tkwię w przeświadczeniu, że zniewolenie tradycyjnymi odżywkami daje większą szansę przeżycia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.