Rosja przeprowadza naloty na domy praktykujących Falun Gong

Opublikowano: 04.05.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2659

Naloty na domy są najnowszą eskalacją działań rosyjskich władz, których celem jest grupa prześladowana przez Pekin. Na mocy kontrowersyjnego prawa, które obejmuje „prowadzenie działalności niepożądanej organizacji”, 3 maja rosyjskie władze dokonały nalotu na domy pięciu praktykujących duchową dyscyplinę Falun Gong.

Przeszukania domów przeprowadzone przez moskiewską policję są najnowszą eskalacją kampanii przeciwko grupie duchowej. Działania te polegały na objęciu zakazem książek, konfiskacie literatury, nękaniu i przesłuchaniach. Naloty z 3 maja zostały mocno nagłośnione przez rosyjskie władze i państwowe media. Opisując Falun Gong, rosyjskie media powtarzały skrajną, istniejącą od dziesięcioleci dezinformację sfabrykowaną przez Komunistyczną Partię Chin na temat tej pokojowej praktyki.

Falun Gong jest tradycyjną chińską dyscypliną medytacyjną zakorzenioną w zasadach prawdy, życzliwości i cierpliwości. Kultywuje się ją w krajach na całym świecie. W samych Chinach do 1999 roku miała według szacunków od 70 do 100 milionów zwolenników. Tam jednak chiński reżim właśnie w 1999 roku rozpoczął brutalną kampanię prześladowań, obejmującą pracę przymusową, znęcanie się psychiczne i grabież organów.

Chiny i Rosja osiągnęły partnerstwo „bez ograniczeń” w lutym 2022 roku i od tego czasu oba kraje zawarły szereg umów w celu dalszej „strategicznej współpracy”. Chińskie firmy wspierają Rosję w podtrzymywaniu wojny w Ukrainie. Prezydent Rosji Władimir Putin planuje odwiedzić Chiny w tym miesiącu, co będzie jego pierwszą podróżą zagraniczną od czasu reelekcji w marcu.

Wydaje się, że rosnąca zależność Kremla od Chin sprzyja nasileniu presji na Falun Gong. „Praktykujący działali legalnie, korzystając z zarejestrowanej organizacji” – powiedział gazecie „The Epoch Times” moskiewski praktykujący Falun Dafa, który poprosił o anonimowość ze względów bezpieczeństwa.

Kontrowersyjne prawo karne wykorzystane jako podstawa nalotów – „prowadzenie działalności niepożądanej organizacji” – weszło w życie w 2015 roku i było wykorzystywane przez rosyjskie władze do atakowania ponad 100 organizacji, a także dziennikarzy i działaczy na rzecz praw człowieka. Prawo to przewiduje karę do sześciu lat pozbawienia wolności.

„To przerażające, że rosyjskie władze aresztują praktykujących Falun Gong tylko dlatego, że starają się medytować, studiować nauki Falun Gong i przyjmować jego zasady – prawdę, życzliwość, cierpliwość – do swojego codziennego życia” – powiedział Levi Browde, dyrektor wykonawczy Centrum Informacyjnego Falun Dafa. „Błagamy rosyjskie władze, aby oparły się wszelkim zakulisowym naciskom ze strony Komunistycznej Partii Chin i chroniły prawa i wolności swoich obywateli”. „Obecnie Falun Gong jest swobodnie praktykowane w ponad 100 krajach na całym świecie, gdzie jest mile widziane i często świętowane. Tylko komunistyczne Chiny starały się demonizować i prześladować praktykujących Falun Gong”.

Filmy opublikowane przez moskiewską policję na jej oficjalnym koncie w serwisie „Telegram” pokazują, jak policja wyważa drzwi mieszkania i powala na ziemię młodego mężczyznę w pobliżu drzwi jego sypialni. Jeden z funkcjonariuszy uklęknął na plecach mężczyzny. „Ręce za plecy” – powiedział policjant. „Co, nie zrozumiałeś za pierwszym razem?”. „The Epoch Times” dowiedziało się od osób zaznajomionych ze sprawą, że mężczyzna jest bratem praktykującego Falun Gong.

W innym filmie funkcjonariusz zażądał odpowiedzi na pytanie o opóźnienie w otwarciu drzwi. „Ponieważ musiałam się ubrać” – odpowiedziała kobieta. Na nagraniu widać mężczyznę z dwójką dzieci przy łóżku, wyjaśniającego funkcjonariuszom, że nie zrobili niczego złego ani nielegalnego. „Po prostu wykonujemy ćwiczenia, to wszystko” – powiedział policji. Władze skonfiskowały jako dowody książki i broszury wprowadzające do praktyki. „The Epoch Times” dowiedziało się od moskiewskiego źródła, że czterech praktykujących zostało zatrzymanych i pozostawionych do przesłuchania.

Pan Browde zwrócił się z pilnym apelem do Stanów Zjednoczonych i innych demokratycznych rządów, aby „wezwały do natychmiastowego uwolnienia tych bezzasadnie przetrzymywanych praktykujących”.

Przez lata zwolennicy Falun Gong w Rosji spotykali się z presją ze strony władz. Główna książka z naukami Falun Gong „Zhuan Falun” została zakazana w tym kraju w 2011 roku, co zostało potępione przez Parlament Europejski. Praktykujący Falun Gong w Rosji, którzy uzyskali status uchodźcy ONZ, zostali pod przymusem repatriowani do Chin, na przykład w 2017 roku pani Ma Hui i jej 8-letnia córka Ma Jing.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w 2023 roku, że rosyjski zakaz dotyczący materiałów Falun Gong jest niezgodny z prawem.

W listopadzie 2023 roku policja i rosyjska jednostka antyekstremistyczna, która spotkała się z oskarżeniami o ściganie grup opozycyjnych i działaczy obywatelskich, przeszukały domy zwolenników Falun Gong w kilku regionach, w tym w Moskwie, Sankt Petersburgu, Irkucku i obwodzie irkuckim.

Departament Stanu USA w swoim najnowszym raporcie na temat praw człowieka stwierdził, że Rosja „nadużyła przepisów antyterrorystycznych i antyekstremistycznych, a także innych środków”, aby zaatakować regionalny oddział Falun Gong i siedem organizacji non profit związanych z Falun Gong „bez żadnych wiarygodnych dowodów na brutalne działania lub zamiary”. „Takie zaklasyfikowanie skutecznie zakazało praktykowania i działalności tych grup, a członkowie byli poddawani długotrwałemu uwięzieniu, surowym warunkom przetrzymywania, aresztom domowym i nalotom na domy, dyskryminacji, nękaniu i dochodzeniom karnym za udział w działalności zakazanej organizacji” – opisano w raporcie.

Autorstwo: Eva Fu
Źródło zagraniczne: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: EpochTimes.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stanlley 04.05.2024 23:51

  A ja bym się dowiedział co tak naprawdę przeszkadza władzom chińskim w tej sekcie? Może jest tak jak z Gulenem (duchowy przywódca opozycji wobec Erdogana w Turcji) i jego zwolennikami? Przez pewien czas cicho, pomrukiwania typowe dla opozycji i podszyte mistycyzmem Gulena – aż tu nagle zrobili zamach stanu kilka lat temu…

 2. Stary Kulas 05.05.2024 06:23

  Akurat z tym “ruchem” sprawa jest prosta.
  1. Finansowanie z “datków” zagranicznych
  2. Najwyższą władzą są władze ruchu a nie świeckie
  3. Transparenty w języku angielskim

 3. Dandi1981 05.05.2024 10:09

  Dla chin oni sa jak kurdowie dla turcji , zagrozeniem ktore moze przejac wladze wiec rosja jak sojusznik chin likwiduje ich problemy tam gdzie oni nie sa w stanie siegnac.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.