Rosja aresztowała na dwa miesiące praktykującą Falun Gong

Opublikowano: 05.05.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1331

Moskiewski sąd nakazał 4 maja zatrzymanie na prawie dwa miesiące praktykującej Falun Gong za jej przekonania w związku z toczącym się dochodzeniem, co jest pierwszą taką decyzją w Rosji – kraju, który coraz bardziej skłania się ku komunistycznym Chinom.


Natalia Minenkowa podczas medytacji Falun Gong w Dendroparku w Moskwie, Rosja, 5.07.2022 r.

46-letnia Natalia Minenkowa zostanie zatrzymana do 27 czerwca na mocy kontrowersyjnej ustawy przeciwko „prowadzeniu działalności niepożądanej organizacji” – orzekł Tuszyński Sąd Rejonowy w Moskwie. Lista „niepożądanych organizacji” obejmuje m.in. niezależne media, grupy dziennikarskie i amerykańskie think tanki.

W krótkim streszczeniu sprawy opublikowanym przez rosyjską policję pani Minenkowa została oskarżona o nielegalne organizowanie działalności Centrum Duchowego i Fizycznego Doskonalenia Falun Dafa. Centrum nie jest jedną z organizacji wymienionych przez rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z tym prawem.

Przesłuchanie odbyło się po nalocie policji na domy pięciorga praktykujących tę dyscyplinę medytacyjną, która od 1999 roku jest brutalnie prześladowana w Chinach. Pani Minenkowa była jedną z czterech zatrzymanych osób. Jeden mężczyzna został zwolniony. Policja przesłuchała panią Minenkową, a także dwie inne osoby. Panią Minenkową przetrzymała jednak przez noc, aż do rozprawy w dniu 4 maja. „Nakazując zatrzymanie pani Minenkowej, Rosja dołącza do komunistycznych Chin jako jedyny kraj, w którym sędzia uwięził obywatela tylko za medytację i dążenie do życia zgodnie z naukami Falun Gong o prawdzie, życzliwości i cierpliwości” – powiedział gazecie „The Epoch Times” Levi Browde, dyrektor wykonawczy Centrum Informacyjnego Falun Dafa. „Ten haniebny akt jeszcze bardziej podważa wolności w Rosji i pokazuje rosnące i niepokojące powiązania Rosji z komunistycznym reżimem Chin”.

Szacuje się, że w Chinach od 70 do 100 milionów ludzi praktykowało Falun Gong i przypisywało mu poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Chiński reżim postrzegał taką popularność jako zagrożenie i rozpoczął kampanię systematycznego eliminowania wiary, podsycając nadużycia, takie jak niewolnicza praca i grabież organów.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, zapytany w sobotę o orzeczenie sądu, powiedział: „nie jest dla mnie zaskoczeniem, że Rosja angażuje się w represyjne zachowania wobec wszelkiego rodzaju ludzi, czy to w kwestiach związanych z wolnością słowa, wolnością prasy, wolnością zgromadzeń, wolnością religii”. Pan Sullivan, który przemawiał na panelu podczas FT Weekend Festival, zwrócił również uwagę na zacieśnione więzi między Rosją a Chinami. „Rosja w coraz większym stopniu polega na Chinach w wielu kwestiach, zwłaszcza że straciła inne możliwości, gospodarcze, technologiczne i inne. Jest to więc relacja, której uważnie się przyglądamy” – powiedział.

Tendencja ta niepokoi również przedstawiciela Izby Reprezentantów USA Toma Tiffany’ego (Republikanin z Wisconsin). „Nie jest tajemnicą, że jednym z głównych towarów eksportowych KPCh jest ucisk i jest to bardzo niepokojące” – powiedział gazecie „The Epoch Times”.

Prokuratorzy rozpoczęli dochodzenie karne przeciwko pani Minenkowej 27 kwietnia, tydzień przed nalotem, jak wynika z akt sądowych uzyskanych przez „The Epoch Times”. W aktach sądowych oskarżyli ją o popełnienie „poważnego przestępstwa przeciwko podstawom porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa”, odnotowali przy tym, że organizowała spotkania związane z Falun Gong i rozpowszechniała literaturę Falun Gong.

Pan Browde przekonywał, że takie działania nie stanowią przestępstwa. „Suma tego, co robiła pani Minenkowa, to przynoszenie muzyki do parku i prowadzenie innych do ćwiczeń medytacyjnych, a jednocześnie organizowała w swoim domu czytania tekstów duchowych, a wszystko to jako wolontariuszka, ponieważ chciała podzielić się z innymi korzyściami, jakie odniosła z praktykowania Falun Dafa” – stwierdził pan Browde. „Falun Gong ani nie jest »sektą«, ani pani Minenkowa nie jest »przywódczynią«, a taki całkowicie fałszywy obraz tej sprawy pokazuje rosyjska prasa kontrolowana przez rząd”.

Przesłuchując jednego z dwóch świadków przed procesem, śledczy zapytał o wielkość grupy w kraju, główne książki Falun Gong i czy uczestniczyli w wydarzeniach Falun Gong za granicą.

Osoby znające panią Minenkową opisywały ją jako miłą, zawsze uśmiechniętą i gotową do pomocy innym. Porzuciła picie alkoholu i palenie papierosów po podjęciu praktyki w 2010 roku. Zdecydowała się na praktykowanie, gdy zauważyła, że jej matce poprawił się słaby wzrok, odkąd zaczęła kultywować Falun Dafa.

Nasilająca się presja na Falun Gong w Rosji ma miejsce, w miarę jak Moskwa zbliża się do Chin i opiera na ich pomocy militarnej w wojnie na Ukrainie. Przywódca Rosji Władimir Putin zapowiedział, że w tym miesiącu odwiedzi Chiny, co stanowi najnowszy dowód przyjaźni krajów, odkąd ogłosiły partnerstwo „bez granic” na krótko przed inwazją.

W piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedział telewizji NTD, siostrzanemu medium gazety „The Epoch Times”: „Jesteśmy tym zaniepokojeni, niezależnie od tego, czy dzieje się to w Chinach, Rosji czy gdziekolwiek indziej na świecie”.

Departament Stanu USA w swoim najnowszym raporcie na temat praw człowieka stwierdził, że Rosja „nadużyła przepisów antyterrorystycznych i antyekstremistycznych, a także innych środków”, aby ścigać regionalny oddział Falun Gong i siedem organizacji non profit związanych z Falun Gong „bez żadnych wiarygodnych dowodów na brutalne działania lub zamiary”, przez co skutecznie uniemożliwiła działanie tych grup, a wierzących poddała represjom.

Autorstwo: Eva Fu
Zdjęcie: „The Epoch Times”
Źródło zagraniczne: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: EpochTimes.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. KubaD. 05.05.2024 19:55

  Ciekawe ile w tym prawdy.

 2. rozrabiaka 05.05.2024 21:03

  “Departament Stanu USA w swoim najnowszym raporcie na temat praw człowieka stwierdził, że Rosja…”
  Rosjo! – oddaj złoża wolnym firmom amerykańskim!

 3. rozrabiaka 05.05.2024 21:05

  “Tendencja ta niepokoi również przedstawiciela Izby Reprezentantów USA…” – ojeju, jak USA się martwi….

 4. Stanlley 06.05.2024 09:47

  Fakty :
  – Falun Gong finansowana jest zza granicy, nie uznają prawa świeckiego – tylko swoje
  – USA martwi się jedną osobą, ale ma w nosie ludobójstwo na Palestyńczykach…. bardzo ciekawa wykładnia moralna

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.