Bodnar chce pozbawić Polaków wolności słowa

Opublikowano: 05.04.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3377

Bartosz Lewandowski, adwokat z Instytutu Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, ostro krytykuje nowe przepisy dot. mowy nienawiści, które forsuje minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

„Minister Bodnar pozbawia Polaków wolności słowa na pełnej… petardzie!” – pisze na „X” Lewandowski. Adwokat w swoich mediach społecznościowych analizuje ministerialny projekt ustawy o zmianie KK.

„Zmiany polegają na: -) rozszerzeniu katalogu okoliczności obciążających, które sąd bierze pod uwagę przy wymierzaniu oskarżonemu kary (art. 53 § 2a KK); -) rozszerzeniu odpowiedzialności karnej za tzw. dyskryminację (art. 119 KK), nawoływanie do nienawiści (art. 256 § 1 KK), znieważenie grupy ludności lub osoby (art. 257 KK)” – opisuje Lewandowski.

Adwokat wyjaśnia „na czym polegają zmiany”. „Otóż Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje lewicową ideę, zgodnie z którą Prokuratura z urzędu ma obowiązek ścigania za wszelkie przejawy słownego ataku, które przyczyną ma być: niepełnosprawność (fobia wobec niepełnosprawnych), wiek (tzw. ageizm), płeć (np. wobec mężczyzn – mizoandria; wobec kobiet – mizoginia), orientacja seksualna (tzw. homofobia), tożsamość płciową (tzw. transfobia)” – opisuje ekspert. „W przypadku ustalenia powyższej motywacji sprawcy, Sąd ma dodatkowo obowiązek wziąć ją pod uwagę jako okoliczność obciążającą przy wyrokowaniu” – czytamy dalej.

Lewandowski zauważa jednak, że „same przepisy są w istocie transfobiczne”. „Projektodawca bowiem z jednej strony chce karać za transfobię, z drugiej jednak strony w projekcie zalicza płeć do katalogu przyczyn owej słownej dyskryminacji, za którą można trafić nawet do 5 lat za kratki” – czytamy. „Skoro zatem mówimy o płci, to wydaje się, że chodzi tutaj wyłącznie tzw. płeć biologiczną, a zatem o męskość i żeńskość. Tym samym trochę niezrozumiałe jest wskazanie w projekcie kompletnie nieokreślonego znamienia „tożsamość płciowa”. Jeśli zaś jest inaczej i katalog ten dotyczy tzw. płci społecznej (genderyzm), to mamy przepis jawnie niekonstytucyjny, bowiem nie spełnia wymogów z art. 2 Konstytucji RP, tj. nie jest należycie dookreślony. Płeć bowiem jest płynna…” – pisze adwokat.

Ekspert Instytutu „Ordo Iuris” stwierdza, że „dalej robi się jeszcze ciekawiej”. „Otóż zgodnie z art. 119 § 1 Kk, odpowiedzialności karnej ma podlegać również ten, kto stosuję groźbę bezprawną”. Lewandowski przytacza, czym jest owa groźba: „Groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190 (czyli groźba np. spowodowania krzywdy – przyp. B.L.)”, ale również: „groźba spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jak również rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej (art. 115 § 12 KK). Czyli karane jest również grożenie zainicjowaniem postępowania względem pokrzywdzonego!” – zauważa ekspert.

Żeby wytłumaczyć, czym jest „nawoływanie do nienawiści”, ekspert przytacza wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 24.09.2013 r., sygn. akt II AKa 301/13: „Pojęcie nawoływania do nienawiści […] traktować należy jako publiczne wzywanie (nawoływanie) innych osób do odczuwania i utrwalenia negatywnych emocji, niechęci oraz wrogości […], przy czym dla realizacji występku określonego w przepisie art. 256 § 1 Kk. nie jest konieczny skutek w postaci przekonania przez sprawcę innych odbiorców do prezentowanych przez siebie poglądów, chociaż tym motywowane winno być jego zachowanie w inkryminowanym miejscu i czasie”.

„No dobrze, to teraz na przykładach pokażę państwu, za jakie konkretnie słowa wypowiedziane (np. w internecie, w mediach, w trakcie imprezy, w kościele czy na uczelni) może zainteresować się państwem prokurator, jeśli projektowane zmiany wejdą w życie” – pisze Lewandowski i podaje następujące przykłady:

– „Facet to świnia!” – art. 257 Kk;

– „Tworzącymi w Polsce przedszkole »Queer«, jak w Berlinie, powinny natychmiast zainteresować się organy ścigania” – art. 119 Kk;

– „Możesz być tylko mężczyzną i kobietą. Kto twierdzi, że są inne płcie, zwyczajnie gada głupoty” – art. 256 § 1 Kk (podobnie wszelkie używanie zaimków niezgodnych z życzeniem rozmówcy, czyli tzw. misgenderowanie);

– „Starzy ludzie nie powinni mieć prawa jazdy” – art. 256 § 1 Kk;

– „Transseksualizm jest zaburzeniem psychicznym” – art. 256 § 1 Kk;

– „Biblia mówi…” – art. 256 § 1 Kk art. 257 Kk;

„Iście liberalne podejście ma nasza władza” – stwierdza sarkastycznie na koniec adwokat.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. Stanlley 05.04.2024 10:03

  I bez tych zmian potrafią człowieka wyszargać. Przypominam że niezależny dziennikarz Maciej Maciak dostał wyrok za rasizm za słowa “Hello czy jak się tam u was w byłej koloni brytyjskiej mówiło”

  acha – wyrok wydawał delegowany sędzia z wa-wy – jak chcą to potrafią!

 2. pikpok 05.04.2024 17:02

  A sami prowokują, bo po co by zmieniali nazwę, przecież POwcy lepiej brzmiało niż KOwcy. Widać ich nadzorcom spodobały się niedawne awarie w Gdańsku i Warszawie.

 3. magicznemrau 05.04.2024 23:42

  moze to powstrzyma takich rasistow jak to cos z dipu

 4. Katana 06.04.2024 00:13

  magicznemrau. A mówiłeś, że aspirujesz… A Ty konspirujesz.

 5. joel 06.04.2024 00:24

  Marcin Różalski o polityce

  https://youtu.be/b-Ggq3Kkr9U

 6. Kazma 06.04.2024 17:21

  Najchętniej gadziny całkiem pozbawiliby ludzi uczuć, a nienawiść także jest uczuciem, czasami całkiem uzasadnionym, bardzo potrzebnym dla samego przetrwania człowieka. Co ma czuć człowiek jak nie nienawiść wobec kanalii, które go depczą, poniżają, wyniszczają, łupią i zniewalają?!

 7. pikpok 06.04.2024 19:20

  A tak naprawdę to w internecie i mediach walczą z prawdą, cenzura jest niesamowita, a to co robi wyszukiwarka Google obecnie to jakaś kpina.

 8. Katana 08.04.2024 08:10

  Kazma. Dokładnie tak. Czepiać się “mowy nienawiści”, która jest reakcją (konieczną) na czyny nienawiści (więc celowo to drugie bez cudzysłowia).
  A reakcją powinien być czyn najwyższy – co najmniej wypędzenie (z pozbawieniem majątku i wpływów) – jeśli nie dożywotnie zamknięcie. Tak wielkie to zbrodnie – nawet gdyby (nie zupełnie proporcjonalnie) podzielić karę na 460 osłów – licząc skromnie.

  pikpok. Potwierdzam ułomność google… To porażka.

 9. Katarzyna TG 08.04.2024 12:27

  Coś takiego jak “mowa nienawiści” nie istnieje – to lewacki konstrukt będący w istocie zakamuflowaną cenzurą. A co do googla: to nie porażka, to agenda.

 10. Katana 08.04.2024 12:45

  Agenda samozniszczenia… 10..9..8..7.. … 😉
  Tak, mowa to mowa. Albo się słucha albo nie – wtedy można o nienawiści mówić – gdy nie.
  Ewentualnie jak ktoś komuś ględzi nad uchem czy mordę drze… To już czyn, z tym, że paszczą.

 11. pikpok 14.04.2024 15:26

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.