To wymusi nowa dyrektywa UE

Opublikowano: 28.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2130

Nowa dyrektywa unijna wkrótce wymusi na państwach członkowskich jawność widełek płacowych na danym stanowisku. W Polsce mało jest zwolenników pełnego dostępu do listy płac.

Nową dyrektywę UE obszernie analizuje „Rzeczpospolita”. Wprowadzi ona obowiązek informowania kandydatów do pracy o wysokości wynagrodzenia, a przynajmniej o widełkach płacowych na danym stanowisku. Stosowna informacja ma pojawić się jeszcze przed rozmową rekrutacyjną, choć nie narzuca podawania widełek w ogłoszeniu o pracę.

To kolejna część działań UE w ramach tzw. równouprawnienia. Unijni biurokraci uważają, że jawność widełek płacowych na poszczególnych stanowiskach pomoże zlikwidować różnice płacowe między zarobkami kobiet i mężczyzn.

Gazeta powołuje się ponadto na wyniki badania Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad. O ile Polacy w większości opowiadają się za potrzebą większej przejrzystości płac, tak nie są przekonani do słuszności ujawniania pełnego dostępu do listy płac. „Za pełną jawnością listy płac (w tym własnego wynagrodzenia) opowiada się 39 proc. z tysiąca przebadanych w lutym br. pracowników. I całkiem spora, bo 31-proc., grupa jest temu przeciwna” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Unijna dyrektywa o równości i jawności wynagrodzeń powinna zostać wdrożona do czerwca 2026 roku.

Autorstwo: KM
Na podstawie: RP.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Flibusta 29.04.2024 07:11

    Eeeech… wszystkie rządy świata utrzymują masy ludzkie w stanie “permanentnego niedoboru”. Pracujący ludzie, ci, którzy w rzeczywistości generują powstawanie wszelkich dóbr są wynagradzani według zasady – najmniej jak można. Publikowanie wszelkich widełek i inne zabiegi ma na celu przykrycie tej zasady. No bo jak to..? to osoba zatrudniona na państwowym stanowisku, albo na stanowisku menedżerskim może pobierać miesięcznie kwotę, która pracownik zarabia rocznie, to znaczy, że pracodawcę stać na takie pensje. Nie czarujmy się, ludzie są wykorzystywani przez całe tysiąclecia. Dlaczego teraz miałoby być inaczej.

    Przecież i tak nie jest źle.
    Oczywiście do czasu.

    Bo gdy możni tego świata zapragną jakichś wojen w celu uskutecznienia wewnętrznych konfliktów w swojej sferze, to nie zawahają się zniszczyć tą naszą kruchą stabilizację.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.