Obiecywali złote góry, a pokazali gest Kozakiewicza

Opublikowano: 10.05.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1766

Uśmiechnięta koalicja zapowiadała w kampanii złote góry, w tym m.in. dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. I właśnie przegłosowali coś, co nawet nie zbliżyło się do tej zapowiedzi.

Przedstawiciele nowej władzy zapowiadali w kampanii dobrowolny ZUS, a gdy już do władzy doszli, z obietnicy wycofali się rakiem. Nagle zaczęła się śpiewka jedynie o „wakacjach od ZUS-u” przez trzy miesiące w roku.

Ostatecznie nie będzie nawet trzech miesięcy. Sejm uchwalił właśnie ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Umożliwia ona określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 432 posłów, 7 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa ma objąć ok. 1,7 mln przedsiębiorców, wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zatrudniających oprócz siebie do 9 osób i o przychodach do 2 mln euro rocznie. Dzięki ustawie właściciel firmy dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Korzystając z wakacji, przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro), czy wystawiać faktury.

Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc.

Ustawa nie będzie obejmować osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.

Z zapowiadanego dobrowolnego ZUS-u mamy więc miesięczne wakacje składkowe i to jedynie dla najmniejszych przedsiębiorców. Zapowiadano złote góry, a pokazano gest Kozakiewicza.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. niusy 10.05.2024 15:01

    Długo jeszcze będziemy dyskutowali nad tym jak dodatkowo obciążać obywateli na emerytury które powinny być wypłacane z normalnych podatków?

  2. Katarzyna TG 10.05.2024 18:29

    > Z zapowiadanego dobrowolnego ZUS-u mamy więc miesięczne wakacje składkowe i to jedynie dla najmniejszych przedsiębiorców. Zapowiadano złote góry, a pokazano gest Kozakiewicza.

    Jeszcze wyraźniejszy gest Kozakiewicza przedsiębiorcy zobaczą już wkrótce, gdy ferajna podniesie składkę miesięczną o >10%. To nie wakacje od ZUS tylko wakacje od rozumu, przynajmniej dla wyborców tej ferajny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.