W Europie zaczynają zakazywać najmu mieszkań

Opublikowano: 21.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4437

W Unii Europejskiej kontynuowana jest szalona polityka klimatyczna. Francja, dążąc do osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych, wprowadza surowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Właściciele nieruchomości muszą uzyskać odpowiedni papierek, a jeśli wpisana na nich będzie niedostateczna wydajność energetyczna, nie wynajmą mieszkania. Polskę niebawem może czekać to samo.

Budynki będą otrzymywać klasyfikację energetyczną od A (najlepsza) do G (najgorsza). Budynki o niskiej ocenie, czyli F i G, zostaną we Francji stopniowo wyłączone z rynku wynajmu. Do 2028 roku aż 5,2 miliona domów z najniższymi ocenami nie będzie już kwalifikować się do wynajmu.

Wprowadzenie klas energetycznych to obowiązek krajów unijnych wynikający z dyrektywy efektywności energetycznej budynków (EPBD). Wszystko w imię „walki z globalnym ociepleniem”. Dyrektywa EPBD jest jednym z elementów klimatycznego pakietu legislacyjnego Fit for 55. Klimatyści zdecydowali o redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 procent do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Wszyscy mają się dostosować.

W Polsce, podobnie jak we Francji, obowiązują przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Na razie jeszcze nie wprowadzono zakazu wynajmu tych budynków, które w dokumentach będą miały niską wydajność, ale to zapewne kwestia czasu. Wiadomo natomiast, że od 2030 roku wszystkie nowe budynki mają być „zeroemisyjne”.

Właściciele nieruchomości muszą zatem szykować się na konieczność przeprowadzenia termomodernizacji swoich budynków, aby spełnić nowe wymagania energetyczne. Innymi słowy, muszą szykować się na spory wydatek. Hubert Różyk, rzecznik prasowy Ministra Klimatu i Środowiska, zdążył już zapowiedzieć kary za niewyremontowanie budynków zgodnie z klimatycznymi wytycznymi.

Autorstwo: KM
Na podstawie: StrefaInwestorow.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Stary Kulas 21.04.2024 11:36

  Takich budynków pocztątkowo nie będzie można wynajmować ANI SPRZEDAĆ, a po roku 2040 nie będzie wolno w nich mieszkać. Przepisy te dotyczą całej UE a więc i Polski.
  PS. Obecnie w Polsce żeby wynająć lub sprzedać budynek musi mieć on certyfikat energetyczny, na razie nie ma znaczenia jakij klasy. Wiem o tym bo mam taki budynek i z powodu tych przepisów dom stoi pusty. Nie będę wydawał pieniędzy na certyfikat z powodu którego i tak za 2-3 lata nie będę mógł domu dalej wynajmować.

 2. kufel10 21.04.2024 12:30

  Stary Kulas – można łatwo obejść taki certyfikat i tanio doprowadzić budynek do takiego stanu, aby mia wysoką klasę. Dodatkowo wziąć na to dofinansowanie, można to oczywiście zaplanować rok wcześniej i zmniejszyć dochody na papierze, aby % dofinansowania był wysoki. I to się oczywiście będzie opłacać, jest to legalne. Ustawodawcy po prostu zostawiają nam furtki tylko nauczmy się z nich korzystać. To jak z jedzeniem – możesz rzreć marketowe g*no i narzekać na cukrzycę i wysoki cholesterol, jeść tabletki i fiknąć przed czasem albo odżywiać się zdrowo, być aktywny fizycznie i cieszyć się życiem.

 3. RisaA 21.04.2024 12:44

  @Admin WM, popraw rysunek w tym artykule – na żyletkę nie będzie stać tego człowieka, powinien być więc zarośnięty. Dotyczy to również kobiet, bo po tych szprycach obserwuję coraz więcej kobiet z męskim zarostem na twarzy. Część do tej pory zasłania to masoneczką. Najczęściej takie przypadki widzę wśród sprzedawczyń. Nie tylko sklepów takich jak Pierdonka czy Aszan, ale także sklepów sprzedających okulary. 4-5 lat temu było tych przypadków znacznie mniej i tylko wśród starych kobiet, a teraz dotyczy to też młodych.

  > Do 2028 roku aż 5,2 miliona domów z najniższymi ocenami nie będzie już kwalifikować się do wynajmu.

  Czyli najem będzie jeszcze droższy. A rezylianie nadal przyklejeni do szy🛢 w smartfonie i nic nie robią by pozbyć się pasożytów.

 4. replikant3d 21.04.2024 12:48

  kufel10 , te ,,furtki,, będą dopóki ,,prawdziwi beneficjenci,, tych zapisów nie nachapią się. Potem zostaną one uszczelnione. Nie łudź się. Mało jest przykładów? Pierwszy z brzegu przykład ,,afera paliwowa,, kiedy ci co mieli się nachapać już to zrobili, raptem przepisy tak uszczelniono że teraz już takie wałki są nierealne. Tu będzie tak samo. Gwarantuję.

 5. kufel10 21.04.2024 13:31

  REplikant – oczywiście, furtki są dla grubych misiów, zawsze były. Ale istnieją też dla nas. Tylko wiesz, większość osób, które znam, to maruderzy, ludzie wiecznie niezadowoleni, którzy nie potrafią zadbać ani o swoje zdrowie, ani o finanse. Są tłuści i robią, robią, placą kredyciki, żrą te odpadki, pasą się nimi. Totalny obłęd. Środowisko zdawać by się mogło w większości inteligenckie, ale to głownie lemingi, którzy gdyby mogli, wytatuowali by sobie błyskawicę na czole. Jak koń pociągowy mają takie klapki po bokach głowy i są iście monotematyczni. Taki zapłaci 30k za kotłownie gazową, po 5ciu latach 50k za pompę ciepła, i tak w kółko. ps. Ja wiem jak to obejść, czasami się tym zajmuję. Wiesz, nic mnie tak nie irytuje jak bezmiar ludzkiej głupoty.

 6. Szwęda 21.04.2024 15:30

  Na ile ludzie będą pozwalali na tyle gadziny będą ich cisnęli aż do całkowitego zgnojen|a, upodlenia, zniewolenia itd.

 7. Szurnięty Mędrzec 22.04.2024 01:38

  Wyrejestrujcie mieszkania z systemu i zarejestrujcie je na siebie jako autonomów niezależnych od systemu, to urzędnicy najwyżej klamkę pocałują i z mieszkań was nie wyrzucą, bo nie będą mieć podstaw

 8. Barnaba d’Aix 29.04.2024 22:54

  Dom w którym nie będzie można mieszkać ani go wynająć będzie tracił na wartości. Wtedy za półdarmo geszefciarz go kupi, bo właściciela nie będzie stać na podatki. A jak już takie domy się wykupi, to się zmieni prawo, domy będą się nadawać do zamieszkania, wynajęcia i robienia geszeftów. Główka musi pracować!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.