Ukraińcy unikają płacenia mandatów

Opublikowano: 14.03.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3689

W ostatnich miesiącach obserwujemy nowy trend wśród polskich kierowców: udawanie Ukraińców, aby uniknąć płacenia mandatów za wykroczenia na drodze. Ukraińcom bowiem często udaje się unikać płacenia mandatów przez nieszczelny system.

Wprowadzone w ostatnich latach zmiany w prawie spowodowały, że grzywny za przekroczenie prędkości stały się bardziej dotkliwe dla kierowców. Mandaty potrafią wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

W przypadku „złapania” przez fotoradar, do niedawna często stosowaną praktyką było nieujawnianie sprawcy wykroczenia. Skutkowało to wprawdzie mandatem w wysokości 500 złotych, ale w niektórych przypadkach bywało to bardziej opłacalne, szczególnie jeśli chodzi o punkty karne, których można było w ten sposób uniknąć.

Teraz ten „manewr” jest już kompletnie nieopłacalny. W myśl nowych przepisów nieujawnianie sprawcy wykroczenia skutkuje mandatem dwukrotnie wyższym, niż wynosi grzywna za dane wykroczenie i jednocześnie nie mniej niż 800 zł.

Niektórzy znaleźli więc nowy sposób na unikanie mandatów. Jako sprawcę wykroczenia drogowego podają Ukraińca, gdyż tym udaje się unikać płacenia mandatów.

„Co sprytniejsi wykorzystują lukę w systemie prawnym, a dokładniej brak skutecznych systemów wymiany danych osobowych i informacji o kierowcach pomiędzy służbami państw należących do wspólnoty europejskiej i krajami, które ich częścią nie są. Po prostu podają dane osoby spoza UE. Służby takich państw jak np. Białoruś i Ukraina nie współpracują z polską policją, zatem zweryfikowanie poprawności czy nawet prawdziwości podanych informacji, a przede wszystkim ukaranie potencjalnego sprawcy wykroczenia może nie jest niemożliwe, ale prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia jest niewielkie. W efekcie większość spraw tego typu jak trafia do sądu zostaje umorzonych” – pisze „Rzeczpospolita”.

Należy jednak pamiętać, że podawanie fałszywych danych osobowych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. emigrant001 14.03.2024 10:11

  “Białoruś i Ukraina nie współpracują z polską policją, zatem zweryfikowanie poprawności czy nawet prawdziwości podanych informacji, a przede wszystkim ukaranie potencjalnego sprawcy wykroczenia nie jest niemożliwe.”
  Gdyby na takich samych zasadach opierało się wypłacanie wszelkich świadczeń na rzecz ukraińców.
  Może ludzie mają krótką pamieć ale jeszcze niedawno ukraińcy byli waszymi pieszczoszkami, bohaterami, którzy bohatersko was bronią przed bestialskim Putinem:) bo czołgi w Warszawie:)

 2. rozrabiaka 14.03.2024 14:06

  @emigrant001 , nie czołgi a chodziło o obronę przed naklejkami w Warszawie.
  Teraz do wyboru jest “domowa” lub “amerykańska ” tyle co można zauważyć

 3. Dobroca 14.03.2024 19:42

  „Ukraińcy unikają płacenia mandatów”

  A Polacy odmawiają godnego pochówku swych rodaków bestialsko pomordowanych podczas tzw. rzezi wołyńskiej i w sumie nie wiadomo, kto gorszy.

 4. emigrant001 15.03.2024 18:14

  Polak obywatelem 2 kategorii we własnym kraju:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.