Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie kontrolera

Opublikowano: 27.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1619

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) bada od stycznia dziesiątki incydentów lotniczych, w tym jeden, w którym odrzutowiec Swiss Air prawie zderzył się z czterema innymi samolotami na pasie startowym JFK w Nowym Jorku. Rośnie tymczasem krytyka kontroli ruchu lotniczego (ATC) i praktyk zatrudniania FAA po zgłoszeniu wielu sytuacji bliskich kolizji, w tym na lotniskach JFK i lotnisku Reagana w Arlington w Wirginii.

Do zdarzenia na JFK doszło 17 kwietnia. Piloci samolotu Swiss Air lecącego do Zurychu w Szwajcarii byli zmuszeni nacisnąć na hamulce po tym, jak samolot otrzymał zezwolenie na start, ponieważ kontrolerzy ruchu lotniczego jednocześnie otworzyli pas startowy dla czterech innych samolotów. Następnego dnia podobny incydent miał miejsce na krajowym lotnisku im. Reagana w Waszyngtonie, obsługującym obszar Waszyngtonu. ATC zezwoliło samolotowi JetBlue na start, po tym jak samolot Southwest Airlines otrzymał polecenie kołowania po tym samym pasie startowym przed nim.

Jeden z pilotów powiedział „The Epoch Times”, że chociaż liczba wypadków lotniczych utrzymuje się na stałym poziomie, liczba incydentów ATC „rośnie”, a „główną przyczyną” tego zjawiska jest „ogromna rotacja” w branży, związana z odchodzeniem kontrolerów na emeryturę podczas pandemii Covid-19. Wiele osób przeszło na wcześniejszą emeryturę, a niektórzy, w tym piloci i inne osoby, przeszli na emeryturę z powodu nakazów szczepień.

Jednak inne czynniki prowadzące do niebezpiecznych sytuacji ATC obejmują praktyki zatrudniania zorientowane na inkluzywność wyrównanie i różnorodność. Wiele osób, w tym ekspert ds. lotnictwa Kyle Bailey, krytykowało FAA za nadawanie priorytetu „różnorodności” w swoich praktykach zatrudniania, twierdząc, że zatrudnianie pilotów lub kontrolerów na podstawie ich koloru skóry, a nie wiedzy i zdolności, może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem. Na stronie internetowej FAA „Różnorodność i włączenie”, ostatnio zaktualizowanej 23 marca 2022 r., napisano: „Różnorodność jest integralną częścią realizacji misji FAA polegającej na zapewnianiu bezpiecznych i wydajnych podróży po całym kraju i poza nim”.

W lutym koalicja 11 republikańskich prokuratorów generalnych, na której czele stoi prokurator generalny Kansas Kris Kobach, złożyła pismo do FAA, w którym utrzymuje, że praktyki zatrudniania oparte na różnorodności mogą narażać życie pasażerów. „Wygląda na to, że FAA przedłożyła względy dotyczące różnorodności nad bezpieczeństwo i wiedzę fachową i obawiamy się, że takie źle uporządkowane priorytety mogą mieć katastrofalne skutki dla amerykańskich podróżnych” – napisał w liście Kobach. W piśmie oskarżono administrację o poszukiwanie kandydatów z „poważną niepełnosprawnością intelektualną” i „psychiatryczną”.

Browne, który od 25 lat jest pilotem komercyjnym, powiedział „The Epoch Times”, że we wszystkich gałęziach przemysłu w USA panuje duża tendencja do zapewniania różnorodności w miejscu pracy i nie inaczej jest w lotnictwie. „Nie mogę szczegółowo opisać tych wymagań w programie FAA ATC, ale zdecydowanie musimy zadać sobie pytanie: czy zatrudniamy i szkolimy odpowiednich ludzi na dane stanowisko?” – wyznał.

Tłumaczenie: Andrzej Kumor
Źródło zagraniczne: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stary Kulas 27.04.2024 13:30

    A ta zwiększona liczba incydentów nie ma “przypadkiem” czegoś wspólnego z olbrzymim wzrostem liczby lotów po tym jak zakończyła się pandemia?

  2. replikant3d 27.04.2024 14:53

    Stary Kulas, po to są szkoleni kontrolerzy by potrafili to ogarnąć nawet w stresie. Ale jak się przyjmuje ,,amatorów,, bo szkolenie trwa za długo…to taki jest efekt.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.