Firma Sii Polska żąda zakazu publikacji na swój temat

Opublikowano: 08.05.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2535

Duża firma informatyczna Sii Polska pozwała Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” i jego przewodniczącego, Piotra Szumlewicza za naruszenie dóbr osobistych. Spółka domaga się łącznie 100 tys. złotych odszkodowania oraz całkowitego zakazu publikacji na jej temat.

W listopadzie 2022 roku pracownik łódzkiego oddziału Sii, Krystian Kosowski założył związek zawodowy, zrzeszony w Związkowej Alternatywie. Dzień po ogłoszeniu tego na firmowym komunikatorze został zwolniony dyscyplinarnie. „Twoje zachowanie jest niedopuszczalne i obrzydliwe […]. To wstyd dla łódzkiego działu IT, że zatrudnił taką osobę” — takie słowa skierował prezes firmy, Gregoire Nitot do Krystiana Kosowskiego w mailu, który błyskawicznie został hitem internetu.

W obronie swojego związkowca natychmiast wystąpił Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy, który szeroko nagłośnił sprawę w przestrzeni medialnej, doprowadzając Sii do poważnego kryzysu wizerunkowego. Zwolniony pracownik złożył też w łódzkim Sądzie Rejonowym pozew o przywrócenie do pracy. „Mogę powiedzieć, że do wyroku jest jeszcze daleka droga” — powiedział Faktom i Analizom związkowiec. Część rozpraw została utajniona.

Związkowa Alternatywa upubliczniła 29 kwietnia informacje o otrzymanym w zeszłym roku od Sii Polska pozwie za naruszenie dóbr osobistych. Spółka domaga się w nim zapłaty 100 tysięcy złotych na rzecz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (po 50 tys. od Związku i od Piotra Szumlewicza) oraz opublikowania przeprosin i sprostowań.

Sii zarzuca Związkowej Alternatywie i Piotrowi Szumlewiczowi bezprawność ich licznych wypowiedzi, w których twierdzili, że „reprezentanci powódki kpią i gardzą prawem, […] wypowiedzieli umowę pracownikowi wyłącznie z powodu jego działalności związkowej, zastraszają działaczy związkowych, stosują wobec pracowników władzę autorytarną”. Firma argumentuje, że działalność pozwanych naruszyła jej renomę, przez co utraciła zaufanie publiczne, a „ze współpracy bądź zatrudnienia u powoda zrezygnowało co najmniej kilkunastu kandydatów”. Firma zawnioskowała również o ustanowienie zabezpieczenia w postaci zakazu publikowania przez związek i Szumlewicza jakichkolwiek informacji mogących naruszać jej dobra osobiste. Egzekwowany miałby być poprzez karę 30 tysięcy złotych za każdy przypadek naruszenia (tj. każdą publikację na temat Sii).

W czerwcu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił ten wniosek, uznając, że tak surowy zakaz stanowiłby rażące naruszenie konstytucyjnej wolności słowa, sugerując, że tego rodzaju sankcje są zasadniczo stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. To wydaje się sugerować, że sąd, przynajmniej częściowo, zgadza się z argumentami Związkowej Alternatywy, dotyczącymi rzekomej autorytarności Sii Polska — nie tylko wobec swoich pracowników, ale także w stosunku do innych obywateli. Sii złożyło odwołanie od tej decyzji, więc aktualnie wniosek o zabezpieczenie rozpatruje Wyższy Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Związkowa Alternatywa twierdzi, że pozew jest zbieżny czasowo ze sprawą Krystiana Kosowskiego i licznych publikacji na ten temat, co stanowi o próbie nałożenia cenzury na niezależne związki zawodowe. „Pierwsza rozprawa nie została jeszcze wyznaczona” — informuje nas jeden ze związkowców.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. RisaA 08.05.2024 16:27

    A kiedy Sii Polska dostanie karę, za wymuszanie rekrutacji przez MS Teams, Google Meat i za sam fakt wychodzenia wbrew kodeksowi pracy z inicjatywą «spotkania» online zamiast normalnego spotkania w siedzibie firmy lub innym miejscu?

  2. replikant3d 08.05.2024 16:39

    Mają tupet! No ale w końcu to nie POLSKA firma, tylko filia tamtej. Więc są pewni swego.

  3. Dobroca 08.05.2024 18:45

    Gregoire Nitot – jak na Sii Polska, z naciskiem “Polska” przystało, autentycznie polskie imię i nazwisko. Szalom!

    Dobrze, że Polacy nie mają polskich sędziów, jeszcze by ich uniewinnili. Tych związkowców znaczy się.

  4. SzumAkustyczny 08.05.2024 23:38

    Piotr Szumlewicz – po przeczytaniu tego nazwiska automatycznie sie zdystansowałem. Jeśli sprawą zajmuje się gwiazdor wyborczej, to znaczy, że w tej sprawie nie chodzi o to, o co by się wydawało.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.