Sukces związkowców w Kołobrzegu

Opublikowano: 31.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1226

Sąd w Kołobrzegu wydał wyrok przywracający do pracy Dariusza Pawelczaka, przewodniczącego związku zawodowego kierowców w kołobrzeskiej komunikacji miejskiej. Związkowiec został w zeszłym roku zwolniony w trybie dyscyplinarnym, pomimo bycia objętym ochroną związkową.

2 października 2022 r. Związkowa Alternatywa – centrala, w której zrzeszony jest związek zawodowy kierowców Komunikacji Miejskiej w Kołobrzegu – poinformowała o rozwiązaniu umowy o pracę Dariusza Pawelczaka w trybie dyscyplinarnym, bez ustawowo wymaganej konsultacji z zakładowym związkiem zawodowym. Związkowiec miał zostać zwolniony w ramach zemsty za to, że nagłośnił rozpowszechnianie przez prezesa Komunikacji Miejskiej, Michała Jaczyńskiego nieprawdziwych informacji dotyczących wynagrodzeń kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Pawelczak nie zgodził się z decyzją pracodawcy i wystąpił do sądu o przywrócenie do pracy, wraz z zapłatą wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu przyznał rację związkowcowi i wyrokiem z dnia 29 grudnia 2023 r. przywrócił go do pracy. Mimo iż wyrok nie jest prawomocny, Dariusz Pawelczak od kilku tygodni już pracuje w firmie – został bowiem wcześniej przywrócony do pracy przez sąd, w ramach zabezpieczenia roszczenia (wynika to z nowych przepisów funkcjonujących od 22 września).

W wyniku interwencji Państwowej Inspekcji Pracy sprawą zwolnienia Dariusza Pawelczaka zajął się również kołobrzeski sąd karny. 7 lipca 2023 r., uznawszy Michała Jaczyńskiego za winnego wykroczenia polegającego na bezprawnym zwolnieniu pracownika w trybie dyscyplinarnym (art. 281 §1 pkt 3 kodeksu pracy), skazał prezesa na grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.