Naszym zadaniem jest chronić wspólnotę Zachodu

Opublikowano: 19.05.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2705

Premier Tusk oddał w Krakowie hołd polskim żołnierzom, którzy 80 lat temu zdobyli Monte Cassino. W swoim przemówieniu odniósł się jednak również do współczesnych wyzwań. Zaznaczył, że rząd realizuje obecnie cztery wymiary, dzięki którym Polki i Polacy będą mogli czuć się bezpiecznie.

Premier Donald Tusk powiedział m.in.:

– „Polska wybuduje fortyfikacje militarne na wschodzie za 10 mld zł”;

– „Będą one nie tylko zmieniać ukształtowanie terenu […], ale znacznie więcej”;

– „Kryptonim »Tarcza Wschód« to działania na odstraszenie przeciwnika na wschodzie”;

– „Kryptonim »Szpej« to najnowocześniejsze umundurowanie i wyposażenie polskich żołnierzy i rezerwistów”.

Czy premier zapowiada dołączenie się Polski do tej wojny z Rosją?

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii. Pierwszym wymiarem, na który zwrócił uwagę to bezpieczeństwo geopolityczne, czyli trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu. „To właśnie o to biją się dzisiaj narody na wschód od Polski. I nieprzypadkowo Zachód jest dziś obiektem agresji. Nazywamy tę wojnę hybrydową, ale ona coraz częściej przypomina wojnę prawdziwą” – ocenił Donald Tusk. Przekonywał, że w związku z tym tak ważne jest, aby Polska dobrze wywiązywała się z roli lidera Zachodu. „Taka będzie Europa, jaka będzie Polska. Europa będzie bezpieczna, jeśli Polska będzie silna i bezpieczna. I dlatego naszym zadaniem jest wspólnie z innymi chronić wspólnotę Zachodu” – wyjaśnił.

Drugim wymiarem jest bezpieczeństwo wewnętrzne. Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu poinformuje o działaniach, które wymierzone są w autorów prowokacji oraz aktów sabotażu i dywersji w naszym kraju. „Państwo polskie działa skutecznie: przeciwdziałamy, zatrzymujemy i aresztujemy tych, którzy próbują atakować Polskę. Będziemy wobec nich absolutnie bezwzględni” – zapewnił szef rządu. „Polska będzie państwem odpornym i będzie bezlitosna do bólu wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację w naszym kraju” – dodał.

Trzecim filarem jest bezpieczne niebo nad Polską. Premier zapowiedział, że Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tzw. kopuły europejskiej. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi.

Ostatnim wymiarem jest bezpieczna granica. Donald Tusk podjął decyzję, aby zainwestować w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. „Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga. Te 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili. Te prace zaczęliśmy. Tak, aby granica Polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny” – mówi premier.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: NCzas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pikpok 19.05.2024 13:49

    Ktoś tam się przy tym nieźle obłowi, a nas maksymalnie zadłużą. Zamiast trzymać się porozumień Mińskich ktoś szczuje i judzi, nas zadłużając, a samemu się bogacą. https://wolnemedia.net/ukropolin-zamiast-miedzymorza/

  2. agama 19.05.2024 20:26

    Europa będzie bezpieczna jeśli podzegacze będą tracić stołki i lądować na froncie ze swoimi krwawymi ideałami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.