PIP ukarze spółkę miejską za zwolnienie założyciela związku zawodowego

Opublikowano: 25.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1371

Jak donosi Związkowa Alternatywa, kontrola PIP w MZEC w Kędzierzynie wykryła liczne nieprawidłowości w tym nielegalne zwolnienie pracownika. Związek zawodowy informuje, że doszło do mobbingu. Zastosowane będą sankcje karne.

Batalia ZZ Związkowa Alternatywa z Miejskim Zakładem Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie nie zaczęła się wczoraj. Jeszcze we wrześniu związek informował o mobbingu w spółce miejskiej, a także o zwolnieniu związkowca Rafała Ślusarczyka.

Przemoc ze strony pracodawcy według Związkowej Alternatywy obejmowała uporczywą, motywowaną złą wolą krytykę, rozpowszechnianie plotek godzących w jego dobre imię, dyscyplinowanie za błędy, których nie popełnił, czy ostentacyjne odcinanie od ważnych informacji. Dalej w oświadczeniu związku czytamy, że mobbing był problemem już wcześniej i wielu pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim ze względu na uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Obecnie według informacji związku mobbingowana jest Barbara Konobrocka, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w MZEC.

W październiku związkowcy w towarzystwie posłanki Lewicy Marceliny Zawiszy spotkali się z prezydentką Kędzierzyna – Sabiną Nowosielską. Jak piszą na stronie, spotkali się z butą i arogancją pani prezydent. Ta naciskała też na usunięcie związkowców ze spotkania. Usłyszeli też, że niezależnie od legalności zwolnienia nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje wobec zarządu MZEC, bo „nie będzie jej nikt mówić, wobec kogo ma wyciągać konsekwencje”.

Na początku lutego prezes MZEC Jolanta Gądek-Rypel złożyła zawiadomienie do prokuratury przeciwko związkowcom. Uzasadnieniem są rzekomo nieprawdziwe informacje umieszczane w internecie przez Związkową Alternatywę. Spółka twierdzi, że działalność związków zawodowych nie jest utrudniana, a wspomniany wyżej pracownik zwolniony został dyscyplinarnie.

22 lutego Związkowa Alternatywa opublikowała pismo Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie zakończonej kontroli w MZEC. Dokument informuje o nieprawidłowościach w zakresie: prowadzonych akt osobowych, wydawania świadectw pracy, wypłaty ekwiwalentu, BHP i zwolnienia członka związku zawodowego. Zastosowane zostaną sankcje karne co może oznaczać mandat dla Jolanty Gądek-Rypel bądź sprawę w sądzie.

Źródło: FaktyiAnalizy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rozrabiaka 25.02.2024 20:43

    : )

  2. Katarzyna TG 25.02.2024 21:28

    Skrócić o głowę! (do ustalenia pozostaje kogo) 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.