Wielka Brytania będzie karać twórców seksualnych deepfejków

Opublikowano: 17.04.2024 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1697

Projekt nowego prawa przewiduje penalizowanie deepfejkowych obrazów o charakterze seksualnym. Niezależnie od tego, czy obrazy te będą udostępniane w sieci, czy nie.

Brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że zamierza rozprawić się z tworzeniem w sieci deepfejkowych obrazów o seksualnym charakterze. Zgodne z nowymi przepisami każdy, kto bez zgody osoby zainteresowanej utworzy deepfejka o charakterze jednoznacznie seksualnym, zostanie ukarany. Tworzenie tego typu obrazów, niezależnie od tego, czy trafią one ostatecznie do sieci, czy nie, będzie penalizowane. A rodzaj i skala kary będzie zależała od skali wyrządzonej szkody. Twórca deepfejka może otrzymać bardzo wysoką grzywnę, ale może też za to przestępstwo trafić do więzienia.

Tworzenie deepfejkowych obrazów o seksualnym charakterze trafi na listę przestępstw poprzez nowelizację ustawy „Criminal Justice Bill”. Ta wciąż jest procedowana w brytyjskim Parlamencie.

Minister ds. ofiar i ich ochrony nie ma wątpliwości, że nowe prawo jest nadzwyczaj potrzebne. Chodzi o to, by dać kres dosyć swobodnemu obecnie poniżaniu i dehumanizacji ludzi w internecie. „To kolejny przykład na to, jak niektórzy ludzie starają się poniżać i odczłowieczać innych. A zwłaszcza kobiety. To może powodować katastrofalne konsekwencje, jeśli taki materiał rozejdzie się szerzej. Ten rząd nie będzie tego tolerował. Nowa kategoria przestępstwa stanowi krystalicznie jasny sygnał, że tworzenie takich materiałów jest niemoralne. Że jest ono często mizoginiczne i stanowi przestępstwo” – tłumaczy Laura Farris.

A nowy projekt chwali także opozycja, potwierdzając, jak daleko idące konsekwencje deepfejków mogą mieć dla ofiary. „Nakładanie czyjegoś wizerunku na zdjęcia i filmy o charakterze jednoznacznie seksualnym stanowi rażące naruszenie ich autonomii i prywatności. To może im wyrządzić ogromną szkodę i nie może być tolerowane” – mówi Yvette Cooper, minister spraw wewnętrznych w Gabinecie cieni Partii Pracy. I dodaje: „Istotne jest, aby policja i prokuratorzy byli dobrze wyszkoleni i mieli narzędzia niezbędne do rygorystycznego egzekwowania tych przepisów. Aby byli w stanie powstrzymać sprawców przed takim bezkarnym działaniem”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.