Pseudouczelnie ściągnęły do Polski dziesiątki tysięcy migrantów

Opublikowano: 23.04.2024 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1879

„Pseudouczelnie występowały o wizy dla zagranicznych studentów, którzy w ogóle się tam nie pojawiali, tylko jechali w świat” – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu ZET. „Do Polski w ten sposób mogło się dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób” – ocenił.

„To kolejna rzecz, która na komisji (komisji śledczej ds. afery wizowej – PAP) i przez prokuraturę będzie musiała być wyjaśniana – czyli proceder wydawania wiz dla studentów, którzy w ogóle nie przyjeżdżali do Polski na studia, tylko jechali sobie gdzieś na teren Unii Europejskiej” – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego we wtorkowym porannym programie w Radiu ZET. „Myślę, że z tego będzie afera” – dodał.

Wyjaśnił, że – jego zdaniem – afera polega na tym, że powstawały pseudouczelnie, które „właściwie nie zajmowały się nauką, a występowały tylko o to, żeby rekrutować zagranicznych studentów”. Takie osoby, zdaniem Dariusza Wieczorka, często nie pojawiały się na uczelniach i „jechały gdzieś w świat”.

Minister zaznaczył, że do jego resortu spływa „strasznie dużo wniosków” pseudouczelni. „Mówimy o polskich uczelniach, które organizują nabory i występują do MSWiA oraz ministerstwa nauki o zgodę na przyjmowanie zagranicznych studentów. Wspólnie z ministrem Kierwińskim bardzo pilnujemy tego, co to są za uczelnie. Mamy powołany zespół, który od dwóch miesięcy pracuje również nad uszczelnieniem tego systemu, nad tymi aferami wizowymi dotyczącymi studentów” – poinformował minister nauki.

Zapytany, ile osób mogło dostać się do Polski w nielegalny sposób dzięki wizom studenckim, odpowiedział: „Myślę, że to jest kilkadziesiąt tysięcy osób w skali kilku lat”.

Komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Zakończenie jej prac jest planowane na koniec czerwca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Autorstwo: Anna Bugajska (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 23.04.2024 20:39

    “którzy w ogóle się tam nie pojawiali, tylko jechali w świat”
    „Do Polski w ten sposób mogło się dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób”
    Ale chrzani bez sensu. To w końcu pojechali w świat czy zostali w Polsce?
    PS. Portal “Nauka w Polsce” też już zszedł na psy skoro zamiast zajmować się naszymi osiągnięciami w nauce zajmują się polityką 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.