Zamieszki po Marszu Równości w Gdańsku

Opublikowano: 23.05.2016 | Kategorie: Polityka, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5178

“Ma być radośnie i kolorowo” – mówiła przedwczoraj Marta Magott, prezeska Stowarzyszenia Tolerado, współorganizującego w Gdańsku II Marsz Równości. Nie było. Nie pozwolili na to narodowcy.

Jeszcze między 14:30 a 15:10, jak donosiła “Gazeta Wyborcza”, zgromadzenie przebiegało spokojnie i bezpiecznie. Grała muzyka, zagłuszając wrogie okrzyki kontrmanifestantów, atmosfera przypominała raczej piknik. Ale już chwilę później, gdy uczestniczka Marszu Równości podeszła do grupy narodowców, ci zaczęli wulgarnie wzywać ją do odejścia, a potem zabrali jej flagę Komitetu Obrony Demokracji i zniszczyli ją. Wznosili również hasła “Trójmiasto nie chce pedałów”, “Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera”, “Nie czerwona, nie tęczowa – tylko Polska narodowa” i dobrze znane, chociaż na tę okazję nieco rozbudowane “Raz sierpem, raz młotem czerwoną, zboczoną hołotę”.

Swoje przemówienia zdążyli jeszcze wygłosić politycy. Radomir Szumełda, przewodniczący KOD Pomorze, stwierdził, że zagrożenie dla demokracji oznacza również zagrożenie dla praw mniejszości. Wezwał do budowania wspólnoty, “która będzie stała na straży praw człowieka i demokracji”. Posłanka Nowoczesnej Ewa Lider przekonywała natomiast, że nie trzeba być orientacji heteroseksualnej, by uważać się za polskiego patriotę. Według szacunków policyjnych przemówień wysłuchało ok. 700 uczestników Marszu Równości – organizatorzy podali liczbę dwa razy większą. Po drugiej stronie barykady było ok. 200 osób.

Potem radosna atmosfera się rozwiała. Jak relacjonowała “Gazeta Wyborcza”, narodowcom nie udała się próba zablokowania Marszu Równości. Przeszkodził im kordon policyjny. Agresja polskich patriotów skierowała się zatem w kierunku funkcjonariuszy. Poleciały butelki, petardy i kamienie. Marsz Równości nie mógł przejść pierwotnie zaplanowaną trasą – aby nie doszło do bezpośredniego ataku na jego uczestników, policja skierowała go na alternatywną trasę. Narodowcy nie posłuchali kilkakrotnych wezwań do rozejścia się. Na wysokości Placu Zebrań Ludowych, gdzie swój pochód kończyły obrońcy praw LGBT, doszło do zamieszek między nimi a policją. Zatrzymanych zostało co najmniej pięć osób.

“Nie damy się wepchnąć z powrotem do szafy” – deklarowała przed marszem Marta Magott. Jak pokazały wydarzenia z Gdańska, chętnych, by wepchnąć tam każdego, kto nie mieści się w narodowo-katolickiej “normie”, jest mnóstwo, a walka o prawa osób LGBT będzie wymagała jeszcze większej odwagi i determinacji niż do tej pory.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Logika 23.05.2016 13:29

    Marsz równości? Przecież mają takie same prawa jak reszta społeczeństwa. A wychodzenie na ulice i pokazywanie swoich dewiacji w oczekiwaniu na oklaski jest chorym pomysłem.

  2. agama 23.05.2016 15:38

    na lewackim, islamizowanym zachodzie biali hetero będą musieli organizować takie marsze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.