Przez niekompetencję minister ceny mogą wzrosnąć

Opublikowano: 25.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2406

Przedsiębiorców mogą czekać ogromne podwyżki cen energii, a wszystko prawdopodobnie przez kuriozalny błąd minister Pauliny Hennig-Kloski.

Wciąż trwają konsultacje między resortami dotyczące zamrożenia cen energii od 1 lipca. Na ten moment wygląda na to, że ceny nie będą dalej mrożone.

Kolejne ministerstwa przedstawiły koszty mrożenia cen. I tak Ministerstwo Klimatu i Środowiska oceniło koszty dalszego mrożenia cen energii na ok. 6,3 mld zł, a resort finansów nawet na 8,1 mld zł. Proceder mrożenia cen zapewne się więc skończy, ale nawet jeśli nie, to dla przedsiębiorców ceny najprawdopodobniej i tak wzrosną. Wszystko przez kuriozalny błąd minister Pauliny Hennig-Kloski.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny napisał pismo do Mariusza Skowrońskiego, Sekretarza stałego Komitetu Rady Ministrów, w którym alarmuje, że dotychczas obowiązujące prawo dot. mrożenia energii służyło stosowaniu rozporządzenia Rady UE, które wygasło 31 grudnia 2023 r. Tak więc dziś nie obowiązuje już podstawa, na której opiera się prawo dot. mrożenia cen energii. „Kontynuowanie mrożenia cen maksymalnych energii elektrycznej dla przedsiębiorców, w kształcie jakie przedstawiło to Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie ustawy, będzie niezgodne z prawem UE – wskazuje prezes UOKiK.

Tymczasem były premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że minister Hennig-Kloska po prostu zapomniała złożyć wniosek o notyfikację pomocy dla przedsiębiorców. „Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą no-limit!” – napisał Morawiecki w swoich mediach społecznościowych.

Proponowany projekt ustawy zakłada przedłużenie cen maksymalnych za energię elektryczną w drugiej połowie 2024 r. na poziomie 500 zł/MWh dla odbiorców w gospodarstwach domowych, 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dla podmiotów użyteczności publicznej i małych i średnich przedsiębiorców.

Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Katarzyna TG 26.04.2024 09:53

    Za darmo, rzecz jasna, nie zapomniała; do ustalenia pozostaje kto i za ile pomógł zapomnieć.

  2. pikpok 26.04.2024 12:48

    Znaleźli sobie ,,kozła ofiarnego”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.