Legendarna firma ogłasza upadłość

Opublikowano: 01.05.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3760

Duralex, francuski producent zastawy stołowej i naczyń kuchennych, ogłosił upadłość. Firma, która przez prawie 80 lat była symbolem solidności i jakości, nie jest już w stanie funkcjonować. Wszystko przez wysokie ceny prądu, które są następstwem polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Założona w 1945 roku na brzegach rzeki Loary, niedaleko Orleanu, firma Duralex stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów szkła na świecie. Wynalazła proces hartowania szkła, który polega na podgrzewaniu formowanego szkła do 600 stopni Celsjusza, a następnie bardzo szybkim schładzaniu, co nadaje mu dwukrotnie większą odporność na uderzenia niż zwykłe szkło.

Szklanki Duralex były obecne w wielu polskich domach. Charakterystyczne wyroby ze szkła, mimo upływu lat, nadal spełniają swoją funkcję.

Niestety, firma od lat popadała w kłopoty. Przegrywała z chińską konkurencją, która ma tani prąd, oraz regulacjami Unii Europejskiej. W 2022 roku Duralex miał już poważne kłopoty finansowe uniemożliwiające dalsze funkcjonowanie. Pożyczka w wysokości 15 mln euro od francuskiego rządu nie wystarczyła. Cała suma pożyczki została wydana na spłatę długów u dostawców prądu, ponieważ miesięczny koszt energii elektrycznej wynosił około 2,5 miliona euro.

W listopadzie 2022 roku, w wyniku wzrostu cen energii, firma została zmuszona do zaprzestania działalności i postawienia pieców w trybie czuwania. W kwietniu 2023 roku, po pięciu miesiącach, piece zostały ponownie uruchomione. Niemniej, olbrzymie problemy finansowe firmy nie pozwalają jej na dalsze funkcjonowanie, a sąd oficjalnie postawił Duralex w stan upadłości.

Koniec Duralex to koniec pewnej ery. Firma, która przez lata dostarczała niezawodne produkty dla wielu domów, zamyka swoje fabryki na cztery spusty.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. pikpok 01.05.2024 14:10

  W Azji zrobią to taniej dzięki rosyjskim surowcom. Tylko z czego będą żyli europejczycy, przecież ktoś musi utrzymywać imigrantów.
  Globalne pasożytdy załatwiły Europe na cacy – Soros i spółka. A sami okradają z zasobów kraje nowo przybyłych. Zaraz wszyscy będziemy czekali na zasiłki jak przeniosą Airbusa i kilka innych firm, i wprowadzą sztuczną inteligencje.

 2. emigrant001 01.05.2024 14:14

  Koniec Duralex to tylko początek upadku europejskiej gospodarki pod rządami ekoświrów. Urzędnik nie rozumie jak działa gospodarka i dlatego trzeba zlikwidować jego “urząd” jako twór szkodliwy społecznie. Ci eko psychopaci zafundują nam biedę jakiej dawno nie widzieliśmy. Jest okazja 9-go czerwca zmniejszyć liczbę ekoterrorystów w PE.

 3. replikant3d 01.05.2024 20:24

  emigrant001 , kiedy wreszcie dotrze do ciebie że wybory NICZEGO nie zmieniają? To tylko szopka by naiwniaki sądzili że na coś mają wpływ…

 4. pikpok 01.05.2024 20:50

  Ekoświry to tylko zasłona dymna dla tych co doprowadzili do konfliktu na Ukrainie, zniszczyli NS1 i NS2, wprowadzili sankcje szkodliwe jedynie dla Europy, i sprowadzili nam imigrantów z krajów które destabilizują i okradają z zasobów.

 5. aakk4488 02.05.2024 07:17

  Replikant3d myślę że emigrantowi001 chodziło o inną okazję tego 9ego czerwca, no jak by się ktoś dobrze przygotował, poświęcił sporą sumę pieniędzy i znalazł odpowiednie miejsce z wygodnym oknem na czysty strzał… Ja nikogo do niczego nie namawiam.

  Ale nie widzę już innej drogi jak świat bez polityków i stworzenie całego systemu od zera.

  Niestety realia są takie że mogę tylko marzyć i powoli odkładać pieniądze na jakąś ‘ASG’ do przeróbki 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.