Olbrzymi wzrost upadłości przedsiębiorstw w Niemczech

Opublikowano: 11.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2260

W Niemczech gwałtownie rośnie liczba upadłości przedsiębiorstw. „To nie przejściowy trend, tylko konsekwencja wielu lat wdrażania błędnych rozwiązań gospodarczych” – mówi w rozmowie z PAP Thomas O’Donnell, amerykański ekspert ds. energetyki i rozwoju gospodarczego z waszyngtońskiego think-tanku Wilson Center, wykładający na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim (FU Berlin).

Liczba upadłości przedsiębiorstw w Niemczech była w lipcu 2023 r. o 23,8 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu w 2022 r., informował brukselski portal „Euractiv”. Roszczenia wierzycieli z tytułu upadłości zgłoszonych w styczniu 2023 r. szacuje się na prawie 2,3 mld euro w porównaniu z ponad 1,4 mld euro w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Duża część niemieckiego biznesu wyraża obawy, że nie jest to tymczasowy trend, ale początek „deindustrializacji”.

W rozmowie z PAP Thomas O’Donnell przedstawia listę zaniedbań i systemowo błędnych decyzji niemieckich rządów podejmowanych od dziesięcioleci, które doprowadziły do takiej sytuacji. „Po pierwsze, Niemcy od samego początku, czyli od lat 1970., pozostawały w ogonie III rewolucji przemysłowej (tzw. cyfryzacji), kładąc nieproporcjonalnie duży nacisk na te gałęzie przemysłu, które napędzały eksport – motoryzacja, przemysł maszynowy, chemiczny etc., ale zaniedbując rozwój nowych technologii i usług cyfrowych. Po drugie, starając się nadgonić powiększający się dystans do USA i Skandynawów, Berlin przyjął i wdrażał kompletnie błędne założenie w polityce inwestycyjnej: że innowacje energetyczne niejako powodują czy wręcz automatycznie wywołują rewolucje przemysłowe. I wreszcie, politycy RFN ulegli fundamentalizmowi partii Zielonych, +sprzedając+ tę ideologię biznesowi jako +niemiecką drogę+ i szansę na bycie centrum +czwartej (zielonej) rewolucji przemysłowej+” – tłumaczy ekspert.

Na tym jednak nie koniec. Jak przypomina O’Donnell, Berlin od lat wiedział o prognozach przewidujących spadek demograficzny. „Rozsądnym działaniem w takich wypadkach jest inwestowanie w szkolnictwo wyższe i badania nad nowymi technologiami. Tymczasem za sprawą Wolfganga Schaeublego, wieloletniego ministra finansów w rządach Angeli Merkel, doszło wręcz do fetyszyzacji podejścia polegającego na niezaciąganiu nowych długów, a co za tym idzie – 20 lat bez potrzebnych inwestycji. Obrazowym dowodem na błędność tej polityki jest fakt, że najlepszy niemiecki uniwersytet techniczny w Monachium w światowych rankingach zajmuje dopiero 49. miejsce” – wskazuje amerykański analityk.

Jak dodaje, Niemcy poległy również w dziedzinie zarządzania imigracją. Kraj ten od dawna wiedział, że potrzebuje planu integracji milionów nowych wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników, a zwłaszcza przyciągnięcia najlepszych naukowców. „Merkel nie rozwiązała tego problemu, opóźniała i unikała koniecznych decyzji, a także nie zadbała o niezbędny proces integracji imigrantów” – zaznacza O’Donnell. „Czynnikiem, który jedynie uruchomił od dawna nabrzmiały efekt domina, było uzależnienie od rosyjskich nośników energii. Wraz z agresją Rosji na Ukrainę »„bezpieczne dostawy« zostały przecięte. Warto tu zaznaczyć, że kolejne rządy w Berlinie uzależniały swój kraj od Rosji powodowane m.in. irracjonalnym antyamerykanizmem, a nie chłodną kalkulacją ekonomiczną. W przeciwnym razie posłuchałyby ostrzeżeń na temat Kremla płynących z Polski, krajów bałtyckich i Waszyngtonu” – podsumowuje Thomas O’Donnell.

Autorstwo: AW
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. pikpok 11.11.2023 13:33

    ,milionów nowych wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników”???
    Raczej taniej energii i ludzi a nie ,,globalnych pasożytdów” u władzy.
    Niemcy mieli wysoko rozwinięty przemysł i technologie.
    np. daleko posunięte prace nad fuzją i technologią wodorową.
    https://forsal.pl/lifestyle/nauka/artykuly/8666492,energia-termojadrowa-nowy-rekord.html
    Ale jak ktoś ewidentnie działa na szkodę kraju
    https://www.telepolis.pl/tech/wydarzenia/niemcy-chiny-elmos-chipy-produkcja
    https://energetyka24.com/atom/analizy-i-komentarze/za-dwa-tygodnie-niemcy-wygaszaja-caly-swoj-atom-i-to-jest-skandal-komentarz

  2. chaldejczyk 12.11.2023 09:57

    @ pikpok
    1- Za rok Pan(i) zobaczy trafność decyzji o wygaszeniu atomu.
    RESET 2024
    Jeden meteoryt, który trafia w niewłaściwe miejsce i z elektrowni mamy bombę jądrową

    2- A po co komu droga i skomplikowana fuzja jądrowa jak 100 lat temu Tesla wymyślił kompaktowy generator darmowej i ekologicznej energii ( moc ok 50 kW).
    Jest na to multum dowodów w prasie ze zdjęciami: włożył go do samochodu z silnikiem elektrycznym i jeździł.

  3. pikpok 12.11.2023 10:28

    chaldejczyk – czyli co? Rosja, Indie, Chiny … , nie mają pojęcia co ich czeka?
    Pasożytdy globalne ustawiają świat pod siebie. https://wolnemedia.net/zysk-z-wojny-przeciwko-palestynie/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.