Śmierć fabryki porcelany

Opublikowano: 08.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2951

Ostatnia fabryka porcelany na Dolnym Śląsku, „Karolina” z Jaworzyny Śląskiej, kończy produkcję.

Jak informuje portal WalbrzychInfo.pl, pracownicy tej zasłużonej dla regionu instytucji zostali przeniesieni na tzw. postojowe. Część pracowników już opuściła zakład.

Nie jest to pierwszy kryzys w historii Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina”. Obawy związane z planami zamknięcia fabryki pojawiły się już na początku ubiegłego roku, kiedy to przed budynkiem zakładu protestowało ponad 200 zatrudnionych. Zarząd poinformował pracowników o wprowadzeniu przestoju od 5 lutego, który ma trwać do odwołania i dotyczy wszystkich pracowników poza administracją, ochroną oraz personelem sklepu firmowego i magazynu wyrobów gotowych.

W listopadzie 2023 roku wpłynął do wałbrzyskiego Sądu Rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości firmy. Reakcje na te wydarzenia były intensywne. Ireneusz Besser, przewodniczący Sekcji Krajowej Ceramików i Szklarzy NSZZ „Solidarność”, nawiązując do wcześniejszego upadku podobnego zakładu „Krzysztof”, stwierdził, że skala problemu w Jaworzynie jest dziesięciokrotnie większa niż w Wałbrzychu, ze względu na znacznie mniejszą populację tej miejscowości.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Stanlley 08.02.2024 16:24

  może bezrobotnych pracowników weźmie na utrzymanie wojsko? Nakarmią, ubiorą, pokażą jak to fajnie jest w wojsku, jak taki obóz harcerski… a potem następi brutalne zderzenie z rzeczywistością i śmierć w okopach – za Ukrainę!

 2. emigrant001 08.02.2024 18:55

  nie ogarniasz Stanlley. Upadających zakładów będzie przybywać więc proporcjonalnie będzie więcej bezrobotnych. Życie na kredyt i full socjal powoli sie kończą. W zasadzie skończą się w tym roku:)

 3. rozrabiaka 08.02.2024 19:08

  @stanlley masz rację, do tego może nowy hymn “baćko nasz bandera” – wydaje się, że to będzie hit na eurowizja 2024

 4. rozrabiaka 08.02.2024 19:57

  “Śmierć fabryki porcelany” to raczej dobra wiadomość dla ekologi i zmian klimatycznych.

 5. rozrabiaka 08.02.2024 20:01

  Ze strony fabryki “Od 1860 roku gościmy w Państwa domach. Działalność Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” to ponad 160 lat nieprzerwanej produkcji wyrobów porcelanowych najwyższej klasy i jakości.”

  Widzimy, że fabryki mogą przetrwać wojny ale wizyta Amerykanów była zabójcza dla polskiego przemysłu…

 6. Katarzyna TG 09.02.2024 10:20

  A tymczasem neo-kolonialna gazetka dla tubylców (ta której nie jest wszystko jedno, nazwy nie wymówię) upaja się wizją przyszłości w której jesteśmy światową potęgą w .. AI. Chyba trudno o większe odklejenie od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.