Zawieszanie praw jazdy dla złodziei samochodów

Opublikowano: 15.05.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 762

Rząd Douga Forda proponuje w przypadku złodziei samochodów zawieszenie prawa jazdy na 10 lat za pierwsze wykroczenie, dożywotnie za trzecie wykroczenie.

Rząd premiera prowincji Ontario w Kanadzie spróbuje zwalczyć rekordową liczbę kradzieży samochodów w Ontario, nakładając na osoby skazane za to przestępstwo długotrwałe zawieszenia prawa jazdy. Rząd wprowadzi przepisy zawieszające prawa jazdy skazanym złodziejom samochodów, gdy w grę wchodzą „czynniki obciążające”, takie jak przemoc, groźby lub użycie broni, lub gdy pojazdy są kradzione w celu korzyści finansowych przestępczości zorganizowanej.

„Prowadzenie samochodu to przywilej, a nie prawo. Jeśli chcesz żerować na innych członkach społeczności dla własnego lekkomyślnego zysku, utracisz ten przywilej” – powiedział we wtorek minister transportu Prabmeet Sarkaria.

Po wejściu w życie przepisów każdemu, kto zostanie skazany za kradzież pojazdu mechanicznego na podstawie kodeksu karnego, może grozić zawieszenie prawa jazdy na 10 lat za pierwsze przestępstwo, zawieszenie prawa jazdy na 15 lat za drugie przestępstwo i dożywotnie zawieszenie prawa jazdy za trzecie przestępstwo.

Sarkaria ogłosiła to wraz z radcą prawnym Michaelem Kerznerem w oddziale policji prowincji Ontario tuż przy autostradzie 401 w Toronto. Ustawa zostanie przedłożona w czwartek i z pewnością zostanie przyjęta, biorąc pod uwagę znaczną większość postępowych konserwatystów w Queen’s Park.

Jednak adwokat z Toronto, Stephen Hebscher, zakwestionował konstytucyjność proponowanych zmian. „Proponowane zawieszenia prawa jazdy może być niezgodne z konstytucją, ponieważ stanowi ustawodawstwo związane z prawem karnym, które podlega wyłącznej jurysdykcji parlamentu federalnego” – powiedział Hebscher, który prowadzi praktykę w North Yorku.

Jego zdaniem „musiałby istnieć związek między kradzieżą samochodów a bezpieczeństwem na drogach”, aby ustawodawstwo było zgodne z konstytucją w ramach podziału kompetencji między prowincjami a rządem federalnym.

Ustawodawstwo Ontario wprowadziłoby również surowsze kary dla osób skazanych za jazdę kaskaderską, definiowaną częściowo jako przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. Pierwsze wykroczenie skutkowałoby zawieszeniem prawa jazdy na rok, w przypadku drugiego na trzy lata i zawieszeniem na całe życie – z możliwością skrócenia pod pewnymi warunkami – w przypadku trzeciego wyroku skazującego.

„Mówiąc najprościej, prędkość zabija. Zbyt często widzimy, jak kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości w całej prowincji, co jest niedopuszczalne, szczególnie w przypadku kierowców, którzy przestrzegają prawa” – stwierdził Kerzner.

Szef policji w Toronto Myron Demkiw powiedział w marcu, że w 2023 roku w mieście skradziono 12 000 pojazdów, co oznacza jedną kradzież mniej więcej co 40 minut. Według danych prowincji, w mieście odnotowano także 78-procentowy wzrost liczby brutalnych kradzieży samochodów w ciągu ostatnich trzech lat.

Tymczasem policja regionalna w Yorku odnotowała 82-procentowy wzrost liczby kradzieży samochodów w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.