Dlaczego zapłacimy więcej za prąd?

Opublikowano: 18.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3418

Wreszcie minister Hennig-Kloska pokazała projekt ustawy energetycznej. Zapłacimy więcej, choć ceny energii wróciły do poziomów z 2021? Pani Minister, czy to przez podwyżkę opłaty dystrybucyjnej?

Od kilku tygodni minister Henning-Kloska prowadziła z nami „energetyczną” grę. Informowała, że podwyżki cen prądu nastąpią od lipca, zapewniając, że będą one mało odczuwalne i nie ujawniała szczegółów. Zaprzeczała twierdzeniom, że podwyżki cen energii sięgną 200%. Jednak niektórzy Polacy dostali już rachunki, na których zobaczyli nowe taryfy. Ich opłaty za prąd mają wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Wczoraj ujrzeliśmy w końcu projekt ustawy o bonie energetycznym. Maksymalny limit cen prądu dla odbiorców detalicznych ustalono na 500 zł za MWh (21% więcej niż obecnie obowiązujące 412 zł za MWh). Bon energetyczny ma wspierać najuboższych, te gospodarstwa domowe, których dochody nie przekraczają 2 500 zł miesięcznie na osobę (w przypadku jednoosobowych) oraz 1 700 zł (w wieloosobowych). Pozostali zapłacą więcej.

Aby zrozumieć, dlaczego cena maksymalna ma wynieść 500 zł za MWh, a nie 412 zł, postanowiliśmy spojrzeć na wykresy cen hurtowych prądu na Towarowej Giełdzie Energii.

Wraz ze spadkiem cen węgla, gazu, praw do emisji dwutlenku węgla, wróciły one do poziomów notowanych w 2021 roku (około 350 zł za MWh). Wtedy cena prądu w taryfie dla gospodarstw domowych wynosiła 300 zł za MWh.

Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu cen energii elektrycznej jeszcze z innego powodu. Praktycznie co roku podnoszone są opłaty za dystrybucję energii elektrycznej. Stanowią znaczną część finalnego rachunku za energię elektryczną. W taryfie dla gospodarstw domowych wzrosły one od 2016 roku o 60%, zaś w taryfie biznesowej o 100%.

Wierzę, że w toku dyskusji o projekcie ustawy Minister Henning-Kloska odpowie na pytania:

1. Dlaczego płacimy coraz więcej za opłatę dystrybucyjną energii elektrycznej?

2. Dlaczego, mimo spadku cen prądu na rynku hurtowym, rząd zdecydował o podniesieniu taryfy maksymalnej?

Autorstwo: MTC
Źródło: ABCNiepodleglosc.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. kufel10 19.04.2024 05:12

  Po prostu nie można oczekiwać że przez ćwierć wieku cena en. nie ulegnie zmianie. Pensje wzrosly kilkukrotnie, chleb zdrożał to i energia musi więcej kosztować. A drązenie tego tematu ma sens taki sam jak dyskusje o aborcji czy o religii w szkole. Lemingi będą wiecznie pohukiwać a kto mysli bez pomocy telewizora ten doskonale rozumie temat.

 2. Katarzyna TG 19.04.2024 10:32

  > Pensje wzrosly kilkukrotnie, chleb zdrożał to i energia musi więcej kosztować.

  Pensje nie wzrosły, wzrosła inflacja. Drążenie tego tematu MA sens tak samo jak ma sens drążenie tematu ile % z ceny paliwa to podatki. Poza tym nie wiem skąd wziąłeś “ćwierć wieku” skoro w artykule jest mowa o 2021 roku.

  A energia drożeje bo MA drożeć, takie są podstawowe założenia Zielonego Wału. Kto tego nie rozumie ten nic nie rozumie.

 3. emigrant001 19.04.2024 10:32

  sankcje

 4. Katarzyna TG 19.04.2024 10:56

  Sankcje unijne nałożone na Europejczyków.

 5. kufel10 19.04.2024 11:11

  Katarzyna przypomnij sobie ile płaciłaś za prąd ćwierć wieku temu a ile wówczas zarabiałaś. Negujesz wszystko co piszę, a *uja się znasz, siedzisz zamknięta w tych blokach i opierasz swoja wiedzę na jakichś manipulowanych tabelkach, niby nie telewizja, a jednak wspólne źródło. Od razu widać kto potrafi liczyć a kto zdawał maturę z wuefu lub na ściągach. Nie bede z tobą polemizował, bo to strata czasu.

 6. Katarzyna TG 19.04.2024 11:15

  kufel10, autor zadał pytanie czemu płacimy więcej niż w 2021 roku choć cena energii wróciła do tego samego poziomu. A ty sobie z d***y wyciągasz “ćwierć wieku” pod z góry założoną tezę 😀

  Jak nie chcesz to nie polemizuj zresztą wygląda na to że i tak nic ciekawego nie masz do powiedzenia w temacie poza ad personam. Kto potrafi liczyć ten potrafi, ty chyba tylko ściemniać potrafisz :))

 7. Stary Kulas 19.04.2024 14:08

  Dziwne pytanie. Czyżby autor nie znał się na poruszanym przez siebie temacie? Przyczyną jest oczywiście wprowadzenie ETS2.
  https://wolnemedia.net/ets2-uderzy-w-finanse-wszystkich-polakow/

 8. Szwęda 19.04.2024 15:30

  W Polsce to niemal cała energetyka powinna opierać się na węglu włączając w to także transport, bo paliwo do wszelkich maszyn, samochodów itd. powinno być wytwarzane z węgla. Ale niestety już dawno Polska została przejęta w obce łapy i nie widać żadnych przejawów żeby to się miało zmienić – raczej jest coraz gorzej, z polskim społeczeństwem, które godzi się na unicestwianie Polski.

 9. Katana 19.04.2024 16:31

  Słusznie Katarzyna TG…
  I znowu człowiek najbardziej uczciwy, pracujący po d..ie kopany.

 10. Katarzyna TG 19.04.2024 17:39

  @Katana

  dokładnie, najbiedniejsi dostaną najmocniej po dupie gdy wzrost cen energii nakręci znowu inflację i zaraz wszystko podrożeje a i biznes się będzie stąd wynosił bo ile można znosić tą pazerną mafię. Zakłady już zresztą przenoszą produkcję.. do Maroka. Czemu tam? Bo energia tania i zielony wał tam nie sięga.

 11. emigrant001 19.04.2024 18:57

  Jeszcze możecie dyskutować, bo stać was na rachunki za prąd:) ale jak stracicie pracę, bo przemysł zniknie, proste rzeczy przestaną być proste:)
  Ale będzie uśmiechnięcie i ekologicznie:)

 12. Dandi1981 20.04.2024 09:59

  Technologia idzie do przodu prad powinnien taniec a nie drozec , firmy energetyczne notuja najwieksze zyski od lat waszym kosztem , elektryki oraz pompy ciepla maja tworzyc popyt na prad by Windowac jego cene , samochody 10 lat i na zlom bo fabryki w niemczech , nawet skoda jest niemiecka.
  Cala eko polityka idzie do wydobycia litu ponad miare oraz zwiekszonego spalania wegla dla pozyskania wiekszej ilosci pradu te w polsce sie zamyka a otwiera w niemczech.
  Cala eko polityka ue jest przeciw ekologi a profit wyciagaja niemcy dla najbigatszych

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.